Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Кравчук Ганна Вікторівна. Реальні інвестиції та їх вплив на економічний розвиток регіону: Дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2002. - 205, 56 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 193-204.



Анотація до роботи:

Кравчук Г.В. Реальні інвестиції та їх вплив на економічний розвиток регіону. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук із спеціальності 08.04.01. – фінанси, грошовий обіг і кредит. - Київський національний економічний університет.-Київ.-2003.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних та практичних аспектів інвестицій в реальний сектор економіки регіону. Встановлено, що реальні інвестиції – самостійне економічне поняття, відмінне від поняття капітальні інвестиції. Виявлено основні критерії їх відмінностей. Систематизована класифікація інвестицій, розкрита сутність інвестиційної діяльності, опрацьована методологія оцінки ефективності реальних інвестицій.

У дисертаційній роботі проведено комплексний аналіз основних закономірностей та особливостей реформування інвестиційних процесів у регіоні за умови дефіциту фінансових ресурсів. На основі аналітичних підходів обґрунтовано структуру розподілу інвестиційного капіталу в реальний сектор за галузями економіки. Запропоновано схему управління інвестиційною діяльністю в регіоні з урахуванням його особливостей, застосування якої дозволяє комплексно стимулювати її розвиток.

Запропоновано методичні рекомендації щодо активізації та підвищення ефективності інвестиційної діяльності в регіоні. Визначено етапи та надано рекомендації стосовно розрахунку вивільнених фінансових ресурсів на підприємствах, розташованих на територіях пріоритетного розвитку. Розроблено економіко-організаційний механізм забезпечення ефективного розподілу іноземних інвестицій в реальний сектор економіки; систему інтегральних показників інвестиційної привабливості регіону; алгоритм вивільнення фінансових ресурсів на підприємствах, утворених на територіях пріоритетного розвитку.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і здійснено нове вирішення наукового завдання щодо обґрунтування впливу інвестицій в реальний сектор на економічний розвиток регіону, виявлено закономірності становлення ринку реальних інвестицій та визначено основні напрямки його розвитку. Внаслідок проведеного дослідження стало можливим сформулювати такі висновки та пропозиції:

1. Реальні інвестицій (інвестиції в реальний сектор) – окреме економічне поняття, яке характеризує вкладення капіталу в будь-яку галузь економіки, результатом чого є утворення нового або збільшення існуючого капіталу та не є тотожнім з поняттям “капітальні інвестиції”. У системі національних рахунків України статистика капітальних вкладень включає лише матеріальні витрати та не враховує найважливіші інвестиції в інтелектуальну діяльність, наукові дослідження. Подібний підхід, при якому в інвестиції включаються лише безпосередньо матеріальні компоненти, не дозволяє чітко визначити дійсний обсяг інвестицій. Таким чином, під реальними інвестиціями розуміються економічні ресурси, що направляються на збільшення реального капіталу суспільства, тобто на розширення та модернізацію основних засобів.

2. У дисертації досліджено поняття “інвестиційна безпека” та визначено фактори і шляхи її забезпечення. Для підвищення інвестиційної безпеки країни, пов’язаної з залученням іноземних інвестицій, необхідна система критеріїв якості міжнародних потоків капіталу, використання якої дозолить відділити капітал надійних інвесторів від корумпованих контрагентів.

3. Визначено принципи і методологію дослідження ефективності реального інвестування. На основі комплексного аналізу показників оцінки ефективності реальних інвестицій поставлено питання про уточнення вхідних параметрів для розрахунку рівня ефективності інвестиційних проектів.

4. Визначені макро – і мікроекономічні фактори, які впливають на сучасний стан формування інвестиційних ресурсів. У ході дослідження формування інвестиційних ресурсів у Чернігівському регіоні виявлено ряд негативних тенденцій: відбувається відносне зменшення інвестиційних ресурсів; інвестиції здійснюються в короткострокові проекти; питома вага довгострокових інвестиційних кредитів складає лічені відсотки; знижується інвестиційна активність у базових галузях народного господарства; існує незбалансованість між внутрішніми та зовнішніми інвестиціями; скорочуються обсяги бюджетного фінансування реального сектору економіки. Все це свідчить про необхідність вдосконалення формування інвестиційних ресурсів у регіоні.

5. Нерівномірність галузевого розподілу інвестицій багато в чому залежить від рівня ринкової орієнтованості регіону, наявності відповідної інфраструктури. Автором пропонуються, з врахуванням особливостей розвитку Чернігівського регіону, заходи щодо ліквідації виявлених структурних порушень розподілу інвестиційних ресурсів за галузями економіки. Ці розробки є теоретичною основою для поглибленого дослідження інвестиційної привабливості галузей економіки та визначення ефективності реалізації інвестиційних проектів.

6.Важливим напрямком інвестиційної діяльності у регіоні є залучення іноземних інвестицій в реальний сектор економіки. Розраховане значення коефіцієнту локалізації свідчить про нерівномірний розподіл інвестиційних ресурсів по районах Чернігівського регіону. Для усунення цих диспропорцій у роботі запропоновано економіко-організаційний механізм щодо забезпечення диверсифікації розподілу іноземних інвестицій у реальний сектор економіки за територіальним принципом.

7.Проведена в роботі оцінка інвестиційної діяльності у регіоні, відкрила можливість розробити систему інтегральних показників інвестиційної привабливості регіону. Ці розробки є теоретичною основою для поглибленого дослідження таких етапів інвестиційної діяльності, як визначення ефективності вкладень, та оцінка співвідношення внутрішніх та зовнішніх інвестиційних ресурсів.

8.Для вирішення проблем, які виникають у процесі розподілу інвестицій за галузями економіки, автором запропоновано методику виявлення залежності між економічними показниками розвитку галузі та обсягами вкладень в неї. Виявлено тенденції залежності між кількістю інвестицій та обсягами виробництва, прибутком, основними засобами за галузями.

9.При порівняльній оцінці ефективності використання інвестиційних ресурсів для реалізації проектів на територіях пріоритетного розвитку запропоновано методику визначення вивільнених фінансових ресурсів, яка дозволяє кількісно виразити економічний ефект від існуючого пільгового режиму інвестування.

10.Необхідною передумовою залучення та ефективного використання інвестиційних ресурсів є моделювання та прогнозування, що дозволяє передбачити економічні результати від інвестиційної діяльності у регіоні та обрати найкращий варіант вкладення.

Запропоновані науково-практичні методики і рекомендації щодо оцінки впливу реальних інвестицій на економічний розвиток регіону можуть бути застосовані в інвестиційні діяльності на регіональному рівні.

Публікації автора:

У наукових виданнях:

1. Кравчук Г.В. Внутрішні механізми фінансової стабілізації // Науково-теоретичний та інформаційно-практичний журнал “Фінанси України”.-1999.-№8(44).- С.128-131 (0,2 д.а.).

2. Кравчук Г.В. Рівновага між іноземними інвестиціями та економічною безпекою держави // Всеукраїнський науковий журнал “Сіверянський літопис”.-2000.- № 3(33).- С.184-188 (0,4 д.а.).

3. Кравчук Г.В.Регіональний аспект розвитку інвестиційної діяльності // Науково-теоретичний та інформаційно-практичний журнал “Фінанси України”. - 2000.- № 9(58).- С.71-75 (0,3 д.а.).

4. Кравчук Г.В. Формування інвестиційної стратегії в Україні для залучення нерезидентів // Всеукраїнський науковий журнал “Сіверянський літопис”.-2000.- № 6(36).- С.167-169 (0,4д.а.).

5. Кравчук Г.В. Напрямки активізації інвестиційної діяльності в регіоні// Збірник наукових праць ДНУ Дніпропетровська “Економіка: проблеми теорії і практики”.-2001.-№72.- С.61-66 (0,2 д.а.).

6. Кравчук Г.В. Джерела формування інвестиційних ресурсів Чернігівського регіону//Всеукраїнський науковий журнал “Сіверянський літопис”.-2001.- № 2(38).- С.187-190 (0,3 д.а.).

7. Кравчук Г.В. Залучення інвестицій в економіку регіону // Науково-теоретичний та інформаційно-практичний журнал “Фінанси України”. - 2001.- № 11(72).- С.105-109 (0,4 д.а.).

В інших виданнях:

1. Кравчук Г.В. Інвестиційна політика держави та іноземні інвестиції // Збірник наукових праць за матеріалами 8-ої міжнародної науково-практичної конференції. - Київ: спеціальне видання міжнародного науково-технічного журналу ВОТТП, 2000.- С. 203-207 (0,3 д.а.).

2. Кравчук Г.В. Сучасний стан інвестиційних процесів у регіональній економіці //Праці першої міжнародної другої всеукраїнської наукової конференції студентів та молодих учених.-Донецьк.-2001.- С.162-164 (0,1 д.а.).

3.Кравчук Г.В. Регіональний розвиток інноваційно – інвестиційної діяльності//Матеріали обласної науково-практичної конференції “Підприємництво Чернігівщини: гендерний підхід”. –Чернігів,-2000.- С.106-110. (0,2 д.а.).

4.Кравчук Г.В. Приватизація як напрямок активізації інвестиційної діяльності в регіоні // Матеріали У Міжнародної науково – практичної конференції “Наука і освіти 2002”. - Дніпропетровськ-Житомир-Донецьк -2002.- С.38-40 (0,1 д.а.).

5.Кравчук Г.В. Проблеми формування інвестиційних ресурсів у Чернігівському регіоні//Матеріали Х Міжнародної науково-практичної конференції “Управління організацією: регіональні аспекти”. – Київ – Чернігів - 2002.- С.151-152 (0,1 д.а.).