Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Радіобіологія


Логановський Костянтин Миколайович. Психічні розлади при дії іонізуючого випромінювання внаслідок Чорнобильської катастрофи: нейрофізіологічні механізми, уніфікована клінічна діагностика, лікування : Дис... д-ра мед. наук: 03.00.01; 14.01.16 / АМН України; Науковий центр радіаційної медицини. — К., 2002. — 462арк. — Бібліогр.: арк. 352-446.



Анотація до роботи:

ЛОГАНОВСЬКИЙ К.М. Психічні розлади при дії іонізуючого випромінювання внаслідок Чорнобильської катастрофи: нейрофізіологічні механізми, уніфікована клінічна діагностика, лікування

Дисертація (рукопис) на здобуття наукового ступеню доктора медичних наук за спеціальностями 03.00.01 — радіобіологія і 14.01.16 — психіатрія. Науковий центр радіаційної медицини АМН України. Київ, 2002.

На підставі проспективного дослідження (1990–2001 рр.) осіб, яким діагностували гостру променеву хворобу, а також двох поперечних досліджень (у 1990–1995 і 1996–2001 рр.) вибірки пацієнтів з психічними розладами, які виникли після участі в роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з наявністю паралельних груп порівняння і внутрішнього контролю визначені нейрофізіологічні механізми виникнення і розвитку психічних розладів при дії іонізуючого випромінювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, наведено їх всебічну характеристику та систематизацію, уніфіковано діагностику психічних розладів та розроблено модель оптимізації психофармакологічних і реабілітаційних заходів. Обґрунтована можливість виникнення детермінованих нейропсихіатричних радіаційних ефектів при дозах більших за 0,3 Зв і доцільність відокремлення нового міждисциплінарного напрямку у медичній науці — радіаційної психоневрології (нейропсихіатрії). Показана можливість диференціації нейрофункціональних порушень радіаційного і нерадіаційного генезу та реконструкції дози опромінення за параметрами комп’ютерної електроенцефалографії.

1) У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми щодо оцінки психічного здоров’я унікальної когорти осіб, яким діагностували ГПХ, а також пацієнтів з психічними розладами, які виникли після робіт з ЛНА на ЧАЕС, що полягає у розкритті нейрофізіологічних механізмів виникнення і формування психічних розладів при дії ІВ, їх всебічній характеристиці та систематизації. Обґрунтована можливість виникнення детермінованих нейропсихіатричних радіаційних ефектів при дозах більших за 0,3 Зв на основі виявленої залежності «доза–ефект» за клінічними, психодіагностичними, нейро- та психофізіологічними дослідженнями. Одержані наукові результати у сукупності обґрунтовують доцільність відокремлення нового міждисциплінарного напрямку у медичній науці — радіаційної психоневрології (нейропсихіатрії). Показана можливість диференціації нейрофункціональних порушень радіаційного та нерадіаційного генезу та реконструкції дози опромінення за параметрами кЕЕГ. Розроблені протокол уніфікованої діагностики психічних розладів та модель оптимізації психофармакологічних і реабілітаційних заходів для постраждалих з психічними розладами.

2) Порушення психічного здоров’я складають одну з головних медико-соціальних проблем у віддалений період після Чорнобильської катастрофи. В усіх осіб, яким діагностували ГПХ, виявлено психічні розлади, причому пострадіаційні органічні психічні розлади спостерігаються у більшості (62%) хворих, які перенесли ГПХ (дози опромінення >1 Гр). У 74% обстежених УЛНА з психічними розладами діагностовано етіологічно гетерогенні органічні психічні розлади, у генезі яких суттєве місце належить опроміненню (при дозах >0,3 Зв).

3) Психічні розлади у пацієнтів, яким діагностували ГПХ, і в обстежених УЛНА характеризуються прогредієнтним перебігом з послідовною зміною етапів вегетосудинних і вегетовісцеральних розладів, церебрально-органічної і соматогенної патології. Поступове зменшення іпохондричної і тривожної симптоматики, експлозивності і афективно-вольової нестійкості відбувається одночасно зі зростанням негативної психопатологічної симптоматики і депресивних проявів, дисгармонією і регресом особистості, когнітивним дефіцитом, що у віддалений період ГПХ спостерігається переважно у структурі ендоформного (апатичного) психоорганічного синдрому, а в УЛНА — у варіантах психоорганічного синдрому (лабільного, апатичного, параноїдного, сполученого).

4) На підставі використання уніфікованої комплексної нейропсихіатричної, психометричної і нейропсихологічної оцінки стало можливим виявити в осіб, які зазнали дії ІВ, домінування негативної психопатологічної симптоматики, яка зростає пропорційно до дози (при дозах >0,3 Зв). Прояви PTSD, навпаки, зворотно залежать від дози опромінення, причому в їх генезі ключову роль відіграє не реальна небезпека ситуації, а її сприйняття і усвідомлення. Інтенсивність депресивних проявів найвища серед хворих, які перенесли тяжку ГПХ. Дефект особистості у віддалений період після аварії характеризується дезінтеграцією інтелектуальної та емоційної сфер, формуванням психопатоподібних розладів із соціальною дезадаптацією та астенічним типом реагування. Дефіцит вербальної пам’яті, зниження психічної працездатності та інтелектуальне зниження як відповідно до норми, так і оцінки преморбідного IQ, підтверджує психоорганічний характер психічних розладів.

5) Церебральна електрична активність після ГПХ та в обстежених УЛНА має двофазний ЕЕГ-патерн: протягом перших 10 років після аварії формується іритація кортико-лімбічної системи, через 10 і більше років настає її інгібіція (ураження). Після опромінення у дозах >0,3 Зв та, особливо, після ГПХ (>1 Гр) відбувається переважне залучення лобно-скроневої ділянки домінантної (лівої) гемісфери; уповільнення ЕЕГ; прогресуюче тотальне зменшення абсолютної спектральної потужності («плоска» поліморфна ЕЕГ) зі збільшенням d- і b-активності та зменшенням q- і a-активності. Залежність нейрофізіологічних ефектів від дози простежена лише при дозах більших за 0,3 Зв, що можливо розглядати як поріг розвитку цих ефектів. Причому ця залежність суттєво посилюється при довготривалій (більше 5 років) роботі в умовах Чорнобильської зони відчуження, що може свідчити про посилюючий ефект пролонгованого впливу чинників зони, у тому числі хронічного опромінення. У віддалений період ГПХ найбільш впливовими чинниками на зміни патерну ЕЕГ є поглинута доза опромінення (48% у діапазоні 1–5 Гр), церебральний атеросклероз (22%) і вік (20%), тоді як у обстежених УЛНА на ЧАЕС (при дозах >0,3 Зв), внесок дози опромінення складає 28%, цереброваскулярної патології — 29%, соматичної — 11%, віку — 19%.

6) Дослідження інформаційних процесів головного мозку на підставі реєстрації викликаної церебральної електричної активності дозволило виявити такі дозозалежні (при дозах >0,3 Зв) нейро- і психофізіологічні ефекти: порушення центральних механізмів аферентації усіх сенсорних модальностей, перевага обробки сенсорної інформації неспеціфичними системами аферентації при пригніченні спеціалізованих, ураження домінантної півкулі, дисфункція кортико-лімбіко-ретикулярного комплексу з пригніченням ретикулярної формації стовбура головного мозку, що спричиняє порушення «сенсорних воріт» і різке збільшення сенсорного притоку до кори головного мозку, яке може призводити до появи сенестопатій та їх іпохондричних переживань.

7) Церебральною основою пострадіаційних органічних психічних розладів після ГПХ є патологія кортико-лімбічної системи та її зв’язків переважно у домінантній (лівій) півкулі з вираженими порушеннями центральних механізмів аферентації. Розроблені і удосконалені діагностичні критерії цих розладів, які запропоновано включити до МКХ-10 як нову діагностичну категорію F07.3 — пострадіаційний синдром (енцефалопатія) до підрозділу F07 — розлади особистості і поведінки внаслідок хвороби, ураження і дисфункції головного мозку розділу F00–F09 — органічні, у тому числі і симптоматичні психічні розлади.

8) В УЛНА 1986–1987 рр. у віддалений період після аварії формуються органічні психічні розлади з акцентом ураження лімбічної системи та її нейрофункціональних зв’язків переважно у лівій (домінантній) гемісфері. Ці розлади є поліетіологічними внаслідок дії комплексу чинників Чорнобильської катастрофи радіаційного і нерадіаційного генезу, а також традиційних факторів ризику. Вплив опромінення на нейрофункціональні і психічні порушення закономірно простежується лише у діапазоні помірних доз (>0,3 Зв), який посилюється при довготривалій роботі у Чорнобильській зоні відчуження (3–5 та більше років).

9) Психічні розлади у віддалений період після Чорнобильської катастрофи в УЛНА 1986–1987 рр., у тому числі і осіб, які перенесли ГПХ, перебігають за типом процесу (11%) і розвитку (89%). Розроблено і удосконалено систематику цих розладів з відокремленням чотирьох типів патологічного розвитку особистості — посттравматичного стресового, психосоматичного, органічного і шизоїдного. Ця систематика є наочним прикладом можливості досягнення консенсусу між вітчизняною психіатричною класифікацією та МКХ-10 і DSM-IV (DSM-IV-TRTM).

10) Найвищий ризик нейрофізіологічних порушень мають особи, яким діагностували ГПХ (RR=11,01 [95% ДІ 10,9; 11,1]) та УЛНА (RR=10,49 [95% ДІ 10,4; 10,6]), які мають вірогідно більший ризик цих порушень, ніж пацієнти з ДЕП (RR=8,43 [95% ДІ 8,2; 8,6]), ветерани війни з PTSD і ЧМТ (RR=8,68 [95% ДІ 8,5; 8,9]) і, тим більше, ветерани війни з PTSD (RR=5,6 [95% ДІ 5,3; 5,9]).

11) Нейрофізіологічні маркери впливу ІВ у діапазоні доз 1–5 Гр (зменшення домінуючої частоти у лівій лобно-скроневій ділянці, латералізація абсолютної d-потужності до лівої гемісфери, збільшення відносної d-потужності у лобно-скроневих ділянках з латералізацією до домінантної (лівої) півкулі, зменшення абсолютної q-потужності у лівій скроневій ділянці та дифузне зменшення абсолютної та відносної a-потужності з латералізацією її депресії до лівої гемісфери) дають можливість проводити реконструкцію дози за параметрами кЕЕГ. На їх підставі можливо вирішувати проблему диференціації нейрофункціональних порушень радіаційного та нерадіаційного генезу, а також розробити новий спосіб біологічної дозиметрії.

12) Домінантно-кортикальний, недомінантно-лімбічний та білатеральний нейропсихіатричні синдроми розвиваються в осіб, яким діагностували ГПХ, та обстежених УЛНА з психічними розладами при вірогідному переважанні домінантно-кортикального синдрому після опромінення у дозах більших за 0,3 Зв. Кожен з зазначених синдромів має притаманний тільки йому нейрофізіологічний механізм формування та церебральний базис.

13) Обґрунтована більша радіочутливість неокортексу на підставі більшої частоти асиметричних нейропсихіатричних синдромів за рахунок домінантно-кортикального при опроміненні у дозах >0,3 Зв. Розглянуті нейроанатомічні передумови більшої радіочутливості кори головного мозку, ніж підкоркових утворень і стовбуру, що може бути зумовлено більшою масою кори головного мозку (78% від загальної маси мозку), інтенсивнішим кровообігом і метаболізмом у корі взагалі та, особливо, у домінантній гемісфері, що на базі кисневого ефекту може спричинити більшу вразливість некортексу домінантної півкулі до дії ІВ.

14) Розроблена модель оптимізації психофармакологічних і реабілітаційних заходів для постраждалих з психічними розладами, яка передбачає: 1) створення ефективної державної системи реабілітації з комплексним, цілеспрямованим використанням медичних, соціальних, освітянських та трудових ресурсів з метою пристосування пацієнта до діяльності на максимально можливому для нього рівні; 2) проведення ефективної профілактики; 3) використання біопсихосоціальної моделі лікування, яка передбачає застосування усього арсеналу терапевтичних засобів та стратегій (фармакологічні засоби, фізіо-, психо- та соціотерапія); 4) використання сучасних принципів психофармакотерапії; 5) раціональне обмеження лікування соматичних патологічних станів — корекція лише тих соматичних розладів, які безпосередньо визначають тяжкість стану хворого або є етіологічними чинниками психічних розладів; 6) прагнення до монотерапії, більш специфічного та локалізованого лікування; 7) використання фармакологічних засобів, тропних до нейромедіаторних систем, що локалізуються в кортико-лімбічній системі; 8) використання «фармакологічного кЕЕГ-профілю», тобто співвіднесення індивідуального патерну кЕЕГ у хворого з даними про вплив препарату, який мають намір застосовувати, на електричну активність головного мозку.

Публікації автора:

  1. Нягу А.И., Логановский К.Н. Нейропсихиатрические эффекты ионизирующих излучений. — К.: Чернобыльинтеринформ, 1998. — 368 с.

  2. Напреенко А.К., Логановский К.Н. Экологическая психиатрия. — К.: Поліграфкнига, 1997. — 96 с.

  3. Диагностические критерии пострадиационной энцефалопатии в отдаленный период острой лучевой болезни / Нягу А.И., Логановский К.Н., Чупровская Н.Ю., Ващенко Е.А., Костюченко В.Г., Зазимко Р.Н., Плачинда Ю.И., Юрьев К.Л., Логановская Т.К., Антипчук Е.Ю., Здоренко Л.Л. — К.: Научный центр радиационной медицины АМН Украины, Ассоциация «Врачи Чернобыля», 1998. — 48 с.

  4. Нейропсихиатрические эффекты сермиона / Ред.-сост. К.Н. Логановский, К.Л. Юрьев.— К.: Морион, 2001. — 208 c.

  5. Напрєєнко О.К., Логановський К.М. Екологічна психіатрія // Психіатрія / Напрєєнко О.К., Влох І.Й., Голубков О.З., Двірський А.О., Дищук І.П., Дупленко П.Ю., Козидубова В.М., Кутько І.І., Лісовенко В.Л., Логановський К.М., Миколайський М.В., Михайлов Б.В., Сироп’ятов, Г.Т. Сонник / За ред. О.К. Напрєєнка. — К.: Здоров’я, 2001. — С. 417–461.

  6. Оценка состояния нервной системы и психики / Н.Ю. Чупровская, А.И. Нягу, В.Г. Костюченко, К.Н. Логановский // Чернобыльская атомная электростанция — Славутич: медицинские аспекты / Под ред. В.Г. Бебешко, А.В. Носовского, Д.А. Базыки. — К.: «Вища школа», 1996. — С. 135–146.

  7. Логановський К.М. Охорона психічного здоров’я // Гостра променева хвороба (медичні наслідки Чорнобильської катастрофи) / За ред. О.М. Коваленка. — К.: Іван Федоров, 1998. — C. 225–234.

  8. Нягу А.І., Логановський К.М. Нейропсихіатрична характеристика // Гостра променева хвороба (медичні наслідки Чорнобильської катастрофи) / За ред. О.М. Коваленка. — К.: Іван Федоров, 1998. — C. 139–154.

  9. Нейропсихиатрические последствия / Нягу А.И., Логановский К.Н., Чупровская Н.Ю., Костюченко В.Г., Ващенко Е.А., Юрьев К.Л., Зазимко Р.Н., Логановская Т.К., Мищанчук Н.С. // Медицинские последствия аварии на Чернобыльской атомной станции: В 3 кн. / МЧС Украины, АМН Украины, Научный центр радиационной медицины. — К.: «МЕДЭКОЛ» МНИЦ БИО-ЭКОС, 1999. — Кн. 2: Клинические аспекты Чернобыльской катастрофы / Под ред. В.Г. Бебешко, А.Н. Коваленко. — С. 154–194.

  10. Нощенко А.Г., Логановский К.Н. Особенности функционального состояния головного мозга у лиц, работающих в условиях 30-километровой зоны Чернобыльской АЭС, с точки зрения возрастных изменений // Лік. справа. — 1994. — № 2. — С. 16–19.

  11. Логановский К.Н., Нягу А.И. Характеристика психических расстройств у пострадавших вследствие Чернобыльской катастрофы в свете МКБ-10 // Социальная и клиническая психиатрия. — 1995. — Т. 5, № 2. — С. 15–23.

  12. Напреенко А.К., Логановский К.Н. Систематика психических расстройств, связанных с последствиями аварии на ЧАЭС // Лік. справа. — 1995. — № 5–6. — С. 25–29.

  13. Психоневрологическая характеристика лиц, перенесших острую лучевую болезнь / Нягу А.И., Халявка И.Г, Логановский К.Н., Плачинда Ю.И., Юрьев К.Л., Логановская Т.К. // Проблеми Чорнобильської зони відчуження. — К.: Наукова думка. — 1996. — Вип. 3. — С. 175–190.

  14. Логановский К.Н. Психические расстройства у пострадавших в связи с аварией на Чернобыльской АЭС // Доклады IV Междунар. науч.-технич. конф. «Итоги 8 лет работ по ликвидации последствий аварии на ЧАЭС» (Чернобыль-94). — Том 2. — Чернобыль: Минчернобыль Украины, НПО «Припять», Чернобыльский НТЦ междунар. иссл. — 1996. — С. 166–174.

  15. Концепция психоневрологических расстройств при хронической лучевой болезни / Нягу А.И., Логановский К.Н., Чупровская Н.Ю., Костюченко В.Г., Плачинда Ю.И., Ващенко Е.А., Зазимко Р.Н., Юрьев К.Л., Логановская Т.К., Антипчук Е.Ю. // Укр. вicник психоневрологiї. — 1996. — № 4, вип. 5. — С. 79–81.

  16. Nyagu A., Loganovsky K. Mental health in Chernobyl disaster survivors: remote period medical and social risks // New risk frontiers / Ed. by B.-M. Drottz Sjoberg / Proceedings of annual meeting of the Society for Risk Analysis-Europe, Stockholm, 1997. — Stockholm: Center for Risk Research, 1997. — P. 769–777.

  17. Loganovsky K.N., Nyagu A.I. Epidemiological study of schizophrenia in the Chernobyl exclusion zone personnel // Low doses of ionizing radiation: biological effects and regulatory control: Contributed papers of International Conference, Seville, 1997 / IAEA-TECDOC-976, IAEA, WHO, UNSCEAR. — Vienna: IAEA. — 1997. — P. 265–268.

  18. Nyagu A., Loganovsky K. Neurophysiological appropriateness of ionizing radiation effects // Contributed papers of International Conf. «Low doses of ionizing radiation: biological effects and regulatory control», IAEA-TECDOC-976, Seville, 1997 / IAEA-TECDOC-976, IAEA, WHO, UNSCEAR. — Vienna: IAEA. — 1997. — P. 261–264.

  19. Пострадиационная энцефалопатия в отдаленный период острой лучевой болезни / Нягу А.И., Логановский К.Н., Чупровская Н.Ю., Ващенко Е.А., Костюченко В.Г., Зазимко Р.Н., Плачинда Ю.И., Юрьев К.Л., Логановская Т.К., Здоренко Л.Л. // Укр. мед. часопис. —1997. — Т. 2, № 2. — С. 33–44.

  20. Нягу А.И., Логановский К.Н. Изменения в нервной системе при хроническом воздействии ионизирующего излучения // Журн. неврол. и психиатр. им. С.С. Корсакова. — 1997. — Т. 97, № 2. — С. 62–70.

  21. Логановский К.Н. Синдром хронической усталости — болезнь тысячи наименований // Укр. мед. часопис. — 1998. — Т. 5, №. 7. — С. 6–16.

  22. Логановский К.Н. Клинико-эпидемиологические аспекты психиатрических последствий Чернобыльской катастрофы // Социальная и клиническая психиатрия. — 1999. — Т. 9, №1. — С. 5–17.

  23. Napreyenko A.K., Loganovsky K.N. Current problems of emergency psychiatry at the radioecological disaster // Emergency psychiatry in a changing world / Ed. by M. De Clercq, A. Andreoli, S. Lamarre, P. Forster. — Amsterdam: Elsevier Science B.V., 1999. — P. 199–202.

  24. Психофизиологические последствия облучения / А.И. Нягу, К.Н. Логановский, К.Л. Юрьев, Л.Л. Здоренко // Int. J. Rad. Med. — 1999. — Vol. 2, № 2. — P. 3–24.

  25. Нейропсихиатрическая эффективность монотерапии сермионом в высоких дозах (30–60 мг в сутки) у облученных пациентов с энцефалопатией / Нягу А.И., Логановский К.Н., Юрьев К.Л., Петрова И.В., Бомко М.А. // Укр. мед. часопис. — 1999. — Т. 5, № 13. — С. 6–17.

  26. Логановский К.Н. Неврологические и психопатологические синдромы в отдаленном периоде воздействия ионизирующих излучений // Журн. неврологии и психиатр. им. С.С. Корсакова. — 2000. — Т. 100, № 4. — С. 15–21.

  27. Loganovsky K.N. Vegetative-vascular dystonia and osteoalgetic syndrome or Chronic Fatigue Syndrome as a characteristic after-effect of radioecological disaster: the Chernobyl accident experience // Journal of Chronic Fatigue Syndrome. — 2000. — Vol. 7, № 3. — P. 3–16.

  28. Напреенко А.К., Логановский К.Н. Система психиатрической помощи при радиоэкологических катастрофах и локальных войнах // Журн. психиатр. мед. психол. — 2000. — Т. 1, № 7. — С. 14–18.

  1. Радиационная медицина в объективной оценке последствий Чернобыльской катастрофы / А.Е. Романенко, А.И. Нягу, К.Н. Логановский, Д.А. Базыка // Int. J. Rad. Med. — 2000. — Vol. 1, № 5. — С. 3–25.

  2. Loganovsky K.N., Loganovskaja T.K. Schizophrenia spectrum disorders in persons exposed to ionizing radiation as a result of the Chernobyl accident // Schizophr. Bull. — 2000. — Vol. 26, № 4. — P. 751–773.

  3. Loganovsky K.N., Yuryev K.L. EEG patterns in persons exposed to ionizing radiation as a result of the Chernobyl accident: Part 1: Conventional EEG analysis // J. Neuropsychiatry Clin. Neurosci. — 2001. — Vol. 13, № 4. — P. 441–458.

  4. Логановский К.Н. Нейрофизиологические основы формирования экзогенно-органических церебральных нарушений после воздействия ионизирующих излучений // Журн. психиатр. мед. психол. — 2001. — Т. 1, № 8. — С. 70–75.

  5. Логановский К.Н. Остеоалгический синдром у пострадавших в результате Чернобыльской катастрофы // Социальная и клиническая психиатрия. — 2001. — Т. 11, № 3. — С. 18–25.

  6. Napreyenko A., Loganovsky K. Psychiatric management of radioecological disaster victims and local wars veterans // New Trends in Experimental and Clinical Psychiatry. — 2001. — Vol. XVII, № 1–4. — P. 43–48.

  7. Експертиза психічної працездатності у постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи / О.К. Напрєєнко, А.І. Нягу, К.М. Логановський, Л.Л. Здоренко // Архів психіатр. — 2001. — Т. 1–2, № 24– 25. — С. 7–13.

  8. Стан нервової системи, органів чуття та психічного здоров’я персоналу зони відчуження / Нягу А.І., Чупровська Н.Ю., Логановський К.М., Ващенко О.А., Зазимко Р.М., Юр’єв К.Л., Костюченко В.Г., Плачинда Ю.І., Здоренко Л.Л., Міщанчук Н.С., Умовіст Н.М. // Чорнобиль. Зона відчуження: Зб. наук. праць / НАН України / За ред. В.Г. Бар’яхтара, І.Р. Алєксєєнка, В.Г. Бебешка, Д.М. Гродзинського, Г.М. Коваля, Я.І. Серкіза, Л.І. Францевич. — К.: Наукова думка, 2001 . — С. 189–225.

  9. Оценка состояния здоровья персонала Чернобыльской АЭС и «Объекта «Укрытие». Медицинские проблемы при выводе Чернобыльской АЭС из эксплуатации / Бебешко В.Г., Базыка Д.А., Нягу А.И., Логановский К.Н., Юрьев К.Л., Костюченко В.Г., Чупровская Н.Ю., Ващенко Е.А., Плачинда Ю.И., Зазимко Р.Н., Чебан А.К., Коваленко А.Н., Сушко В.А., Белый Д.А., Якименко Д.М., Хомазюк И.Н., Чумак А.А., Клименко В.И., Комаренко Д.И., Минченко Ж.Н., Пилинская М.А., Овсянникова Л.М., Шатоян Ю.С. // Наукові та технічні аспекти міжнародного співробітництва в Чорнобилі / Міжнародний Чорнобильський центр, Славутицька лабораторія міжнародних досліджень і технологій / За ред. В.М. Глигала, А.В. Носовського. — К.: Вища школа. — 2001. — Вип. 3. — С. 570–586.

  10. Коваленко А.Н., Логановский К.Н. Синдром хронической усталости и метаболический синдром Х у пострадавших вследствие Чернобыльской катастрофы — мембранная патология? // Укр. мед. часопис. — 2001. — Т. 6, № 26. — С. 70–81.

  11. Напрєєнко О.К., Логановський К.М. Сучасні психіатричні класифікації: спроба об’єднання // Укр. мед. часопис. — 2002. — Т. 28, № 2. — С. 5–12.

  12. Здоренко Л.Л., Логановский К.Н. Психическая работоспособность ликвидаторов с органическими психическими расстройствами в отдаленный период после Чернобыльской катастрофы // Укр. мед. часопис. — 2002. — Т. 30, № 4. — С. 120–126.

  13. Nyagu A.I., Loganovsky K.N., Yuryev K.L. Psychological consequences of nuclear and radiological accidents: delayed neuropsychiatric effects of the acute radiation sickness following Chernobyl // Follow-up of delayed health consequences of acute accidental radiation exposure. Lessons to be learned from their medical management / IAEA-TECDOC-1300, IAEA, WHO. — Vienna: IAEA, 2002. — P. 27–47.

  14. Пат. 23146 Україна, МКІ A 61 B 5/00. Спосіб діагностики функційного стану головного мозку при дії іонізуючого випромінювання / А.І. Нягу, А.Г. Нощенко, Ю.І. Плачинда, К.М. Логановський; Науковий центр радіаційної медицини АМН України. — № 94010203; Заявлено 01.02.93; Опубл. 30.06.98, Бюл. № 3. — 10 с.

  15. Логановский К.Н. Влияние ионизирующего излучения на информационные процессы мозга человека // Материалы Междунар. конф. «Актуальные и прогнозируемые нарушения психического здоровья после ядерной катастрофы в Чернобыле» / Под ред. А.И. Нягу. — К.: Хрещатик. — 1995. — С. 52.

  16. Логановский К.Н. Психофизиологические основы нарушений психического здоровья работающих в зоне отчуждения // Тезисы V Междунар. науч.-технич. конф. «Чернобыль–96», Зеленый Мыс, 1996. — К.: Министерство Украины по делам защиты населения от последствий аварии на Чернобыльской АЭС, ЧеНЦМИ НПО «Припять», АОЗТ «Сильвер Полиграф». — 1996. — С. 372–373.

  17. Логановский К.Н. Охрана психического здоровья лиц, подвергшихся радиационному воздействию в результате Чернобыльской катастрофы // Тез. докл. юбилейной науч.-практ. конф. молодых ученых НЦРМ АМН Украины, Киев, 3–6 октября 1996. — К.: НЦРМ АМН Украины, 1997. — С. 61–62.

  18. Nyagu A., Loganovsky K. Mental disorders in the Chernobyl accident survivors // Abstracts X World Psychiatry Congress, Madrid, 1996. —S-136-1.

  19. Psychophysiological effects of chronical irradiation as a result of the Chernobyl disaster / A. Nyagu, K. Loganovsky, E. Vaschenko, K. Yuriev // Book of extended synopsis of International Conf. «One decade after Chernobyl». — Vienna: EC, IAEA, WHO. — 1996. — P. 347–348.

  20. Central mechanisms of visual afferentation in patients with consequences of acute radiation sickness as a result of the Chernobyl accident / A I. Nyagu, K.N. Loganovsky, K.L. Yuriev, T.K. Loganovskaja // Abstracts NATO Advanced Research Workshop on ocular radiation risk assessment in populations exposed to environmental radiation contamination, Kiev, 1997. — P. 41.

  21. Loganovsky K., Loganovskaja T. Brain laterality and psychopathology in remote period of acute radiation sickness // Abstracts 4th International Laterality and Psychopathology Conference, London, 1997. — London: Charing Cross and Westminster Medical School, University of London, 1997. — P. 34.

  22. Loganovsky K.N., Loganovskaja T.K. Schizophrenia and left fronto-temporal EEG abnormalities in the aftermath of the Chernobyl disaster / Abstracts 9th World Congress of the International Organization of Psychophysiology (IOP), 14–19 September, 1998, Taormina (Italy). — Int. J. Psychophysiol. — 1998. — Vol. 30, № 1–2. — P. 170.

  23. Nyagu A.I., Loganovsky K.N., Loganovskaja T.K. Neurophysiological basis of ionizing radiation effects / Abstracts 9th World Congress of the International Organization of Psychophysiology (IOP), 14–19 September, 1998, Taormina (Italy). — Int. J. Psychophysiol. — 1998. — Vol. 30, № 1–2. — P. 156.

  24. Логановский К.Н. Расстройства шизофренического спектра у лиц, подвергавшихся воздействию ионизирующих излучений в результате Чернобыльской катастрофы // Материалы 2-й Междунар. конф. «Отдаленные медицинские последствия Чернобыльской катастрофы» / Под ред. А.И. Нягу, Г.Н. Сушкевича. — К.: Чернобыльинтеринформ. — 1998. — С. 78.

  25. Логановский К.Н., Здоренко Л.Л. Оценка психической работоспособности у пострадавших в результате Чернобыльской катастрофы // Материалы 2-й Междунар. конф. «Отдаленные медицинские последствия Чернобыльской катастрофы» / Под ред. А.И. Нягу, Г.Н. Сушкевича. — К.: Чернобыльинтеринформ. — 1998. — С. 282.

  26. Напреенко А.К., Логановский К.Н. Актуальные проблемы экологической психиатрии // Материалы 2-й Междунар. конф. «Отдаленные медицинские последствия Чернобыльской катастрофы» / Под ред. А.И. Нягу, Г.Н. Сушкевича. — К.: Чернобыльинтеринформ. — 1998. — С. 316.

  27. Нягу А.И., Логановский К.Н. Нейрофизиологические закономерности радиационных эффектов // Материалы 2-й Междунар. конф. «Отдаленные медицинские последствия Чернобыльской катастрофы» / Под ред. А.И. Нягу, Г.Н. Сушкевича. — К.: Чернобыльинтеринформ. — 1998. — С. 320.

  28. Loganovsky K., Napreyenko A. Posttraumatic stress disorders in the Chernobyl accident survivors // Abstracts 5th World Congress of the International Association for Emergency Psychiatry, 15–17 October, 1998, Brussels. — P. 230.

  29. Loganovsky K.N. Schizophrenia in Chernobyl accident survivors // Abstracts XI World Congress of Psychiatry, 6–11 August, 1999, Hamburg / Ed. by J.J. Lopez-Ibor, N. Sartorius, W. Gaebel, Ch. Haasen. — Vol. II. — Hamburg: World Psychiatric Association, 1999. — P. 162.

  30. Postradiation syndrome (encephalopathy) as a proposition of new F07.3 diagnostic category for ICD-10 / A. Nyagu, T. Loganovskaja, L. Zdorenko, K. Loganovsky // Abstracts XI World Congress of Psychiatry, 6–11 August, 1999, Hamburg / Ed. by J.J. Lopez-Ibor, N. Sartorius, W. Gaebel, Ch. Haasen. — Vol. II. — Hamburg: World Psychiatric Association, 1999. — P. 71.

  31. Loganovsky K.N., Nyagu A.I., Loganovskaja T.K. Chronic fatigue syndrome — a possible effect of low and very low doses of ionizing radiation // Abstracts International Conf. «The effects of low and very low doses of ionizing radiation on human health», June 16–18, 1999, Versal (France). — Versal: University of Versailles, St. Quentin-en-Yvelines, World Councol of Nuclear Workers (WONUC), 1999. — P. 14.

  32. Loganovsky K.N. Chronic Fatigue Syndrome as a characteristic aftermath of radioecological catastrophe / Abstracts 10th World Congress of the International Organization of Psychophysiology (IOP), 8–13 February, 2000, Sydney (Australia). — Int. J. Psychophysiol. — 2000. — Vol. 35, № 1. — P. 69.

  33. Psychopathology and brain asymmetry following irradiation / A.I. Nyagu, K.N. Loganovsky, K.L. Yuryev, L.L. Zdorenko // Abstracts 10th World Congress of the International Organization of Psychophysiology (IOP), 8–13 February, 2000, Sydney (Australia). — Int. J. Psychophysiol. — 2000. — Vol. 35, № 1. — P. 71.

  34. Логановский К.Н. Синдром хронической усталости у участников ликвидации последствий аварии на ЧАЭС // Тезисы докл. 3-й Междунар. конф. «Медицинские последствия Чернобыльской катастрофы: итоги 15-летних исследований». — Int. J. Rad. Med., Special Issue. — 2001. — Vol. 3, № 1–2. — P. 226.

  35. Компьютерная электроэнцефалография при оценке поглощенной дозы облучения / К.Н. Логановский, Ю.И. Плачинда, А.И. Нягу, К.Л. Юрьев // Тезисы докл. 3-й Междунар. конф. «Медицинские последствия Чернобыльской катастрофы: итоги 15-летних исследований». — Int. J. Rad. Med., Special Issue. — 2001. — Vol. 3, № 1–2. — P. 226–227.

  1. Loganovsky K.N. Cerebral basis of schizophrenia spectrum disorders following exposure to ionizing radiation as a result of the Chernobyl accident // Abstracts 7th World Congress of Biological Psychiatry, 1–6 July, 2001, Berlin. — World J. Biol. Psychiatry. — 2001. — Vol. 2, Suppl. 1. — P. 136S.

  2. Loganovsky K.N. Psychophysiological characterization of somatosensory sensations following exposure to ionizing radiation // Abstracts 7th World Congress of Biological Psychiatry, 1–6 July, 2001, Berlin. — World J. Biol. Psychiatry. — 2001. — Vol. 2, Suppl. 1. — P. 257S.

  3. Loganovsky K.N., Yuryev K.L. Conventional EEG analysis in persons exposed to ionizing radiation as a result of the Chernobyl accident // Abstracts 7th World Congress of Biological Psychiatry, 1–6 July, 2001, Berlin. — World J. Biol. Psychiatry. — 2001. — Vol. 2, Suppl. 1. — P. 236S.

  4. Loganovsky K., Yuryev K. Quantitative EEG abnormalities related to the absorbed dose in patients who had acute radiation sickness following the Chernobyl accident / Abstracts 11th World Congress of the International Organization of Psychophysiology (IOP), July 29 — August 3, 2002, Montreal (Canada). — Int. J. Psychophysiol. — 2002. — Vol. 45, № 1–2. — P. 155.