У висновках представлено загальні підсумки дисертаційного дослідження, викладено його найбільш вагомі теоретичні і практичні результати.
Гармонізація приватного права сформувалася у цілий напрямок діяльності РЄ. У рамках РЄ прийнята значна кількість документів з різноманітних питань приватного права, у тому числі близько сорока конвенцій. Усі вони утворюють важливу складову “правової системи” РЄ.
Зіставлення конвенцій РЄ з угодами та проектами у сфері приватного права свідчить про суттєвий внесок РЄ у гармонізацію приватного права як на європейському, так і на універсальному рівні. Сучасною тенденцією є поглиблення спіробітництва РЄ з ЄС. Цей чинник надає особливого значення участі в конвенціях РЄ тих держав, які прагнуть вступити до ЄС. Приєднання до конвенцій РЄ дозволяє впровадити у внутрішнє право цих держав європейські стандарти та норми і у такий спосіб полегшити їх вступ до ЄС.
Таку можливість варто використати і Україні, яка реалізує стратегію інтеграції до ЄС, однак не бере участі у більшості конвенцій РЄ. Питання участі України у ППК РЄ мають бути офіційно визнані в якості складової цієї стратегії.
Першочерговим завданням в контексті участі України в конвенціях РЄ є належна імплементація тих небагатьох конвенцій, які вона ратифікувала. Це вимагає не лише внесення змін і доповнень у законодавство України, але й стимулювання відповідної практики. Іншим завданням є ратифікація конвенцій РЄ, які Україна підписала, експертиза внутрішнього законодавства на предмет відповідності положенням конвенцій, їх узгодження.
З урахуванням актуальності для України, широкого кола учасників та ефективності їхньої дії, Україні доцільно приєднатися до конвенцій з таких питань: відповідальність власників готелів; обчислення строків; захист даних; права людини в галузі біомедицини; імунітет держав; реєстрація заповітів; інсайдерська торгівля; визнання та виконання рішень щодо опіки та її поновлення. Корисно розпочати адаптацію законодавства України до положень цих конвенцій ще до приєднання.
Членство у РЄ надає Україні унікальний шанс не лише приєднуватися до готових конвенцій, але й брати участь у розробці нових універсальних правових норм європейського життя. Україна має активізувати свою участь у виробленні подальших конвенцій. Це сприятиме утвердженню її міжнародного авторитету, запозиченню передового досвіду держав, дозволить Україні триматися в курсі та впливати на хід розробки питань на міжнародному рівні, полегшить оцінку її внутрішнього законодавства і практики з точки зору світових досягнень у праві та тенденцій його розвитку.
|