Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Анестезіологія та інтенсивна терапія


Коваленко Валерій Леонідович. Рання діагностика та лікування гострої альвеолярно-капілярної недостатності: дисертація канд. мед. наук: 14.01.30 / Дніпропетровська держ. медична академія. - Д., 2003.



Анотація до роботи:

Коваленко В.Л.. Рання діагностика гострої альвеолярно-капілярної недостатності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.30 – анестезіологія та інтенсивна терапія. – Дніпропетровська державна медична академія, Дніпропетровськ, 2003.

Дисертацію присвячено актуальним питанням інтенсивної терапії. Запропоновано новий засіб ранньої діагностики і метод лікування гострої альвеолярно-капілярної недостатності (ГАКН) для профілактиці розвитку синдрому гострого ушкодження легень (СГУЛ) та гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС). Здійснено дослідження споживання кисню (VO2) у хворих, які знаходились на механічній вентиляції легень (МВЛ) у зв’язку з різними видами гострої дихальної недостатності (ГДН). Показано, що зниження споживання кисню на надмірну працю дихальних м’язів ефективно підвищує показники оксигенації крові. Запропоновано новий метод – “енергозберігаюче протезування дихання” у хворих з ГАКН, які знаходились на МВЛ.

Запропонований засіб ранньої діагностики ГАКН і метод “енергозберігаючого протезування дихання” у хворих з ГАКН, які знаходились на МВЛ, сприяли зниженню частоти розвитку СГУЛ і ГРДС на 14,7%, а летальність з причини ГДН знизилась на 7,2%.

  1. При дослідженні показників механіки дихання протягом першої доби перебування на ШВЛ виявлено зниження комплайнсу < 100 мл/см вод.ст. у 17 (39,5%) хворих з вентиляційною формою ГДН і в усіх (100%) хворих з паренхіматозною ГДН, зниження комплайнсу < 80 мл/см вод.ст. у 63 (92,6%) пацієнтів з паренхіматозною ГДН, і ні у жодного хворого з вентиляційною ГДН; збільшення співвідношення VD/VT > 40 відзначено у 10 (23,3%) хворих з вентиляційною ГДН і в 42 (61,7%) хворих з паренхіматозною ГДН.

  2. При дослідженні показників газообміну протягом першої доби перебування на ШВЛ встановлено зниження величини індексу оксигенації (PaО2/FiО2) < 400 мм рт. ст. у 14 (32,6%) хворих з вентиляційною ГДН і в 100% хворих з паренхіматозною ГДН, зниження величини співвідношення SaО2/FiО2 < 450% (при FiО2 = 0,21) у 8 (18,6%) хворих з вентиляційною ГДН і в 59 (86,8%) хворих з паренхіматозною ГДН.

  3. Введено нове клінічне поняття – “гостра альвеолярно-капілярна недостатність” (ГАКН) – гостре патологічне змінення дифузії газів, вентиляції та перфузії на рівні АКМ, що ведуть до ГДН, яка розглядається як субклінічна стадія СГУЛ і діагностується за індексом оксигенації (РаО2/FiО2) в інтервалі від 300 до 400.

  4. Критеріями діагностики ГАКН у стадії, що передує СГУЛ, є: 1) зниження комплайнсу < 100 мл/см вод.ст; 2) збільшення VD/VT > 40%; 3) зниження РаО2/FiО2 < 400 мм рт.ст.; 4) зниження SaО2/FiО2 < 450% (є критерієм при FiО2 = 0,21).

  5. У хворих з паренхіматозною ГДН наявність 4-х досліджуваних діагностичних ознак ГАКН встановлено в 100% випадків, і з 43 пацієнтів з вентиляційною ГДН ці ознаки були зареєстровані в 44,2% спостережень (19 хворих), що свідчить про приховану ГАКН у цієї частини хворих. ГАКН трансформувалася в СГУЛ у 4 хворих з вентиляційною ГДН (9,3% випадків).

  6. На підставі дослідження показників газообміну встановлена стадійність зміни індексу оксигенації – PaО2/FiО2 (мм рт.ст.) у міру розвитку ГАКН: норма > 400; прихована ГАКН - від 400 до 300; СГУЛ - від 299 до 200; ГРДС < 200.

  7. Розроблено методику енергозберігаючого протезування функції зовнішнього дихання при ГАКН, СГЛУ і ГРДС, суть якої полягає у виборі оптимальної респіраторної підтримки, спрямованої на максимальне підвищення оксигенації крові (PaО2/FiО2 і SaО2) за рахунок зниження VО2 на надмірну роботу дихальних м'язів.

  8. Введення способу ранньої діагностики ГАКН і методики енергозберігаючого протезування функції зовнішнього дихання у хворих, що знаходились на ШВЛ, сприяло зниженню частоти розвитку СГУЛ у хворих, що перенесли критичні стани на 14,7%, а летальність при цьому знизилася на 7,2%.

Публікації автора:

  1. Коваленко В.Л. “Энергосберегающее” протезирование дыхания у больных с синдромом острого легочного повреждения, находящихся на механической вентиляции легких // Український журнал екстремальної медицини ім. Г.О.Можаєва. – 2002. – №4. – С. 41-45.

  2. Черний В.И., Новикова Р.И., Кузнецова И.В., Коваленко В.Л. Показатель потребления кислорода, как критерий работы дыхания // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. – 2001. – №2 (дод.). – С. 21-22.

Здобувач проводив респіраторну терапію, дослідження гозообміну, збір та статистичну обробку матеріалу в більшості хворих.

  1. Новикова Р.И., Черний В.И., Кузнецова И.В., Коваленко В.Л. Ранняя диагностика острой альвеолярно-капиллярной недостаточности у больных находящихся на ИВЛ и ВИВЛ // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. – 2000. – №1 (дод.). – С. 220-221.

Здобувач проводив респіраторну терапію у хворих і був співавтором ідеї діагностики ОАКН.

  1. Черний В.И., Кузнецова И.В., Коваленко В.Л. Новый коэффициент (SaO2/FiO2) как альтернатива индексу оксигенации (PaO2/FiO2) при оценке степени гипоксемии // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. – 2002. – №2 (дод.). – С. 136-138.

Здобувач проводив респіраторну терапію, збір та обробку матеріалу в більшості хворих і був співавтором розробки нового коефіцієнта.

  1. Черний В.И., Гринцов А.Г., Кузнецова И.В., Колкин Я.Г., Коваленко В.Л., Ступаченко О.Н., Першин Е.С., Шраменко Е.К. Некоторые вопроси патогенеза и интенсивной терапии острой дыхательной недостаточности при тяжелых сочетанных травмах груди // Проблеми військової охорони здоров’я. – Київ, 2002. – Вип. 11. – С. 356-366.

Здобувач проводив респіраторну терапію, збір та статистичну обробку матеріалу у хворих, що знаходились на ШВЛ.

  1. Новикова Р.И., Черний В.И., Кузнецова И.В., Шевченко Т.И., Тюменцева С.Г., Коваленко В.Л., Ермолаева Е.И. Особенности морфологических изменений в легких при респираторном дистресс-синдроме взрослых // Питання судової медицини та експертної практики. – Донецк, 1998. – С. 44-46.

Здобувач проводив аналіз морфологічних змін у легенях хворих, які знаходились на ШВЛ.

  1. Черний В.И., Новикова Р.И., Кузнецова И.В., Коваленко В.Л. Острая альвеолярно-капиллярная недостаточность (ОАКН) // Вопросы экспериментальной и клинической медицины: Сб. ст. – Донецк: Дон ГМУ, 2000. – Вып. 4, Т.1 – С. 51-54.

Здобувач проводив респіраторну терапію, дослідження газообміну та розтяжності легень, збір та статистичну обробку матеріалу в більшості хворих.

  1. Пудовкина О.Н., Беренфус В.Я. Коваленко В.Л. Острая хирургическая патология брюшной полости у женщин во время беременности. // Актуальные проблемы акушерства и гинекологии. Луганск – Киев. – 2001. – С. 100-103.

Здобувач проводив передопераційну підготовку, інтраопераційну та післяопераційну респіраторну терапію в більшості хворих.

  1. Тарнопольский А.М., Черний В.И., Коваленко В.Л., Чебанов И.С. Длительное сочетанное применение адреномиметиков и ИВЛ // Экстремальная медицина. Материалы I учредительного Пленума. – Луганск, 1997. – С. 106-107.

Здобувач брав участь у лікуванні хворих, яким довгий час запроваджували адреноміметики та проводили респіраторну терапію.

  1. Коваленко В.Л., Новикова Р.И. Опыт ингаляционного введения тиенама у тяжелых реанимационных больных // Шестой всероссийский съезд анестезиологов и реаниматологов. – Москва, 1998. – C. 367.

Здобувач брав участь у лікуванні всіх хворих, яким на тлі ШВЛ інгаляційно вводили тієнам.

  1. Коваленко В.Л. Режим непрерывного положительного давления (НПД) при острых нарушениях альвеолярно-капиллярной диффузии у больных в критических состояниях // Актуальные проблемы медицины Донбасса. – Донецк, 1996. – С. 62-63.

  2. Новикова Р.И., Черний В.И., Кузнецова И.В., Коваленко В.Л. Опыт перевода больных на самостоятельное дыхание после длительной ИВЛ // Теоретические и клинические проблемы современной реаниматологии: Материалы Международного симп., посвящ. 90 – лет. В.А. Неговского. – Москва, 1999. – С. 93.

Здобувач брав участь у розробці концепції переводу хворих на самостійне дихання після тривалої ШВЛ.

  1. Тарнопольский А.М., Кузнецова И.В., Тюменцева С.Г., Коваленко В.Л., Адонина Ю.В. Особенности респираторной терапии у больных с торакотравмой // Экстремальная медицина. Материалы I учредительного Пленума. – Луганск, 1997. – С. 105-106.

Здобувач вивчав розтяжність легень та газообмін у хворих із торакотравмою, що знаходились на ШВЛ.

  1. Тарнопольский А.М., Коваленко В.Л., Дацко А.А. Сравнительная оценка различных режимов ИВЛ и ВИВЛ у больных с респираторным дистресс-синдромом // Материалы II Национального Конгресса анестезиологов Украины. – Харьков, 1996. – С. 170-171.

Здобувач проводив порівняльний аналіз різних режимів респіраторної терапії у хворих, яким проводилась ШВЛ.

  1. Кузнецова И.В., Новикова Р.И., Черний В.И., Коваленко В.Л. Энергосберегающие режимы ИВЛ у больных с респираторным дистресс-синдромом// Шестой всероссийский съезд анестезиологов и реаниматологов. – Москва, 1998. – С. 400.

Здобувач брав участь в удосконаленні критеріїв оцінки енерговитрат на роботу дихання при різних режимах ШВЛ.