Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія України


Левчишена Оксана Михайлівна. Реформування вищої школи в Україні в умовах соціально-економічних змін (1996-2007 рр.). : Дис... канд. наук: 07.00.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Левчишена О.М. Реформування вищої школи в Україні в умовах соціально-економічних змін (1996 - 2007 рр.). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.01 – Історія України. – ДВНЗ “Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди”. – Переяслав-Хмельницький, 2009.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню реформування вищої школи України в умовах соціально-економічних змін (1996 - 2007 рр.). На основі широкого кола джерел розглянуто основні напрямки та особливості процесу створення освітнього законодавства незалежної України, діяльності владних структур щодо розробки та прийняття комплексних і цільових державних програм вищої школи, державне управління галуззю, розбудову мережі ВНЗ. У праці розглянуто особливості та напрямки фінансового забезпечення реформування вищої школи, його вплив на матеріально-виробничу базу і соціальне становище студентства та науково-педагогічних кадрів. У дослідженні розкрито навчально-виховний процес в умовах соціально-економічних змін, показано і охарактеризовано кількісний та якісний склад науково-педагогічних кадрів, здійснено аналіз стану реформування вищої школи України.

На основі узагальненого досвіду висловлено пропозиції щодо вдосконалення в Україні законодавчої і нормативної бази спрямованої на поліпшення підготовки фахівців із вищою освітою і наближення її до європейських стандартів.

Історіографічний аналіз наукової літератури свідчить, що окремі аспекти діяльності вищої школи України у 1996-2007 рр. були предметом дослідження фахівців різних наукових галузей, але деякі аспекти залишились не висвітленими. Зокрема: вплив державної політики на реформування вищої школи; її фінансове забезпечення; навчання за національними і європейськими стандартами; формування студентства та якість підготовки фахівців; забезпечення вищої школи професорсько-викладацьким складом; соціальне становище учасників навчально-виховного процесу вищої школи та ін. За межами дослідження залишились питання, які можуть стати предметом подальшого вивчення: науково-дослідна робота викладачів і студентів, підготовка фахівців у вищих навчальних закладах І-ІІ рівнів акредитації за освітніми галузями.

Нині система вищої освіти нараховує 904 ВНЗ І-ІV рівнів акредитації (училища, технікуми, коледжі, інститути, академії, університети), з них 553 – ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації, у тому числі 255 державної форми власності, 298 – інших форм власності. Мережа ВНЗ І-ІV рівнів акредитації нараховує 351 заклад, у тому числі 224 державної форми власності і 137 – недержавної форми власності. Статус національного закладу мають 93 ВНЗ.

У секторі ВНЗ І-ІV рівнів акредитації функціонує 196 університетів, 56 академій, 119 інститутів. Частка університетів, як найбільш прогресивної форми надання освітніх послуг в економіці знань, є найбільшою в містах Києві та Севастополі (понад 30 %). П’яту частину регіональної мережі (від 20%) займають університети в АР Крим, Вінницькій, Миколаївській, Рівненській, Сумській, Харківській областях. Нерівномірне розміщення ВНЗ є причиною великої розбіжності в потенціалі вищої освіти в різних регіонах, що водночас викликає соціальну напругу пов’язану з проблемою зайнятості населення.

Протягом досліджуваного періоду сталися суттєві зміни у фінансовому забезпеченні вищої школи, відбувся процес диверсифікації фінансування ВНЗ. Загальну сукупність фінансових потоків, що забезпечують діяльність ВНЗ, можна поділити на п’ять складових: держбюджетне фінансування, позабюджетні кошти за надання платних освітніх послуг громадянам України, валютні кошти за контрактну підготовку іноземних громадян, госпрозрахункові кошти за виконання договірних робіт, інвестиції в розвиток вищої освіти (гранти, безповоротна фінансова допомога, акціонерний капітал). Видатки на освіту в 2000 році склали 7,1 млрд. грн, у 2006 році – 33,0 млрд. грн, у 2007 році – 47, 0 млрд. грн, тобто зросли в 6,8 рази. Відповідно фінансування ВНЗ системи Міністерства освіти і науки України в 2000 році склали 2 млрд. 285 млн. грн., а в 2007 році – 12 млрд. 628 млн. грн., тобто в 5,8 рази більше. Це позитивний фактор у розвиткові системи вищої освіти в Україні. У період 1996-2007 рр. зросло значення платних освітніх послуг. Платні послуги є важливим джерелом збільшення обсягів фінансування вищої освіти. Невикористаним резервом є виконання науково-дослідних тем в інтересах підприємств регіонів на платній основі. Водночас вища освіта фінансується лише на 4 % від ВВП, при визначеному нормативі 10 % від ВВП, що негативно впливає на матеріально-технічну базу, інформаційне забезпечення, кадровий потенціал ВНЗ, а отже на якість вищої освіти та ефективність реформування.

Вища освіта є потужним фактором розвитку духовної культури українського народу, відтворення продуктивних сил суспільства. Ця складова гуманітарної сфери спрямована на забезпечення наукової та професійно-практичної підготовки особистості, формування інтелектуального потенціалу нації та всебічний розвиток особистості як найбільшої цінності суспільства. У досліджуваний період змінилася парадигма освіти: не людину вчать, а людина вчиться. ВНЗ стає не тільки методично-освітнім, а і науково-освітнім центром. Забезпечується перехід на дворівневу систему освіти “бакалавр – магістр”, вдосконалено нормативно-правову базу вищої школи, забезпечено диверсифікацію методології і методики навчання на різних стадіях професійної підготовки випускників ВНЗ. В умовах реформування вищої школи забезпечується насамперед якість підготовки фахівця, його здатність бути конкурентноздатним на ринку праці, запровадження кредитно-трансфертної системи організації навчального процесу, мобільність студентів і викладачів, запровадження стандартів освіти і відповідних дипломів та ступенів. В Україні за основу реформування взято чотири основні елементи: зміст, структуру, технології і матеріально-технічну базу, які в сукупності забезпечують процес модернізації вищої школи в інтересах країни. Питання визначення дипломів в європейському освітньому просторі вимагає розпочати спільно з країнами ЄС роботу з переліку напрямів і спеціальностей та відповідних їм наборів з переліком змістовного наповнення і кредитного розрахунку. Водночас питання мобільності студентів, викладачів, навчання за кордоном на державному рівні є невирішеним. Високій якості підготовки фахівців сприяє створення навчально-науково-виробничих комплексів. Реформування вищої освіти передбачає відпрацювання певної системи відбору, теоретичної і практичної підготовки фахівців, їхньої перепідготовки, взаємодії з працедавцем. Забезпечується інтеграція національної освіти і науки України.

Реформування системи вищої школи забезпечило якість підготовки фахівців, їх конкурентноздатність на ринку праці, наукову складову підготовки фахівців, інтеграцію вищої освіти України в європейський освітній простір, економічне зростання на макрорівні в період 2000-2007 рр., забезпечення соціальних пріоритетів у розвитку українського суспільства.

За 12 років відбулося багатократне збільшення кількості студентів ВНЗ різних рівнів акредитації з погляду зайнятості молоді продуктивним видом діяльності – навчанням, є безумовно позитивним. У регіональному розрізі висока динаміка зростання кількості студентів ВНЗ (на 10 тис. населення ) спостерігається в Київській (735, 8%), Житомирській (611,4%), АР Крим (533,1%), Черкаській областях (553,2%) при середньому по Україні темпі зростання контингенту 337,6%. Тобто найбільший розвиток отримав ринок освітніх послуг тих регіонів, населення яких у радянський час активно мігрувало в найбільші освітні центри України. Відповідно останні за цей період показали відносно низькі темпи зростання контингенту: м. Київ – 367,3%, Харківська – 249,7%, Львівська – 249,1%, Дніпропетровська області – 275,3%. Проте значне зростання відбулося в основному за рахунок контрактної форми навчання в державних ВНЗ та розвитку приватної освіти. Частка студентів, які навчаються у ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації за кошти фізичних осіб у регіонах України коливається від 53,0% (Закарпатська область) до 70,5% (АР Крим, Тернопільська область) при середньому по Україні рівні 64,2%. Необхідно розширювати державний сектор освітніх послуг, ув’язуючи його з регіональними концепціями соціально-економічного розвитку. Діючі виробництва, бізнесові структури регіонів мають замовляти підготовку фахівців за спеціальностями, які будуть потрібні ринку праці в середньостроковий та перспективний період.

Аналіз складу науково-педагогічних працівників показав постаріння викладачів, особливо вищої кваліфікації, питомих показників кількості викладачів з науковими ступенями на 100 студентів, зокрема значні обсяги педагогічного навантаження, які унеможливлюють поєднання освітньої та наукової діяльності; низький рівень оплати праці. Навчально-виховний процес, науково-дослідницьку діяльність у вищій школі ведуть 90,5 тис. викладачів, серед них 7,9 тис. докторів та 42,2 тис. кандидатів наук, 7,5 тис. професорів і 31,6 тис. доцентів. У ВНЗ діє розгалужена мережа докторантури і аспірантури. В умовах Болонського процесу, враховуючи ліцензійні та акредитаційні вимоги щодо якості навчальних послуг у ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації, на освітньо-кваліфікайному рівні бакалавр 75%, на освітньо-кваліфікаційному рівні спеціаліст 85%, на освітньо-кваліфікаційному рівні магістр 95% години лекційних курсів забезпечують кандидати та доктори наук, що підвищує якість підготовки фахівців. Підвищується роль викладача-дослідника, потреба в створенні умов для наукової діяльності, яка дозволяє генерувати нові знання в навчальний процес. Існує необхідність соціального захисту науково-педагогічних працівників, запровадження корпоративного пенсійного забезпечення, створення фондів для фінансування додаткової оплати видатних професорів, аналогу “emeritus” або “tenure”.

Практичні рекомендації щодо подальшої діяльності вищої школи України як чинника структурних зрушень в умовах ринкової трансформації суспільства:

- у контексті євроінтеграції доцільно створити загальноєвропейську систему неперервної освіти. Інституційною основою цього є створення проекту “Меморандуму про неперервну освіту” (2000 рік), який містить принципи і заходи щодо європейської політики на найближчі 10 років;

- існує потреба необхідності реорганізації атестації науково-педагогічного персоналу, вдосконалення порядку оплати його праці. В умовах інтеграції науки в навчальний процес доцільно запровадити статус “викладача-дослідника”;

- ідея інтеграції освіти і науки в структурі сучасної вищої школи має концептуально відповідати засадам економіки знань, в якій провідну роль теоретичного знання визначає вчений як головна фігура суспільства, а ВНЗ стають провідними суспільними інститутами. Відповідно активізація науково-дослідної роботи у ВНЗ має бути узгоджена зі Стратегією соціально-економічного розвитку України до 2015 року, регіональними стратегіями розвитку;

- забезпечити на державному рівні відновлення діяльності дослідницького сектору ВНЗ, у регіонах створити спеціальні дослідно-експериментальні виробництва; для підвищення ефективності підприємницької складової потенціалу ВНЗ інтегрувати платні освітні послуги з виконанням науково-дослідних тем в інтересах підприємств регіону.

Публікації автора:

Монографія:

1. Левчишена О.М. Теоретичні засади формування інноваційних механізмів управління вищою освітою / Коцур В.П., Боголіб Т.М., Левчишена О.М., Яременко Л.М., Виноградня В.М., Козарезенко Л.В., Каменська В.П. – Модель інноваційного вищого навчального закладу: економічний аспект [Колективна монографія] – К.: Корпорація, 2008. – 392 с.

Особистий внесок автора С.79 –129: розкрито сутність і кваліфікацію механізмів управління, теоретико-прикладні основи трансформування мікроекономічних механізмів управління вищою освітою.

Публікації у фахових виданнях:

2. Левчишена О.М. Пріоритетність знань у трансформаційному суспільстві / О.М. Левчишена //Українознавство: науковий журнал. – 2008. – №4. – С.196 – 201.

3. Левчишена О.М. Регуляторна політика держави у галузі вищої освіти / О.М. Левчишена //Українознавство: науковий журнал. – 2009. – №1. – С.149 – 154.

4. Левчишена О.М. Вища школа України на сучасному етапі розвитку в контексті регуляторної політики держави / О.М. Левчишена // Українознавство: науковий журнал. – 2009. – №2. – С.146 –152.

5. Левчишена О.М. Можливості і переваги двоступеневої системи освіти в умовах політичного та соціально-економічного розвитку українського суспільства / О.М. Левчишена // Сумська старовина: зб. наук. праць. – Суми, 2009. – №26. – С.67 – 79.

6. Левчишена О.М. Стан наукової розробки та джерельна база проблеми реформування вищої школи в Україні в умовах соціально-економічних змін (1996-2007рр.) / О.М. Левчишена //Історичний архів. Наукові студії. – Вип. 2. – Миколаїв: МДУ, 2008. – С.46 –58.

Публікації у інших виданнях:

7. Левчишена О.М. Студенти як активні учасники навчально-виховного процесу вищої школи в умовах Болонського процесу / О.М.Левчишена // Гуманітарний вісник університету: зб. наук. праць. – Переяслав-Хмельницький, 2006. – спецвипуск. – С.579 – 582.

8. Левчишена О.М. Болонська декларація та інтеграційні процеси в системі вищої освіти України / О.М.Левчишена // Гуманітарний вісник університету: зб. наук. праць. – Переяслав-Хмельницький, 2007. – спецвипуск. – С.460 – 463.

9. Левчишена О.М. Фінансове забезпечення розвитку вищої освіти України в період 1995-2007рр. /О.М. Левчишена // Економічний вісник університету: зб. наук. праць. – Переяслав-Хмельницький, 2007. – №8. – С.48 –55.

10. Левчишена О.М. Інтеграція вищої освіти і науки в процесі реформування вищої школи в Україні в умовах соціально-економічних змін / О.М. Левчишена // Економічний вісник університету: зб. наук. праць. – Переяслав-Хмельницький, 2009. – №9. – С.208 – 218.

11. Левчишена О.М. Безперервна освіта як підприємницька стратегія ВНЗ / О.М. Левчишена //Економічний вісник університету: зб. наук. праць. – Переяслав-Хмельницький, 2009. – №10. – С.20 – 35.

12. Левчишена О.М. Розвиток економіки знань як головний фактор демократичних процесів в Україні / О.М. Левчишена // Науковий вісник: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2009. – №3. – С.38 – 42.