Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гістологія, цитологія, ембріологія


Корсак Аліна Вадимівна. Регенерація периферійного нерва за умов застосування омега-3 поліненасичених жирних кислот : Дис... канд. наук: 14.03.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Корсак А.В. Регенерація периферійного нерва за умов застосування омега-3-поліненасичених жирних кислот. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14. 03. 09 – гістологія, цитологія, ембріологія.
– Національний медичний університет імені О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2008.

Дисертація присвячена вивченню особливостей регенерації та ремієлінізації нервових стовбурів за умов запропонованої експериментальної травми периферійного нерва та застосування омега-3-поліненасичених жирних кислот.

Дослідження проводились на базі кафедри гістології та ембріології і Інституту проблем патології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. Розроблена нова експериментальна модель травми периферійного нерва, яка наближає ситуацію експерименту до клінічних умов. Були застосовані загальногістологічні, нейрогістологічні, електронномікроскопічні та морфометричні методи дослідження, які дозволили виявити ключові ланки процесу регенерації сідничого нерва.

Встановлено, що модель запропонованої експериментальної травми периферійного нерва сприяє уповільненню регенерації ушкодженого периферійного нерва. Показано позитивний вплив омега-3-поліненасичених жирних кислот на регенерацію та ремієлінізацію нервових стовбурів за умов запропонованої експериментальної травми периферійного нерва.

В дисертації представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає в вивченні закономірностей регенерації периферійного нерва, за умов його експериментальної тяжкої травми та застосування омега-3-поліненасичених жирних кислот.

1 Розроблена експериментальна модель травми периферійного нерва сприяє утворенню щільного сполучнотканинного рубця внаслідок зміни нейро-тканинної взаємодії в регенераційній невромі, що проявляється затримкою росту новоутворених осьових циліндрів та збільшенням середнього кута відхилення аксонів від поздовжньої осі нерва на відміну від стандартної моделі травми. Це підтверджується тим, що у віддалений термін після пошкодження (12 тижнів) в групі тварин, яким була відтворена запропонована експериментальна модель травми периферійного нерва щільність розподілу нервових волокон в ділянці регенераційної невроми складає 7148±154/мм2, а середній кут відхилення аксонів від поздовжньої осі нерва - 45,22±2,590, що статистично достовірно відрізняється від групи тварин зі стандартною моделлю травми нерва, де щільність розподілу в ділянці регенераційної невроми складає 8459±152/мм2, а середній кут відхилення аксонів від поздовжньої осі нерва - 36,24±2,090.

2 У тварин з запропонованою експериментальною травмою периферійного нерва за умов застосування омега-3-поліненсичених жирних кислот спостерігається прискорення процесу вторинної дегенерації, на відміну від групи тварин з запропонованою експериментальною травмою периферійного нерва без застосування омега-3-поліненсичених жирних кислот. Це підтверджується прискоренням елімінації продуктів вторинної дегенерації у вигляді достовірного зменшення об’єму овоїдів дегенерації нервових волокон в одиниці об’єму нерва (1,17±0,19%), зменшення кількості овоїдів дегенерації нервових волокон в одиниці об’єму нерва
(2,38±0,3710-2/мкм3)і зменшення їх розмірів, а саме площі та периметру, на відміну від групи тварин з експериментальною травмою периферійного нерва без застосування омега-3-поліненсичених жирних кислот, де об’єм овоїдів дегенерації нервових волокон в одиниці об’єму нерва складає 5,67±0,09%, кількість овоїдів дегенерації нервових волокон в одиниці об’єму нерва складає 4,24±0,5310-2/мкм3.

3 У тварин з запропонованою експериментальною травмою периферійного нерва за умов застосування омега-3-поліненсичених жирних кислот спостерігається утворення менш щільного, однорідного за будовою нейрального рубця внаслідок зміни нейро-тканинної взаємодії в регенераційній невромі, що проявляється збільшенням щільності розподілу волокон (9634±171/мм2) та зменшенням середнього кута відхилення аксонів від поздовжньої осі нерва (34,78±2,150) в ділянці регенераційної невроми в термін 12 тижнів після ушкодження в порівнянні з тваринами із запропонованою експериментальною травмою периферійного нерва яким омега-3-поліненсичені жирні кислоти не вводились, де щільність розподілу волокон складає 7148±154/мм2 та середній кут відхилення аксонів від поздовжньої осі нерва складає 45,22±2,590 в ділянці регенераційної невроми.

4 У тварин із запропонованою експериментальною травмою периферійного нерва за умов застосування омега-3-поліненасичених жирних кислот спостерігається прискорення процесу мієлінізації, що полягає в підвищенні якості новоутвореного мієліна за рахунок не тільки збільшення товщини мієлінової оболонки, але і збільшення кількості пластин мієліну на одиницю товщини останньої. Це характеризується тим, що у віддалений термін спостереження (12 тижнів) у групі із запропонованою експериментальною моделлю травми периферійного нерва за умов застосування омега-3-поліненсичених жирних кислот більша товщина мієлінової оболонки, яка складає 0,71±0,03 мкм та більша кількість пластин мієліна, яка складає 66,85±0,90/мм товщини мієлінової оболонки на відміну від групи із запропонованою експериментальною моделлю травми периферійного нерва, де омега-3-поліненсичені жирні кислоти не застосовувались та у термін 12 тижнів товщина мієлінової оболонки становить 0,50±0,02 мкм, а кількість пластин мієліну - 63,80±0,72/мм товщини мієлінової оболонки.

5 Отримані результати дають змогу припустити, що основними механізмами впливу омега-3-поліненсичених жирних кислот на процеси регенерації периферійних нервів є прискорення елімінації наслідків дегенерації, попередження розвитку грубого сполучно-тканинного рубця в ділянці регенераційної невроми, прискорення процесу мієлінізації та, можливо, стимуляції росту аксонів.

Публікації автора:

  1. Корсак А.В., Чайковський Ю.Б., Козак Г.І., Городенко Л.К. Ультраструктурна організація дистального відрізка сідничного нерва щура за умов відтворення експериментальної моделі травми периферійного нерва та застосування омега-3-поліненасичених жирних кислот // Таврический медико-биологический вестник. – 2006. – Т.9.
    – №3. – С. 83-86. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент, гістологічна обробка матеріалу, аналіз отриманих даних і написання фрагменту роботи).

  2. Корсак А.В., Стеченко Л.О., Куфтирева Т.П., Козак Г.І. Морфологічні зміни периферійного нерва щура за умов його пошкодження та застосування омега-3-поліненасичених жирних кислот // Вісник наукових досліджень. – 2006. – №3. – С. 133-135. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент, гістологічна обробка матеріалу, аналіз отриманих даних і написання фрагменту роботи).

  3. Корсак А.В., Чайковський Ю.Б. Морфологічна характеристика процесу регенерації пошкодженого периферійного нерва та за умов застосування омега-3-поліненасичених жирних кислот // Вісник морфології. – 2007. – №2. – С. 236-239. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент, гістологічна обробка матеріалу, аналіз отриманих даних і написання роботи).

  4. Корсак А.В., Чайковський Ю.Б., Куфтирева Т.П., Козак Г.І. Ультраструктурна характеристика процесу мієлінізації за умов експериментальної моделі травми периферійного нерва та застосування омега-3-поліненасичених жирних кислот // Світ медицини та біології.
    – Полтава, 2007. – №1. – С. 11-14. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент, гістологічна обробка матеріалу, аналіз отриманих даних і написання фрагменту роботи).

  5. Корсак А.В., Чайковський Ю.Б., Грабовий О.М., Скибінська Т.Р. Морфологічна характеристика регенераційної невроми периферійного нерва за умов його пошкодження та застосування омега-3-поліненасичених кислот // Морфологія. – Дніпропетровськ, 2007. – Т.1,
    №3. – С. 50-53. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент, гістологічна обробка матеріалу, аналіз отриманих даних і написання роботи).

  1. Чайковський Ю.Б., Корсак А.В. Вплив омега-3-поліненасичених жирних кислот на регенерацію периферійного нерва. ІІ наукова конференція “Карповські читання”. – Дніпропетровськ, 2005.
    – С. 72-73.

  2. Корсак А.В., Чайковський Ю.Б. Регенерація периферійного нерва за умов застосування омега-3-поліненасичених жирних кислот. Міжнародна спеціалізована виставка “Індустрія охорони здоров’я – 2005”. – Київ, 2005. – С.19.

  3. Корсак А.В., Чайковський Ю.Б. Морфологічні дослідження уоллерівської дегенерації за умов експериментальної моделі травми периферійного нерва та застосування омега-3-поліненасичених жирних кислот. ІІІ Національний з’їзд Фармакологів України. – Одеса, 2006.
    – С. 78-79.