Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Кукуленко-Лук'янець Інна Володимирівна. Психологічні засади особистісно-креативного підходу в навчанні студентів університету (на матеріалі іноземної мови): дисертація канд. психол. наук: 19.00.07 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Кукуленко-Лук’янець І.В. Психологічні засади особистісно-креативного підходу в навчанні студентів університету (на матеріалі іноземної мови). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2003.

Дисертаційне дослідження присвячене обґрунтуванню та розробці особистісно-креативного підходу у навчанні студентів університету іноземної мови. Проаналізовано теоретичні підходи до особистісно орієнтованого навчання та дані креативної лінгвістики. Здійснено науково-теоретичний аналіз зарубіжних та вітчизняних досліджень стосовно засобів активізації креативного потенціалу особистості. Визначено внутрішньоособистісні чинники, які ускладнюють розкриття креативності суб’єкта і потребують подальшої корекції. Сформульовані психолого-педагогічні принципи побудови особистісно-креативного підходу. Розроблено модель особистісно-креативного підходу, яка включає в себе такі компоненти, як: концептуальний (теоретичне уявлення про креативну мовну особистість), психодіагностичний (виявлення креативності та особистісної проблематики студента), психокорекційний (вирішення особистісних проблем студента, що ускладнюють розкриття його креативності), креативно-розвивальний (активізація креативних здібностей особистості). Експериментально перевірено особистісно-креативний підхід у навчально-виховній роботі зі студентами вищого навчального закладу в процесі навчання англійської мови.

Ключові слова: особистісно-креативний підхід, креативна мовна особистість, психодіагностика особистості, психокорекція проблемної особистості, актуалізація креативного потенціалу студентів, навчання англійської мови.

1. Аналіз наукових психолого-педагогічних даних з проблеми розробки особистісного підходу свідчить про те, що особистісно орієнтоване навчання у вищому навчальному закладі не набуло належного рівня розробки і впровадження, що і визначає актуальність та доцільність дисертаційного дослідження. Наявний стан науково-методичного забезпечення навчання студентів іноземної мови та вивчення провідних психологічних концепцій зумовлює необхідність побудови нового особистісно-креативного підходу. Теоретичне вивчення та експериментальне дослідження означеної проблеми дозволяють визначити методологічні, структурно-психологічні, функціональні та продуктивні особливості особистісно-креативного підходу у навчанні студентів університету іноземної мови.

На основі теоретичного аналізу та узагальнення власного психолого-педагогічного досвіду взаємодії зі студентами було сформульовано такі методологічні принципи обґрунтування особистісно-креативного підходу в навчанні студентів університету іноземної мови:

1) принцип психологізації навчально-виховної діяльності; 2) принцип послідовності і взаємозв’язку концептуального, психодіагностичного, психокорекційного і творчо-розвивального компонентів особистісно-креативного підходу; 3) принцип концептуального уявлення про креативну мовну особистість; 4) принцип комплексності психодіагностичного вивчення особистості; 5) принцип психологічної корекції особистості; 6) принцип креативного міжособистісного спілкування іноземною мовою; 7) принцип креативізації навчальної діяльності студентів.

Визначені психолого-педагогічні принципи спроможні забезпечити продуктивну розробку особистісно-креативного підходу з метою гармонізації внутрішнього стану студента, вивільнення його креативного потенціалу і, в результаті, ефективне засвоєння англійської мови.

2. У результаті аналізу провідних науково-психологічних досліджень та власної психолого-педагогічної діяльності нами була розроблена модель особистісно-креативного підходу. Вона інтегрує такі основні компоненти, як: концептуальний (теоретичне уявлення про креативну особистість, яке складається з таких основних вимірів, як рефлексивно-гностичний, змістово-психологічний та креативно-діяльнісний); психодіагностичний (виявлення креативного потенціалу суб’єкта та внутрішньоособистісних проблем: конфліктогенності, тривожності, ригідності психіки, психічних захистів); психокорекційний (коригування особистісної проблематики, що блокує креативний потенціал студента й ускладнює навчальну діяльність); креативно-розвивальний (актуалізація та розвиток креативного потенціалу на основі використання спеціально дібраних завдань іноземною мовою).

3. Визначено роль особистісно-креативного підходу в гармонізації розвитку особистості студента, як необхідної умови оптимізації процесу вивчення англійської мови, що забезпечується такими компонентами особистісно-креативного підходу, як психодіагностичний, психокорекційний та креативно-розвивальний. Результати констатуючого експерименту засвідчили високий рівень внутрішньої конфліктності, тривожності, ригідності психіки студентів, низький рівень креативності, що визначає недостатній рівень успішності навчання, несприятливу психологічну атмосферу в студентських групах. У ході формуючого експерименту застосовувалися можливості прихованої психодіагностики внутрішньоособистісної проблематики, яка проявлялася під час навчальних занять у процесі комунікативної та ігрової діяльності, у сфері креативної лінгвістичної діяльності, зокрема – емотивної лексики.

Психокорекційний компонент особистісно-креативного підходу спрямований на вирішення внутрішньоособистісних проблем і нейтралізацію психічних захистів, які актуалізуються внаслідок внутрішньої конфліктності особистості. Психокорекція здійснювалася на основі технік ігротерапії, арттерапії (креативний малюнок, музикотерапія, казкотерапія), психодрами.

Креативно-розвивальний компонент передбачає використання творчих прийомів та завдань у ході формуючого експерименту. Базуючись на останніх дослідженнях у сфері креативної лінгвістики, ми застосовували такі види роботи, як творчі віршовані переклади, твори, творчі описи предметів, втілення студентів в казкових героїв і презентація монологів від їхнього імені, написання казок, творчі групові дискусії та ін.

4. Досліджено можливості покращання навчально-пізнавальної діяльності студентів на заняттях з англійської мови на основі особистісно-креативного підходу.

Особистісно-креативний підхід у навчальній взаємодії забезпечує реалізацію багаторівневого процесу розкриття самобутньої сутності суб’єкта за рахунок актуалізації і переведення на рівень свідомого втілення глибинно-психічного семантичного потенціалу суб’єкта.

Креативно-розвивальні завдання виконують навчально-пізнавальну функцію, сприяють розвитку інтересу до вивчення англійської мови, інтенсифікують процес самопізнання, формують різнобічно розвинену особистість на основі вирішення деяких психологічних проблем студентів.

Результати формуючого експерименту засвідчили, що впровадження вказаних компонентів особистісно-креативного підходу, дійсно, забезпечує розкриття креативного потенціалу студентів на основі оптимізації психологічних характеристик особистості (зниження тривожності, ригідності, нейтралізація психічних захистів), що зумовлює підвищення рівня успішності оволодіння іноземною мовою. Про ефективність особистісно-креативного підходу свідчить поетична мистецька збірка “Ніким не розгадані істини”.

5. Виконане дослідження дозволило запропонувати ряд рекомендацій керівництву вищих навчальних закладів:

з метою підвищення рівня оволодіння іноземною мовою студентами вищих навчальних закладів орієнтувати викладачів на впровадження особистісно-креативного підходу в навчально-виховну взаємодію;

забезпечити необхідну психологічну підготовку майбутніх викладачів іноземної мови та перепідготовку працюючих викладачів на основі введення спецдисциплін з глибинної психології, психолінгвістики, теорії і практики особистісно-креативного підходу;

Здійснене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми, а передбачає необхідність подальших наукових пошуків. Перспективи ми вбачаємо, найперше, у двох напрямах: у навчально-методичному – розробка і впровадження нових технологій особистісно-креативного підходу на заняттях з інших дисциплін, у психокорекційному – наукове дослідження можливостей використання іноземної мови як діагностико-корекційного засобу пізнання глибинних аспектів психіки для актуалізації креативних резервів особистості.

Публікації автора:

  1. Кукуленко-Лук’янець І.В. Виявлення схильності студентів до депресивного стану на занятті англійської мови // Проблеми загальної та педагогічної психології: Збірник наукових праць. – К.: Інститут психології імені Г.С. Костюка АПН України. – 2000. – Т. 2. – Ч. 5. – С. 299 – 304.

  2. Кукуленко-Лук’янець І.В. Вивчення англійської мови в контексті можливостей психокорекції // Практична психологія та соціальна робота: Науково-практичний та освітньо-методичний журнал. – Київ. – 2000. – № 7. – С. 47 – 43; Київ. – 2001. – № 1. – С. 44 – 45.

  3. Кукуленко І.В. Використання психокорекційних прийомів в процесі вивчення англійської мови // Педагогіка і психологія професійної освіти: Науково-методичний журнал. – Львів. – 2000. – № 2. – С. 89 – 101.

  4. Кукуленко І.В. Використання елементів психодрами на заняттях англійської мови // Психологія: Зб. наук. пр. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова. – 2000. – Вип. 3 (10). – С. 316 – 324.

  1. Кукуленко-Лук’янець І.В. Поєднання комунікативних та психокорекційних елементів на заняттях з англійської мови // Практична психологія та соціальна робота: Науково-практичний та освітньо-методичний журнал. – К. – 2001. – № 6. – С. 52 – 54.

  2. Кукуленко-Лук’янець І.В. Психокорекція в процесі вивчення іноземної мови // Психологія: Зб. наук. пр. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова. – 2001. – Вип. 13. – С. 240 – 243.

  3. Кукуленко-Лук’янець І.В. Вплив психокорекційних занять з англійської мови на становлення особистості студента // Практична психологія та соціальна робота: Науково-практичний та освітньо-методичний журнал. – К. – 2002. – № 1. – C. 36 – 38.

  4. Кукуленко-Лук’янець І.В. Особистісно-креативний підхід у навчанні студентів іноземній мові // Практична психологія та соціальна робота: Науково-практичний та освітньо-методичний журнал. – К. – 2002. – № 7. – С. 66 – 68.

  5. Кукуленко-Лук’янець І.В. Особливості впровадження особистісно-креативного підходу у навчання студентів англійської мови // Психологія: Зб. наук. пр. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова. – 2002. – Вип. 3 (18). – С. 316 – 324.

  6. Кукуленко-Лук’янець І.В. Особливості презентації особистісної конфліктності студента на заняттях з англійської мови // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя. – 2002. – Вип. 22. – С. 285 – 289.

  7. Кукуленко-Лук’янець І.В. Забезпечення гармонійного розвитку особистості студента на засадах психологічної освіти // Вісник Черк. ун-ту: Сер. Пед. науки. – Черкаси. – 2002. – Вип. 34. – С. 56 – 61.

  8. Кукуленко-Лук’янець І.В. Можливості застосування особистісно-креативного підходу у навчально-виховній роботі із учнями сільської школи // Психолого-педагогічні проблеми сільської школи: Зб. наук. пр. Уманського держ. пед. ун-ту імені Павла Тичини. – К.: Наук. світ. – 2002. – Вип. 3. – С. 76 – 81.

Кукуленко-Лук’янець І.В. Психологічні засади особистісно-креативного підходу в навчанні студентів університету (на матеріалі іноземної мови). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2003.

Дисертаційне дослідження присвячене обґрунтуванню та розробці особистісно-креативного підходу у навчанні студентів університету іноземної мови. Проаналізовано теоретичні підходи до особистісно орієнтованого навчання та дані креативної лінгвістики. Здійснено науково-теоретичний аналіз зарубіжних та вітчизняних досліджень стосовно засобів активізації креативного потенціалу особистості. Визначено внутрішньоособистісні чинники, які ускладнюють розкриття креативності суб’єкта і потребують подальшої корекції. Сформульовані психолого-педагогічні принципи побудови особистісно-креативного підходу. Розроблено модель особистісно-креативного підходу, яка включає в себе такі компоненти, як: концептуальний (теоретичне уявлення про креативну мовну особистість), психодіагностичний (виявлення креативності та особистісної проблематики студента), психокорекційний (вирішення особистісних проблем студента, що ускладнюють розкриття його креативності), креативно-розвивальний (активізація креативних здібностей особистості). Експериментально перевірено особистісно-креативний підхід у навчально-виховній роботі зі студентами вищого навчального закладу в процесі навчання англійської мови.

Ключові слова: особистісно-креативний підхід, креативна мовна особистість, психодіагностика особистості, психокорекція проблемної особистості, актуалізація креативного потенціалу студентів, навчання англійської мови.

Кукуленко-Лукьянец И.В. Психологические основы личностно-креативного подхода при обучении студентов университета (на материале иностранного языка). – Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата психологических наук по специальности 19.00.07 – педагогическая и возрастная психология. – Институт педагогики и психологии профессионального образования АПН Украины, Киев, 2003.

Диссертационное исследование посвящено обоснованию и разработке личностно-креативного подхода при обучении студентов университета иностранному языку. Проанализированы теоретические подходы к личностно ориентированному обучению и данные креативной лингвистики. Осуществлен теоретический анализ зарубежных и отечественных исследований, касающихся методов активизации креативного потенциала личности. Определены внутриличностные причины, усложняющие раскрытие креативности субъекта и нуждающиеся в последующей коррекции. Сформулированы психолого-педагогические принципы построения личностно-креативного подхода. Разработана модель личностно-креативного подхода, которая включает в себя следующие компоненты: концептуальный (теоретическая модель креативной речевой личности); психодиагностический (выявление креативности и внутриличностных проблем студента); психокоррекционный (решение личностных проблем студента, усложняющих раскрытие его креативности); креативно-развивающий (активизация креативных способностей личности). Экспериментально проверен личностно-креативный подход в учебно-воспитательной работе со студентами высшего учебного заведения в процессе обучения английскому языку.