Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Археологія


Лисенко Світлана Станіславівна. Прикраси населення України доби пізньої бронзи : дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / НАН України; Інститут археології. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Лисенко С.С. Прикраси населення України доби пізньої бронзи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.04 - археологія. - Інститут археології НАН України.- Київ, 2006.

У роботі вперше зведено разом інформацію про всі прикраси доби пізньої бронзи, що походять з України. Розроблено їх типологію. Зібрано інформацію про всі закриті комплекси, в яких були знайдені прикраси, та зроблено спробу відтворити елементи костюмного комплекса давнього населення на підставі взаємосполучення та розміщення прикрас у похованнях. Розглянуто костюмний комплекс населення різних регіонів України в різні періоди доби пізньої бронзи, виокремлено етнографічні особливості різних культурних утворень; простежено взаємозв’язок між регіонами на підставі особливостей вбрання. На підставі наявності у похованнях різних категорій прикрас та їх взаємосполучення у похованнях, виділено 2 головні масиви використання різних категорій прикрас при проведенні поховального обряду: Західний (“Правобережний”) та Східний (“Лівобережний”).

За наявністю у похованнях доби пізньої бронзи різних категорій прикрас та їх взаємосполучень виділено два головні масиви використання різних категорій прикрас при проведенні поховального обряду: Західний (“Правобережний”) та Східний (“Лівобережний”). Спостереження, отримані при дослідженні інвентаря поховань, підтверджуються при залученні речей зі скарбів, поселень та випадкових знахідок.

До західного масиву віднесено пам’ятки лісостепових груп тшинецького культурного кола, кола культур Ноа-Сабатинівка, білозерської культури. В Східний масив виділені пам’ятки бабинської та зрубної культур.

Намічаються дві лінії розвитку костюмного комплексу лісостепових груп ТКК: більш північна, що охоплює комарівську, волинську та києво-черкаську групи ТКК, та більш південна, представлена гордіївсько-білогрудівською групою. Кожна з північно-лісостепових груп ТКК має свої особливості в костюмному комплексі завдяки поширенню або переважанню різних типів прикрас.

Масив Ноа-Сабатинівка за презентабельністю поховань з прикрасами значно поступається пам’яткам ТКК, як в кількісному, так і в якісному відношення. Однак, саме з цими культурами пов’язана серія скарбів, що містили прикраси, а також знахідки прикрас на поселеннях та негативи прикрас на ливарних формах красномаяцького осередка металообробки. Можливо, поховальний ритуал цих культур виключав багатство поховального вбрання.

Поховання білозерської культури за асортиментом невиразних шпильок подібні могильнику культури Ноа в Островці, за багатством наборів намиста у ряді поховань – Гордіївському могильнику, а бідність та значна кількість рядових поховань з дрібними прикрасами наближає білозерську культуру до зрубної.

Східний (лівобережний) масив за кількістю знайдених в ареалах бабинської та зрубної культур прикрас та якісному складу наборів поховального вбрання значно бідніший за західний. В похованнях взагалі відсутні шпильки; розміщення у похованнях шийних гривень або браслетів є винятковим.

Окремий “Північний” масив складають культури та культурні групи, в ареалі поширення яких прикраси практично відсутні. До таких відносяться культурні утворення півночі та північного-сходу України: групи ТКК Українського Полісся (прип’ятська, сосницька, києво-житомирська), а також бондарихінська культура. Ймовірно, на цих територіях прикраси виготовлялися з недовготривалих матеріалів, що не збереглися до наших днів.

Публікації автора:

Статті, опубліковані в наукових фахових виданнях:

1) Лысенко С.Д., Лысенко С.С. Исследования на могильнике Малополовецкое-3 в 2000 г. // Археологічні відкриття в Україні 1999-2000 рр. - К., 2001. - С.147-159.

2) Лысенко С.С. Булавки с кольцевидной головкой с территории Украины // Матеріали та дослідження з археології Східної України. - Вип.2. - Луганськ: Вид-во СНУ ім.В.Даля, 2004. - С.291-305.

3) Лысенко С.С. Украшения эпохи поздней бронзы Украины в свете новых исследований // Археологічні дослідження в Україні 2004-2005 рр. - К., 2005. - С.348-355.

Збірники наукових праць та матеріали конференцій:

4) Лысенко С.С. К вопросу о реконструкции костюма населения Северной Украины в эпоху поздней бронзы // Етнічність в історії та культурі: матеріали і дослідження. - Одеса: Гермес, 1998. - С.182-185.

5) Лысенко С.С. К вопросу о браслетах и гривнах поздней бронзы на территории Украины // Проблемы истории и археологии Украины: Тезисы докл. науч. конф. (Харьков, 21-23 октября 1999). – Харьков, 1999. - С.10-11.

6) Лысенко С.С. Многоспиральные браслеты позднебронзового века с территории Украины // Історична наука: проблеми розвитку. Матеріали міжнарод. наук. конф. Секція "Археологія" (17-18 травня 2002, Луганськ). - Луганськ: Вид-во СНУ ім.В.Даля, 2002. - С.112-122.

7) Лысенко С.С. Подвески белогрудовского типа // Музейні читання (Матеріали наук. конф., грудень 2001 р.). - К., 2002. - С.116-125.

8) Лысенко С.С. Место гривен со спиральными щитками в погребальном уборе позднебронзового времени // Изобразительные памятники: стиль, эпоха, композиции. (Материалы тематич. науч. конф., СПб, 1-4 декабря 2004 г).- СПб., 2004.- С.119-122.

9) Лысенко С.С. Булавки с шаровидной головкой позднебронзового времени с территории Украины // Збірка статей на пошану Софії Станіславівни Березанської. - К., 2004. - С.253-268.

10) Лисенко С.Д., Лисенко С.С., Диденко С.В. Шпильки з круглою шляпкою та вушком із зібрання Національного музею історії України // Національний музей історії України: поступ у третє тисячоліття.- К.: НМІУ, 2004. - С.191-196.