Кондратюк В. К. Пухлиноподібні ураження яєчників (діагностика, аспекти патогенезу, лікування). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології» АМН України. – Київ, 2009.
Дисертаційна робота присвячена збереженню та відновленню репродуктивного здоров’я жінок з пухлиноподібними ураженнями яєчників шляхом розробки алгоритму діагностики та удосконалення тактики консервативного і хірургічного лікування на підставі вивчення клінічного перебігу, особливостей мікробіоценозу та вірусного інфікування, гормонального та імунного гомеостазу, анатомо-функціональних, морфологічних, імуногістохімічних, ультраструктурних особливостей органів-мішеней.
Результати аналізу отриманих в ході дослідження даних свідчать про наявність порушень системного та локального імунітету в біологічних середовищах у жінок репродуктивного віку з пухлиноподібними ураженнями яєчників. Показано, що клінічним проявом дисбалансу системи апоптозу та активації неоангіогенезу були поява, розвиток та прогресування патологічних уражень яєчників. Виявлено залежність експресії рецепторів до естрогенів та прогестерону в яєчниках від їх морфологічних особливостей (ступеня вираженості гіперпроліферативних чи атрофічних змін). Наведено аналіз результатів лікування пацієнток репродуктивного віку з пухлиноподібними ураженнями яєчників, яке включало протизапальну, гормональну терапію та хірургічну корекцію.
Сформовано концепцію патогенетичних механізмів розвитку пухлиноподібних уражень яєчників та показано роль гормонального дисбалансу як одного з домінуючих факторів системного дискоординуючого впливу на імунологічні процеси в організмі.
У дисертаційній роботі наведено теоретичне обґрунтування концепції формування ППУЯ у жінок репродуктивного віку, в основі якої лежать порушення процесів клітинної проліферації та апоптозу яєчникових структур на тлі дисбалансу гормонального гомеостазу, запального процесу, дисфункції ланок системного та локального імунітету, що дало змогу розробити комплекс диференційованого консервативного та хірургічного лікування даної категорії хворих.
ППУЯ – патологічні кістозно-проліферативні ураження яєчників, які займають чільне місце серед факторів негативного впливу на репродуктивне здоров’я жінки і супроводжуються дизрегуляцією та полісистемними порушеннями гормонального, імунного гомеостазу, системи апоптозу, рецепторного апарата органів-мішеней жіночого організму. За результатами клініко-статистичних розробок частота ППУЯ складає 10,1 % і супроводжується безплідністю у 62,6 % випадків.
Клінічними особливостями ППУЯ у жінок репродуктивного віку є безсимптомний перебіг захворювання у 56,2 % хворих або наявність неспецифічних ознак маніфестації патології. Застосування ехографічних досліджень в комплексному обстеженні пацієнток дає змогу не тільки верифікувати діагноз, але й утриматись від необґрунтованих оперативних втручань, надаючи перевагу консервативним методам ведення даного контингенту хворих, що сприяє збереженню у них фолікулярного резерву.
Як свідчать результати досліджень, у 87,1 % обстежених ППУЯ перебігають на тлі хронічних запальних процесів геніталій, що вказує на суттєвий зв’язок між інфікованістю патогенними збудниками та виникненням ППУЯ. Хламідіоз у жінок з даною патологією діагностувався у 33,7 % випадків, гарднерельоз – у 32,6 %, кандидоз – у 26,3 %, уреаплазмоз та мікоплазмоз – у 13,2 та 12,6 % жінок відповідно. Накопичення антигена ВПГ-2 в слизовій оболонці шийки матки та епітелії піхви було виявлено у 48,1 % жінок з ППУЯ. Найбільш суттєвий дисбаланс між показниками умовно-патогенної та нормальної мікрофлори діагностовано у хворих з ЕК, а також у разі наявності ПФ ППУЯ – зниження концентрації представників нормальної мікрофлори (лактобацил – lg 2,3 КУО/мл та lg 2,8 КУО/мл) та високі концентрації стафілококів, стрептококів, ентеробактерій та грибів роду Кандида (lg 4,8– 6,1 КУО/мл).
Виявлені порушення системного та локального імунітету в біологічних середовищах у жінок репродуктивного віку з ППУЯ проявлялись зниженням концентрації рФНП-Р75 у всіх групах пацієнток і супроводжувались посиленням процесів ангіогенезу – експресією рівнів концентрації СЕФР на тлі змін локального імунітету, що клінічно маніфестувало ростом патологічних уражень яєчників. АФА діагностовано тільки у групі пацієнток з ЕК: відносно високий відсоток позитивності до кардіоліпіну та фосфатидилсерину (CL – 40,0 %, PS – 30,0 %), що є одним із факторів подальшого порушення репродуктивної функції у даного контингенту пацієнток.
ППУЯ супроводжуються гіпофізарно-яєчниковим дисбалансом, який є характерним для певного типу яєчникових уражень і визначається підвищенням секреції гонадотропних гормонів (ЛГ та ФСГ) протягом першої фази циклу без характерних пікових коливань,гіперстимуляцією естрогенів у разі ЕК, а за наявності КЖТ – прогестерону. Гіперандрогенія як патогенетичний чинник у жінок з ППУЯ має обмежений вплив і спостерігається у 29,5 % хворих з фолікулярними кістами, у 20,0 % – з ендометріоїдними кістами та у 25,0 % – з кістами жовтого тіла. Відсутність змін концентрації ДЕАС в сироватці крові щодо нормативних показників свідчить про яєчниковий генез гіперандрогенії у обстежених пацієнток.
Виявлено залежність експресії рецепторів до естрогенів та прогестерону в яєчниках від їх морфологічних особливостей (ступеня вираженості гіперпроліферативних чи атрофічних змін). Функціональний стан рецепторного апарата капсули ППУЯ проявлявся різнорідністю експресії рецепторів до естрогенів та прогестерону (від вираженої до значно зниженої або повної відсутності їх експресії), що свідчило про різний ступінь гормональної чутливості структурних елементів і дало змогу розробити диференційований підхід до призначення гормональної терапії.
За результатами морфологічних, цитологічних та імуногістохімічних досліджень виявлено ознаки гальмування регуляції апоптотичної активності в цитоплазмі епітелію стінки і клітинного складу вмісту ППУЯ, а саме: нерівномірну слабопозитивну (0–1 бал), вогнищеву виражену (1–2 бали) експресію антиапоптотичного протеїну Bcl-2, а також нерівномірну експресію проапоптотичного протеїну Bах (1–2 бали). Виявлена негативна та слабопозитивна експресія протеїну р53 (0–1 бал) вказує на доброякісність яєчникового ураження і є обґрунтуванням безпечності та можливості застосування консервативних методів терапії.
Характерним універсальним маркером тканинних механізмів регуляції та інвазивності проліферативних змін яєчників у пацієнток з ППУЯ (ЕК та КЖТ) є матриксна металопротеїназа 1-го типу. Експресія металопротеїнази синхронізує із зростанням інвазивності тканинного субстрату, порушенням регуляторних механізмів рецептивності до естрогенів та прогестерону, співвідношенням анти- та проапоптотичних протеїнів Bcl-2/Вах у бік підвищення експресії Bах, що може бути критерієм моніторингу проліферативної активності.
Встановлено, щозастосування гормональної терапії для лікування пацієнток з ППУЯ та з метою профілактики їх рецидиву сприяє нормалізації гормонального гомеостазу та показників системного імунітету за рахунок короткочасної активації ФНП- та зниження вмісту СЕФР, що сприяє активації апоптозу і клінічно проявляється значним зменшенням або повним регресом пухлиноподібного ураження.
Розроблений патогенетично обгрунтований алгоритм діагностики та комплекс лікувально-профілактичних заходів покладено в основу нових методичних підходів до лікування ППУЯ, що включають на першому етапі комплексну протизапальну терапію, на другому – гормональне лікування (прогестини, естроген-гестагенні препарати, АгРГ), а за неефективності – хірургічне органозберігаюче лікування, що дозволило поліпшити репродуктивну функцію у87,8 % хворих і сприяло відновленню генеративної функції у 66,0 % пацієнток.
Публікації автора:
Кондратюк В. К. Оптимізація обстеження жінок репродуктивного віку з пухлиноподібними ураженнями яєчників на тлі запальних захворювань геніталій / В. К. Кондратюк // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения : Труды Крымского государственного университета им. С. И. Георгиевского. – 2006. – Т. 142, ч. ІІ. – С. 91–94.
Кондратюк В. К. Аспекти клінічного перебігу пухлиноподібних уражень яєчників у жінок репродуктивного віку / В. К. Кондратюк // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики. – Київ-Луганськ, 2006. – С. 90–95.
Кондратюк В. К. Сучасні уявлення щодо патогенетичних механізмів ушкодження репродуктивної системи у жінок з пухлиноподібними ураженнями яєчників (огляд літератури) / В. К. Кондратюк // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2006. – № 6. – С. 93–98.
Кондратюк В. К. Клінічні особливості та оцінка анатомо-функціонального стану органів малого таза у жінок репродуктивного віку з пухлиноподібними ураженнями яєчників / В. К. Кондратюк // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики. – Київ-Луганськ, 2007. – С. 125–135.
Кондратюк В. К. До питання про обстеження та лікування жінок репродуктивного віку з пухлиноподібними ураженнями яєчників / В. К. Кондратюк // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения : Труды Крымского государственного университета им. С. И. Георгиевского. – 2007. – Т. 143, ч. ІІІ. – С. 124–128.
Кондратюк В. К. Патогенетичне обґрунтування гормональної терапії пухлиноподібних уражень яєчників у жінок репродуктивного віку / В. К. Кондратюк // Репродуктивное здоровье женщины. – 2007. – № 3 (32). – С. 95–99.
Кондратюк В. К. Профілактика тромбоемболічних ускладнень у хворих після гінекологічних операцій / І. Б. Вовк, А. Г. Корнацька, М. М. Бондаренко, О. Ю. Борисюк, В. К. Кондратюк // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2004. – № 2. – С. 114–116. (Особистий внесок: збір матеріалу для досліджень, аналіз даних, оформлення та підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Особливості клінічного перебігу, діагностики генітальної вірусної інфекції у жінок репродуктивного віку залежно від ступеня її активності / О. Ю. Борисюк, В. К. Кондратюк, Г. В. Чубей, Д. І. Подоляка // Вісник наукових досліджень. – 2004. – № 2. – С. 86–88. (Особистий внесок: збір матеріалу для досліджень, огляд літератури, аналіз даних).
Кондратюк В. К. Аспекти ультразвукової діагностики органів малого таза у жінок репродуктивного віку з пухлиноподібними ураженнями яєчників / І. Б. Вовк, І. С. Лук’янова, В. К. Кондратюк, Я. О. Собко, О. В. Трохимович // Зб. наук. праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – К., 2005. – С. 491–494. (Особистий внесок: огляд літератури, статистична обробка даних та аналіз результатів).
Кондратюк В. К. Ультразвукова оцінка органів малого таза у жінок з порушеною репродуктивною функцією / І.С. Лук’янова, В. К. Кондратюк, Я. О. Сопко, Г. В. Чубей // Вісник наукових досліджень. – 2005. – № 2. – С. 46–47. (Особистий внесок: проведення досліджень, аналіз даних, оформлення та підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Сучасні підходи до хірургічного лікування пухлиноподібних уражень яєчників у жінок репродуктивного віку / І. Б. Вовк, А. Г. Корнацька, В. К. Кондратюк, Ю. Р. Савченко // Вісник наукових досліджень. – 2005. – № 4. – С. 15–17. (Особистий внесок: аналіз даних, оформлення та підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Порівняльний кількісний аналіз показників мікробіоценозу різних біологічних середовищ у жінок з вірусно-бактеріальною та бактеріальною етіологією запальних процесів геніталій / І. Б. Вовк, О. О. Ревенько, О. Ю. Борисюк, В. К. Кондратюк, Н. І. Нетреба, Т. О. Лисяна, Г. В. Чубей // Здоровье женщины. – 2005. – № 3 (23). – С. 79–82. (Особистий внесок: забір матеріалу для досліджень, аналіз даних, оформлення та підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Стан мікробіоценозу у жінок репродуктивного віку з пухлиноподібним ураженням яєчників / О. О. Ревенько, В. К. Кондратюк // Вісник наукових досліджень. – 2006. – № 2. – С. 48–50. (Особистий внесок: забір матеріалу для досліджень, аналіз даних, оформлення та підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Органозберігаюча тактика при хірургічних втручаннях на органах малого таза – основа збереження репродуктивної функції / І. Б. Вовк, А. Г. Корнацька, В. К. Кондратюк, О. Ю. Борисюк, Г. В. Чубей // Зб. наук. праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – 2006. – С. 106–110. (Особистий внесок: збір матеріалу, аналіз даних, оформлення та підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Принципи консервативного лікування жінок репродуктивного віку з пухлиноподібними ураженнями яєчників / І. Б. Вовк, В. К. Кондратюк, А. Г. Корнацька, Г. Б. Чубей // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2006. – № 3. – С. 98–101. (Особистий внесок: забір матеріалу, аналіз даних, оформлення та підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Особливості ендокринного статусу у жінок з пухлиноподібними ураженнями яєчників / І. Б. Вовк, А. Г. Корнацька, З. Б. Хомінська, В. К. Кондратюк, О. В. Трохимович // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2006. – № 2. – С. 123–126. (Особистий внесок: аналіз даних, підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Ехографічна та морфологічна оцінка стану придатків матки у пацієнток з пухлиноподібними ураженнями яєчників / В. К. Кондратюк. Т. Д. Задорожна, І. Б. Вовк, А. Г. Корнацька, О. І. Ільїна // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2006. – № 4. – С. 99–103. (Особистий внесок: проведення досліджень, забір матеріалу, аналіз даних, підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Клініко-ехографічні паралелі пухлиноподібних уражень яєчників у жінок репродуктивного віку / І. Б. Вовк, В. К. Кондратюк, І. С. Лук’янова, А. Г. Корнацька, Я. О. Собко // Репродуктивное здоровье женщины. – 2006. – № 3 (28). –С. 181–185. (Особистий внесок: аналіз даних, підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Сучасні принципи діагностики та лікування жінок репродуктивного віку з пухлиноподібними ураженнями яєчників / І. Б. Вовк, В. К. Кондратюк // Репродуктивное здоровье женщины. – 2006. – № 2 (27). – С. 89–93. (Особистий внесок: аналіз даних, підготовка матеріалів до друку).
Кондратюк В. К. Особливості мікроекології та вірусної інфекції в біологічних середовищах репродуктивної системи у жінок репродуктивного віку з пухлиноподібними ураженнями яєчників / І. Б. Вовк, О. О. Ревенько, О. Ю. Борисюк, В. К. Кондратюк, Т. О. Лисяна, Н. І. Нетреба // Зб. наук. праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – 2007. – С. 127–134. (Особистий внесок: забір матеріалу, аналіз даних, підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Морфофункціональні особливості придатків матки у жінок репродуктивного віку з пухлиноподібними ураженнями яєчників / І. Б. Вовк, Т. Д. Задорожна, В. К. Кондратюк, О. І. Ільїна // Здоровье женщины. – 2007. – № 1. – С. 169–171. (Особистий внесок: аналіз даних, підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Ендокринні характеристики менструальної функції та гормональний спектр фолікулярної рідини у жінок з кістозними пухлиноподібними новоутвореннями яєчників / І. Б. Вовк, А. Г. Корнацька, З. Б. Хомінська, В. К. Кондратюк, О. В. Трохимович // Репродуктивное здоровье женщины. – 2007. – № 1. – С. 156–159. (Особистий внесок: аналіз даних, підготовка матеріалів до друку).
Кондратюк В. К. Пухлиноподібні ураження яєчників у жінок репродуктивного віку: діагностика, лікування та профілактика рецидивування / І. Б. Вовк, А. Г. Корнацька, В. К. Кондратюк // Здобутки клінічної та експериментальної медицини. – 2007. – № 1. – С. 32–36. (Особистий внесок: аналіз даних, підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Зміни гормонального гомеостазу у жінок з пухлиноподібними ураженнями яєчників у динаміці лікування / І. Б. Вовк, А. Г. Корнацька, З. Б. Хомінська, В. К. Кондратюк, О.В. Трохимович // Здоровье женщины. – 2007. – № 2 (30). – С. 164–167. (Особистий внесок: забір матеріалу, аналіз даних, підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Раціональні підходи до хірургічного лікування та реабілітації жінок репродуктивного віку з пухлиноподібними ураженнями яєчників / І. Б. Вовк, М. Ю. Ничитайло, В. К. Кондратюк, А. Г. Корнацька, О. П. Кондратюк // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2007. – № 3. – С. 91–95. (Особистий внесок: аналіз даних, підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Деякі дискутабельні питання ведення пацієнток репродуктивного віку з пухлиноподібними ураженнями яєчників / І. Б. Вовк, В. К. Кондратюк // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2007. – № 4. – С. 177–182. (Особистий внесок: аналіз даних, підготовка матеріалів до друку).
Кондратюк В. К. Особенности диагностики, лечения и профилактики опухолевидных образований яичников в детском и подростковом возрасте / И. Б. Вовк, И. В. Гаврилова, В. Ф. Петербургская, В. К. Кондратюк // Репродуктивное здоровье детей и подростков. – 2007. – № 4. – С. 40–47. (Особистий внесок: аналіз даних, підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Характеристика імунологічних показників системного та локального імунітету в біологічних середовищах у жінок з пухлиноподібними ураженнями яєчників / І .Б. Вовк, А. Г. Корнацька, В. К. Кондратюк, Л. В. Галазюк, Г. В. Чубей // Зб. НМАПО. – 2007. – Вип. 16, кн. 5 – С. 296–299. (Особистий внесок: забір матеріалу, аналіз даних, підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Ендокринний статус жінок з пухлиноподібними ураженнями яєчників в динаміці лікування / І. Б. Вовк, З. Б. Хомінська, В. К. Кондратюк, О. В. Трохимович, Н. Є. Горбань // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2007. – № 6. – С. 76–81. (Особистий внесок: аналіз даних, підготовка до друку).
Кондратюк В. К. Особенности ультразвукового и допплерометрического мониторинга органов малого таза у пациенток с воспалительными заболеваниями гениталий вирусно-бактериальной этиологии / И. Б. Вовк, И. С. Лукьянова, В. К. Кондратюк, Я. А. Сопко // Новые технологии в диагностике и терапии гинекологических заболеваний и нарушений полового развития у девочек : сб. трудов межрегиональной науч.-практ. конф. с междунар. участием, Москва, Россия, 12–14 апреля, 2005. – М., 2005. – С. 212–214. (Особистий внесок: статистична обробка даних та аналіз результатів).
Кондратюк В. К. Оценка анатомо-функционального состояния органов малого таза у женщин репродуктивного возраста с опухолевидными образованиями яичников / В. К. Кондратюк // Практическая гинекология: от новых возможностей к новой стратегии : материалы Междунар. конгресса, Москва, 29–31 марта, 2006. – М., 2006. – С. 84–85. (Особистий внесок: статистична обробка даних та аналіз результатів).
Кондратюк В. К. Некоторые аспекты современных подходов к лечению опухолевидных образований яичников у женщин репродуктивного возраста / В. К. Кондратюк // Актуальные вопросы вспомогательных репродуктивных технологий (проблемы и решения) : материалы IV Междунар. конгресса, Москва, 17–19 мая, 2007. – М., 2007. – С. 31–32. (Особистий внесок: статистична обробка даних та аналіз результатів).
Пат. 58148 А Україна, МПК А61В17/00. Спосіб сальпінго-сальпінго- анастомозу / Іванюта Л. І., Іванюта С. О., Кондратюк В. К., Ракша І. І. ; заявник та патентовласник Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМНУ. – № 2002108097 ; заявл. 11.10.2002 ; опубл. 15.07.03, Бюл. № 7. (Особистий внесок: огляд літератури, статистична обробка даних та аналіз результатів, підготовка патентної документації).
Пат. 67101 А Україна, МПК А61В17/42. Спосіб лікування сактосальпінксу / Іванюта Л. І., Іванюта С. О., Кондратюк В. К. ; заявник та патентовласник Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМНУ. – № 2003076458 ; заявл. 10.07.2003 ; опубл. 15.06.04, Бюл. № 6. (Особистий внесок: аналіз даних, підготовка до друку).
Пат. 57993 А Україна, МПК А61В17/42, А61В17/425. Спосіб фіксації маткової труби при її аутоімплантації в матку / Іванюта Л. І., Іванюта С. О., Кондратюк В. К. ; заявник та патентовласник Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМНУ. – № 2002065338 ; заявл. 27.06.2002 ; опубл. 15.07.03, Бюл. № 7. (Особистий внесок: патентний пошук, статистична обробка даних та аналіз результатів).
Пат. 63318 А Україна, МПК А61В17/00 Спосіб дренування черевної порожнини / Ничитайло М. Ю., Кондратюк О. П., Булик І. І., Кондратюк В. К. ; заявник та патентовласник Інститут хірургії та трансплантології АМНУ. – № 2003042885 ; заявл. 02.04.2003 ; опубл. 15.01.04, Бюл. № 1. (Особистий внесок: аналіз даних, підготовка до друку).
Пат. 63315 А Україна, МПК А61В17/00 Спосіб виконання швів троакарного доступу / Ничитайло М. Ю., Кондратюк О. П., Булик І. І., Кондратюк В. К. ; заявник та патентовласник Інститут хірургії та трансплантології АМНУ. – № 2003042882 ; заявл. 02.04.2003 ; опубл. 15.01.04, Бюл. № 1. (Особистий внесок: огляд літератури, статистична обробка даних та аналіз результатів).
Пат. 38519 А Україна, МПК А61В17/00 Спосіб перев’язки міхурової протоки / Ничитайло М. Ю., Кондратюк О. П., Кондратюк В. К. ; заявник та патентовласник Інститут хірургії та трансплантології АМНУ. – № 2000074264 ; заявл. 17.07.2000 ; опубл. 15.05.01, Бюл. № 4 (Особистий внесок: аналіз даних, проведення патентного пошуку, підготовка до друку).
Пат. 9058 Україна, МПК А61К38/21, А61К31/33. Спосіб лікування жінок з хронічними запальними захворюваннями зовнішніх статевих органів герпес-вірусної етіології / Вовк І. Б., Корнацька А. Г., Борисюк О. Ю., Кондратюк В. К. ; заявник та патентовласник Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМНУ. – № 20041109640 ; заявл. 23.11.2004 ; опубл. 15.09.05, Бюл. № 9. (Особистий внесок: огляд літератури, підготовка до друку).
Пат. 22682 Україна, МПК А61В17/00. Спосіб лікування ендометріоїдного ураження яєчників / Вовк І. Б., Кондратюк В. К., Задорожна Т. Д., Ільїна О. І. ; заявник та патентовласник ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМНУ». – Заявл. 12.12.2006 ; опубл. 25.04.2007, Бюл. № 5. (Особистий внесок: аналіз даних, проведення патентного пошуку, підготовка до друку).
Пат. 22683 Україна, МПК А61В17/00. Спосіб хірургічного лікування пухлиноподібного ураження придатків матки / Іванюта Л. І., Іванюта С. О., Кондратюк В. К. ; заявник та патентовласник ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМНУ». – Заявл. 12.12.2006 ; опубл. 25.04.2007, Бюл. № 5. (Особистий внесок: аналіз даних, підготовка патентної документації).
Пат. 20643 Україна, МПК А61В17/00. Спосіб хірургічного лікування аденоміозу матки III–IV ступеня / Іванюта Л. І., Іванюта С. О., Кондратюк В. К. ; заявник та патентовласник ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМНУ». – Заявл. 31.03.2006 ; опубл. 15.02.2007, Бюл. № 11. (Особистий внесок: огляд літератури, патентний пошук, підготовка до друку патентної документації).
Пат. 26686 Україна, МПК А61В17/00. Спосіб лікування ендометріоїдного ураження інтрамуральної частини маткових труб / Іванюта Л. І., Іванюта С. О., Кондратюк В. К. ; заявник та патентовласник ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМНУ». – Заявл. 12.12.2006 ; опубл. 10.10.2007, Бюл. № 16. (Особистий внесок: огляд літератури, статистична обробка даних, аналіз результатів, оформлення патентної документації).