Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Федух Ірина Сергіївна. Психологічні особливості проявів агресивності в ранньому юнацькому віці : дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Інститут педагогічної освіти та освіти дорослих АПН України. — К., 2007. — 264арк. — Бібліогр.: арк. 177-205.



Анотація до роботи:

Федух І.С. Психологічні особливості проявів агресивності в ранньому юнацькому віці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – “Педагогічна та вікова психологія”. – Інститут педагогічної освіти та освіти дорослих АПН України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена визначенню шляхів та засобів профілактики і корекції агресивності старшокласників на основі особистісно-духовного підходу до вивчення психологічних, статевих, вікових та індивідуальних особливостей її проявів. Проаналізовано теоретичні та методологічні підходи до вивчення проблеми агресії та агресивності. Розкрито зміст понять “агресія” та “агресивність”, вивчено види та функції, фактори становлення та закріплення агресії в ранній юності. Розроблено тривимірну структуру агресивності, критерії її діагностування та рівні прояву.

Розроблено та стандартизовано авторську методику експертного тестування конструктивної та деструктивної агресивності, застосування якої дало змогу дослідити конструктивні та деструктивні прояви агресивності старшокласників. Досліджено психологічні особливості проявів агресивності старшокласників в контексті духовності. Розроблено та експериментально перевірено ефективність особистісно-духовно орієнтованої програми профілактики та корекції деструктивної агресивності в ранній юності. Обґрунтовано шляхи підвищення рівня особистісно-духовної професійної компетентності вчителів у роботі з агресивними старшокласниками.

Узагальнення результатів дисертаційного дослідження дало можливість сформулювати загальні висновки:

1. Дослідження агресивності є актуальною проблемою вітчизняної та зарубіжної психології. Агресія та агресивність досліджуються в межах етологічного, соціобіологічного, генетичного, гормонального, психоаналітичного, фрустрацій-ного, біхевіорального, соціально-когнітивного, діяльнісного, вікового підходів. Вивчення різноманітних видів і проявів агресії старшокласників зумовило розрізнення за функціональною ознакою деструктивної та конструктивної агресивності. В ранній юності зростає вплив ціннісно-особистісних та духовних чинників на розвиток агресивності. Рівень та особливості духовного розвитку зумовлюють, наскільки деструктивним чи конструктивним є зміст агресивних проявів в старшому шкільному віці.

2. Аналіз підходів до проблеми агресії та агресивності показав, що в психологічній науці та практиці накопичений великий масив відомостей, які потребують переосмислення та інтеграції з метою представлення агресивності як цілісного особистісного утворення з урахуванням її духовного аспекту, що зумовлює доцільність застосування особистісно-духовного підходу, у відповідності до якого агресивність розглядається у трьох вимірах – соціально-психолого-індивідуальному, діяльнісному та віковому. Сформульовано такі принципи особистісно-духовного підходу до вивчення проблеми юнацької агресивності: 1) Цілісності особистості та різнобічного її пізнання на основі об’єктивного матеріалу; 2) Особистісно-духовної орієнтації корекційних заходів; 3) Особистісного зростання, послідовного підпорядкування біологічної та соціальної природи духовним ідеалам та цінностям, духовного розвитку особистості як основи подолання агресивності.

3. Результати експериментального дослідження психологічних особливостей проявів агресивності старшокласників свідчать, що деструктивний чи конструктивний зміст агресивності учнів раннього юнацького віку визначається такими складовими особистісної та духовної спрямованості, як ставлення до себе та до інших, ціннісні духовні орієнтації. Деструктивна агресивність в ранньому юнацькому віці супроводжується егоцентризмом, нездатністю до самотрансценденції, негативним ставленням до інших, невмінням встановлювати залежні стосунки, творити та приймати добро, некритичним ставленням до себе або ж неповагою до власної людської гідності. Деструктивні агресивні прояви в ранній юності найбільшою мірою спричиняє уявлення про припустимість фізичної агресії. Конструктивна агресивність корелює із засвоєнням загальнолюдських та буттєвих цінностей – вірності, доброзичливості, гармонії з Всесвітом, добра та допомоги іншим, відданості істині.

4. Розроблено та апробовано особистісно-духовно орієнтовану програму профілактики та корекції деструктивної агресивності старшокласників, спрямовану на подолання агресивності шляхом сприяння духовному розвитку учнів, що дало змогу констатувати наявність позитивної динаміки в експериментальній групі; відбулося зниження рівня агресивності за такими показниками, як фізична, вербальна, непряма, зовнішня відкрита, зовнішня прихована, внутрішня, амбівалентна, деструктивна агресивність, що свідчить про ефективність запропонованої програми.

5. Обґрунтовано, що підвищення особистісно-духовної професійної компетентності вчителя ЗОНЗ в роботі з агресивними учнями має проводитися в двох напрямах: внутрішньому (робота вчителя над собою з метою духовного вдосконалення, самопізнання, саморозвитку) та зовнішньому (професійна психологічна просвіта) і включати поглиблення знань педагогів про феномен агресії та психологічні особливості агресивності старшокласників, розвиток навичок ефективного спілкування, асертивної поведінки та медіаторства. Духовний аспект підвищення компетентності вчителів у роботі з агресивними учнями потребує формування чесності, справедливості, неупередженого, доброзичливого та небайдужого ставлення вчителя до учнів, його прагнення до внутрішньої гармонії та досконалості. Ефективним методом підвищення особистісно-духовної професійної компетентності вчителя в роботі з агресивними учнями є тренінг особистісно-духовної професійної компетентності.

Здійснене дисертаційне дослідження не вичерпує всіх аспектів феномену агресивності. Перспективи подальшої розробки проблеми ми вбачаємо у з’ясуванні особливостей деструктивної та конструктивної агресивності в інших вікових групах, розробці комплексних заходів формування особистісно-духовної професійної компетентності студентів педагогічних вузів для майбутньої роботи з агресивними учнями, розробці надійних та валідних методів дослідження проактивної та реактивної, усвідомленої та неусвідомленої агресивності.

Публікації автора:

  1. Ніколаєва І.С. Психологічні особливості конструктивної агресивності особистості в ранньому юнацькому віці // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. праць Ін-ту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. С.Д.Максименка. – К., 2001. – Т.3, Ч.6. – С. 239–245.

  2. Ніколаєва І.С. Діагностика конструктивної та деструктивної агресивності в старшому шкільному віці // Вісн. Харк. ун-ту. Сер. Психологія. – 2002. – № 550, Ч. 1. – С. 174–176.

  3. Ніколаєва І.С. Корекція сімейних стосунків як засіб подолання агресивності дітей та юнацтва // Актуальні проблеми психології: Зб. наук. праць Ін-ту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д. Максименка, З.Г. Кісарчук. – К., 2003. – Т.3, Вип.2: Консультативна психологія і психотерапія. – С. 123–131.

  4. Ніколаєва І.С. Методологічні та методичні основи побудови тренінгу корекції деструктивної агресивності // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. праць Ін-ту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. С.Д.Максименка. – К., 2003. – Т.5, Ч.3. – С. 231–238.

  5. Федух І.С. Вплив мовленнєвої агресії в літературі на розвиток агресивності молоді // Зб. наук. праць Нац. акад. Держ. прикордон. служби України ім. Б.Хмельницького. – Хмельницький: Вид-во Нац. акад. ДПСУ, 2004. – № 32, Ч. ІІ. – С. 79–81.

  6. Ніколаєва І.С. Конструктивна агресивність як умова гармонійного розвитку особистості в ранньому юнацькому віці // Проблема особистості в сучасній науці: результати та перспективи досліджень: Тези доп. ІV Міжнар. конф. молодих науковців, м.Київ, 26-28 вересня 2001 р. – К.: Київ. ун-т ім. Т.Г. Шевченка, 2001. – С. 93–94.

  7. Ніколаєва І.С. Взаємозв’язок агресивності та спрямованості особистості в ранньому юнацькому віці // Психолого-педагогічні проблеми на рубежі тисячоліть: саморозвиток особистості: Зб. наук. праць за результатами міжнар. наук. практ. конф., м.Хмельницький, 22-24 листопада 2001 р. – Хмельницький, 2001. – С. 61–67.

  8. Ніколаєва І.С. Формування гуманістичної спрямованості як умова подолання деструктивної агресивності в ранньому юнацькому віці // Теоретико-методологічні проблеми генетичної психології: Матеріали Міжнар. наук. конф., присвяч. 35-річчю наук. та пед. діяльн. акад. С.Д. Максименка, м.Київ, 17 – 18 грудня 2001 р. – К., 2002. – Т. 2. – С. 284–186.

  9. Ніколаєва І.С. Можливості використання тренінгової роботи в корекції агресивності старшокласників // Теорія та досвід застосування тренінгових технологіій у практичній психології: Матеріали Всеукраїн. наук.-практ. конф., м.Київ, 22 листопада 2003 р. – К.: КІВС, 2003. – С. 170–175.

  10. Федух І.С. Методологічні засади використання аналізу мовленнєвих висловлювань в діагностиці агресивності // Матеріали ІІІ науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень’ 2004”, м.Дніпропетровськ, 21-30 червня 2004 р. – Д.: Наука і освіта, 2004. – Т.1: Психологія. – С. 52–53.