Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Чечуліна Олена Олександрівна. Реформування системи управління доходами та витратами бюджету і розвиток казначейської системи його виконання: Дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. - К., 2002. - 187арк. - Бібліогр.: арк. 163-174.



Анотація до роботи:

Чечуліна О.О. Реформування системи управління доходами та витратами бюджету і розвиток казначейської системи його виконання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01. – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Інститут економічного прогнозування Національної академії наук України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено вирішенню теоретичних, методичних і практичних питань щодо формування казначейської системи виконання бюджету в Україні, визначено роль і призначення Державного казначейства України в системі управління державними фінансами, доведено необхідність реформування діючої системи виконання бюджету. Запропоновано основні напрями удосконалення системи касового виконання бюджету за доходами та витратами, розглянуто перспективи обслуговування місцевих бюджетів органами Державного казначейства України.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне й практичне узагальнення, а також новий підхід до розв’язання наукової проблеми, яка полягає в обґрунтуванні засад формування системи управління доходами і витратами бюджету, розвитку казначейської системи його виконання, виявлені особливості та тенденції її розвитку, розроблені рекомендації щодо шляхів її подальшого розвитку. В результаті проведеного дослідження зроблено такі висновки:

  1. Особливості структурної перебудови української економіки, становлення фінансової та бюджетної системи зумовили створення у державі окремого органу виконавчої влади, який забезпечив прозорість бюджетного процесу на стадії його виконання, запровадив систему ефективного управління доходами та витратами Державного бюджету, здійснює контроль за цільовим спрямуванням коштів і формує достовірну звітність про виконання бюджетів.

  2. Обґрунтовано та узагальнено, зміст поняття “система управління доходами та витратами бюджету” як комплекс взаємопов’язаних і взаємозалежних частин, які створюють певну цілісність, що дозволяє вирішувати питання, пов'язані з плануванням, обліком, аналізом, контролем, бюджетним регулюванням та використанням бюджетних коштів.

  3. Аналіз і узагальнення теоретичного доробку вітчизняних і зарубіжних науковців і практиків дозволили визначити зміст поняття “казначейська система виконання бюджету” в Україні як системи управління бюджетними коштами, що знаходяться на рахунках органів Державного казначейства України, відкритих в установах Національного банку України, основною метою створення якої є дотримання збалансованості державних витрат, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік для відповідних розпорядників та отримувачів бюджетних коштів у межах реальних бюджетних надходжень. Таке визначення враховує специфіку діяльності органів Державного казначейства України за умов транзитивної економіки.

Наведено авторське трактування поняття “єдиний казначейський рахунок” з урахуванням його функціонування в Україні як системи кореспондентських рахунків Державного казначейства України, відкритих у Національному банку України, на яких акумулюються грошові кошти платників податків, розпорядників бюджетних коштів та інших клієнтів, а інформація про конкретно здійснені операції з ними відображається на реєстраційних рахунках розпорядників бюджетних коштів на відповідному рівні структури Державного казначейства України. Таке трактування обґрунтовує провідне значення Єдиного казначейського рахунка під час управління доходами і витратами бюджету.

  1. Визначено основні казначейські принципи: єдність каси та єдність вимог до бухгалтерського обліку і звітності; оплати рахунків установ, які утримуються за рахунок коштів бюджету; повноти включення доходів і витрат до бюджету. За результатами досліджень подано рекомендації щодо їх впровадження в практику роботи органів Державного казначейства України. Впровадження казначейських принципів до системи виконання бюджету дозволить досягти єдності у функціонуванні бюджетної системи, забезпечити раціональне використання коштів як державного, так і місцевих бюджетів та повноцінний контроль за їх рухом.

  2. Результати дослідження практичного аспекту управління доходами та витратами бюджету виявили недосконалість існуючої схеми касового виконання бюджету: наявність великої кількості рахунків казначейства, розпорошених по установах уповноважених банків, що ускладнює здійснення казначейських процедур, їх облік та звітність під час виконання Державного бюджету України, особливо її видаткової частини; проблеми ідентифікації спеціальних надходжень для правильного віднесення їх на відповідні рахунки розпорядників коштів.

  3. Обґрунтовано необхідність удосконалення організаційних форм функціонування органів Державного казначейства України, впровадження нових казначейських процедур і методології бухгалтерського обліку та звітності, попереднього та наступного контролю, визначення відповідного статусу Державного казначейства України відносно Системи електронних платежів Національного банку України. Важливим етапом підвищення ефективності використання фінансових ресурсів держави є створення Внутрішньої платіжної системи Державного казначейства України та його входження до Системи електронних платежів Національного банку України.

  1. Доведено необхідність та запропоновані напрями удосконалення системи управління доходами та витратами бюджету: шляхом подальшого розвитку та створення необхідних умов для функціонування органів Державного казначейства України; централізації ресурсів у системі рахунків Єдиного казначейського рахунка; забезпечення реєстрації та обліку зобов’язань розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, а також складання касових планів інших клієнтів, удосконалення контрольних функцій Державного казначейства України за доходами і видатками щодо розпорядників бюджетних коштів, створення єдиної інформаційної системи органів Державного казначейства України та впровадження єдиного програмного продукту з виконання бюджету.

  2. Для удосконалення казначейської системи виконання бюджету за доходами запропоновано нову схему проходження коштів, також рекомендації щодо її впровадження. Ця схема дозволить у подальшому оптимізувати рух грошових потоків “доходи – витрати” Державного бюджету України на рівні області, а потім і на центральному рівні, що значно підвищить ефективність і швидкість здійснення витрат державного бюджету.

  3. Досліджуючи казначейське виконання бюджету за витратами сформульовано пропозиції щодо подальшого удосконалення та доповнення діючої схеми казначейського виконання бюджету за витратами, що пов'язано як із розширенням функцій Державного казначейства України, так і з необхідністю розподілу функцій з питань контролю між учасниками бюджетного процесу.

  4. Запропоновано комплексний підхід до вирішення завдань з казначейського обслуговування місцевих бюджетів, що дозволить здійснити всеохоплюючий нагляд за надходженням і цільовим використанням бюджетних коштів; оперативно приймати управлінські рішення щодо маневрування грошовими потоками, відстежувати доцільність та ефективність виконання бюджетних програм.

  5. Запропоновано напрями удосконалення системи бухгалтерського обліку та звітності про виконання бюджетів шляхом впровадження: нової нормативної бази, яка надасть можливість наблизитись у майбутньому до методу нарахування; нових підходів до автоматизованого формування показників звітності та складання відповідних форм; єдиного плану рахунків з виконання бюджетів, кошторисів доходів та видатків розпорядників бюджетних коштів.

Проведене дослідження дозволило сформувати низку нових наукових проблем, які мають важливе теоретичне та практичне значення і можуть стати предметом подальших досліджень, зокрема такі, як створення оптимальної структури оперативного управління державними фінансами; розробка нової політики бухгалтерського обліку та звітності; створення Єдиного комплексу технічних і програмних засобів інформаційної системи Державного казначейства України.

Публікації автора:

  1. Чечуліна О.О. Передумови створення Державного казначейства України // Вісник Київського державного торговельно-економічного університету. – 1997. – № 3. – С. 29-44. – 0,9 д.а.

  2. Чечуліна О.О. Питання створення та впровадження Єдиного казначейського рахунка // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2002. – № 1. – С. 61-64. – 0,4 д.а.

  3. Чечуліна О.О. Становлення і завдання Державного казначейства України // Бухгалтерський облік і аудит. – 1997. – № 4. – С. 15-17. – 0,4 д.а.

  4. Чечуліна О.О. Державне казначейство: Правовий статус і напрямки діяльності // Економіка. Фінанси. Право. – 2000. – № 12. – С. 18. – 0,1 д.а.

  5. Чечуліна О.О., Булгакова С.О. Платіжна система виконання Державного бюджету // Банківська справа. – 1999. – № 3. – С. 8–11. – 0,6 д.а. (в т.ч. автора – 0,4 д.а.) (особистий внесок - визначення сутності Єдиного казначейського рахунка).

  6. Чечуліна О.О., Булгакова С.О. Становлення та розвиток казначейства України // Економіка і підприємництво: стан та перспективи: Збірник наукових праць Київського державного торговельно-економічного університету. – 1999. – С. 51-56. – 0,4 д.а. (в т.ч. автора – 0,3 д.а.) (особистий внесок - визначення механізму взаємостосунків користувачів коштів органами Державного казначейства України).

  7. Чечуліна О.О., Сушко Н.І. Коментар до системи бухгалтерського обліку з виконання державного та місцевих бюджетів // Бухгалтерський облік і аудит. – 1998. – № 4. – С. 3-8. – 0,6 д.а. (в т.ч. автора – 0,3 д.а.) (особистий внесок - визначення особливостей бухгалтерського обліку і звітності про виконання державного та місцевих бюджетів).

  8. Чечуліна О.О. Перспективи удосконалення структури // Казна. – 2000. – № 41. – С. 8-9. – 0,2 д.а.

  9. Чечуліна О.О. Шляхи удосконалення управління витратами // Казна. – 2001. –№ 6. – С. 9-11. – 0,4 д.а.

  10. Чечуліна О.О., Булгакова С.О., Базанова Н.В., Єрмошенко Л.В., Сушко Н.І. / Казначейська система виконання бюджету: Підручник. – К. – Київський національний торговельно-економічний університет. – 2000. – 249 с. – 15 д.а. (в т.ч. автора – 1,4 д.а.) (особистий внесок - 2 розд. 1, 2.5 розд. 4, 4.5 розд. 5).

  11. Чечулина Е.О. Что делать бедному казначею // Бизнес. – 2001. –
    26 февр. (№ 9). – 0,1 д.а.

  12. Чечулина Е. Бюджетные учреждения еще держат внебюджетные счета // Казна. – 2001. - № 4. – С. 18-19. – 0,2 д.а.

  13. Чечуліна О.О. Основні напрямки подальшого удосконалення системи бухгалтерського обліку та звітності бюджетів // Казна. – 2001. – №7 . –
    С. 13-15. – 0,4 д.а.

  14. Чечуліна О.О. Управління державними фінансами // Казна. – 2002. –
    № 3. – С. 2. – 0,1 д.а.

  15. Чечулина Е.О. К применению методических указаний о порядке проведения взаимозачета средств по финансированию расходов в счет погашения недоимки по платежам в бюджет // Организация обслуживания долгов в энергетике как фактор стабилизации ее функционирования: Тезисы семинара. – К.: НДФУ. – 1996. – 0,1 д.а.