Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Ященко Андрій Миколайович. Примирення з потерпілим у механізмі кримінально-правового регулювання: дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2006.



Анотація до роботи:

Ященко А.М. Примирення з потерпілим у механізмі кримінально-правового регулювання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2006.

У дисертації досліджується місце примирення з потерпілим у механізмі кримінально-правового регулювання. З’ясовується історія виникнення цього феномену, аналізуються його доктринальні визначення та окреслюється суб’єктний склад. У результаті дослідження кримінально-правової природи примирення з потерпілим зроблено висновок, що у вітчизняному кримінальному праві започатковується функціональний інститут примирення, який у процесі кримінально-правового регулювання взаємодіє з такими предметними інститутами як звільнення від кримінальної відповідальності, призначення покарання, звільнення від покарання, звільнення від відбування покарання. Функціональна направленість цього інституту у механізмі кримінально-правового регулювання дозволяє говорити про повне і часткове відновлення за його допомогою положення, що існувало до вчинення суспільно небезпечного діяння. Виходячи з цього, визначається роль примирення при звільненні від кримінальної відповідальності, призначенні покарання, звільненні від покарання чи його відбування.

На підставі проведеного дослідження сформульовано ряд теоретичних висновків та висловлено пропозиції щодо удосконалення кримінально-правового регулювання примирення з потерпілим.

У дисертації проведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової проблеми примирення з потерпілим у механізмі кримінально-правового регулювання. В результаті дослідження автором сформульовано висновки, пропозиції та рекомендації, основні з яких наступні:

1. Статтю 46 розділу IX КК України “Звільнення від кримінальної відповідальності” викласти у такій редакції:

“Стаття 46. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з примиренням з потерпілим

Особа, яка вчинила суспільно небезпечне діяння невеликої тяжкості, передбачене Особливою частиною КК, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона, відшкодувавши завдані нею збитки або усунувши заподіяну шкоду, чи погодивши порядок відшкодування збитків або усунення шкоди, примирилася з потерпілим.

Примітка. Потерпілим визнається фізична особа, її представник, законний представник неповнолітньої або недієздатної особи, близькі родичі загиблого, а так само юридична особа, законним інтересам яких заподіяно шкоду або створено загрозу такої шкоди вчиненням суспільно небезпечного діяння, передбаченого Особливою частиною цього Кодексу.”

2. До розділу XI “Призначення покарання” КК України ввести статтю 681 такого змісту: “При наявності пом’якшуючих обставин, передбачених пунктом першим та другим частини першої ст. 66 цього Кодексу, а також примирення з потерпілим, строк призначеного покарання не може перевищувати трьох чвертей максимального строку, найбільш суворого виду покарання, передбаченого відповідною статтею Особливої частини цього Кодексу.”

3. Статтю 74 розділу XII “Звільнення від покарання та його відбування” КК України доповнити ч. 5 (частину 5 відповідно вважати частиною 6) наступного змісту: “Особа, яка вчинила злочин середньої тяжкості, звільняється за вироком суду від покарання, якщо вона, відшкодувавши завдані збитки або усунувши заподіяну шкоду, чи погодивши порядок відшкодування збитків або усунення шкоди, примирилася з потерпілим”.

4. Частину 2 ст. 81 КК України викласти у такій редакції: “2. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосовано, якщо судом буде визнано, що з урахуванням сумлінної поведінки засуджений не потребує відбування частини призначеного покарання, що залишилась. При застосуванні умовно-дострокового звільнення від відбування покарання судом враховується також досягнення засудженим примирення з потерпілим шляхом відшкодування завданих збитків або усунення заподіяної шкоди, чи погодження порядку відшкодування збитків або усунення шкоди.”

5. З урахування специфіки умовно-дострокового звільнення від відбування покарання неповнолітніх осіб, зазначені зміни слід відобразити і у ч. 2 ст. 107 КК України. Відтак, вона може мати наступний зміст: “2. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосовано, якщо судом буде визнано, що з урахуванням сумлінної поведінки і ставлення до навчання, засуджений не потребує відбування частини призначеного покарання, що залишилась. При застосуванні умовно-дострокового звільнення від відбування покарання судом враховується також досягнення засудженим примирення з потерпілим шляхом відшкодування завданих збитків або усунення заподіяної шкоди, чи погодження порядку відшкодування збитків або усунення шкоди.”

Публікації автора:

1. Ященко А.М. Чи є винуватою особа, котру звільняють від кримінальної відповідальності? // Наше право. – № 2 (2 ч.). – 2004. – С. 55-59.

2. Ященко А.М. Становлення інституту примирення в системі кримінального права // Збірник наукових праць ХНПУ ім. Г. С. Сковороди. Серія “Право”. – Вип. 4. – Х., 2004. – С. 147-155.

3. Ященко А.М. Історія примирення як спосіб врегулювання кримінальних конфліктів // Збірник наукових праць ХНПУ ім. Г. С. Сковороди. Серія “Право”. Вип. 5. – Х., 2005. – С. 116-125.

4. Ященко А.М. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з примиренням: причинно-факторний комплекс здійснення // Право і безпека. – 2005. – № 4’2. – С. 124-128.

5. Ященко А.М. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з примиренням винного з потерпілим при вчиненні незакінчених злочинів проти життя та здоров’я // Кримінально-правова охорона життя та здоров’я: Матер. наук.-практ. конф. [Харків] 22-23 квіт. 2004 р. / Редкол.: Сташис В. В. (головн. ред.) та ін. – К.-Х.: “Юрінком Інтер”, 2004. – С. 115-117.

6. Ященко А.М. Методика дослідження проблеми законодавчої регламентації звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з примиренням з потерпілим // Методологія наукового дослідження у галузі права: проблеми та перспективи розвитку: Збірник наукових праць. – Х: Вид-во НУВС, 2004. – С. 91-93.

7. Ященко А.М. Примирення з потерпілим як прояв ідеї відновлювального правосуддя // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Другі юридичні читання”, 18 травня 2005 року. – К., 2005. – С. 292-294.