Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Доскач Світлана Сильверстівна. Психологічні особливості розвитку внутрішньої позиції дорослого у підлітків. : Дис... канд. наук: 19.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Доскач С.С. Психологічні особливості розвитку внутрішньої позиції дорослого у підлітків. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, м. Івано-Франківськ, 2008.

Дисертаційне дослідження присвячено вивченню психологічних особливостей внутрішньої позиції дорослого у підлітків. В роботі представлено різноманітні наукові підходи щодо трактування природи і розвитку ВПД у підлітка, уточнено зміст понять „почуття дорослого”, „внутрішня позиція”, „внутрішня позиція дорослого” у контексті вікової та педагогічної психології. Теоретично обґрунтовано модель, механізми та чинники розвитку ВПД у підлітків.

Встановлено особистісні новоутворення підліткового віку, які впливають на розвиток внутрішньої позиції дорослого. Визначено феноменологію та виділено індивідуальні прояви ВПД у підлітків; проаналізовано суперечності у становленні їх ВПД; виділено види і типи цього утворення у досліджуваних учнів; визначено рівні розвитку внутрішньої позиції дорослого у підлітків.

Розроблено й апробовано систему розвитку внутрішньої позиції дорослого у підлітків, здійснено оцінку її ефективності. Впроваджено програму „Формування та розвиток внутрішньої позиції дорослого у підлітків”, яка стала ефективним психологічним засобом особистісного становлення підлітків на шляху до дорослості.

У висновках підведено основні підсумки дисертаційного дослідження підтверджено гіпотези та подано шляхи розв’язання завдань дослідження.

1. Аналіз наукових джерел з проблеми розвитку внутрішньої позиції дорослого свідчить, що поява даного феномена підготовлена усім ходом попереднього життя особистості підлітка. Розвиток самосвідомості, поява рефлексії, формування особистісних рис (самостійності, відповідальності, дисциплінованості, ініціативності) впливає на прагнення підлітка до саморозвитку, самопізнання, самореалізації, самодетермінації і визначають його подальший розвиток на шляху до дорослості.

2. Внутрішня позиція дорослого у підлітка – це складне особистісне динамічне новоутворення, яке полягає у якісних змінах його особистості, зокрема у формуванні життєвих цінностей, ідеалів, виборі професії, прагненні зайняти нове „доросле” становище у суспільстві та впливає на характер і зміст його спілкування, поведінки та діяльності;

3. Встановлено структурні компоненти ВПД, які розкрито у функціонально-структурній моделі розвитку внутрішньої позиції дорослого. Ядро мо-делі утворюють уявлення підлітка про себе як про дорослу особистість – „Я-дорослий” (дорослі думки цінності, ідеали, орієнтації). Внутрішня позиція дорослого фіксується в таких особистісних рисах як: самостійність, відповідальність, дисциплінованість, ініціативність. ВПД у підлітків проявляється у формах дорослого спілкування, поведінки, діях та вчинках.

На розвиток особистості підлітка впливають внутрішні психологічні зміни, які функціонують як механізми становлення ВПД у підлітків (самооцінка, особистісна рефлексія, емпатія, наслідування).

4. На становлення ВПД у школярів середніх класів впливає соціальна ситуація розвитку, в зв’язку з чим чинниками розвитку ВПД є: спілкування (налагодження суспільних стосунків, взаємодія з однолітками, батьками, вчителями та іншими дорослими); суспільно корисна праця (виконання завдань, обов’язків, доручень, прагнення нести соціальну відповідальність); навчальна діяльність (учнівський колектив, учителі, школа); засоби масової інформації (телебачення, відеопродукція, газети, журнали); комп’ютерні ігри, інтернет.

5. За результатами констатувального експерименту визначено рівні внутрішньої позиції дорослого у підлітків: високий рівень (прагнення бути дорослим) характерний для 30,2% досліджуваних; середній рівень (прагнення здаватись дорослим) притаманний 53,5%; низький рівень (прагнення вважатися дорослим, що поєднано з фактичною несформованою дорослістю) було виявлено у 16,5%.

6. Емпірично складено на основі соціально-моральних, духовних, інтелектуальних та поведінкових компонентів, описано феноменологію прояву сформованої чи несформованої внутрішньої позиції дорослого у підлітків. Внутрішня позиція дорослого у підлітків характеризується індивідуально-своєрідним утвердженням у зв’язку з чим для одних підлітків більш характерні виразні прояви дорослості в інтелектуальній сфері, для інших – у поведінковій. ВПД у підлітків має свої особливості за проявом суб’єктивності та об’єктивності.

На основі проявів дорослості було визначено типи внутрішньої позиції дорослого у підлітків (цілісна, фрагментарна, деформована, несформована або внутрішня позиція дитини).

7. Становлення внутрішньої позиції дорослого в учнів середніх класів су-проводжується виникненням низки суперечностей, які проявляються вже у молодших підлітків. Виявлено суперечності у розвитку ВПД у молодших і старших підлітків і розкрито умови їх подолання. Основною суперечністю молодшого підлітка є суперечність між готовністю до самостійної діяльності та залежністю поведінки від ситуації, безпосередніх переживань (імпульсивності, некритичності, навіюваності). Основними суперечностями старшого підлітка, які впливають на розвиток внутрішньої позиції дорослого, є суперечності між ставленням підлітка до самого себе, власних якостей та ставленням з боку оточуючих до нього. Указані суперечності позитивно розв’язуються шляхом їх суб’єктивного усвідомлення, в результаті чого особистість знає до чого прагне у власному розвитку; наявність достатнього рівня сформованості особистісних рис, завдяки яким підліток може ефективно встановлювати стосунки з оточую-чими, регулювати свою поведінку, проявляти наполегливість, самостійність і систематичність у роботі над собою.

8. З метою збагачення знань підлітків про себе та дорослу особистість, розвитку особистісних рис, вироблення уміння спілкуватися і взаємодіяти з оточуючими створено систему розвитку внутрішньої позиції дорослого у підлітків, яка включає в себе організацію роботи з педагогами, психологами, батьками й учнями щодо формування цього утворення.

9. Впроваджена програма „Формування та розвиток внутрішньої позиції дорослого у підлітків” передбачає такі напрями: 1) проведення тренінгу з підлітками щодо формування внутрішньої позиції дорослого у підлітків; 2) розробку рекомендацій батькам і вчителям щодо розвитку ВПД у підлітків; 3) надання консультацій підліткам та їх батькам щодо формування та розвитку ВПД.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів цієї наукової проблематики. Подальшого вивчення вимагають питання про поглиблений аналіз цілісної системи розвитку внутрішньої позиції дорослого у підлітків, зокрема особливості процесу формування образу дорослої особистості й уявлень про цілі, завдання і вплив ВПД на діяльність підлітків; співвідношення особистісного і поведінкового компонентів у процесі становлення особистості.

Публікації автора:

  1. Доскач С.С. Пізнавальна діяльність підлітка як основа засвоєння знань / Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д. – К.: 2003, т. V, ч.6. конференції АПНУ Т.5. – Київ-Луганськ, 2003. – С. 77-80.

  2. Доскач С.С. Становлення особистості підлітка в умовах особистісно-орієнтованого навчання // Актуальні проблеми формування творчої особистості вчителя початкових класів: Матеріали третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції. Вип. 3. – Вінниця, 2005. – С. 77-79.

  3. Доскач С.С. Особливості розвитку відповідальності у підлітків / Педагогіка і психологія професійної освіти. Науково-методичний журнал. – 2006. – № 1. – С. 174-180.

  4. Доскач С.С. Рівень оцінки підлітками власної відповідальності / Науковий часопис НПУ ім. М.П. Драгоманова. Серія 12. Психологічні науки: 36. Збірник наукових праць. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2006. – № 12 (37). – С. 38-42.

  5. Доскач С.С. Почуття дорослості як внутрішньоособистісне утворення підліткового віку / Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. С.Д. Максименка. Т. VIII, част. 8. – К., 2006. – С. 80-86.

  6. Доскач С.С. Формування внутрішньо особистісної позиції як фактор соціального становлення підлітка // Особистість у розбудові відкритого демократичного суспільства в Україні / Збірник матеріалів другої міжнародної науково-практичної конференції. – Київ-Івано-Франківськ-Дрогобич: „Коло”, 2005. – С. 311-317.

  7. Доскач С.С. Становлення Я-концепції підлітків в умовах навчальної діяль-ності // Ідеї, реалії та перспективи освітніх інновацій: філософія, психологія, методика. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Суми, 2006. – С. 93-96.

  8. Доскач С.С. Соціально-психологічні чинники розвитку дорослої внутрішньої позиції підлітків // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Трансформація особистості в умовах соціально-політичних та економічних змін” (17-18 травня 2007 р.). – Чернівці: Рута, 2007. – С. 301-307.

  9. Доскач С.С. Механізми формування особистості в період становлення дорослості // Матеріали третьої міжнародної науково-практичної конференції, м. Полтава, 26-28 листопада 2007 р.: – Полтава: Вид-во „Інтер Графіка”, 2007. – Т. 5. – С. 93-96.

  10. Доскач С.С., Дронь Н.В. Особливості соціально-психологічного станов-лення підлітків / Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник науко-вих праць. Вип. 263: Педагогіка та психологія. – Чернівці: Рута, 2005. – С. 69-73.