200. Неділько Андрій Анатолійович. Ранні прояви дегенеративно-дистрофічних змін шийного відділу хребта у гірників шахт із крутим заляганням шарів. Діагностика і лікування: дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. - Вінниця, 2005.
Анотація до роботи:
Неділько А.А. Ранні прояви дегенеративно-дистрофічних змін шийного відділу хребта у гірників шахт с крутим заляганням шарів. Діагностика і лікування. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21 – травматологія та ортопедія. – Донецький національний медичний університет ім. М. Горького, Донецьк, 2008.
Дисертація присвячена проблемі поліпшення результатів лікування гірників з дегенеративно-дистрофічними змінами шийного відділу хребта, які працюють на шахтах з крутим заляганням шарів шляхом розробки системи комплексної ранньої діагностики.
В основу роботи покладено комплексне обстеження 306 гірників основних підземних професій виробничого об'єднання “Орджонікідзевугілля”. Дослідження проводились за допомогою клінічних, рентгенологічних, КТ, МРТ, електрофізіологічних (реоенцефалографія) та статистичних методів. Встановлено, що серед 306 гірників вугільних шахт Донбасу з крутим заляганням шарів розповсюдженість дистрофічних змін шийного відділу хребта досягає 89,9%. Доведено, що умови праці гірників забійно-прохіднцької групи на шахтах з крутим заляганням шарів виробничого об'єднання “Орджонікідзевугілля” характеризуються комплексом несприятливих факторів виробництва. Рентгенологічні, КТ та МРТ дослідження довели, що до ранніх проявів дегенеративно-дистрофічних змін шийного відділу хребта відносять зниження висоти міжхребцевого проміжку, приховану нестабільність та унковертебральний артроз. Найбільша кількість хворих (38,4%) припадає на вік від 31 до 40 років при стажі роботи від 5 до 10 років.
За допомогою реоенцефалографії з функціональним навантаженням було виявлено зміни показників кровообігу у вертебробазілярному басейні, які характеризувалися його порушенням у 80% гірників.
Дослідження дозволили обґрунтувати основні принципи реабілітаційних заходів: профілактичне лікування два рази на рік, в умовах стаціонару з проведенням комплексного (ортопедичного, медикаментозного та фізіотерапевтичного) лікування, що сприяє сповільненню процесу і подовжує строки ремісії.
Оцінка ефективності запропонованого лікувального комплексу показала, що його застосування дозволило домогтися зниження інтенсивності больового синдрому, збільшення обсягу активних рухів у шийному відділі хребта, поліпшення кровопостачання в системі вертебробазилярного басейну.
У роботі на підставі клінічних, рентгенологічних, КТ, МРТ, електрофізіологічних та статистичних досліджень обґрунтоване рішення актуальної задачі ортопедії – поліпшення результатів лікування гірників з дистрофічними змінами шийного відділу хребта, які працюють на шахтах з крутим заляганням шарів, шляхом створення комплексу профілактичних заходів, спрямованих на сповільнення процесу та подовження термінів ремісії.
Умови праці на шахтах виробничого об'єднання “Орджонікідзевугілля” характеризуються комплексом несприятливих факторів: високою температурою, від 20 до 32С, з поєднанням великої швидкості руху повітря (4,9–8,2 м/сек) та високою відносною вологістю (82,0–98,2%); переважно молотковим способом видобутку вугілля (67,4%), та крутим нахилом вугільного шару (більш 25). У процесі трудової діяльності, завдяки змушеному положенню тіла, гірники зазнають постійних поштовхів, ударів, мікротравм, тому що знаходяться у обмеженому простору робочого місця. Вплив виробничих факторів викликає статико–динамичне напруження опорно–рухового апарату і призводить до зниження його функціональних можливостей, що сприяє виникненню патологічних змін у шийному відділу хребта.
Серед 306 гірників вугільних шахт Донбасу з крутим заляганням шарів розповсюдженість дегенеративно-дистрофічних змін шийного відділу хребта досягає 89,9%. У гірників основних підземних професій (забійники, гірники очисного вибою, прохідники), які працюють на шарах з кутом залягання більш 25 дистрофічні зміни шийного відділу хребта спостерігаються у віці від 21 до 50 років при стажі роботи від 5 до 10 й більш років. Найбільша кількість хворих (38,4%) припадає на вік від 31 до 40 років при стажі роботи від 5 до 10 років.
До ранніх рентгенологічних проявів дегенеративно-дистрофічних змін шийного відділу хребта у гірників віком від 21 до 30 років при стажі від 5 до 10 років відносять зниження висоти міжхребцевого проміжку – 90,4%, (індекс Hurxthal 0,24±0,004), приховану нестабільність – 72,1% та, унковертебральний артроз – 65,4%.
Зміни показників кровообігу у вертебробазилярному басейні характеризувалися його порушенням у 80% гірників, що було виявлено за допомогою реоенцефалографії з функціональним навантаженням. Завдяки використанню функціональної РЕГ, порушення пульсового кровонаповнення виявляються, навіть при незначних клініко-рентгенологічних проявах, тому цій метод обстеження дозволяє виявити патологічні зміни у шийному відділу хребта на ранніх стадіях процесу. Результати РЕГ у хворих пояснюються як рефлекторними судинними реакціями у відповідь на больове роздратування, так і оклюзією просвіту артеріальних судин остеофітами і іншими кістковими утвореннями.
Основними принципами проведення реабілітаційних заходів у гірників шахт з крутим заляганням шарів при наявності ранніх ознак дегенеративно–дистрофічних змін шийного відділу хребта є профілактичне лікування два рази на рік, в умовах стаціонару з проведенням комплексного (ортопедичного, медикаментозного та фізіотерапевтичного) лікування, що сприяє сповільненню процесу і подовжує строки ремісії. Консервативне лікування, спрямоване на патогенетичні ланки виникнення провідного клінічного синдрому, дозволило домогтися зниження інтенсивності больового синдрому (динаміка показника за візуально–аналоговою шкалою – 5,6 см), збільшення обсягу активних рухів у шийному відділі хребта на 13,8±7%, поліпшення кровопостачання в системі вертебробазилярного басейну на 24,6±3,8%.
Публікації автора:
Неделько А.А. Лечение дегенеративно-дистрофических заболеваний позвоночника у горнорабочих угольных шахт / А.А. Неделько // Архив клинической и экспериментальной медицины. – 2003. – Т. 12, № 2 (додаток). – С. 21.
Внесок дисертанта полягає в лікуванні хворих і написанні тезисів.
Неделько А.А. Влияние условий труда на угольных шахтах Донбасса в развитии дегенеративно-дистрофических изменений позвоночника у горнорабочих / А.А.Неделько // Український медичний альманах. – 2003. – Т. 6, № 4. – С. 193–195.
Особистий внесок автора полягає в аналізі шкідливих факторів вугільного виробництва і написанні статті.
Астахова Е.И. Остеохондроз шейного отдела позвоночника у горнорабочих Донбасса / Е.И. Астахова, А.А. Неделько // Український медичний альманах. – 2003. – Т. 6, № 6. – С. 12–14.
Особистий внесок автора полягає в комплексному обстеженні хворих, проведенні досліджень хребтово-рухових сегментів шийного відділу хребта, аналізі одержаних результатів і написанні статті.
Неделько А.А. О плечелопаточном периартрозе у горнорабочих угольных шахт / А.А. Неделько // Український медичний альманах. – 2004. – Т. 7, № 3 (додаток). – С. 79–81.
Особистий внесок автора полягає в проведенні досліджень, аналізі отриманих статистичних даних і написанні статті.
Кравцова Г.В. Нейрососудистые и нейромышечные нарушения при ранних проявлениях дегенеративно-дистрофических изменений шейного отдела позвоночника у горнорабочих / Г.В. Кравцова, А.А. Неделько, Е.В. Коваленко // Український медичний альманах. – 2004. – Т. 7, № 3. – С. 62–65.
Особистий внесок автора полягає в безпосередній участі в проведенні електрофізіологічних досліджень, аналізі одержаних результатів, написанні статті.
Климовицкий В.Г. Клинико–рентгенологические параллели при дегенеративно-дистрофических изменениях шейного отдела позвоночника у горнорабочих основных подземных профессий / В.Г. Климовицкий, Е.И. Астахова, А.А. Неделько // Травма. – 2005. – Т. 6, №1. – С.13 – 16.
Особистий внесок автора полягає в аналізі отриманих статистичних даних і написанні статті.