Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Радіобіологія


Данильченко Оксана Олександрівна. Радіоадаптивна відповідь, індукована ультрафіолетовим випроміненням, у рослин : дис... канд. біол. наук: 03.00.01 / Київський ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Данильченко О.О. Радіоадаптивна відповідь, індукована УФ- випроміненням, у рослин. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.01 – радіобіологія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Київ, 2005.

У дисертації було проведено дослідження міри специфічності радіоадаптивної відповіді у рослин при впливі стресових факторів різної природи та термінів її реалізації за даних умов. Показано, що формування радіоадаптивної відповіді у рослин на прикладі Arabidopsis thaliana і Medicago sativa L. відбувається після Д1 рентгенівського та УФ-В випромінень, що свідчить про її неспецифічність. Встановлено характер дозових залежностей виживаності апікальних меристем та ВШР головного кореня паростків експериментальних рослин.

Виявлені режими опромінення та визначені часові інтервали, необхідні для прояву та розвитку радіоадаптивної відповіді при поєднанні впливу УФ-В та рентгенівського випромінень у паростків A. thaliana. Встановлена участь систем ексцизійної репарації ДНК в формуванні радіоадаптивної відповіді у рослин.

Комбінуванням впливу УФ-В та світла видимого діапазону (400 – 760 нм ) було показано, що фотоліазна реакція послаблює формування індуцибельної радіоадаптації у паростків Medicago sativa L по відношенню до тестувального впливу гамма-випромінення.

1. Доведено, що радіоадаптивну відповідь у рослин викликає не тільки рентгенівське опромінення, але й УФ-В у відповідних дозах, що свідчить про неспецифічність формування цієї реакції.

2. Неспецифічність РАВ проявляється не тільки відносно факторів, що викликали індукцію радіоадаптивної відповіді, але й до впливів тестувальних доз пошкоджуючих чинників.

3. Часові інтервали (1,5 – 2 год), що необхідні для найбільшого прояву та розвитку специфічної та неспецифічної радіоадаптації при впливі УФ-В та рентгенівського випромінення у паростків Arabidopsis thaliana співпадають з максимальною функціональною здатністю репаративних ферментних систем клітини.

4. При наявності як специфічної, так і неспецифічної радіоадаптації спостерігається зменшення рівню пошкоджень ДНК у вигляді однониткових розривів в клітинах паростків Arabidopsis thaliana, що вказує на активізацію систем її репарації.

5. Аналіз ступеня ушкодженості ДНК клітин паростків A. thaliana за умов формування радіоадаптивної відповіді, індукованої УФ та рентгенівським випроміненням, може пояснюватися тим, що активізація систем репарації ДНК при розвитку радіоадаптації у рослин відбувається шляхом індукції синтезу ферментів репарації de novo під впливом пошкоджень ДНК, які виникли внаслідок дії відповідного чинника.

6. Подібність процесів, отриманих на представниках різних родин рослин, свідчить про те, що радіоадаптивна відповідь, індукована УФ-В випроміненням є проявом загальнобіологічної реакції.

7. Уперше поєднанням впливу УФ-В та світла видимого діапазону було показано, що фотоліазна реакція послаблює формування індуцибельної радіоадаптації у паростків Medicago sativa L по відношенню до тестувального впливу гамма-випромінення.