Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Фармакологія


Деркач Наталія Володимирівна. Протизапальна активність водного екстракту з кори осики : дис... канд. біол. наук: 14.03.05 / НАН України; Інститут фармакології та токсикології. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Деркач Н.В. “Протизапальна активність водного екстракту з кори осики” – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.05. – фармакологія. – Інститут фармакології та токсикології АМН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вивченню протизапальних властивостей водного екстракту з кори осики. У роботі вперше теоретично обгрунтована та експериментально доведена антиексудативна, анальгезуюча, жарознижувальна дії водного екстракту з кори осики.

В експериментах встановлено, що найвищу активність водний екстракт з кори осики проявляє у дозі 25 мг/кг маси тварин і пригнічує асептичне запалення, визване карагеніном на 52,9%, формаліном на 54,6%, і не поступається препарату порівняння – вольтарену (56,7% і 54,5%, відповідно), а також на моделі експериментальної УФ-еритеми знижує інтенсивність запалення у 1,8 рази в порівнянні з контрольною групою (Р<0,05).

Анальгезуюча дія водного екстракту з кори осики на моделі оцтових корчів перевищує дію препарата порівняння – анальгіна (62,7% і 37,7%, відповідно), на моделі електричного подразнення кінцівок щурів активність водного екстракту з кори осики склала 47,2% (Р<0,05); жарознижувальна дія водного екстракту з кори осики дорівнює вольтарену – 53,6% і 56,1%, відповідно.

При вивченні протизапальної активності водного екстракту з кори осики виявлено відсутність токсичних ефектів на органи та системи тварин у гострому і хронічному експерименті. Встановлено, що при пероральному та внутрішньоочеревинному введенні водного екстракту з кори осики білим щурам і мишам ЛД>5000 мг/кг.

Ймовірний механізм протизапальної дії водного екстракту з кори осики обумовлений антиоксидантною, мембраностабілізуючою, капілярозміцнюючою активністю.

Протизапальна дія водного екстракту з кори осики зберігається й в умовах модельної патології при ізадриновому міокардиті, ад’ювантному поліартриті, та асептичному перитоніті. При ізадриновому міокардиті екстракт зменшує рівень ТБК-АП у 1,2 рази, ДК у 1,2 рази та сприяє зростанню активності ферментів антиоксидантної системи захисту – СОД у 1,3 рази та ВГ у 1,1 рази; полипшує стан фосфоліпідного спектра мікросомальної фракції мембран кардіоміоцитів. При цьому за ефектністю практично не поступається препарату порівняння вольтарену.

Внаслідок лікування водним екстрактом з кори осики значно зменшується набряк і клітинна інфільтрація в осередку запалення, нормалізується морфологічна структура суглобів, серця, очеревини. Наші дослідження експериментально обгрунтовують доцільність використання водного екстракту з кори осики при станах, які супроводжуються запальним процесом.

У дисертації наведено нове вирішення актуального наукового завдання, яке полягає у встановленні доцільності використання водного екстракту з кори осики в якості протизапального засобу.

1. В скринінгових експериментах на моделях гістамінового, карагенінового, формалінового набряків з трьох досліджених екстрактів (водний екстракт з кори осики, етанольний екстракт з листя осики, бутанольний екстракт з листя осики), які вводили одноразово перорально в дозах 15, 20, 25, 50 мг/кг, найбільш виражену протизапальну активність проявив водний екстракт з кори осики у дозі 25 мг/кг – зменшення набряку на 24,3 – 54,6% (Р<0,05). В цьому відношенні водний екстракт не поступається вольтарену (8 мг/кг).

2. Двохразове пероральне введення водного екстракту з кори осики у дозі
25 мг/кг при експериментальній УФ-еритемі знижує інтенсивність запалення у 1,8 рази в порівнянні з контрольною групою (Р<0,05) і не поступається вольтарену. Анальгезуюча дія екстракту на моделі оцтових корчів вірогідно перевищує таку препарату порівняння – анальгіну (62,7% і 37,7%, відповідно), на моделі електричного подразнення кінцівок щурів анальгезуюча активність екстракту складає 47,2%; жарознижувальна дія водного екстракту з кори осики дорівнює вольтарену – 53,1% і 56,3%, відповідно.

3. При пероральному та внутрішньоочеревинному введенні водного екстракту з кори осики білим щурам і мишам ЛД50>5000 мг/кг. Згідно класифікації К.К. Сидорова, екстракт відноситься до практично нетоксичних речовин (IV – V клас токсичності).

4. В хронічному експерименті водний екстракт з кори осики при пероральному, щоденному введенні в дозах 25 мг/кг (1ЕД50), 62,5 мг/кг (2,5ЕД50),500 мг/кг (10ЕД50) білим щурам протягом 3 місяців не виявляє негативного впливу на масу і температуру тіла тварин, не змінює функціональний стан центральної нервової системи, серцево-судинної системи, систему крові, антитоксичну і обмінні функції печінки, нирок, не виявляє виразкової дії.

5. В умовах модельної патології (ізадриновий міокардит, ад’ювантний поліартрит, асептичний перитоніт) водний екстракт з кори осики у дозі 25мг/кг (щоденно, перорально) виявляє виражені протизапальні властивості. При ізадриновому міокардиті екстракт поліпшує стан фосфоліпідного спектра мікросомальної фракції мембран кардіоміоцитів, вірогідно знижує рівень лізофосфатиділхоліну в 1,3 рази; в гомогенаті міокарду вірогідно зменшує рівень ДК на 20%, сприяє зростанню активності СОД на 30%. При гістоморфологічних дослідженнях міокарду і суглобів кінцівок щурів на 14 добу нормалізується їх структура, зменшуються набряк м’язових волокон і нейтрофільно-лімфоцітарна інфільтрація; скорочується просвіт сінусоїдів, зменшується набряк підшкірної клітчатки і лімфоцитарна інфільтрація паракапсулярних тканин. В цьому плані екстракт не поступається препарату порівняння вольтарену.

6. Механізм протизапальної дії водного екстракту з кори осики, ймовірно, обумовлений наявністю антиоксидантної, мембраностабілізуючої, капілярозміц-нюючої активності. При лікуванні експериментального гепатиту водний екстракт з кори осики достовірно (Р<0,05) інгібує процеси ПОЛ: знижується вміст ТБК-АП на 58,6% у сироватці крові, на 56,1% у гомогенаті печінки, на 45,3% ДК в гомогенаті печінки, а також збільшується концентрація ВГ в гомогенаті печінки та крові тварин – в 2,7 і 2,6 рази, відповідно.

7. Наявність протизапальної, жарознижувальної, анальгезуючої дії свідчить про доцільність застосування водного екстракту з кори осики при патологічних станах, обумовлених запальними процесами.

Публікації автора:

        1. Волковой В.А., Деркач Н.В. Вивчення механізму дії протизапального водного екстракту кори осики // Одеський медичний журнал. – 2003. №6. – С. 15-16. (проведено огляд літератури, виконані експериментальні дослідження, підготовлено до друку).

        2. Деркач Н.В., Волковой В.А., Щербак О.А. Противовоспалительное действие водного экстракта коры осины на модели токсико-аллергического миокардита // Буковинський медичний вісник. – 2003. №4. – С. 146-149 (проведено огляд літератури, виконані експериментальні дослідження, проведена статистична обробка даних, підготовлено до друку).

        3. Деркач Н.В., Волковой В.А., Решетняк Н.В. Воздействие водного экстракта коры осины на экспериментальный перитонит // Буковинський медичний вісник. – 2004. №3. – С. 158-159 (проведено огляд літератури, виконані експериментальні дослідження на, проведена статистична обробка даних, підготовлено до друку).

        4. Патент України 7 А61К35/78, на винахід „Спосіб виділення біологічно активних речовин з кори осики, які виявляють антимікробну, репаративну, протизапальну, анальгетичну та діуретичну активність”/ Н.В.Бородіна, В.Н.Ковальов, І.Л.Дикий, Н.В.Деркач, Л.М.Малоштан, В.А.Волковой; Національний фармацевтичний університет (Україна). – №73209; заявл.: 19.05.2003; опубл.: 15.06. 2005. Бюл. №6.

        5. Волковой В.А., Деркач Н.В., Решетняк Н.В. Фармакологическое изучение экстрактов осины / "Лекарства – человеку". – Харьков, 15 марта 2002. – Т. ХYІІ. – №1. – С. 95-97 (проведено огляд літератури, виконані експериментальні дослідження на 50%, проведена статистична обробка даних, підготовлено до друку).

        6. Волковой В.А., Деркач Н.В., Решетняк Н.В. Определение острой токсичности и эффективной дозы биологически активных веществ коры осины // "Лекарства – человеку." – Харьков. – 2002. – Т. ХYІІ – №2. – С.85-87. (проведено огляд літератури, виконані експериментальні дослідження, проведена статистична обробка даних, підготовлено до друку).

        7. Волковой В.А., Деркач Н.В., Бородина Н.В. Исследование антиэксудативной активности экстракта коры осины / ІХ Российский национальный конгресс «Человек и лекарство» Тезисы докладов 8-12 апреля 2002 г. Москва. – С. 595.

        8. Волковой В.А., Деркач Н.В., Решетняк Н.В. Изучение диуретической активности экстрактов из листьев и коры осины / ІХ Российский национальный конгресс «Человек и лекарство» Тезисы докладов 8-12 апреля 2002 г. Москва. – С. 595.

        9. Волковой В.А., Деркач Н.В. Деякі фармакологічні властивості комплексу БАР кори осики / Фармація ХХІ століття тези доповідей всеукраїнської науково-практичної конференції 23-24 жовтня 2002 року м. Харків. – Харків: Вид-во НФаУ: "Золоті сторінки", 2002. – С. 141.

        10. Деркач Н.В., Волковой О.В., Антиоксидантная активность водного экстракта коры осины / ІІІ Міжнародна науково-практична конференція “Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина, фармація, біотехнологія”. Тези доповідей. – Харків – 2003, Ч.1 – С. 69.

        11. Деркач Н.В., Волковой В.А. Влияние водного экстракта коры осины на течение УФ эритемы / "Лекарства – человеку" Всеукраинская научно-методическая конференция с международным участием – Харьков, 2004. – С. 45.

        12. Захарова О.В., Деркач Н.В. Вплив водного екстракту кори осики на слизову оболонку шлунку / Міжвузівська наукова конференція “Наукові основи створення лікарських засобів”. Тези доповідей. – Харків, 2005. – С. 206.