Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Грибенюк Геннадій Сергійович. Психологічні основи становлення саморегуляції у навчально-професійній діяльності майбутніх рятівників : дис... д-ра психол. наук: 19.00.07 / Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2007. — 380арк. — Бібліогр.: арк. 347-380.



Анотація до роботи:

Грибенюк Г.С. “Психологічні основи становлення саморегуляції у професійній діяльності майбутніх рятівників”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. - Інститут психології імені Г.С. Костюка АПН України. – Київ, 2007.

Дисертація присвячена вивченню психологічних основ становлення й розвитку саморегуляції у професійної діяльності за екстремальних умов у майбутніх рятівників упродовж 5 років їх навчання та виховання у спеціальному вищому навчальному закладі (інститут пожежної безпеки МНС України). Автором здійснено теоретичний аналіз проблеми та обґрунтовано концепцію саморегуляції особистості в екстремальних умовах діяльності. Запропоновано модель суб’єктної структури саморегуляції. Розкрито специфіку індивідуального та колективного вчинків як факторів саморегуляції за умов екстремальності діяльності. На теоретичному та емпіричному рівнях простежено процес становлення саморегуляції особистості та її духовного потенціалу, що має суттєве значення для поглиблення теоретичних основ дослідження особистості як саморегулюючої, інтегральної системи. Запропоновано алгоритм цілеспрямованого формування у майбутніх рятівників саморегуляції в екстремальних умовах діяльності.

Підбиваючи загальні підсумки проведеного дослідження, можна сформулювати такі основні висновки, які засвідчать розв’язання поставлених завдань:

1. Саморегуляція є невід’ємною складовою професіогенезу особистості. Процес становлення й розвитку саморегуляції охоплює всі етапи професійного життя людини і вирішальним чином зумовлює результативність виконання професійних функцій. Формування здатності до саморегуляції є одним з найважливіших завдань підготовки сучасного фахівця-рятівника, оскільки забезпечує можливість виховання особистості, здатної самостійно приймати рішення, формувати й довизначати завдання у відповідності до вимог складних, мінливих ситуацій й завдяки цьому досягати поставлених цілей. Чинна у нашій державі система підготовки фахівців реалізується, як правило, у контексті традиційної предметно-інформаційної парадигми, а тому, зрозуміло, не може відповідати сучасним вимогам професійної підготовки. Основний недолік чинної системи полягає в тому, що в ній недостатньо реалізується суб’єктний підхід до виховання особистості як самодостатнього професіонала.

Зазначене найбільшою мірою стосується професійної підготовки особистості до діяльності, яка здійснюється в екстремальних умовах і передбачає сформованість у людини системи специфічних особистісно-професійних якостей, властивостей, здатностей, знань, умінь та навичок. Особлива роль належить при цьому новоутворенням, котрі заломлюються крізь призму самосвідомості. Лише через самосвідомість, завдяки їй можливе опредметнення, об’єктивація однієї із найактуальніших соціально-психологічних потреб людини як особистості – потреби у самовизначенні, самореалізації та самоствердженні.

2. Рушійною силою становлення саморегуляції в екстремальних умовах діяльності є смислотворення, спрямоване на формування й актуалізацію готовності мотиваційно-смислової сфери суб’єкта, до того, щоб особистісний смисл (засіб самоствердження) екстраполювався у контекст соціальної значущості, внаслідок чого уможливлюється оптимальна редукція суперечності між егоїстичними цілями людини та суспільною цінністю її діяльності. Така залежність, в свою чергу, актуалізує потребу у самосуб’єктній дії як інструменті, за допомогою якого вдається значною мірою здолати внутрішні завади на шляху до успішного досягнення мети діяльності.

3. На особливу увагу заслуговують отримані у дослідженні дані стосовно розвитку мотивації процесу саморегулювання. Це стосується, зокрема, визнання множинності мотивів саморегуляції як факту, доведеного результатами наших теоретико-емпіричних пошуків. Таке визнання зумовлює необхідність спрямованого розвитку множинності мотивів саморегуляції: внаслідок цього мотив стає власне особистісним утворенням, а не плинним, випадковим стимулом, що підтримується переважно зовнішніми спонуками. Завдяки цьому мотиваційно-смислові утворення не просто беруть участь у спонуканні, спрямовуванні, оцінюванні, регулюванні, плануванні саморегулятивних дій, операцій рятівника. Вони (мотиваційно-смислові утворення) фактично роблять відображений (віртуальний) світ діяльності в екстремальних умовах „живим” (реальним), задаючи психічному образу конкретно-індивідні, суб’єктно-пристрастні параметри. Зазначене вельми виразно виявляється у процесах розвитку та саморозвитку мотивації малої професійної групи, де особлива, контролююча роль належить прийнятим у групі нормативним еталонам.

4. Як засвідчив аналіз результатів професіографічного дослідження, екстремальні умови діяльності диктують специфічні вимоги до змісту та форм проявів спроможності суб’єкта до саморегуляції таких характеристик особистості, як готовність прийти на допомогу, розвинуте почуття відповідальності, ініціатива, винахідливість, доброзичливість, статус у колективі, сміливість та рішучість. Отримані результати професіографічного вивчення підтвердили думку про те, що успішність діяльності в екстремальних умовах визначається: загальною спроможністю індивіда до саморегуляції моральної та мисленнєвої активності, станом здоров’я, мотивацією до діяльності.

5. Завдяки професіографуванню діяльності рятівників вдалося дослідити праксеологічний план саморегуляції у межах якого розв’язано загальні та окремі прикладні завдання: розроблено зміст необхідного методичного забезпечення професіографічного опитування, з’ясовано вимоги, які ставлять умови діяльності рятівників до самосуб’єктної дії за такими параметрами як обсяг, інтенсивність, тривалість саморегуляційних дій, відповідність міри напруженості саморегуляційних впливів специфіці розгортання останніх у звичних і екстремальних умовах. Моделювання предметно-практичного плану діяльності працівників-практиків, визначення її успішності за результатами входження у посади випускників пожежно-технічних навчальних закладів дозволило привести до оптимального рівня готовність до самосуб’єктної дії у сферах моральної та мисленнєвої діяльності. За характеристиками мотивації вдалося проаналізувати параметри становлення саморегуляції та розробити класифікацію професій працівників оперативно-рятувальної служби цивільного захисту за психологічним критерієм.

6. Результати вивчення онтологічного плану становлення саморегуляції упродовж п’ятирічної підготовки майбутніх рятівників поглибили наукові знання про специфіку та особливості саморегуляції фахівця у площині аксіології, вияву готовності її складових до забезпечення самосуб’єктної дії через дослідження функціонування цілісної реальної мотиваційної сфери.

7. Як підтвердило дослідження, важливу роль у становленні фахівців-рятівників відіграє їх духовність. Процес розвитку духовних цінностей є необхідною умовою визначення провідних характеристик та напрямів життєвого шляху особистості рятівника загалом та у сфері його професійної діяльності, зокрема, як іманентного, внутрішнього утворення в структурі особистості. Духовне начало є тією внутрішньою інстанцією, завдяки якій особистість збагачується характеристиками самодостатнього суб’єкта активності, здатного до творчого, концептуального переосмислення та трансформації як зовнішніх умов діяльності, так і власних потенційних можливостей.

Духовні цінності, репрезентуючись у свідомості та самосвідомості суб’єкта діяльності, наповнюють гуманістичним сенсом мотиваційну сферу його особистості і сприяють професійній ідентифікації та самореалізації.

8. За даними формувального експерименту, досягнення позитивних зрушень у сфері духовності рятівників передбачає створення та неухильне дотримання низки умов, таких як: орієнтація на суб’єкт-суб’єктну взаємодію; підтримання та реалізація ініціативи вихованців щодо форм та способів оволодіння сутністю духовних ціннісних орієнтацій як основи розгортання здатності до саморегуляції в екстремальних ситуаціях; забезпечення тісного взаємозв’язку між теорією та практикою, завдяки чому курсанти спроможні не лише усвідомити значущість духовних ціннісних орієнтацій у структурі особистості, але й збагнути, переконатися у їх інструментально-функціональній ролі в успішному перебігу професійної діяльності; широке застосування діалогічних способів оволодіння духовними ціннісними орієнтаціями, передусім, у складі малої професійної групи, що сприяє активізації мислительних процесів, включенню емоційно-вольової сфери, забезпечує виникнення та утримання на достатньо високому рівні інтересу досліджуваних до проблеми духовних цінностей особистості.

Перспективними надалі вбачаються дослідження, які стосуються: поглибленого вивчення психолого-педагогічних умов та чинників, що забезпечують ефективне формування саморегуляції особистості у професійному становленні фахівців різних спеціальностей; з виокремленням професійної специфіки функціонування механізмів саморегуляції та її адекватної поняттєвої інтерпретації, зокрема, у моделі самосуб’єктних дій у тестових завданнях. Дослідження саморегуляції у згаданих аспектах допоможе розробити програми, методичні посібники, рекомендації для викладачів вищих навчальних закладів різних типів, так само, як закладів післядипломної освіти.

Публікації автора:

Монографія:

1. Грибенюк Г.С. Розвиток саморегуляції у професійній діяльності майбутніх рятівників. – Черкаський інститут пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля МНС України, 2006. – 539 с.

Навчальні посібники:

2. Грибенюк Г.С. Психологічна підготовка. – Черкаський інститут пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля МНС України, 2005. – 232 с.

3. Грибенюк Г.С. Розд. 1 Теорія управління: сутність, система – С. 11-58; розд. 3 Поняття системного підходу в управлінні – С. 81-122; розд. 8 Формалізація управлінських відносин. Управлінські рішення: поняття, види, етапи прийняття – С. 298 – 315; розд. 9 Евристичні методи розв’язання завдань – С. 315 – 344 // Основи управління: посібник для курсантів (слухачів), студентів вищих навчальних закладів МНС України / Авт. кол. – Черкаський інститут пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля МНС України, 2005. – 410 с. (Внесок здобувача – 50 %)

4. Грибенюк Г.С. Основи практичної психології рятівника: посібник для курсантів (слухачів), студентів вищих навчальних закладів МНС України Черкаський інститут пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля МНС України, 2005. – 290 с.

5. Грибенюк Г.С. Дидактичні матеріали для самостійної роботи курсантів: посібник для курсантів (слухачів), студентів вищих навчальних закладів МНС України Черкаський інститут пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля МНС України, 2005. – 57 с.

Статті у наукових фахових виданнях, включених до списку ВАК України:

1. Грибенюк Г.С. Саморегуляція поведінки особистості у професійній діяльності // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. пр. Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. К., 2004. – Т. VI. – Випуск 2. – С. 80-89.

2. Грибенюк Г.С. Саморегуляція та розвиток мотивації професійної діяльності в екстремальних умовах у контексті колективно-групової організації // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. пр. Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. К., 2004. – Т. VI. – Випуск 6. – С. 78-86.

3. Грибенюк Г.С. Саморегуляція як складова діяльності особистості в екстремальних умовах // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. пр. Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. К., 2004. – Т. VI. – Випуск 4. – С. 73-80.

4. Грибенюк Г.С. Перспективи розроблення психологічних проблем професійної діяльності особистості в екстремальних умовах. // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. пр. Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. К., 2004. – Т. VI. – Випуск 5. – С. 83-91.

5. Грибенюк Г.С. Інтраіндивідні особливості механізмів саморегуляції курсантів // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. пр. Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. К., 2004. – Т. VI. – Випуск 8. – С. 90-97.

6. Грибенюк Г.С. Духовність як складова діяльності особистості в екстремальних умовах: принципи і технології дослідження // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. пр. Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. К., 2006. – Т. VIII. – Випуск 3. – С. 83-90.

7. Грибенюк Г.С. Особливості динаміки саморегуляції курсантів у первинному колективі // Педагогіка і психологія. Формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. Інституту педагогіки і психології професійної освіти АПН України; Запорізького обласного ін-ту післядипломної педагогічної освіти. – Київ-Запоріжжя, 2004. – Випуск 33. – С. 160-166.

8. Грибенюк Г.С. Типологічний підхід до саморегуляції особистості // Журнал практикуючого психолога: Київський національний лінгвістичний університет. К., 2005. – Випуск 11. – С. 164-171.

9. Грибенюк Г.С. Саморегуляція суб’єкта та прогноз діяльності в екстремальних умовах // Психологічні перспективи: науковий журнал Волинського державного університету ім. Лесі Українки, Інституту соціальної та політичної психології. К., 2004.– Випуск 6. – С.35-42.

10. Грибенюк Г.С. Мотиви у структурі саморегуляції суб’єкта // Педагогіка і психологія. Науково-теоретичний та інформаційний журнал АПН України. К.: “Педагогічна преса”, 2005.– Випуск 2 (47). – С.98-105.

11. Грибенюк Г.С. Розвиток спроможності спеціаліста до саморегуляції // Педагогіка та психологія. Вісник АПН України Науково-теоретичний та інформаційний журнал АПН України. К.: “Педагогічна преса”, 2005. - № 3 (48). - С.89-97.

12. Грибенюк Г.С. Смислова сфера саморегуляції суб’єкта // Науковий часопис НПУ ім. М.П.Драгоманова. Серія № 12. Психологічні науки: Зб. наук. пр. НПУ ім. М.П.Драгоманова. К., 2005. - № 5 (29). - С.110-116.

13. Грибенюк Г.С. Психологічна класифікація спеціальностей оперативно-рятувальної служби цивільного захисту // Науковий часопис НПУ ім. М.П.Драгоманова. Серія № 12. Психологічні науки: Зб. наук. пр. НПУ ім. М.П.Драгоманова. К., 2004. - № 2 (26). - С.301-308.

14. Грибенюк Г.С. Самоактивність як мотивований та осмислений процес // Теоретичні питання культури, освіти та виховання: Зб. наук. пр. Київського державного лінгвістичного університету. К., 2004. – Випуск 28. – С. 175-179.

15. Грибенюк Г.С. Предмет і спрямування самосуб’єктних дій у тестовому завданні // Теоретичні питання культури, освіти та виховання: Зб. наук. пр. Київського державного лінгвістичного університету. К., 2005. – Випуск 29. – С. 227-231.

16. Грибенюк Г.С. Самореалізація особистості як соціально-психологічна проблема // “Наука і освіта”: науково-практичний журнал Південного наукового центру АПН України. Спец випуск: “Психологія особистості”. Одеса, 2004. – Випуск 6-7 . С. 67-70.

17. Грибенюк Г.С. Розвиток мотивації до професійної діяльності в екстремальних умовах у контексті самосуб’єктної дії особистості // Теоретичні і прикладні проблеми психології: Зб. наук. пр. Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля МОН України. Луганськ, 2005. – № 1(9). – С. 11-19.

18. Грибенюк Г.С. Розвиток мотивів саморегуляції курсантів // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди. – Переяслав-Хмельницький, 2005. – Випуск 6. – С. 25-29.

19. Грибенюк Г.С. Психологічна структура саморегуляції у діяльності суб’єкта // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди. – Переяслав-Хмельницький, 2004. – Випуск 5. – С. 92-97.

20. Грибенюк Г.С. Типи самосуб’єктних впливів у професійній та тестовій ситуаціях // Науковий часопис НПУ ім. М.П.Драгоманова. Серія № 12. Психологічні науки: Зб. наук. пр. НПУ ім. М.П.Драгоманова. К., 2006. - № 6 (31). - С.97-1103.

21. Грибенюк Г.С. Сформованість мотиваційно-смислової складової готовності до самосуб’єктної дії // Теоретичні і прикладні проблеми психології: Зб. наук. пр. Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля МОН України. Луганськ, 2006. – № 3(14). – С. 82-89.

Статті та тези в інших наукових виданнях та матеріалах конференцій:

22. Грибенюк Г.С. Моральні цінності як регулятори поведінки особистості в екстремальних умовах діяльності // Особистість у розбудові відкритого демократичного суспільства в Україні. Зб. матеріалів Другої міжнародної науково-практичної конференції. Дрогобич: “Коло”– 2005. - С.46-54.

23. Грибенюк Г.С. Принципи й технології дослідження взаємозалежностей між духовністю особистості та її діяльністю в екстремальних умовах // Особистість у розбудові відкритого демократичного суспільства в Україні. Зб. матеріалів Другої міжнародної науково-практичної конференції. Дрогобич: “Коло”– 2005. - С.417-425.

24. Грибенюк Г.С. Обґрунтування методик дослідження мотиваційної сфери фахівця // Збірник наукових праць Київського військового гуманітарного інституту. Випуск 1 (6) МОУ: КВГІ, 1998. – с.21-26.

25. Грибенюк Г.С. Розвиток саморегуляції майбутнього рятівника як суб’єкта дій у антитерористичних операціях // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка. Житомир, 2004. – Випуск 18. – С. 25-29.

26. Грибенюк Г.С. Використання апарату математичної статистики для виявлення мотиваційно-смислових особливостей // Науковий збірник вип. 1 книга 1. Черкаси: ЧІПБ МВС України - 1998.- С.84-88.

27. Грибенюк Г.С. Екстремальність та розвиток мотивації курсантів // Матеріали науково-практичної конференції “Організація виховної роботи у вищих навчальних закладах МВС України”. Харків: Національний ун-т внутрішніх справ МВС України - 2002.- С.130-132.

28. Грибенюк Г.С. Вдосконалення системи безпеки підлеглих підлеглих у виконанні функціональних обов’язків начальника караулу // Збірник наукових статей. Черкаси: ЧІПБ МНС України - 2003.- С.42-46.

29. Грибенюк Г.С. Організація та методика вивчення професійної мотивації фахівця // Збірник наукових праць Київського військового гуманітарного інституту – Випуск 3. Кн. 3 С. 102-106.

30. Грибенюк Г.С. Зміст і спрямованість мотиваційних утворень особистості в період професійного становлення // Збірник наукових праць Київського військового гуманітарного інституту. Випуск 3. Кн. 1 МОУ: КВГІ, 1998. – С. 39-47.

31. Грибенюк Г.С. Організаційно-методичні питання дослідження мотиваційної сфери фахівця // Збірник наукових праць Київського військового гуманітарного інституту. Випуск 3. Кн. 2 МОУ.: КВГІ, 1999. – С. 15-19.

32. Грибенюк Г.С. Застосування у дослідженні мотиваційно-смислового аналізу // Збірник наукових праць Київського військового гуманітарного інституту. Випуск 3. Кн. 1 МОУ: КВГІ, 1998. – С.25-41.

33. Грибенюк Г.С. Психологические аспекты подготовки пожарных-спасателей к профессиональной деятельности в экстремальных условиях // «Чрезвычайные ситуации: предупреждение и ликвидация»: Зб. тезисов докладов ІІ Международной научно-практической конференции. Минск: издательский центр БГУ, 2003. – Часть 2. – С. 313-314.

34. Грибенюк Г.С. До питань оцінки розвитку мотивації фахівця // IV міжнародна науково-практична конференція “Пожежна безпека - 2003”: Матеріали науково-практичної конференції. Харків: АПБУ, 2003.- С.337-339.

35. Грибенюк Г.С. Методична система психологічної підготовки. // Зб. наук. статей. Черкаси: ЧІПБ, 2005. – С. 3-9.

Навчальні програми та комплекси, методичні рекомендації:

36. Грибенюк Г.С. Програма проходження стажування курсантами 5-го курсу – Черкаси: ЧІПБ, 2002. – 25 с.

37. Грибенюк Г.С., Вовк Н.П., Щерба Т.О. Навчально-методичні матеріали по предмету “Безпека життєдіяльності”. – Черкаси: ЧІПБ, 2005. – 161с. (Внесок здобувача – 50%).

38. Грибенюк Г.С. Організація управління в діяльності пожежної охорони та аварійно-рятувальних служб: Програма навчальної дисципліни. – Черкаси: ЧІПБ, 2002. – 47 с.

39. Грибенюк Г.С., Капля А.М., Щерба Т.О. Організація управління в діяльності пожежної охорони та аварійно-рятувальних служб: Навчально-методичні матеріали. – Черкаси: ЧІПБ, 2005. – 57 с. (Внесок здобувача – 50%).

40. Грибенюк Г.С., Капля А.М., Щерба Т.О. Організація роботи з кадрами: навчально-методичний комплекс. – Черкаси: ЧІПБ, 2005. – 113 с. (Внесок здобувача – 50%).

41. Грибенюк Г.С., Капля А.М., Щерба Т.О. Правове забезпечення діяльності пожежно-рятувальних підрозділів: навчально-методичний комплекс. – Черкаси: ЧІПБ, 2005. – 34 с. (Внесок здобувача – 50%).

42. Грибенюк Г.С. Психологія - 3-й курс: Робоча програма навчальної дисципліни. – Черкаси: ЧІПБ, 2005. – 23 с.

43. Грибенюк Г.С. Психологія: Робоча програма навчальної дисципліни для підготовки фахівців за спеціальністю № 7.092801 "Пожежна безпека" (спеціаліст). – Черкаси: ЧІПБ, 2005. – 30 с.

44. Грибенюк Г.С. Соціальна психологія: Програма навчальної дисципліни для підготовки фахівців за спеціальністю № 8.092801 "Пожежна безпека" (магістр) за напрямками Державне та муніципальне управління у сфері цивільного захисту. – Черкаси: ЧІПБ, 2005. – 36 с.

45. Грибенюк Г.С. Організація управління в діяльності пожежної охорони та аварійно-рятувальних служб: навчально-методичний комплекс. – Черкаси: ЧІПБ, 2000. – 77 с.

46. Грибенюк Г.С. Психологія: навчально-методичні матеріали для підготовки фахівців за спеціальністю № 7.092801 "Пожежна безпека" (спеціаліст). – Черкаси: ЧІПБ, 2000. – 33 с.

47. Грибенюк Г.С., Зіновська О.М., Шкарабура М.Г. Економіка пожежної та техногенної безпеки. – Черкаси: ЧІПБ, 2000. – 275с. (Внесок здобувача – 50%).

Анотації