Луппол Олена Михайлівна. Реформування структури власників підприємств чорної металургії України : Дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Донецький національний технічний ун- т. — Донецьк, 2005. — 269арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 177-191.
Анотація до роботи:
Луппол О.М. Реформування структури власників підприємств чорної металургії України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економіки. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2005.
Дисертацію присвячено задачі удосконалення структури власників підприємств чорної металургії України в напрямі сприяння мінімізації ризику відхилень між фактично досягнутим та прогресивним рівнем ефективності господарської діяльності підприємств. На основі поєднання положень економічної теорії прав власності, теорії агентських відносин і практики реформування структури власників підприємств у країнах з транзитивною економікою в роботі обґрунтовано вплив структури власників на ефективність діяльності корпорацій.
Доведено необхідність урахування структури власників при здійсненні корпоративного управління. На цій основі запропоновано методичний підхід щодо регулювання складу ради директорів корпорацій відповідно до принципу справедливої оптимальності Шеплі розв’язків кооперативних ігор, що забезпечує гармонійний корпоративний контроль діяльності різних типів власників, захист прав міноритарних акціонерів і більш повну реалізацію прав мажоритарних власників.
Виявлено індикатори змін в ефективності господарської діяльності підприємств чорної металургії в умовах реформування структури власників. На основі використання економетричних методів и факторних моделей розроблено методику оцінки впливу структури власників на ефективність діяльності підприємств.
На основі використання результатів економетричного і багатовимірного факторного аналізів побудовано економіко-математичну модель визначення оптимальної структури власників підприємств чорної металургії України і розроблено рекомендації щодо прогресивних напрямів змін складу власників цих підприємств.
Розроблено методику визначення економічного ефекту від сприяння формуванню оптимальної структури власників на підприємствах чорної металургії України.
Підсумком виконаного дослідження, заснованого на застосуванні загальнонаукових та спеціальних методів, є сукупність теоретичних, аналітичних і науково-методичних положень, що визначають концептуальні основи, аналіз практики і шляхи вирішення наукової задачі реформування структури власників підприємств чорної металургії України. Основні висновки полягають у такому:
На основі поєднання положень економічної теорії прав власності та теорії агентських відносин з практикою реформування структури власників у країнах з транзитивною економікою аргументовано, що економічна поведінка підприємства є результуючою складовою сукупності інтересів усіх його власників, а результати фінансово-господарської діяльності підприємства залежать від структури цих власників. Таким чином, пошук шляхів удосконалення структури власників може істотно підвищити ефективність діяльності підприємств.
Обґрунтовано, що одержання об’єктивних кількісних оцінок щодо впливу структури власників на результати діяльності підприємств залежить від вибраного концептуального підходу до вирішення цієї задачі. Доведено доцільність синхронного порівняння ефективності діяльності однорідних підприємств із різною структурою власників.
Удосконалено методичний підхід до синхронного порівняння результатів господарської діяльності підприємств із різною структурою власників за рахунок перевірки однорідності підприємств. Застосування тесту Смірнова-Граббса на існування засмічення серед основних показників діяльності підприємств і розрахунок та перевірка статистичної надійності коефіцієнта рангової конкордації експертних оцінок керівників підприємств дають підстави для визначення ступеня ідентичності внутрішніх і зовнішніх умов функціонування підприємств із різною структурою власників, що безпосередньо відбивається на вірогідності одержаних оцінок впливу структури власників на результати діяльності підприємств.
Аргументовано, що в умовах трансформації економічних відносин державне регулювання приватизації великих підприємств є одним з найбільш впливових, але незадіяних важелів економічного зростання країни. На відміну від існуючих в Україні підходів, виконано аналіз панельних даних про динаміку рівня ВВП на душу населення в країнах СНД і динаміку експертних оцінок спеціалістів ЄБРР щодо якості та інтенсивності ринкових перетворень у цих країнах і на основі параметризації моделі лонгітюдних даних з фіксованими ефектами одержано кількісну оцінку впливу інтенсивності і якості приватизації великих підприємств на рівень добробуту громадян.
Встановлено необхідність урахування структури власників у моделі корпоративного управління підприємств. У зв’язку з цим запропоновано зміни в чинне господарське законодавство, які дозволять зробити механізм формування складу ради директорів більш прозорим і краще відповідним реальній силі власників підприємств за рахунок регулювання складу ради директорів на основі застосування принципу справедливої оптимальності Шеплі розв’язків кооперативних ігор.
Розроблено методику відстеження індикаторів змін в ефективності господарської діяльності під впливом реформування структури власників з використанням засобів сканування і агрегації фактичних результатів діяльності підприємств і моніторингу середовища власників в умовах трансформації їх структури, що на відміну від існуючих підходів дозволяє відстежити й оцінити зміни в ефективності діяльності підприємств, обумовлені безпосередньо трансформацією структури власників.
На цій підставі обґрунтовано прогресивні напрями змін у складі власників підприємств чорної металургії України, а саме: розпорошення прав власності серед робітників і вітчизняних фірм та концентрація прав власності посадовими особами і зарубіжними компаніями.
У зв’язку з цим побудовано економіко-математичну модель оптимізації структури власників підприємств чорної металургії України, яка дозволяє обґрунтувати шляхи досягнення запланованого підвищення ефективності господарської діяльності підприємств із мінімальним ризиком. Зведення побудованої моделі до задачі нелінійної оптимізації та пошук умовного екстремуму функції методом множників Лагранжа із застосуванням перевірки умов Куна-Таккера дають обґрунтовані підстави вважати, що оптимальною структурою власників підприємств чорної металургії України є така їх пропорція: 17,20% акцій повинно належати вітчизняним фірмам, які пов'язані з діяльністю підприємства; 23,08% - зарубіжним компаніям; 0,48% - посадовим особам; 39,62% - працівникам підприємства як сукупності акціонерів - фізичних осіб; 19,62% - працівникам підприємства – трудовому колективу як власникові - юридичній особі.
9. Дістав подальшого розвитку методичний підхід щодо адаптації багатовимірних факторних моделей до реальних умов на основі регресійного аналізу результатів багатовимірного факторного аналізу показників реформування структури власників і вартісних показників діяльності підприємств чорної металургії України. На цій підставі встановлено, що сприяння реформуванню структури власників підприємств чорної металургії України в напрямі її наближення до оптимальної дозволить отримати додатково у середньому близько 2,149 млрд.грн. на рік чистого доходу чи сумарного чистого прибутку, у середньому більш ніж 309,387 млн.грн. на рік.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях
Стрелец А.И., Луппол Е.М., Стрелец В.И. Эффективность работы предприятий базовых отраслей промышленности в постприватизационный период // Вісник Донецького університету. Сер.В: економіка і право. – 2000. - Вип. 1/1. - С. 87-94.
Особистий внесок здобувача: установлено відсутність змін в існуючій мотивації робітників, а також психологічного та ідеологічного ефектів від приватизації. Виконано порівняльний аналіз роботи державних і приватизованих секторів базових галузей промисловості в післяприватизаційному періоді.
Луппол Е.М., Стрелец А.И., Стрелец В.И. О некоторых проблемах предприятий в постприватизационном периоде // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Сер.: економічна. - Донецьк: ДонДТУ. – 2000. – Вип. 19.- С. 86-93.
Особистий внесок здобувача: визначено проблеми української моделі корпоративного управління, склад учасників приватизаційних процесів та напрямки перерозподілу прав власності в Україні. Обґрунтовано запізнілий лаг ефекту від приватизації.
Луппол О. Обґрунтування методу оцінки впливу реформування відносин власності на діяльність металургійних заводів України // Схід. – 2003. - №8 (58). - С. 28-30.
Луппол Е.М., Стрелец А.И. Формирующаяся структура собственности и тенденции установления корпоративного контроля на металлургических предприятиях региона // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Сер.: економічна. – 2003. -– Донецьк: ДонНТУ. – Вип. 55. – С. 130-136.
Особистий внесок здобувача: запропоновано методи оцінки впливу окремих типів власників, а також концентрації прав власності на фінансові показники діяльності металургійних підприємств Донецької області.
Луппол Е.М. Моделирование воздействия приватизационных процессов на итоги работы металлургических предприятий // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2004. – Вип. 192. – Т. ІІ. – С. 491-499.
Луппол Е.М. Количественная оценка экономической эффективности приватизационных процессов // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Сер.: економічна. - Донецьк: ДонНТУ. – 2004. – Вип. 75.– С. 91-97.
Луппол Е.М. Концепция механизма регулирования отношений собственности в экономике Украины // Экономика и право. – 2005. - №1. – С.97-102.
Публікації в матеріалах конференцій
Стрелец А.И., Луппол Е.М. Эффективность реформирования промышленного комплекса региона // Труды науч.-практ. конф. “Развитие рыночных процессов в Украине: макроэкономические и региональные аспекты”. – Донецк: ИЭП НАН Украины, ДонГТУ. - 1997. - С.5-6.
Особистий внесок здобувача: досліджено характер реформування власності в Донецькому регіоні.
Стрелец А.И., Луппол Е.М. Проблемы повышения эффективности структурной перестройки в черной металлургии // Труды науч.-практ. конф. “Развитие рыночных процессов в Украине: макроэкономические и региональные аспекты”. – Донецк: ИЭП НАН Украины, ДонГТУ. - 1997. - С.13-15.
Особистий внесок здобувача: визначено особливості чорної металургії, які в подальшому обумовили особливості реформування відносин власності в галузі.
Луппол Е.М., Стрелец А.И. Реформирование собственности: этапы, проблемы, методы оценки эффективности // Материалы II Междунар. науч. конф. молодых ученых-экономистов “Проблемы теории и практики управления в современной экономике”. – Т. 2. Управление экономическими процессами на макроуровне. – Донецк: ИЭП НАН Украины, ИЭПИ НАН Украины. - 1999. - С.7-13.
Особистий внесок здобувача: виконано аналіз ходу реформування відносин власності в Україні в цілому, а також зокрема в Донецькій області. Визначено кількісні та якісні підсумки приватизації, а також причини суттєвих розходжень в оцінках ефективності реформування власності з позицій різних авторів.
Луппол Е.М., Гаврилюк Л. Методические рекомендации по анализу финансовых коэффициентов металлургических предприятий в условиях реформирования отношений собственности // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Інвестиційна та зовнішньоекономічна діяльність підприємств” та “Бухгалтерський облік та аудит”. - Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2003. - С.39-41.
Особистий внесок здобувача: дістав подальшого розвитку спосіб узагальнення результатів роботи металургійних підприємств методами факторного аналізу. Розроблено методичні аспекти оцінки впливу власників на індикатори змін підсумкових показників діяльності металургійних заводів України.
Луппол Е.М. Оценка влияния приватизационных процессов на эффективность функционирования металлургических заводов Украины // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. “Україна наукова - 2003”. – Т. 24. Економіка промисловості. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2003. - С.28-29.
Луппол Е.М. Проблема оценки экономического эффекта при факторном анализе приватизационных процессов // Матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. “Динаміка наукових досліджень - 2004”. – Т. 45. Економіка промисловості. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2004. – С.18-21.
Луппол Е.М. Оптимизация структуры собственников в металлургической отрасли Украины // Матеріали VII Міжнар. наук.-практ. конф. “Наука і освіта -2004”. – Т. 18. Економіка промисловості. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2004. - С.36-38.
Луппол Е.М. Эконометрическое обоснование перспективных направлений перераспределения прав собственности в черной металлургии Украины // Матеріали ІІ Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Економіко-математичні методи прийняття управлінських рішень на сучасному етапі”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2004. – С.47-49.
Луппол О.М. Оцінка ефективності форм державного регулювання транзитивних економік СНД // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. “Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2005. – Т. І. – С.87-89.
Статті в інших наукових виданнях
Стрелец А.И., Луппол Е.М., Стрелец В.И. Проблемы реформирования собственности базовых отраслей промышленности // Труды Донецкого государственного технического университета. Сер.: экономическая. – Донецк: ДонГТУ. - 1999. – Вып. 9. - С.3-16.
Особистий внесокздобувача: визначено напрями реформування відносин власності в Україні. Виконано порівняльний аналіз ефективності діяльності державних і недержавних секторів базових галузей промисловості.