Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


Купрієнко Микола Вікторович. Рак шийки матки: радикальні методи комбінованого лікування із збереженням гормонального статусу, статевої і психо-емоційної функцій жінок : Дис... д-ра наук: 14.01.07 - 2003.



Анотація до роботи:

Купрієнко М.В. Рак шийки матки: радикальні методи комбінованого лікування із збереженням гормонального статусу, статевої і психо-емоційної функцій жінок. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.07 – онкологія. – Донецький державний медичний університет ім. М.Горького, Донецьк, 2003.

В дисертації дано теоретичне обгрунтування і нове вирішення наукової проблеми – покращення якості життя хворих на рак шийки матки шляхом збереження гормональної, сексуальної і психо-емоційної функцій, для чого запропонована оптимізована схема комбінованого лікувння, що включає виконання передопераційної брахітерапії (20Гр), радикальної гістеректомії із збереженням і латеральною транспозицією яєчників, катетеризації пупкової артерії для проведення поліхіміотерапії, дренування тазових заочеревинних просторів, післяопераційне променеве лікування з комплексною інтравагінальною терапією за оригінальними методиками для профілактики радіоепітеліїтів. Показаннями до даної схеми лікування хворих на рак шийки матки є: репродуктивний вік, відсутність макроскопічно видимих запальних, кістозних, рубцево-спайкових змін, метастазів в яєчники, початкова стадія плоскоклітинного раку шийки матки. Установлено, що основні показники якості життя хворих на рак шийки матки, такі як гормональний, психо-емоційний і сексуальний статус за своїми значеннями відновлюються до 12 місяців після завершення комбінованого лікування із збереженям і латеральною транспозицією яєчників і не потребують проведення коригуючої терапії.

1. У дисертації дано теоретичне обґрунтування і нове рішення наукової проблеми – поліпшення якості життя хворих на рак шийки матки шляхом збереження гормональної, сексуальної і психо-емоційної функцій, використовуючи оптимізовану схему комбінованого лікування, що включає радикальну гістеректомію зі збереженням і латеральною транспозицією яєчників, різні варіанти променевої- і хіміотерапії та місцеву інтравагінальну терапію.

2. У хворих на рак шийки матки показаннями до комбінованого лікування зі збереженням і латеральною транспозицією яєчників є: репродуктивний вік, відсутність макроскопічно видимих запальних, кістозних, рубцево-спайкових змін, метастазів у яєчники, початкова стадія плоскоклітинного раку шийки матки.

3. Застосування внутрішньопорожнинної брахітерапії є адекватним і доцільним етапом комбінованого лікування хворих на РШМ, оскільки забезпечує регрес пухлинної паренхіми в 1,2 рази переважно шляхом апоптозу пухлинних клітин (апоптотичний індекс у 4,9 рази вище, ніж при поєднаній променевій терапії), що, поряд зі зменшенням розмірів пухлини є профілактикою розвитку метастазів і рецидивів.

4. Передопераційна брахітерапія не викликає передчасної інволюції тканини яєчників хворих на РШМ, яким виконана операція Вертгейма-Мейгса зі збереженням і латеральною транспозицією яєчників, про що свідчать відповідні віковій нормі загальна кількість і відсоток яйцеклітин, що гинуть, (16,0±3,7%), наявність всіх етапів їхньої еволюції і високий ступінь васкуляризації тканини.

5. Індекс ЛГ/ФСГ об'єктивно відображає рівень секреції гонадотропних і стероїдних статевих гормонів у хворих на РШМ і служить непрямим критерієм ефективності проведеної замісної гормональної терапії: значення індексу ЛГ/ФСГ 0,75 і нижче (ІІ і III групи) відповідає постоваріоектомічному стану, а величина його вище 1,0 свідчить про ефективне відновлення гормонального статусу незалежно від зареєстрованого рівня естрадіолу в сироватці крові.

6. У хворих на РШМ після радикальної гістеректомії зі збереженням і латеральною транспозицією двох або одного з яєчників у комбінації з променевою терапією нормалізація гормонального статусу не вимагає проведення гормональної замісної терапії і завершується до 6 місяця при збереженні обидвох яєчників і до 9 – при односторонній тубоваріоектомії.

7. Порушення вихідних показників психо-емоційного і сексуального статусу, обумовлені соматогенним і афективним чинниками, у хворих на РШМ зі стадією хвороби Т3NоМо-Т3N1-2Мо (ІІІ група), у порівнянні з пацієнтками зі стадіями РШМ Тis - T2NоМо (I-II група), виражені в більшому ступені у вигляді збільшення частоти астенічного (на 7,2 і 7,1%) і депресивного (на 6,6 і 5,9 %) синдромів, диспареунії (у 3,3 і 3,4 рази), що необхідно враховувати на до-, інтра- і постгоспітальному етапах з метою використання адекватних методів корекції і підвищення ефективності реабілітації хворих.

8. Показники психо-емоційного і сексуального статусу у хворих на РШМ після лікування прямо корелюють з його характером і об’ємом: найбільш сприятливі вони в пацієнток після операції Вертгейма – Мейгса з ЛТЯ (I група); після гістеректомії з двосторонньою тубоваріоектомією, незважаючи на замісну гормональну терапію, ці параметри в середньому гірші в 6,4 і 2,8, після поєднаної променевої терапії – у 7,6 і 5,7 рази відповідно.

9. Оптимізована схема комбінованого лікування хворих на РШМ, яка передбачає поєднання раціонального радикалізму і підвищення якості життя пацієнток шляхом збереження морфо-функціонального стану яєчників і піхви при радикальній гістеректомії і використання різних варіантів променевої, місцевої інтравагінальної і регіонарної внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії забезпечує високу ефективність лікування і може бути широко використана в умовах онкологічних центрів і диспансерів.

Публікації автора:

1. Купрієнко М.В. Роль папіломавірусної інфекції в генезі раку шийки матки //Інфекційні хвороби. – 2001. - №4. – С.66-71.

2. Купрієнко М.В. Рак шийки матки: частота захворюваності та чинники ризику його розвитку у жінок репродуктивного віку //Вестник гигиены и эпидемиологии. – 2001. – Т.5, №.2. – С.249-252.

3. Купрієнко М.В. Функціональний стан яєчників при хірургічному та променевому методах лікування раку шийки матки //Медико-социальные проблемы семьи. – 2001. – Т.6, №4 . – С. 84-88.

4. Куприенко Н.В., Семикоз Н.Г., Шумило И.О. Функциональные и психологические последствия комбинированного лечения рака шейки матки //Вісник проблем біології і медицини. – 2001. - Вип.2. – С.43-47. Пошукувачем розроблено алгоритм контролю психо-емоційного та сексуального порушень у хворих на рак шийки матки.

5. Семикоз Н.Г., Шлопов В.Г., Купрієнко М.В., Юніченко О.Г., Тараненко М.А. Патоморфоз органів малого таза при сполученій променевій терапії раку шийки і тіла матки //Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.П.Л.Шупика. – Київ, 2002.– Вип.14. – С.205-208. Пошукувачем обгрунтована доцільність проведення комплексної профілактики та лікування адгезивних епітеліїтів піхви.

6. Семикоз Н.Г., Куприенко Н.В., Шумило И.О. Саркома матки у больных быстрорастущими опухолями //Вісник проблем біології і медицини. – 2002. – Вип.1. – С.15-18. Пошукувач розробив методику профілактики розвитку лімфогенних ускладнень.

7. Купрієнко М.В. Латеральна транспозиція яєчників при комбінованому лікуванні хворих на рак шийки матки //Вісник проблем біології і медицини. – 2002. – Вип.9-10. – С.39-43.

8. Купрієнко М.В. Посттравматична гематурія при операції Вертгейма-Мейгса у хворих на рак шийки матки //Травма. – 2002. – Т.3, №4. – С. 437-440.

9. Купрієнко М.В. Морфогенез адгезивних постпроменевих вагінітів у хворих на рак шийки матки //Медико-социальные проблемы семьи. – 2002. – Т.7, №3,4. – С. 14-18.

10. Купрієнко М.В. Чинники, що визначають психосоматичний стан і соціальну адаптацію хворих на рак шийки матки //Вестник гигиены и эпидемиологии. – 2002. – Т.6, №2 – С. 150-152.

11. Семикоз Н.Г., Купрієнко М.В., Шлопов В.Г. Структурні зміни в піхві і в яєчниках при комбінованому лікуванні хворих на рак шийки матки //Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.П.Л.Шупика. – Київ, 2002.- вип.14. – С.199-204. Пошукувачем безпосередньо здійснювалось хірургічне лікування хворих на РШМ, проведено аналіз результатів дослідження.

12. Бондар Г.В., Шлопов В.Г., Семикоз Н.Г., Купрієнко М.В. Рак шийки матки: проблема збереження якості життя після комбінованого лікування хворих та шляхи його покращення //Журнал АМН України. – 2003. – Т.9, №2. – С.352-360. Пошукувачем безпосередньо розроблена і виконана оптимізована схема комбінованого лікування хворих на рак шийки матки, проведено кількісний і якісний аналіз результатів лікування.

13. Купрієнко М.В. Морфометричні критерії прогнозу ускладнень постпроменевих вагінітів у хворих на рак шийки матки після комбінованого лікування //Вісник проблем біології і медицини. – 2003. – Вип.6. – С.85-87.

14. Купрієнко М.В. Сучасні хірургічні методи лікування хворих на рак шийки матки //Вестник неотложной и восстановительной медицины. – 2003. - Т.4, № 1. – С.173-176.

15. Купрієнко М.В., Кудряшов А.Г., Столярова О.Ю. Постпроменеві вагінальні епітеліїти та стенози у хворих на рак шийки матки //Український радіологічний журнал. – 2003. - №2 - С. 198-200. Пошукувач розробив конструкцію спеціального пристрою і запропонував додатково для профілактики адгезивних радіоепітеліїтів піхви використовувати спеціальні інтравагінальні свічки «Lubric-R-Protect», що є протекторами променевих уражень слизової оболонки піхви.

16. Купрієнко М.В. Інфекції, що сексуально передаються і ризик розвитку раку шийки матки //Журнал дерматовенерологии и косметологии им.Н.А.Торсуева. – 2003. – Т.6, № 1-2. – С.50-55.

17. Купрієнко М.В., Зябліцев С.В. Стан системи гіпофіз-яєчники у хворих на рак шийки матки до і після комбінованого лікування //Український медичний альманах. – 2003. – Т.5, №3. – С.86-89. Пошукувачем безпосередньо здійснювалось хірургічне лікування хворих на РШМ, проведено аналіз результатів гормонального статусу хворих на РШМ до і після комбінованого лікування.

18. Купрієнко М.В. Оцінка функціонального стану транспозованих яєчників після операції Вертгейма-Мейгса у хворих на рак шийки матки //Медико-социальные проблемы семьи. – 2003. – Т8, № 1 – С. 27-32.

19. Купрієнко М.В. Стан гормонального гомеостазу в прогнозі та вторинній профілактиці раку шийки матки //Вестник гигиены и эпидемиологии. – 2003. – Т.7, №1 – С. 83-87.

20. Семикоз Н.Г., Купрієнко М.В. Променева терапія як чинник сексуальних дисфункцій у хворих на рак шийки матки //Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики. – 2003. - №1.- С.237-241. Пошукувачем розроблено алгоритм контролю психо-емоційного та сексуального порушень у хворих на рак шийки матки.

21. Бондар Г.В., Купрієнко М.В. Спосіб профілактики лімфогенних ускладнень у заочеревинних просторах малого таза після радикальних гістероектомій: Патент UA 50542A, МКИ А61В17/00; Заявлено 08.02.2002; Опубл. 15.10.2002. Бюл.№10. Пошукувач розробив методику «перитонізації» заочеревинних просторів, залишаючи їх відкритими для забезпечення самостійного відтоку лімфи та раневого вмісту в черевну порожнину, а потім через центральний дренаж назовні, що сприяє профілактиці розвитку лімфогенних ускладнень.

22. Бондар Г.В., Купрієнко М.В., Панієв С.Ю. Спосіб лікування раку шийки матки. Патент UA 46609A, МКИ А61В17/00; Заявлено 18.05.2001; Опубл. 15.05.2002. Бюл.№5. Пошукувач розробив техніку введення катетера під час радикальної гістеректомії, що дозволяє забезпечити транспорт хіміопрепаратів безпосередньо до органа-мішені, тобто, до пухлини шийки матки, незалежно від рівня ураження клубових лімфатичних вузлів.

23. Семикоз Н.Г., Купрієнко М.В., Сухова О.Д. Спосіб профілактики та лікування адгезивних епітеліїтів піхви та пристрій для його здійснення. Патент UA 45067A, МКИ А61М25/04; Заявлено 23.04.2001; Опубл. 15.03.2002. Бюл. №3. Пошукувач розробив конструкцію спеціального пристрою і запропонував додатково для профілактики адгезивних радіоепітеліїтів піхви використовувати спеціальні інтравагінальні свічки «Lubric-R-Protect», що є протекторами променевих уражень слизової оболонки піхви.

24. Думанский Ю.В., Семикоз Н.Г., Куприенко Н.В., Юниченко О.Г. Предоперационная лучевая терапия в комбинированном лечении рака шейки матки //Материалы научно-практической конференции “Роль лучевой терапии в гинекологической онкологии”. – Обнинск. – 2002. – С.76-77.

25. Думанский Ю.В., Семикоз Н.Г., Бондарь В.Г., Куприенко Н.В., Карпушина Т.В. Оптимизация комбинированного лечения рака шейки матки //Матеріали Х з’їзду онкологів України. – Київ-Ялта. – 2001. – С.227.

26. Семикоз Н.Г., Купрієнко М.В., Шлопов В.Г. Патоморфологія яєчників і стінки піхви хворих на рак шийки матки при комбінованому лікуванні //Злоякісні новоутворення: Збірник наукових праць. – Київ, 2002. – Вип.3. – С.88-89.

27. Белецкий Г.Л., Куприенко Н.В., Шумило И.О. Факторы, определяющие течение и прогноз заболевания у больных раком культи шейки матки //Злоякісні новоутворення: Збірник наукових праць. – Київ, 2002. – Вип.3. – С.57-58.