Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Дошкільна педагогіка


Пшеврацька Олена Володимирівна. Психолого-педагогічні засади організації суспільного дошкільного виховання в працях С.Ф.Русової: Дис... канд. пед. наук: 13.00.08 / Київський міжрегіональний ін-т удосконалення учителів ім. Бориса Грінченка. - К., 2002. - 190арк. - Бібліогр.: арк. 150-185.



Анотація до роботи:

Пшеврацька О.В. Психолого-педагогічні засади організації суспільного дошкільного виховання в працях С.Ф. Русової. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю: 13.00.08 – дошкільна педагогіка. – Інститут проблем виховання АПН України, Київ, 2002.

Дослідження присвячене актуальній проблемі – психологічним та педагогічним засадам організації суспільного дошкільного виховання в працях С.Ф. Русової. У дисертації розглядається низка психологічних засад організації суспільного дошкільного виховання, опрацьованих С.Ф. Русовою, а також дається глибокий аналіз психолого-педагогічних підходів до організації суспільного дошкільного виховання за кордоном та порівняльний аналіз теоретико-методичних підходів систем дошкільного виховання С. Русової та М. Монтессорі. Розкриваються педагогічні засади організації суспільного дошкільного виховання, подаються вимоги до організації українського дитячого садка, до особистості та підготовки вихователя, програм для дитячих садків, їх мети і змісту.

1. Проведений аналіз педагогічної спадщини С.Ф.Русової підтверджує і розвиває думки дослідників (О.В. Сухомлинська, Н.П. Калініченко, Н.Б. Копиленко, О.В. Проскура, І.В. Зайченко, Є.І. Коваленко, І.М. Пінчук, В.Ф.Сергеєва, Н.В. Малиновська, Г.М. Груць, Т.Б. Слободянюк та ін.) про те, що її праці з теорії і практики дошкільного виховання є здобутком історії української педагогічної та психологічної думки і водночас є актуальними для розв'язування сучасних проблем організації дошкільної освіти.

Актуальність дослідження педагогічної спадщини С.Ф. Русової як унікального явища в історії освіти України характеризується тим, що вона одночасно була ідеологом, методологом, організатором освіти, вченим – аналітиком, педагогом, психологом, методистом.

Зміст дослідження дає підстави для висновку, що С.Ф Русова є одним із засновників вітчизняної вікової та педагогічної психології, фундатором суспільного дошкільного виховання в Україні.

2. Історико-педагогічний аналіз багатьох джерел дозволив окреслити та констатувати, що проблеми суспільного дошкільного виховання посідали одне з чільних місць в діяльності С.Ф. Русової упродовж всього її життя. Її праця в цьому напрямі носила як практичний, так і теоретичний характер.

3. Дошкільне виховання, за працями С.Ф. Русової, розглядається як ланка в системі шкільної і позашкільної освіти. Однак, ця ланка має і свої виразні особливості, які виявляються у загальній атмосфері педагогічного процесу (“тут не має бути атмосфери школи, дисципліни...”), так і у змісті, і в методах роботи з дітьми. На нашу думку, це положення заслуговує на особливу увагу в наш час, коли зміни в освіті призвели до певних змін понятійного апарату – замість традиційного поняття "дошкільне виховання" введено поняття "дошкільна освіта". Позитивний сенс цих змін, що має забезпечити єдність і неперервність освітнього процесу, без відповідного теоретичного обґрунтування може призвести і до негативних наслідків, зокрема, до нівелювання психологічної своєрідності педагогічного процесу в дошкільних навчальних закладах.

4. Опрацьована С.Ф. Русовою система вимог до організації українського дитячого садка є досить перспективною. Національне виховання в ній не зведено до фольклоризації і народної педагогіки – вони є важливими умовами у цілісній системі принципів, підпорядкованих перш за все принципам науковості, відповідності психологічним і педагогічним закономірностям розвитку і навчання дітей. Концепція С.Ф. Русової в наш час може сприяти розвиткові різних типів дитячих садків в Україні з орієнтацією на кращі здобутки вітчизняного і світового досвіду дошкільної освіти. Перші наслідки впровадження цієї концепції в дошкільних навчальних закладах м. Києва і Київської області переконливо засвідчують її відповідність сучасним вимогам.

5. Принципово важливе значення для розвитку дошкільної освіти має позиція С.Ф. Русової щодо програм для дитячих садків. Її ідеї у цьому напрямку є незалежними від часу, історичного періоду чи, навіть, рівня розвитку психологічних і педагогічних наук. І сьогодні необхідно взяти до уваги застереження відомого педагога щодо негативного впливу єдиних програм, "вироблених у центрі", для розвитку суспільного дошкільного виховання. При обґрунтуванні Базового компоненту чи Державних стандартів освіти, їх співвідношення з варіантами програм для різних типів дошкільних навчальних закладів праці С.Ф. Русової можуть стати вагомим соціальним, педагогічним і психологічним орієнтиром.

6. Педагогічні та психологічні ідеї і принципи організації роботи в дитячих садках, висвітлені в працях С.Ф. Русової, можуть сьогодні слугувати засадам гуманізації дошкільної освіти. Перш за все, слід взяти до уваги положення про значення рідної мови і художньої літератури в розвитку дитини; роль рідної природи і природознавства як основного компоненту освітнього змісту; роль гри як основного методу виховання дитини; зв'язок гри з іншими видами діяльності дошкільника; роль різних видів мистецтва в духовному і загальному розвитку дитини.

7. В педагогічних працях С.Ф. Русової, що присвячені теоретичним і методичним проблемам роботи дитячих садків, основні принципи і положення розглядаються, формулюються і обґрунтовуються на підставі їх підпорядкованості і зумовленості відповідними психологічними закономірностями. В умовах сучасного оновлення системи дошкільної освіти необхідно взяти до уваги з праць С.Ф. Русової, такі психологічні умови щодо її організації, як: 1) пріоритет у вихованні дитини дошкільного віку має родина; 2) роль різних видів діяльності у розвитку дитини з пріоритетом гри і гри-драматизації та різних видів праці, зокрема, художньої в соціально-моральному, духовному, розумовому та загальному розвитку дитини; 3) принципи індивідуалізації виховного і освітнього процесу; 4) роль різних видів творчості у розвитку дитини; 5) велика увага до психологічних аспектів підготовки педагога для дошкільних закладів.

8. Перелік проблем, опрацьованих С.Ф. Русовою, переконливо засвідчує, що в її працях досить часто розглядаються з наукового і методичного боку ті питання, які ставляться та опрацьовуються сучасними педагогами та психологами (О.В. Запорожець, В.О. Сухомлинський, Г.С. Костюк, В.К. Котирло, Л.В. Артемова, З.Н. Борисова, О.Я. Савченко, І.Д. Бех, Н.М. Бібік, О.Л. Кононко, В.У. Кузьменко, А.П. Кочина та ін.) стосовно наукових засад і методики дошкільної освіти.

9. С.Ф. Русова ставила і розв’язувала ті питання, які у вітчизняній дошкільній педагогіці тільки зараз починають вирішуватись. Це питання про варіативність програм для дошкільних навчальних закладів; про важливість збереження загальної психологічної атмосфери в групах дитячого садка, наближеної до родинної; про індивідуалізацію освітньо-виховної роботи і про орієнтацію вихователя на дитячу типологію; про роботу з дітьми за інтересами; про важливість психологічної підготовки вихователів як вагомого компоненту професійної педагогічної майстерності.

Є низка питань, які досліджувались С.Ф. Русовою, але у вітчизняній педагогіці і психології тільки починають ставитись. Це питання про концепції національного виховання і українського дитячого садка, громадянського та гуманістичного виховання та ін.

Наше дослідження не могло охопити усі сторони педагогічних поглядів С.Ф. Русової на проблеми освіти загалом і суспільної дошкільної освіти зокрема. Поза нашим аналізом залишились погляди педагога щодо навчання дошкільників, деякі психологічні засади організації суспільного дошкільного виховання, ряд питань соціальної та педагогічної психології тощо, які можуть знайти своє відображення в подальшому творчому дослідженні.

Публікації автора:

  1. Пшеврацька О.В. Проблема дитячої гри та іграшки у психолого-педагогічній спадщині С.Ф. Русової // Актуальні проблеми дошкільного виховання: Міжвуз. зб. наук. пр. – Рівне, 1997. – С. 26–29.

  2. Пшеврацька О.В. Особа вихователя і вчителя у спадщині С.Ф. Русової та В.О. Сухомлинського // Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики: Зб. наук. пр. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 1999. – Вип. 3. – С. 132–139.

  3. Пшеврацька О.В. Гуманізм педагогіки В.О. Сухомлинського та С.Ф. Русової // Вісник Луганського державного педагогічного університету ім. Т. Шевченка: педагогічні науки. – Луганськ: “Альма Матер”, 2000. – № 7 (27). – серпень. – С. 120–123.

  4. Пшеврацька О.В. Проблема фахового удосконалення педагогів дошкільних закладів у психолого-педагогічній спадщині С.Ф. Русової // Теорет. питання освіти та виховання: Зб. наук. пр. Вип. 15 / За заг. ред. академ. АПН України Євтуха М.Б., укл. – О.В. Михайличенко. – К.: вид. центр КДЛУ, 2001. – С. 66–69.

  5. Пшеврацька О.В. Мудрість влади педагога // Світло. – 1999. – № 1. – С. 5–7.

  6. Пшеврацька О.В. Менший разом з більшим. Психолого-педагогічні основи організації освітньої роботи в різновіковій групі за ідеями Софії Русової // Дошкільне виховання. – 2000. – № 7. – С. 20.

  7. Пшеврацька О.В. Аналіз та оцінка С.Ф. Русовою психолого-педагогічних підходів до організації суспільного дошкільного виховання за кордоном // Теоретико-методичні проблеми навчання і виховання: Зб. наук. пр.: педагог. науки / Редкол.: Бібік Н.М., Вашуленко М.С., Вільчковський Е.С. та ін. – К.: Фенікс, 2000. – С. 125–133.

  8. Пшеврацька О.В. Використання ідей С.Ф. Русової в розвитку суспільного дошкільного виховання // Педагогічна спадщина Софії Русової і сучасна освіта: Науково-методичний посібник / За ред. В.Г. Слюсаренка, О.В. Проскури. – К.: ІЗМН, 1998. – С. 56–61.

  9. Русова С. Виховні ідеї Г.С. Сковороди: Переклад з рос. О. Пшеврацької, Н. Проскури. // Педагогічна спадщина Софії Русової і сучасна освіта: : Науково-методичний посібник – К.: ІЗМН, 1998. – С. 120–127.

  10. Пшеврацька О.В. Системи видатних педагогів минулого в контексті сучасних проблем дошкільної освіти // Педагогічні новації в роботі дошкільних закладів: Методичні рекомендації / Упорядн. В.У. Кузьменко. – К.: Навчальні посібники, 1999. – С. 34–38.

  11. Пшеврацька О.В. З досвіду виховання основ національної культури у дітей дошкільного віку // Виховання основ духовної культури / Методичні рекомендації / Ред. кол.: Б.С. Кобзар (голова), С.І. Болтівець, В.В. Клименко, О.Л. Кононко та ін. – Суми: “Мрія”, 1992. – С. 235–237.

  12. Пшеврацька О.В. В.О. Сухомлинський та С.Ф. Русова про вихователя і вчителя // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конференції та 5-их Всеукр. педагог. читань “Василь Сухомлинський і сучасність”, “Педагогіка Василя Сухомлинського на зламі епох”. – Київ-Кіровоград, 1999. – С. 65–66.

  13. Пшеврацька О.В. С.Ф. Русова про індивідуальний підхід до дітей // Матеріали доповідей міжвузівської науково-практичної конференції “Українське дошкілля: проблеми, пошуки, знахідки”. – Умань, 1996. – С. 85–86.

  14. Пшеврацька О.В. Проблема особистості вихователя та організації роботи дошкільного закладу у спадщині С. Русової // Матеріали звітної науково-методичної конференції “Грінченківські читання-96: Освіта. Гуманізація. Вчитель.” – К.: Вид-во КМІУВ ім. Б. Грінченка, 1997. – С. 85–86.

  15. Проскура О.В., Пшеврацька О.В. Повертаємось до джерел: Втілення ідей С.Ф. Русової в практику роботи дошкільних закладів // Дошкільне виховання. – 1994. – № 7. – С. 8.

  16. Проскура О.В., Пшеврацька О.В. Хай буде рік Софії Русової // Дошкільне виховання. – 1995. – № 12. – С. 9.

  17. Проскура О.В., Пшеврацька О.В. Проблема особистості вихователя дитячого садка у працях С.Ф. Русової // Матеріали Всеукр. педагог. читань, присвячених 140-річчю з дня народження С.Ф. Русової. – Чернігів, 1996. – Книга 4. – С. 64–67.