Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Періг Ірина Мирославівна. Психологічні умови розвитку творчої обдарованості студентів вищого технічного навчального закладу : дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Тернопільський держ. технічний ун-т ім. Івана Пулюя. — К., 2006. — 299арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 215-240.



Анотація до роботи:

Періг І.М. Психологічні умови розвитку творчої обдарованості студентів вищих технічних навчальних закладів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – “Педагогічна та вікова психологія”. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено вивченню психологічних умов розвитку творчої обдарованості студентів вищого технічного навчального закладу.

У дослідженні проаналізовано сутність і специфіку розвитку творчої обдарованості студентів технічного профілю; обґрунтовано особистісний, визначально-актуалізуючий підхід до виявлення та розвитку творчої обдарованості студентства; визначено структурно-функціональну модель творчої обдарованості студентів технічного ВНЗ; охарактеризовано показники, рівні, суб’єктивні та об’єктивні методи визначення творчої обдарованості студентів ВТНЗ у процесі професійної підготовки.

Розроблена і апробована психолого-педагогічна програма визначення, розвитку і актуалізації потенціалу творчої обдарованості майбутніх спеціалістів у галузі науки і техніки у навчально-виховному процесі, яка включає теоретичну і практичну частину. Доведена ефективність запропонованої програми і методики визначення, розвитку і актуалізації творчої обдарованості студентів вищого технічного навчального закладу.

Узагальнення отриманих результатів дисертаційного дослідження дало можливість сформулювати загальні висновки:

1. Під творчою обдарованістю студентів ВТНЗ розуміється якісно своєрідне поєднання особистісних здібностей, від якого залежить можливість досягнення значного успіху в інженерній діяльності майбутніх спеціалістів у галузі науки і техніки. Обдарованість визначає високу ймовірність розвитку й актуалізації життєво та професійно значущих творчих якостей особистості на найвищому рівні, досягнення успіху в навчальній та професійній діяльності, проте передбачає створення сприятливих соціальних та психологічних умов для визначення, актуалізації властивого для неї творчого потенціалу.

В якості методологічного підходу до вивчення і розвитку творчої обдарованості студентів вищих технічних навчальних закладів виділено особистісний, визначально-актуалізуючий підхід, який зорієнтований на розкриття та актуалізацію творчого потенціалу особистості майбутнього інженера в умовах професійної підготовки.

2. На основі узагальнення існуючих концепцій розвитку творчої особистості, сучасних тенденцій фундаменталізації та гуманітаризації інженерної освіти, положень про роль загальних і спеціальних здібностей, обдарованості, запропоновано структурно-функціональну модель творчої обдарованості студентів вищого технічного закладу, яка включає два основні та дев’ять складових компонентів: науково-технічний (дослідницька, проектно-конструкторська, інноваційна, технологічна складові) та гуманітарний (комунікативна, організаційна, світоглядна, естетична, етична складові). Структурно-функціональна модель виступає як вихідна для подальшого екпериментального дослідження прояву компонентів творчої обдарованості

3. Розроблено процедуру та комплексну методику експериментального визначення прояву компонентів творчої обдарованості студентів у процесі професійної підготовки у вищій технічній школі.

3.1. Пілотажне анкетування засвідчило, що 50% студентів визнають наявність у себе творчих здібностей та обдарувань, а 73% студентів вірять у реальність розкриття своїх задатків та мають бажання розвивати свої здібності.

3.2. Результати самоцінювання, проведеного за допомогою авторського опитувальника, свідчать про наявність творчої обдарованості у 59,2% студентів. Показники експертного оцінювання педагогами прояву компонентів творчої обдарованості у студентів корелюють з результатами самооцінки студентів, але більш критичні – до числа обдарованих ними віднесені 47% студентів..

3.3. Об’єктивна діагностика прояву компонентів обдарованості у студентів вищого технічного навчального закладу показала, що прояв цих компонентів творчої обдарованості у студентів дещо нижчий, ніж суб’єктивне самооцінювання за авторським опитувальником. За допомогою об’єктивних методів визначено 37,7% обдарованих студентів.

Подані результати засвідчують, що у студентів існує значна суб’єктивна готовність виступати у професійній підготовці в якості обдарованих особистостей, яка перевищує їх об’єктивне визнання в якості обдарованих.

4. Запропонована психолого-педагогічна програма визначення, розвитку та актуалізації творчої обдарованості студентів вищого технічного навчального закладу, яка містить у собі теоретичну та практичну частину. До теоретичної частини включений спецкурс “Творчість – стратегія життя”. Практична частина включає різні форми активного впливу на визначення, розвиток і актуалізацію творчої обдарованості особистості студента (моделювання творчих ситуацій, рольові ігри, методи стимуляції, актуалізації творчої діяльності: “Мозковий штурм”, “Синектика”, “КАРУС”, “АРВЗ”, “Морфологічний аналіз”, “Метод гірлянд асоціацій” тощо).

Теоретичні і практичні методи програми спрямовані на стимулювання, розвиток і актуалізацію усіх компонентів творчої обдарованості на основі механізмів акмеологічної мотивації, інтеріоризації, екстеріоризації, емоційного закріплення успіхів у засвоєнні програм.

Після формувального експерименту за суб’єктивними оцінками до числа обдарованих стали себе відносити 82,3% студентів, а за об’єктивними оцінками їх стало 53,6%, що значно більше, ніж їх було на етапі констатувального експерименту (відповідно, на 39% і 42,2%). Можна стверджувати, що запропонована програма забезпечує можливість визначення, розвитку та актуалізації творчого потенціалу особистості студентів у більш масовому масштабі, ніж це робиться зараз. Завдяки подібним програмам ВТНЗ можуть перетворитись у реально діючу систему підсилення творчого потенціалу обдарованості студентської молоді.

За результатами дослідження складені методичні рекомендації для викладачів та практичних психологів щодо розвитку творчої обдарованості студентів вищої технічної школи, які передбачають: врахування індивідуальних особливостей обдарованості кожного студента, застосування методів визначення та актуалізації творчого потенціалу студентів на основі впровадження комплексної психолого-педагогічної програми розвитку творчої обдарованості.

Подальше дослідження проблеми передбачає розробку нових технологій діагностики і розвитку творчої обдарованості студентів вищих навчальних закладів з урахуванням їх індивідуальних особливостей, віку, курсу навчання, спеціалізації професійної підготовки.

Публікації автора:

  1. Періг І.М. Структурна модель творчої обдарованості студентів вищих технічних навчальних закладів // Матеріали першого Всеукраїнського конгресу психологів, 24-26 жовтня 2005р.) // Наукові записки Інституту психології імені Г.С.Костюка АПН України: Зб. наук. пр., К., 2005. – Вип. 26, Т. 3. – С. 350-355.

  2. Періг І.М. Життєтворча позиція студентів технічних ВНЗ за умов Болонського процесу // Матеріали четвертої науково-методичної конференції “Викладання психолого-педагогічних дисциплін у технічному університеті” (27-28 жовтня 2005р.) / Вісник Національного університету України “КПІ”. Філософія. Психологія. Педагогіка: Зб. наук. пр. – Київ: ІВЦ “Політехніка”, 2005. – Ч.3. – С. 160-164.

  3. Періг І.М. Особистісно актуалізуючий підхід у розвитку творчої обдарованості студентів вищого технічного навчального закладу // Педагогічний процес: теорія і практика / Зб. наук. пр. ІПППО АПН України. – 2006. – №1. – С. 228-238.

  4. Періг І.М. Тренінгова методика розвитку творчості студентів природничо-наукових спеціальностей // Практична психологія та соціальна робота. – 2006. – №10. – С.45-51.

  5. Періг І.М. Деякі проблеми підготовки практичного психолога до роботи з творчо обдарованою молоддю в галузі техніки // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (27-28 лютого 2003р.) / Психолого-педагогічні засади професійного становлення особистості практичного психолога і соціального педагога в умовах вищої школи. – Тернопіль: ТДПУ, 2003. – С. 178-185.

  6. Періг І.М. Психолого-педагогічні особливості розвитку творчої обдарованості студентів вищої технічної школи // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (2-3 червня 2004р.) / Проблема цілісного розвитку особистості студента як суб’єкта педагогічної взаємодії (глобальні і регіональні тенденції) – Донецьк: ООО „Норд Компьютер”, 2004. – С. 167-173.

  7. Періг І.М. Розвиток творчої обдарованості молоді як носія інтелектуального потенціалу держави // Матеріали четвертого міжнародного симпозіуму (жовтень, 2004р.) / Проблеми інтеграції науково-освітнього потенціалу в державотворчому процесі. – Тернопіль: ТДТУ, 2004. – С. 297-302.

  1. Періг І.М. Креативність і соціум // Матеріали щорічної науково-практичної конференції “Дни науки – 2005” (15-27 квітня 2005 р.) – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 43-45.

  2. Періг І.М. Домінуючий тип мислення як орієнтир для розвитку творчості // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Наукові дослідження: теорія і експеримент, 2005” (травень, 2005р.) – Полтава: видавництво, 2005. – С. 15-18.

  3. Періг І.М. Розвиток творчої обдарованості молоді як умова гуманітаризації вищої технічної освіти // Матеріали сьомої наукової конференції Тернопільського державного технічного університету імені Івана Пулюя (22-24 квітня 2003р.) – Тернопіль: ТДТУ, 2003. – С. 193.

  4. Періг І.М. Проблеми професійного становлення студентів технічного вузу // Матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції “Людина, культура, техніка в новому тисячолітті” (26-27 квітня 2005 р.) – Харків: „ХАІ”, 2005. – С. 76-77.

  5. Періг І.М. Професійний відбір у технічний вуз // Матеріали дев’ятої науково-технічної конференції Тернопільського державного технічного університету імені Івана Пулюя (травень, 2005р.) – Тернопіль: ТДТУ, 2005. – С.175.

  6. Періг І.М. Час робити відкриття: актуалізація потенційних здібностей студентської молоді // Збірник науково-методичних матеріалів / Проблеми і напрями розвитку особистісної готовності педагогічних працівників та учнів професійного ліцею до творчої та інноваційної діяльності / За редакцією А.П.Красовського і В.В.Рибалки. – К.: ІПППО АПН України та УПТО ГУОН КМДА, 2006. – С. 75-84.