Кравченко Сергій Михайлович. Причини конверсії та вибір доступу для її завершення при виконанні лапароскопічної холецистектомії : дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Запорізька медична академія післядипломної освіти. - Запоріжжя, 2006.
Анотація до роботи:
Кравченко С.М. Причини конверсії та вибір доступу для її завершення при виконанні лапароскопічної холецистектомії – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03. – хірургія. – Запорізька медична академія післядипломної освіти, Запоріжжя, 2006.
Дисертація присвячена актуальним питанням лікувальної і хірургічної тактики у хворих з гострим та хронічним калькульозним холециститом. Вивчено результати обстеження і лікування 1503 хворих з різними формами холелітіазу.
Проведене комплексне вивчення причин і частоти конверсій при виконанні ЛХЕ у хворих з гострим та хронічним калькульозним холециститом, і запропоновані раціональні профілактичні заходи. Розроблена концепція активно-індивідуальної тактики у хворих з гострим холециститом на основі урахування часу від моменту захворювання до операції. Проведене дослідження дозволило встановити, що після перенесеного гострого холециститу протягом 4-5 тижнів спостерігається пік щільного інфільтративно-злукового запального зрощення жовчного міхура з навколишніми тканинами, що з часом, через 5-6 і більше тижнів від початку захворювання, еволюціонує в м'які площинні злукові з'єднання. З цих позицій, у плановій хірургії холелітіазу з метою мінімізації випадків конверсії необхідно враховувати цей термін та зіставляти його з даними ультразвукового дослідження.
Вперше розроблені критерії прогнозованої конверсії, що дозволяє заздалегідь передбачати можливість переходу до відкритої лапаротомії, вид якої (мінімальна, традиційна) визначається характером виниклої критичної ситуації при виконанні ЛХЕ.
Використаний для мінімізації наслідків конверсії мінімальний правобічний трансректальный лапаротомний доступ максимально допомагає виділенню шийки жовчного міхура, міхурових протоки й артерії, зовнішньому дренуванню холедоха, а по ступеню травматичності та ефективності практично не поступається лапароскопічному способу.
У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення науково-практичного завдання, що полягає у вивченні причин та частоти конверсії при виконанні ЛХЕ у хворих на гострий та хронічний калькульозний холецистит з розробкою критеріїв прогнозованої конверсії та обґрунтування доцільності застосування у разі її виникнення мінімального або традиційного лапаротомних доступів.
При виконанні ЛХЕ у хворих з хронічним калькульозним холециститом, частота переходу до відкритої лапаротомії (конверсія) становить 1,9%, гострим холециститом - 13,1%. Основними причинами конверсії є: неподолані фіброзні зрощення в зоні жовчного міхура і суміжних органів - 1,5%, кровотеча з міхурової артерії - 0,39%, кровотеча з ложа жовчного міхура - 0,3%, поранення позапечінкових жовчних шляхів - 0,26%, розлитий перитоніт - 1,6%.
При виконанні ЛХЕ у хворих з гострим холециститом потрібно враховувати термін від початку захворювання до моменту передбачуваної операції та виділяти наступні інтервали: до 3-х діб – необхідність конверсії була у 3,1% хворих; понад 3 доби - у 33,3%; не залежно від строків (при наявності перитоніту) - виконується діагностична лапароскопія з наступним вибором адекватного доступу для завершення оперативного втручання.
Прогнозована конверсія найбільш доказово визначалася наступними критеріями: виконання планової ЛХЕ в термін до 3-5 тижнів після перенесеного гострого холециститу; ургентної ЛХЕ - через 3 і більше днів від початку захворювання; сонографічні та компьютернотомографічні ознаки деструктивного холециститу з запальним інфільтратом і наявністю ексудату (перитоніт) у навколоміхуровій зоні.
Розроблений мінімальний трансректальный правобічний лапаротомний доступ, довжиною 4-6 см і проекційно орієнтований на гепатодуоденальну зв’язку, максимально полегшує виділення структур трикутника Кало та по ступеню травматичності наближається до лапароскопічного способу.
Мінімальний лапаротомний доступ показаний при ситуативній та вимушеній конверсіях у випадках рубцевих зрощень в зоні шийки жовчного міхура та холедоха (у тому числі при перивезікальних інфільтратах та абсцесах), венозній кровотечі з “ложа”, неперенесенні карбоксиперитонеума, несправності лапароскопічної апаратури у ході операції, а традиційний лапаротомний – при конверсії у зв’язку з виниклими ускладненнями екстремального характеру (артеріальна кровотеча, ушкодження великих вен) або у разі складних топографо-анатомічних ситуацій (перетин гепатикохоледоха, поранення жовчних проток, синдром Міріззі, розтин просвіту кишки).
Аналіз застосування мінімального та традиційного лапаротомних доступів у випадках конверсії при виконанні ЛХЕ показав, що тільки диференційований підхід до вибору одного з них (на основі регламентації характеру конверсії) дозволяє ефективно і з мінімальною травматичністю завершити операцію.
Публікації автора:
Кравченко С.М. Причины конверсии и выбор доступа для завершения операции лапароскопической холецистэктомии // Клінічна хірургія. – 2003. - №3. – С.18-20.
Вибір тактики лікування при гострому калькульозному холециститі /Клименко В.М., Кравченко С.М., Вдовіко С.В., Дорошева І.В., Ісайчиков І.І., Гайдаш О.В. // Шпитальна хірургія. – 2004. – №2. – С. 79-82. (Виконання оперативних втручань, аналіз отриманих результатів, виступ з доповіддю на науково – практичній конференції).
Хирургическая тактика при остром калькулезном холецистите у больных с высоким операционным риском / Гайдаш О.В., Кравченко С.М., Исайчиков И.И., Михантьев Д.И. // Запорожский мед. журнал. – 2004. – №4. – С.80-82. (Аналіз клінічного матеріалу, підготовка статті до публікації).
Клименко В.Н., Кравченко С.М, Софилканыч М.М., Гайдаш О.В., Исайчиков И.И. Ультразвуковое исследование в диагностике и прогнозировании технических трудностей лапароскопической холецистэктомии при остром холецистите // Хірургія України . – 2005. - №2. – С.73-75. (Виконання оперативних втручань, аналіз отриманих результатів).
Минимальные доступы в хирургическом лечении острого холецистита / Михантьев Д.И., Кравченко С.М., Жук Б.М., Тугушев А.С., Рияд Дордона // Зб. наук. пр. співроб. КМАПО ім..П.Л.Шупика. – К., 2001. – Вип. 10. - С.564-565. (Оптимізація розробленого оперативного доступу, написання частини статті).
Минимальные доступы в хирургии острого холецистита / Клименко В.Н., Захарчук А.В., Михантьев Д.И., Кравченко С.М., Клименко А.В., Резник Ю.И., Салам Хасан, Врадий А.Г. // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки і практики: Зб.наук.статей. – Випуск IV. –Запоріжжя,1999.–С.180–181. (Підготовка матеріалу, виконання оперативних втручань).
Хирургическая тактика и методы лечения больных острым калькулезным холециститом в “эпоху” видеолапароскопической хирургии / Клименко В.Н., Кравченко С.М, Михантьев Д.И., Захарчук А.В., Клименко А.В., Гайдаш О.В., Исайчиков И.И. // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки і практики: Зб.наук.статей. – Випуск IХ. –Запоріжжя,2003.–С.277–282. (Участь в розробці концепції лікування, аналіз отриманих результатів).
Минимальные лапаротомные доступы в хирургии острого холецистита /Клименко В.Н., Захарчук А.В., Михантьев Д.И., Кравченко С.М.., Клименко А.В., Резник Ю.И., Салам Хасан. // Наук. вісн. Ужгородського ун-ту. Серія “Медицина”. – Вип 8.–1999. – С.20–21. (Оперативні втручання, підготовка публікації до друку).
Холецистектомія із мінілапаротомного доступу у хворих з високим операційним ризиком та при конверсії /Клименко В.М., Міхантьєв Д.І., Кравченко С.М., Ісайчиков І.І., Гайдаш О.В., Клименко В.В. // Актуальні проблеми стандартизації у невідкладній абдомінальній хірургії: Матеріали Першої Всеукраїнської наук.-практ. конф. – Львів, 2004. – С. 148-149. ( Оперативні втручання, виступ на науково-практичній конференції).
Вибір доступу для конверсії при виконанні лапароскопічної холецистектомії: Інформ.лист МОЗ України / Клименко В.М., Кравченко С.М., Гайдаш О.В., Ісайчиков І.І. – К., 2003 (Впровадження доступу для конверсії, аналіз отриманих результатів).