Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Лялюк Галина Миколаївна. Психологічні особливості соціалізації підлітків в умовах родинної депривації : дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Дрогобицький держ. педагогічний ун-т ім. Івана Франка. — Дрогобич, 2007. — 211арк. — Бібліогр.: арк. 173-188.



Анотація до роботи:

Лялюк Г.М. Психологічні особливості соціалізації підлітків в умовах родинної депривації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Івано-Франківськ, 2007.

Дисертаційне дослідження присвячене вивченню особливостей соціалізації підлітків, позбавлених батьківського піклування. У роботі проаналізовано теоретичні підходи до існуючих уявлень про зміст, механізми та чинники соціалізації підлітків в умовах родинної депривації. За результатами емпіричного дослідження визначено психологічні особливості соціалізації підлітків в умовах родинної депривації. Встановлено відмінності у структурі соціалізації підлітків-вихованців дитячих будинків та підлітків з родин. У підлітків-вихованців дитячих будинків зафіксовано вищий рівень тривожності, почування самотності, інтенсивності функціонування таких механізмів захисту, як регресія, заміщення, компенсація в порівнянні з їх ровесниками, які виховуються в родинах. Усе це дає підстави стверджувати про наявність відхилень в особистісному розвитку таких дітей, а отже, труднощів у процесі їх соціалізації. Такий стан проблеми викликає необхідність ресоціалізації депривованих підлітків, завдяки чому вони зможуть підвищити свою самооцінку і самоповагу, гармонізувати Я-концепцію та самосвідомість. У дисертаційному дослідженні обгрунтовано засоби оптимізації особистісного зростання підлітків дитячих будинків та шляхи їх успішного процесу соціалізації. Впроваджена „Програма роботи практичного психолога з оптимізації особистісного зростання підлітків-вихованців дитячих будинків” стала ефективним психологічним засобом особистісного зростання підлітків, підвищила перспективу успішності соціалізації у цілому. Розроблена програма дозволяє рекомендувати її для підготовки майбутніх вчителів, психологів і для підвищення кваліфікації педагогічних кадрів дитячих будинків.

У висновках підведено основні підсумки дисертаційного дослідження, які ілюструють підтвердження гіпотез та розв’язання завдань дослідження.

1. В результаті теоретичного аналізу доведено, що соціалізація – це складний, діалектичний процес взаємозалежної динаміки соціальної адаптації та інтеріоризації, розвитку і саморозвитку, наслідком якого є утвердження „самості” особистості. Основу соціалізації складає процес засвоєння та активне відтворення людиною знань, умінь, навичок, норм, цінностей, соціально-культурного досвіду, соціальних якостей і ролей, способів взаємодії особистості з навколишнім світом, які сприятимуть подальшому успіху суб’єкта в нових соціальних умовах. Вирішення проблем соціалізації особистості стає можливим завдяки формуванню ідентичностей особистості. Соціалізація, освіта й виховання нерозривно пов’язані між собою. Соціальне середовище, в якому формується особистість, розглядається як система можливостей, вимог та очікувань, яка виконує спрямовуючі функції щодо цього процесу.

2. Родина перша і основна соціальна підструктура, що презентує особистості модель суспільних взаємин, створює матеріальний та соціокультурний осередок для її виховання, забезпечує емоційний комфорт та почуття захищеності, виступає як система прямих та опосередкованих виховних впливів відповідно до віку дитини. Родина зберігає свій базовий, визначальний соціалізуючий вплив і в підлітковому віці, відіграючи референтну роль у світоглядно-ціннісному самовизначенні суб’єкта та здобутті ним своєї самоідентичності.

3. Основою соціалізації підлітків є розвиток їх самосвідомості, що носить глибоко соціальний характер. Підлітковий вік є сензитивним періодом для переосмислення уявлень про себе та свій внутрішній світ. Становлення психосоціальної ідентичності підлітка відбувається в процесі інтенсивного розвитку їх самосвідомості. Засвоєння норм і цінностей у дітей цього віку відбувається накладаючись на психологічну кризу, яка є характерною для цього періоду. Родинна депривація є психотравмуючим чинником, який істотно поглиблює цю кризу. Кризові стани призводять до зростання рівня особистісної тривоги, емоційної вразливості.

4. Родинна депривація – це тривале часткове або повне позбавлення дитини соціалізуючого потенціалу родинного виховання, незадоволення потреби в родинно-емоційній залежності. Змістовною особливістю родинної депривації підлітка є незадоволення його основних вітальних потреб. Родинна депривація деструктивно впливає на процес ідентифікації та самоусвідомлення суб’єкта на ефективне засвоєння ним соціальних ролей, норм і цінностей, зумовлюючи специфіку формування соціальних смислових орієнтацій.

5. Встановлено, що змістовно-динамічні характеристики підлітків в умовах родинної депривації мають ряд особливостей, а тому специфіка взаємозв’язку між ними обумовлює психологічну динаміку процесу їх соціалізації. “Я - концепція” депривованого підлітка, мобілізує захисні механізми в його конфлікті з реальністю, тим самим особистість наближається до передпатологічного функціонування захисних механізмів, залежно від того, як підліток сприймає деприваційну ситуацію загалом. У кінцевому результаті надмірне функціонування механізмів психологічного захисту призводить до соціальної дезадаптованості, ускладнень процесу соціалізації особистості в цілому. Умови родинної депривації накладають специфічний відбиток на розвиток особистості підлітка та зумовлюють певні труднощі у його соціалізації.

6. Експериментально-діагностичне дослідження зиістово-динамічних характеристик соціалізації підлітків-вихованців дитячих будинків та підлітків з родин дало можливість виявити відмінності та з’ясувати психологічні особливості соціалізації підлітків в умовах родинної депривації. Зміст і структура ціннісних орієнтацій підлітків, позбавлених позитивного впливу родини, свідчать про деформацію ціннісно-смислових показників їх самовизначення, вказують на їхню велику залежність від ситуативних впливів та орієнтацію на зовнішній контроль. Підліткам-вихованцям дитячих будинків бракує чітких життєвих орієнтирів, вони не здатні планувати своє майбутнє, їм притаманна соціальна інфантильність та конформізм, для них характерним є перенесення відповідальності за своє життя на суспільство, домінування патерналістської позиції над власною активністю щодо самореалізації. Також виявлено відмінності в структурі самосвідомості, зокрема, "Я-концепції" підлітків-вихованців дитячих будинків та їх однолітків з родин. У підлітків, позбавлених родинного впливу, зафіксовано нижчий рівень інтегральної самооцінки, самоповаги, очікувань позитивного ставлення з боку інших, самокерування та інтересу до себе. У цього контингенту досліджуваних виявлено високий рівень тривожності, домінування почуття самотності та інтенсивності функціонування таких механізмів захисту, як регресія, заміщення, компенсація.

У підлітків, що виховуються у родинах, загальна інтернальність вища, ніж у підлітків-вихованців дитячого будинку. Відповідно прослідковуються відмінності у сфері виробничих взаємин, а також суттєві відмінності у сфері здоров’я і хвороб. Рівень соціальної адаптованості, моральної нормативності підлітків з родин вищий, ніж у підлітків-вихованців дитячих будинків.

Виявлені результати на етапі констатувального етапу дослідження дають підставу стверджувати про наявність відхилень в особистісному розвитку, а отже виникнення труднощів у процесі соціалізації підлітків-вихованців дитячих будинків. В зв’язку з цим виникає необхідність у ресоціалізації депривованих підлітків, завдяки чому вони зможуть підвищити самооцінку, самоповагу, гармонізувати Я-концепцію та самосвідомість.

7. Розроблено та обґрунтовано „Програму роботи практичного психолога з активізації особистісного зростання підлітків-вихованців дитячих будинків”. В її основу покладено виявлені за допомогою теоретичного аналізу змістово-динамічні характеристики соціалізації особистості та найважливіші її чинники для дітей підліткового віку. За результатами формувального етапу дослідження було виявлено позитивну динаміку змін показників особистісного розвитку підлітків експериментальної групи. Зокрема, знизився рівень тривожності, підвищилась інтегральна самооцінка, зріс рівень самоповаги, аутосимпатії, самоінтересу, очікувань позитивного ставлення від інших, самокерування.

Результати контрольного зрізу та їх порівняння з результатами констатувального етапу засвідчили ефективність формувального експерименту та підтвердили правильність провідної гіпотези дисертаційної роботи.

Впроваджена програма стала ефективним психолого-педагогічним засобом особистісного зростання підлітків, підвищила перспективу успішності соціалізації в цілому. Розроблена програма, дозволяє рекомендувати її для підготовки майбутніх вчителів, психологів та для підвищення кваліфікації педагогічних кадрів дитячих будинків.

Одержані під час дослідження дані поглиблюють розуміння особливостей соціалізації особистості підлітків в умовах родинної депривації, та забезпечують розв’язання важливих практичних завдань. В практичному значенні це дає змогу визначити реальні психологічні труднощі процесу соціалізації підлітків, прогнозування їхньої поведінки у різних ситуаціях, а відтак, адекватного психолого-педагогічного впливу на них.

Проведене дисертаційне дослідження не вичерпує всіх аспектів цієї наукової проблематики. Зокрема, перспективним є дослідження гендерних особливостей процесу соціалізації підлітків, позбавлених батьківського піклування.

Одержані під час дослідження дані поглиблюють розуміння особливостей соціалізації особистості підлітків в умовах родинної депривації, та забезпечують розв’язання важливих практичних завдань. Інтерпритація результатів експериментального дослідження розширила уявлення про специфіку розвитку особистості підлітків в умовах родинної депривації. В практичному значенні це дає можливість визначення реальних психологічних причин труднощів соціалізації підлітків, прогнозування їхньої поведінки у певних ситуаціях, а відтак, адекватного педагогічного і психологічного впливу.

Проведене дисертаційне дослідження психологічних особливостей соціалізації підлітків в умовах родинної депривації не вичерпує всієї проблематики. Зокрема, перпективним є дослідження гендерних особливостей процесу соціалізації підлітків, позбавлених батьківського піклування.

Публікації автора:

1. Лялюк Г.М. Соціалізація особистості як психолого-педагогічна проблема // Наукові записки ДДПУ. Зб. наук. пр. Проблеми гуманітарних наук. – Дрогобич: „Вимір.” – 2000 р. – Вип.5. – С. 94 -106.

2. Лялюк Г.М. Особистісний розвиток людини в концепції Е.Фромма // Філософія, соціологія, психологія. Зб. наук. пр. Прикарпатського університету. – Івано-Франківськ, 2000 р. – Вип. 5. Ч.1. – С. 236 - 238.

3. Лялюк Г.М. Порівняльний аналіз розвитку самоефективності підлітків в умовах родини та дитячого будинку // Психолого-педагогічні проблеми соціальної роботи: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – ДДПУ. – Самбір, 2002 р. – С. 139 - 142.

4. Лялюк Г.М. Психологічні аспекти роботи з дітьми, які зазнали деприваційних впливів // Психолого-педагогічні та правові аспекти роботи з дітьми-сиротами. Посібник. – Дрогобич: „Коло”. – 2004 р. – С. 9 - 13.

5. Лялюк Г.М. Проблема формування ціннісних орієнтацій підлітків // Психологія особистості: досвід минулого – погляд в майбутнє. Наково-практичний журнал Південного наукового центру АПН України. Наука і освіта. – Одеса, 2004 р. - № 6-7. – С. 157 - 160.

6. Лялюк Г.М. Психологічний захист в соціальній адаптації індивіда // Особистість у розбудові відкритого демократичного суспільства. Збірник матеріалів ІІ міжнародної науково-практичної конференції. – Дрогобич: „Коло”. – 2005 р. – С.178 - 180.

7. Лялюк Г.М. Особливості розвитку самосвідомості підлітків // Наукові записки ДДПУ. Зб. наук. пр. Проблеми гуманітарних наук. – Дрогобич, „Вимір.” – 2006 р. – Вип.12. – С.34 - 45.

8. Лялюк Г.М. Розвиток самосвідомості особистості підлітка як інтегративне досягнення в процесі соціалізації // Наукові записки. Зб. наук. пр. Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. – Вип. 32. – С. 123 - 131.