Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна фізіологія


Курко Ярослав Віталійович. Психофізіологічні особливості осіб, які займаються плаванням за різних типів погоди : дис... канд. мед. наук: 14.03.03 / Тернопільський держ. медичний ун- т ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2006. — 163арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 128-151.



Анотація до роботи:

Курко Я.В. Психофізіологічні особливості осіб, які займаються плаванням за різних типів погоди. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.03 – нормальна фізіологія. Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького.– Львів, 2006.

Дисертація присвячена вивченню психофізіологічних особливостей за різних типів погоди в осіб, які займаються плаванням. Встановлено, що погодні умови впливають на процеси сприйняття часу та швидкість реакції у відповідь на звуковий подразник у плавців групи оздоровчого плавання, 3-го і 2-го спортивних розрядів. Із погіршенням погодних умов, у всіх обстежених групах плавців знижуються об’єм уваги, сила нервових процесів, показники дихальних проб. З’ясовано, що сила волі плавців залежить від спортивного розряду та змінюється за різних погодних умов. Доведено, що сила рук, показники фізичної та спеціальної працездатностей, максимального споживання кисню у тестованих групах плавців змінюються за різних типів погоди. Показано, що несприятливі погодні умови ІІІ типу в меншій мірі впливають на психофізіологічний стан тренованих плавців, тому заняття плаванням є одним із заходів профілактики й усунення метеотропних реакцій у метеочутливих осіб.

На основі комплексного дослідження психофізіологічних особливостей осіб, які займаються плаванням за різних типів погоди, вирішено актуальне наукове завдання, що полягало у вивченні механізмів адаптації та пошуку шляхів підвищення резистентності організму людини до зміни метеоумов. Це дозволило сформулювати наступні висновки:

1. Погодні умови впливають на процеси сприйняття часу та на латентний період простої слухової сенсомоторної реакції в осіб, які займаються плаванням. За ІІІ типу погоди, у всіх обстежених спостерігається прискорення відліку часу та зниження швидкості простої слухової сенсомоторної реакції, особливо у плавців оздоровчої групи.

2. Об’єм уваги при метеоумовах ІІІ типу, порівняно з І, як у плавців групи оздоровчого плавання, так і у плавців 3-го та 2-го спортивних розрядів знижується. Зростання ж інтенсивності занять плаванням веде, при цьому, до менших змін стану уваги.

3. Застосування створеної нами діагностичної комп’ютерної програми ”Теппінг-тест – 2005”, за різних метеоумов дозволило виявити зменшення швидкості рухів кисті руки при метеоумовах ІІІ типу, у порівнянні з І, в осіб, які займаються плавання і, особливо, у плавців оздоровчої групи, що свідчить про зниження сили процесу збудження в центральній нервовій системі.

4. У плавців оздоровчої групи, при медико-метеорологічній ситуації ІІІ типу, час затримки дихання за пробами Штанге та Генчі знизився відповідно на 10,2 % і 9,6 %, у плавців 3-го розряду на – 7,0 % і 6,4 %, у плавців 2-го розряду на – 6,6 % і 6,0 %. Сила волі плавців залежить від інтенсивності занять плаванням. У плавців групи оздоровчого плавання та 3-го розряду в умовах метеорологічної ситуації І типу показники сили волі суттєво вищі за відповідні показники при метеоумовах ІІІ типу. Сила волі у плавців 2-го спортивного розряду не змінюється при різних метеоситуаціях.

5. Динамометричні показники обох рук при погоді ІІІ типу, у порівнянні з І, у плавців групи оздоровчого плавання та 3-го розряду зменшилися. Cила м’язів рук у плавців 2-го розряду при цих метеоумовах не змінювалася. При метеорологічній ситуації ІІІ типу, у порівнянні з І, відносний показник фізичної працездатності у плавців оздоровчої групи знизився на 7,2 %, у плавців 3-го розряду – на 5,8 % та 2-го розряду – на 5,6 %. Аналогічні зміни спостерігалися з величинами максимального споживання кисню та спеціальної працездатності.

6. При зіставленні результатів проведених нами досліджень встановлено, що при метеоситуації ІІІ типу, у порівнянні з І, в осіб з більшою інтенсивністю занять плаванням, психофізіологічні показники зазнали меншого негативного впливу погоди, ніж у плавців з меншою інтенсивністю занять. Це переконує в тому, що регулярні фізичні навантаження у водному середовищі є ефективним способом підвищення стійкості організму людини до несприятливих впливів метеофакторів.

7. Отримані дані можуть бути використані як теоретичне підґрунтя для розширення знань про механізми адаптації організму людини, розробки способів підвищення її метеостійкості, пошуку нових шляхів підвищення працездатності при несприятливих метеоумовах, створення критеріїв прогнозування метеочутливості та відбору метеорезистентних осіб.

Публікації автора:

1. Вадзюк С.Н., Курко Я.В. Особливості результативної працездатності плавців вільного стилю при різних метеорологічних ситуаціях // Вісник наукових досліджень.– 2005.– № 1.– С. 108-110.(Здобувач провів тестування результативності запливів, здійснив огляд літератури, статистичне опрацювання матеріалу, аналіз отриманих результатів, підготував статтю до друку).

2. Курко Я.В. Особливості результативної працездатності у плавців брасом при різних метеорологічних ситуаціях // Вісник наукових досліджень.– 2005.– № 3.– С. 53-55.

3. Вадзюк С.Н., Курко Я.В. Рівень фізичного стану у плавців при різних метеоситуаціях // Гігієна населених місць.– 2006, Вип.48.– С. 254-259. (Здобувач провів тестування PWC170, здійснив огляд літератури, статистичне опрацювання матеріалу, аналіз отриманих результатів, підготував статтю до друку).

4. Вадзюк С.Н., Курко Я.В. Особливості психологічних показників у плавців при різних метеорологічних ситуаціях // Вісник наукових досліджень.– 2006.– № 1.– С. 102-104. (Здобувач провів комп’ютерне тестування, статистичне опрацювання матеріалу, аналіз отриманих результатів, підготував статтю до друку).

5. Курко Я.В. Особливості стану уваги та швидкості реакції на звуковий подразник у практично здорових людей при різних метеорологічних ситуаціях // Актульні проблеми транспортної медицини.– 2006. № 1 (3).– С.– 111-115.

6. Комп’ютерна програма ”Вимірювання простої слухомоторної реакції (Reaction-test)”: А.с. № 13683 від 20.07.2005. МОН України, Державний департамент інтелектуальної власності / Вадзюк С.Н., Курко Я.В; Заявл. 31.05.05; Опубл. 30.04.06; Офіційний бюл. № 8, cерія КВ № 6018.– С. 110-111. (Здобувач здійснив постановку технічного завдання, розробив алгоритм та провів презентацію, загальне редагування).

7. Діагностична комп’ютерна програма ”Теппінг тест – 2005”: А.с. № 14005 від 01.09.2005. МОН України, Державний департамент інтелектуальної власності / Вадзюк С.Н., Курко Я.В., Вальчак Н.В.; Заявл. 12.07.05; Опубл. 30.04.06; Офіційний бюл. № 8, cерія КВ № 6018.– С. 211-212. (Здобувач сформулював ідею, розробив алгоритм та провів презентацію програми).

8. Діагностична комп’ютерна програма ”Воля-1”: А.с. № 14497 від 24.10.2005. МОН, Державний департамент інтелектуальної власності / Вадзюк С.Н., Курко Я.В., Білінська Т.М.; Заявл. 27.09.05; Опубл. 30.04.06; Офіційний бюл. № 8, cерія КВ № 6018.– С. 364. (Здобувач сформулював ідею, розробив алгоритм та провів презентацію програми).

9. Вадзюк С.Н., Курко Я.В. Особливості латентного періоду простої слухово-моторної реакції плавців при метеоумовах I та III типу // Фізіологічний журнал.– 2006.– Т. 52, № 2.– С. 200. (Здобувач провів комп’ютерне тестування, статистичне опрацювання матеріалу, аналіз отриманих результатів, підготував статтю до друку).

10. Вадзюк С.Н., Курко Я.В. Особливості сили м’язів рук при різних медико-метеорологічних ситуаціях // Матеріали ІV міжнародної науково-практичної конференції ”Динаміка наукових досліджень – 2005”– Дніпропетровськ, 2005.– Т.1.– С. 38-39. (Здобувач провів кистеву динамометрію, статистичне опрацювання матеріалу, аналіз отриманих результатів, підготував статтю до друку).

11. Вадзюк С.Н., Курко Я.В. Сила волі у плавців при метеоумовах 1-го та 3-го типів // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції ”Актуальні проблеми сучасної науки”.– Київ, 2005.– Ч.1.– С. 1-2. (Здобувач провів комп’ютерне тестування, аналіз показників сили волі, підготував статтю до друку).

12. Курко Я.В. Особливості функціональних можливостей рухового аналізатора, а також сили процесу збудження й рухливості основних нервових процесів при різних метеорологічних ситуаціях // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції ”Cучасний соціокультурний простір 2005”– Київ, 2005.– Ч.1.– С. 4-6.

13. Курко Я.В. Особливості функціонального стану дихальної системи у плавців за різних метеоумов // Матеріали ІІ міжнародної науково-практичної конференції ”Науковий потенціал світу 2005”– Дніпропетровськ, 2005.– Т.1.– С. 26-28.

14. Курко Я.В. Сприйняття часових відрізків у плавців залежно від метеоситуації // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції ”Cучасність, наука, час. Взаємодія та взаємовплив”– Київ, 2005.– Ч.1.– С. 2-3.

15. Я.В. Курко. Швидкість реакції розгинання стопи на стартовий сигнал у плавців при різних типах погоди // Матеріали Х Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених– Тернопіль, 2006.– С. 186.