Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


102. Булєгєнов Єргалі Булєгєнович. Реформи сільського господарства України і Казахстану за роки незалежності і шляхи удосконалення економічних відносин: дисертація канд. екон. наук: 08.07.02 / Інститут аграрної економіки УААН. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Булєгєнов Є.Б. Реформи сільського господарства України і Казахстану за роки незалежності і шляхи удосконалення економічних відносин. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. - Інститут аграрної економіки УААН, Київ, 2003.

Дисертація присвячена аналізу аграрних реформ в Україні та Казахстані, проблемам і шляхам удосконалення економічних відносин. Досліджено теоретико-методологічні аспекти реформ у постсоціалістичних країнах, зміна стану аграрного сектора за десятирічний період реформування своєї перебудови, визначено найбільш характерні внутрішні й зовнішні ознаки організаційно-правової структури галузі змішаного типу, особливості реформ в АПК Казахстану та України в основних координатах аграрної політики. Розкрито економіко-організаційні засади формування механізму ринкового напряму. Визначено стратегічні напрями розширеного відтворювального процесу в господарствах АПК, запропоновано модель впливу економічних чинників на якість продукції, розроблено структуру елементів системи внутрішньогосподарського управління. Обґрунтовано перспективи подальшого розвитку економічних відносин в аграрній сфері між Казахстаном та Україною.

1. У результаті проведених реформ у сільському господарстві України та Казахстану відбулися корінні зміни в структурі сільськогосподарського виробництва: завершені реформування і приватизація майна та земель колгоспів і радгоспів, ліквідовано державну монополію, частка недержавної форми власності зросла до 98-99%, створено нормативно-правове поле для реформаційних процесів.

2. На основі порівняльного аналізу встановлені найбільш суттєві причини зниження виробництва та споживання продукції рослинництва і тваринництва в Україні й Казахстані:

сільськогосподарська галузь втратила технологічну пріоритетність у рослинництві і тваринництві, внаслідок чого знизився технологічний та технічний рівень господарювання;

скоротилися посівні площі провідних сільськогосподарських культур, порушені системи сівозмін, зникли інтенсивні технології, зменшилась урожайність внаслідок зниження обсягів застосування органічних і мінеральних добрив, скорочення меліорації та дії інших факторів;

різко скоротилося поголів’я худоби, а також кормової бази, знизилася продуктивність тварин.

3. Україна та Республіка Казахстан не в змозі забезпечити повною мірою продовольчу безпеку своїх країн. Виробництво та його переробка в обох країнах не відповідає міжнародним, а часто і національним стандартам якості. Якщо в Казахстані забезпечується в цілому економічна доступність населення до продуктів харчування за рахунок рівня доходів населення, то в Україні не досягли такого рівня, оплата праці тут майже удвічі нижча, ніж у Казахстані.

4. Характерною особливістю для України та Казахстану є те, що на внутрішньому і зовнішньому ринках втрачена купівельна спроможність не лише населення, а й держави. Внаслідок цього сільське господарство значно зменшило закупівлю матеріально-технічних ресурсів, що зумовило втрату прогресивних технологій.

5. Необхідно створити сприятливе економічне середовище шляхом встановлення рівних “правил гри” на ринку, для чого запровадити компенсаційний механізм на продукцію промисловості, яка споживається у сільськогосподарському виробництві. При цьому важливим є встановлення паритету цін на сільськогосподарську і промислову продукцію.

6. Аналіз ситуації, що склалася на селі у процесі реформування, дає змогу сформулювати загальні попередні висновки:

а) реформу не можна вважати успішною і тим більше завершеною, оскільки в ній не задіяний економічний механізм господарювання, а відтак навіть не подоланий спад виробництва, особливо у тваринництві, де для відтворення поголів’я необхідно кілька років;

б) у цілому реформування власності в сільському господарстві України та Казахстану суттєво не позначилося (як розраховували) на зростанні ефективності сільськогосподарського виробництва.

7. Актуальним завданням на сучасній стадії перетворень земельних відносин на селі є розширення орендних відносин між власниками землі (земельних паїв) і суб’єктами господарювання.

8. З метою суттєвого поліпшення стану з організацією використання й охорони земель необхідно розробити Генеральну схему використання земель як в Україні так і в Казахстані на 15-20-річний період, прийняти “Національну програму охорони земель”, розробити по кожній області основні напрями використання земель і розпочати розробку схем землевпорядкування по кожному адміністративному району.

9. Зміна форм господарювання вимагає також зміни схеми розширеного відтворювального процесу в умовах ринкових відносин.

Розроблена нами схема стратегічних напрямів відтворювального процесу дозволяє в кожному господарстві, з урахуванням традиційного, визначити пріоритетний напрям по функціях (рис.1).

10. Приєднання України та Казахстану до Світової організації торгівлі повинно суттєво змінити ідеологію державного регулювання аграрного виробництва, яке є найбільш проблемним для економіки аналізованих країн, оскільки потенційні конкуренти – це держави з технологічно розвинутим сільським господарством і захищеним ринком, у тому числі з високими імпортними тарифами, значними експортними тарифами та протекціоністською внутрішньою політикою.

У подальшому аграрна політика має узгоджуватися з міжнародними принципами і нормами, а тому більшість діючих програм мають бути поступово згорнуті, як такі, що відповідали лише потребам економіки перехідного періоду.

11. Зміцнення економічних відносин в аграрній сфері між Казахстаном та Україною грунтується на Програмі економічного співробітництва між Республікою Казахстан і Україною на 1999-2009 роки, а також попередньо погодженому проекті Програми спільного виробництва сільськогосподарської техніки підприємствами України і Казахстану на 2002-2006 роки.

Публікації автора:

1. Булегенов Е.Б. Украина и Казахстан: тенденции изменений в производстве и потреблении продовольствия // Економіка АПК.- 2003. - № 4. - С. 155-158 (0,4 печ.л.).

2. Булегенов Е.Б. Стратегия расширенного воспроизводственного процесса рыночного направления в хозяйствах аграрного сектора Украины и Казахстана // Економіка АПК. - 2003. - № 6. - С. 145-148 (0,4 печ.л.).

3. Булегенов Е.Б. Приватизация государственной собственности в аграрных формированиях Украины и Казахстана // Агроінком. - 2003. - № 5-6. - С.33-37 (0,4 печ.л.).

4. Булегенов Е.Б. Экономическое партнерство Казахстана с Украиной в зоне свободной торговли. Республиканский научно-технический журнал “Промышленность Казахстана”. - № 4 (19). - 2003. - С.12-13 (0,4 печ.л.).