Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Вітковська Оксана Ігорівна. Психологічні умови професійного самовизначення випускників середніх шкіл у процесі профконсультації: Дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. - К., 2002. - 223арк. - Бібліогр.: арк. 171-187.



Анотація до роботи:

Вітковська О.І. Психологічні умови професійного самовизначення випускників середніх шкіл у процесі профконсультації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19. 00. 07. – педагогічна та вікова психологія. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2002.

Дисертація присвячена дослідженню професійного самовизначення особистості, яке проводиться у процесі професійної консультації. Робота є теоретико-експериментальним дослідженням проблеми. Здійснено теоретичний аналіз підходів до вивчення і визначення поняття "самовизначення особистості" в різних його аспектах, з’ясовано психологічний зміст професійного самовизначення у контексті цілісного самовизначення особистості у ранньому юнацькому віці. Запропоновано концептуальну модель професійного самовизначення особистості як її життєвої проблеми. У структурі проблеми професійного самовизначення особистості виділено три головні компоненти: проблему самореалізації особистості, проблему вибору і проблему адаптації. Розроблено методику індивідуальної клієнто-орієнтованої профконсультаційної бесіди, спрямованої на допомогу старшокласникам у розв‘язанні психологічних проблем, що ускладнюють процес його професійного самовизначення.

Проведено експериментальне дослідження умов та чинників професійного самовизначення в процесі профконсультації. Виявлено, що клієнто-орієнтована профконсультаційна бесіда виступила суттєвим чинником професійного самовизначення через сприяння позитивним змінам у суб‘єктивному сприйнятті клієнтами проблемної профорієнтаційної ситуації. Виявлено інтегративні ціннісно-мотиваційні чинники що виступають внутрішніми умовами успішного професійного самовизначення особистості у клієнто-орієнтованій профконсультації.

У даному дослідженні ми зосередили увагу на аспектах внутрішньої зумовленості професійного самовизначення, дослідили психологічні умови успішності професійного самовизначення старшокласників у процесі клієнто-орієнтованої професійної консультації, розробили концептуальну модель професійного самовизначення як життєвої проблеми особистості.

1. З’ясовано психологічний зміст професійного самовизначення особистості у ранньому юнацькому віці у контексті її "життєвого", "соціального", "особистісного" самовизначення. Самовизначення є свідома внутрішня діяльність особистості, спрямована на усвідомлення своїх життєвих цінностей і смислів, виходячи з чого молода людина визначає свою життєву позицію і стиль життя, своє місце у світі, серед людей. Центральною ланкою процесів самовизначення виступає вибір як свідома активність особистості і моральний вчинок. В основі здійснення вибору знаходиться процес розв’язання внутрішніх і зовнішніх протиріч. Професійне самовизначення – цілісний, інтегративний процес, у якому реалізуються основні життєві цінності людини і конкретизуються аспекти її життєвого, особистісного, соціального самовизначення. Професійне самовизначення є вибір молодою людиною напряму і змісту свого подальшого розвитку, сфери і засобів реалізації індивідуальних якостей і здібностей, соціального середовища для втілення своєї життєвої мети і моральних цінностей.

2. Теоретично обґрунтовано концептуальну модель професійного самовизначення особистості як її життєвої проблеми, в якій розкрито його структуру і психологічний зміст. У структурі проблеми професійного самовизначення виділено три головні компоненти: проблему самореалізації, проблему вибору і проблему адаптації.

Розв‘язання проблеми самореалізації здійснюється особистістю шляхом самопізнання і саморозуміння, усвідомлення своєї "реалізаційної спрямованості" і проектування її на сфери професійної діяльності. Свідомий вибір здійснюється особистістю самостійно у результаті формування ціннісної вихідної позиції і розв‘язання мотиваційних протиріч. Адаптивний аспект проблеми професійного самовизначення полягає у процесах узгодження всіх елементів індивідуальної профорієнтаційної ситуації: ціннісно-смислової структури особистості, її здібностей і потреб, актуальних процесів її розвитку, обставин і ситуації, які охоплюють як соціальне середовище у цілому, так і існуючу професійну структуру. Професійне самовизначення є цілісним процесом. Окремі його аспекти виявляються в профконсультації як акцентовані проблеми індивідуальних профорієнтаційних ситуацій.

Професійне самовизначення особистості, розглянуте як її життєва проблема, є активна діяльність особистості, спрямована на самореалізацію, що здійснюється шляхом усвідомлення своєї "реалізаційної спрямованості", прийняття рішень, які визначають напрям самоактуалізації і подальшого розвитку особистості, а також шляхом пошуку оптимальних і прийнятних для особистості засобів реалізації цих рішень і узгодження всіх елементів індивідуальної профорієнтаційної ситуації.

3. Розроблено методику індивідуальної профконсультаційної бесіди, спрямованої на психологічну допомогу клієнтові у розв‘язанні проблем, що ускладнюють процес професійного самовизначення. Клієнто-орієнтована профконсультація створює сприятливі умови актуалізації сутнісних сил особистості, активізації її внутрішньої діяльності, спрямованої на самопізнання, усвідомлення своїх цінностей і потреб, розв‘язання проблем, пов‘язаних з вибором професії. Така профконсультація, яка дотримується особистісного підходу, є також оптимальною психологічною ситуацією для дослідження процесу самовизначення в його психологічній суті.

4. Підтвердилася гіпотеза, що клієнто-орієнтована профконсультаційна бесіда виступає важливою психологічною умовою професійного самовизначення старшокласників. Виявлені статистично вірогідні позитивні зрушення у стані професійної визначеності учнів:

а) значне, статистично вірогідне зростання рівня професійної визначеності в експериментальній групі учнів,

б) статистично вірогідні відмінності між експериментальною і контрольною групами за показником відносного зростання професійної визначеності за експериментальний період.

5. Підтвердилася і друга частина гіпотези, щодо внутрішніх умов, якими був опосередкований вплив профконсультаційної бесіди. Значне зростання показника професійної визначеності у результаті профконсультаційної бесіди супроводжувалося позитивними змінами у когнітивній і в емоційній складових суб‘єктивного сприймання досліджуваними проблемної профорієнтаційної ситуації: фактори "упорядкованість", "складність" і "комфортність".

Внутрішніми психологічними умовами успішного професійного самовизначення в профконсультації виявилися також:

а) спрямування особистості на розвиток власної індивідуальності;

б) цінність збереження власної індивідуальності, незалежності і самостійності у прийнятті рішень;

в) цінність отримання духовного задоволення від майбутньої професійної діяльності;

г) орієнтація на пошук гармонійного соціального оточення;

д) особистісна значущість сфери захоплень, життєвих сфер суспільного та сімейного життя;

е) високий рівень розвитку цінностей самоактуалізації.

Психологічна сумісність мети і завдань консультації з цінностями і спрямуваннями особистості можна розглядати як ще одну комплексну умову її успішного професійного самовизначення.

6. Використання методики клієнто-орієнтованої профконсультаційної бесіди та врахування результатів здійсненого дослідження у профорієнтаційній роботі із старшокласниками надають можливість більш диференційованого індивідуального підходу. Надання психологічної допомоги стає більш ефективним.

З огляду на Національну доктрину розвитку освіти, у якій головною метою і основним важелем сучасного прогресу проголошено розвиток людини, профорієнтаційна робота із старшокласниками має бути спрямована на всебічне розкриття творчих потенціалів особистості, її самореалізацію та самоствердження. У зв’язку з цим, виконане дослідження дозволило запропонувати ряд рекомендацій:

– у вищих навчальних закладах освіти, що готують психологів-практиків, ввести до навчальних планів курс з особистісно орієнтованих методів і методик професійної консультації та практичні заняття з психологами-профконсультантами у загальноосвітніх навчальних закладах та консультаційних центрах;

у загальноосвітніх навчальних закладах доцільно відновити курс "Основи вибору професії" з використанням активних методів навчання, які сприятимуть самопізнанню учнів, виявленню їх інтересів і професійних нахилів, розвитку їх особистості та здатності до самостійних рішень. Курс має викладатися кваліфікованими психологами;

– у роботі відділів профорієнтації центрів зайнятості і профконсультаційних центрів враховувати результати досліджень з метою удосконалення профконсультаційної роботи з учнівською молоддю.

Виконане дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми професійного самовизначення. Перспективними напрямами подальших досліджень є вивчення психологічних умов професійного самовизначення на інших етапах розвитку професійної кар’єри особистості, виявлення впливу різноманітних методик консультування на професійне самовизначення особистості.

Публікації автора:

1. Вітковська О.І. Професійне самовизначення особистості і практичні аспекти професійної консультації: Монографія. – К.: Наук. світ, 2001. – 91 с.

2. Вітковська О.І. Професійне самовизначення як життєва проблема особистості // Педагогіка і психологія. – 1998. – № 3. – С. 171 – 179.

3. Вітковська О.І. Профконсультаційна бесіда як форма здійснення психологічної допомоги особистості у виборі професії // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2001. – № 3. – С. 109 –119.

4. Вітковська О.І. Дослідження психологічних факторів професійного самовизначення особистості в професійній консультації // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – 2002. – Випуск 1(5). – С. 141 – 147.

5. Вітковська О.І. “Я” – концепція і самореалізація особистості як актуальна психологічна проблема професійного самовизначення // Єдність раціонального та емоційно-почуттєвого в освітньо-виховних системах: Наук.- метод. зб. – Харків: Харківський державний педагогічний університет ім. Г.С. Сковороди. – 1996. – С. 252 – 255.

6. Вітковська О.І. Розвиток особистості учня в поглибленій профконсультації // Трудове і професійне навчання: проблеми, пошуки, перспективи: Тези доповідей до міжнар. наук.- практ. конф. – Вінниця: Вінницькій державний педагогічний інститут. – 1994. – С. 17 – 18.

7. Вітковська О.І. Професійне самовизначення особистості в клієнто-орієнтованій профконсультації // Стан та перспектива професійної орієнтації, трудового і профільного навчання та професійної підготовки учнів загальноосвітніх навчальних закладів: Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції. – Бориспіль. – 2002. – С. 284 - 289.