Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


373. Комарницький Ігор Михайлович. Регіональна політика організаційно-економічної підтримки розвитку малих підприємств: дис... д-ра екон. наук: 08.06.01 / Інститут регіональних досліджень НАН України. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Комарницький І.М. Регіональна політика організаційно-економічної підтримки розвитку малих підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. -Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2004.

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методологічних засад регіональної політики організаційної та економічної підтримки створення та розвитку малих підприємств. В роботі розвинуто і поглиблено теоретичні та методологічні основи, які стосуються передумов існування малих підприємств у сучасній ринковій економіці, дістало подальшого розвитку обґрунтування положення, що ці передумови далеко не завжди реалізуються без проведення як загальнодержавної, так і регіональної політики щодо підтримки та розвитку малого підприємництва. Уперше запропоновано основні етапи процесу оцінки інвестиційної привабливості регіону, що передбачають виконання відповідних досліджень від конкретного до загального. Одержала подальший розвиток методологія підвищення інвестиційної привабливості регіону. Уперше запропоновано розглядати вільні економічні зони у контексті важливого елементу системи підтримки малого підприємництва у регіоні. Сформульовано нові підходи до використання інфраструктури у системі підтримки малих підприємств у регіоні.

Науковим результатом дисертаційного дослідження є розробка теоретико-методичних засад організаційної-економічної підтримки малих підприємств (МП). Дослідження цієї проблеми дало можливість сформулювати низку принципових висновків і пропозицій щодо напрямків, методів і механізмів державної підтримки створення та розвитку МП.

1. Інформація про чисельність МП та тенденції у її динаміці постійно знаходиться у полі зору фахівців, які вважають ці показники важливим індикатором демократичності та перспектив економічного розвитку країн. Особливо це стосується країн, що розвиваються, і постсоціалістичних держав, зокрема, утворених після розпаду СРСР. У промислово розвинутих країнах уже давно спостерігаються тенденції бурхливого розвитку МП. Саме вони становлять основу процвітання цих країн. Незважаючи на певну активізацію малого підприємництва, рівень його розвитку в Україні однозначно оцінюється як недостатній. Результати досліджень стану розвитку малого підприємництва свідчать, що за багатьма показниками Україна на порядок відстає від промислово розвинутих країн. Уповільненість процесу становлення малого бізнесу в Україні загострюється суттєвою регіональною диференціацією за показником кількості МП та результативністю їх функціонування. Перед Україною стоїть завдання суттєвої активізації розвитку малого підприємництва.

2. Однією з характеристик економічного розвитку України у складі СРСР була орієнтація на максимальне зосередження виробництва на великих підприємствах, що пояснюється низкою як об'єктивних, так і суб'єктивних причин. Поряд з існуванням певних переваг щодо зосередження виробництва на великих підприємствах, існує низка факторів, які протидіють цьому, а саме: транспортний, часовий, екологічний, техногенної безпеки, обороноздатності держави, порційності використання ресурсів, інертності, управлінський і технологічний. У період функціонування адміністративно — командної системи управління економікою переваги концентрації виробництва суттєво перебільшувалися, а відсутність ринкової конкуренції не давала змоги виявити це.

3. У силу своєї специфіки інноваційна діяльність є, як правило, сферою діяльності малих фірм. Функціонування МП в інноваційній сфері господарської діяльності є нестабільним, а його подальша доля залежить від успішності інновації. Якщо інновація не була успішною, то МП змушене буде припинити свою діяльність. У випадку успішності інновації подальша доля МП залежатиме від специфіки галузі та/чи регіону. Якщо МП мають переваги перед великими, то вони переходять до стадії сталого функціонування у відповідних ринкових нішах галузевого та/чи регіонального характеру. У випадку відсутності таких переваг відбувається перетворення МП у велике підприємство.

4. Передумови існування МП не завжди реалізуються, що пояснюється двома групами причин. По-перше, великі фірми, як правило, приділяють мало уваги розвитку малого бізнесу, а окремі підприємці, які були б зацікавлені у такому бізнесі, мають істотні складнощі щодо залучення ресурсів (передусім, фінансових), необхідних для організування та ведення справи. По-друге, труднощі щодо реалізації соціально-економічних та екологічних передумов існування МП мають, як правило, й регіональний характер, який визначається специфікою відповідної території. Тому малий бізнес потребує, особливо на початкових стадіях, підтримки зі сторони держави, яка може бути організаційно-економічною та морально-психологічною. За своєю економічною суттю така державна підтримка повинна бути інструментом, який вирівнював би умови господарювання великого і малого бізнесу, але при цьому таким інструментом, який не порушував би дії ринкових механізмів у конкуренції між ними.

5. Політика щодо організаційно-економічної підтримки МП повинна мати регіональний характер. Це означає, що поряд із якомога повнішим урахуванням регіональної специфіки при розробленні та реалізації загальнодержавних заходів щодо підтримки МП, необхідно провадити спеціальну регіональну політику організаційно-економічної підтримки МП. Суть регіонального характеру організаційно-економічної підтримки МП проявляється в основі трьох рівнів впровадження заходів із підтримки МП (підприємства, регіону та держави), які є заходами підтримки підприємництва індивідуального рівня. Поряд із такими заходами існує низка заходів підтримки підприємництва, які виникають у секторах перетину індивідуальних рівнів: підприємства та регіону (мікро-мезо), підприємства та держави (мікро-макро), регіону та держави (мезо-макро) і на спільному перетині трьох визначених рівнів – підприємства, регіону та держави (мікро-мезо-макро). Очевидно, що заходи з організаційно-економічної підтримки МП повинні становити взаємодіючу та взаємодоповнюючу систему. У всіх випадках, які стосуються заходів макро-, мікро- та мікро-макрорівня, регіональні особливості мають бути враховані якомога повніше. Лише тоді підтримка МП буде дієвою й зможе привести до очікуваного результату.

6. З метою збільшення стійкості МП державна політика у багатьох країнах, спрямована на заохочення різноманітних форм їх інтеграції (технологічної, фінансової, маркетингової тощо) з великими підприємствами. Державна політика підтримки МП є успішною в тих країнах, де відповідні функції значною мірою сконцентровані на рівні місцевих і регіональних органів влади, які спроможні швидше та компетентніше за центральні державні інституції надавати підтримку суб'єктам малого бізнесу. Регіональні політико-економічні союзи, наприклад, ЄС, при прийомі у свій склад нових членів вимагають гармонізації національної системи підтримки малого підприємництва з наднаціональними стандартами, які прийняті у відповідному союзі. Автоматичне застосування зарубіжних систем підтримки МП у повній мірі досить проблематичне для умов України, оскільки чинники, які впливають на розвиток малого підприємництва в одній країні, не завжди можуть забезпечити адекватні результатів в іншій. Тому зарубіжний досвід успішної підтримки МП може використовуватися в Україні лише після адаптації до місцевих умов.

7. При обґрунтуванні концепції системи підтримки малого підприємництва (СПМП) у регіоні необхідно враховувати трансформаційний характер економіки України. Спрямованість регіональної СПМП на опосередкований (через економічні важелі) вплив на первинну ланку господарювання повинен доповнюватись орієнтацією на пряме державне регулювання процесів підтримки МСБ. Формування і функціонування СПМП повинно базуватися на дотриманні таких принципів: узгодження інтересів – особистих, регіональних і загальнодержавних; рівності всіх суб'єктів господарювання; оптимального співвідношення і узгодження державного регулювання і ринкового саморегулювання; комплексності, що передбачає врахування всіх взаємозв'язків між способами забезпечення ефективного господарювання МП за кожним напрямком їх діяльності; системності, що передбачає взаємозв'язок і взаємовплив усіх видів підтримки МП; гнучкості, що характеризується здатністю СПМП до оперативного реагування на зміни умов господарювання. Підтримка малого бізнесу у регіоні повинна здійснюватися на базі програмно-цільових підходів, які дозволяють спрямувати сукупність планових, організаційних, економічних, інформаційних заходів на досягнення поставленої мети.

8. Оцінку інвестиційної привабливості регіонів (ІПР) України для малого бізнесу слід починати з конкретного підприємства певної галузі. На наступному етапі повинні аналізуватися перспективи розвитку цієї галузі загалом у межах відповідного регіону з обов'язковим розрахунком її інвестиційної місткості (інвестиційних потреб). Після оцінки інвестиційної місткості регіону з позиції різних галузей можна вести мову про загальну інвестиційну місткість та ІПР. Основні етапи процесу оцінки ІПР й виконання відповідних досліджень від конкретного до загального мають бути такими: формування списку-переліку точок існуючої та потенційної дислокації підприємств певної галузі у регіоні; прогнозна оцінка попиту на продукцію цієї галузі, як у зазначеному регіоні, так і за його межами; прогнозна оцінка витрат на виробництво відповідної продукції у кожній з точок потенційної дислокації підприємств певної галузі у регіоні; побудова економіко-математичної моделі вибору оптимального місця розташування та доцільної потужності підприємств галузі у регіоні; обґрунтування оптимальної схеми місця розташування та доцільної потужності підприємств галузі у регіоні; оцінка інвестиційної місткості галузі у регіоні; оцінка інвестиційної місткості регіону як суми інвестиційних місткостей різних галузей у цьому регіоні.

9. Вільні економічні зони (ВЕЗ) слід розглядати як важливий елемент системи підтримки малого підприємництва у регіоні, враховуючи три функції, які б вони мали виконувати щодо МП. По-перше, це функція активізації розвитку малого бізнесу на територіях із статусом ВЕЗ. По-друге, це функція активізації малого бізнесу на прилеглих до ВЕЗ територіях, які не мають такого статусу. По-третє, це функція експериментування з механізмами підтримки МП на обмеженому територіальному просторі. При цьому, друга функція ВЕЗ щодо МП починає реалізуватися автоматично в умовах нормального функціонування самої ВЕЗ. Перша та третя функції ВЕЗ щодо МП для своєї реалізації потребують прийняття відповідних управлінських рішень. Малий бізнес зможе нормально розвиватися у межах ВЕЗ лише при знятті або суттєвому зменшенні мінімального розміру інвестицій у ВЕЗ. Експериментування з механізмами підтримки МП на обмеженому територіальному просторі, яким є ВЕЗ, стане можливим лише при прийнятті відповідного законодавства.

10. Під інфраструктурою слід розуміти матеріальні об'єкти (будівлі, транспортні комунікації та засоби, мережі та засоби зв'язку, тощо) та суспільні інститути (кредиту, права, ринку корпоративних цінних паперів тощо), що можуть використовуватися для забезпечення підприємств необхідними ресурсами (матеріальними, трудовими, фінансовими, інформаційними тощо), а також для збуту виробленої ними продукції. Розглядаючи інфраструктуру у системі підтримки МП у регіоні, необхідно відзначити можливість існування як спеціалізованих її підрозділів, які б сприяли забезпеченню ресурсами та збуту продукції МИ, так і неспеціалізованих підрозділів, що використовувалися б різними суб'єктами. Зазначена особливість формування інфраструктури малого бізнесу (ІМБ), яка полягає у наявності як спеціалізованих так і неспеціалізованих її підрозділів, має бути врахована міськими та обласними державними адміністраціями при обґрунтуванні створення та розвитку ІМБ у регіоні. Лише врахування цього дозволить оптимально вбудувати інфраструктуру у систему підтримки МП у регіоні. Кожен регіон потребує, як правило, свого специфічного інфраструктурного "набору" підтримки малого бізнесу, що зумовлює необхідність виконання відповідного обґрунтування у кожному конкретному випадку.

11. Фінансова інфраструктура підтримки малого бізнесу має бути гармонійно діючою системою, яка включатиме такі основні елементи: джерела фінансових ресурсів, канали їх надходження на рахунки МП, агенції щодо незалежної оцінки перспективності фінансування розроблених проектів, агенції з офіційної реєстрації та юридичного захисту авторських ідей, агенції з забезпечення функціонування лотерейної системи розиграшу кредитів між підприємцями, зацікавленими у них.

12. При розбудові та функціонуванні інформаційно-консультаційної інфраструктури підтримки МП слід якомога більше враховувати специфіку регіонів України. Інформаційно-консультаційна інфраструктура підтримки МП повинна носити регіональний характер, причому не стільки в аспекті дислокації відповідних об'єктів (наприклад, необхідних приміщень), скільки у врахуванні специфіки потреби МП щодо надання інформаційних і консультаційних послуг у різних регіонах України.

Публікації автора:

Монографії

  1. Комарницький І.М. Регіональна політика організаційно-економічної підтримки малих підприємств: Монографія. – Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, 2003. – 236 с.

  2. Комарницький І.М. Організаційно-економічні механізми розвитку підприємництва: Монографія. – Ужгород: Патент, 2000. – 225 с

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Комарницький І.М. Економіко-математична модель оптимізації виробничого потенціалу регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансова політика приватизованих підприємств і механізми її реалізації: 36. наук. пр. – Вил. 4 (XLII) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2003. – С 284-288.

  2. Кузьмін О.Є., Комарницький І.М. Фінансова інфраструктура для підтримки малих підприємств // Фінанси України. – 2003. – № 2. – С. 87-96. Особистий внесок здобувача: обґрунтовано теоретико-методологічні засади формування фінансової інфраструктури для підтримки малих підприємств.

  3. Кузьмін О.Є., Комарницький І.М. Нова парадигма оцінки інвестиційної привабливості регіону: від конкретного до загального // Регіональна економіка. – 2002. – № 4. – С. 36-44. Особистий внесок здобувача: обґрунтовано теоретико-методологічні засади оцінки інвестиційної привабливості регіону.

  4. Кузьмін О.Є., Комарницький І.М. Спеціальні економічні зони у системі підтримки малих підприємств // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку (Збірн. наук.-прикл. праць): Вісн. НУ "Львівська політехніка". – 2002. – № 466. – С. 145-154. Особистий внесок здобувача: здійснено аналіз вітчизняного та світового досвіду функціонування вільних економічних зон, обґрунтовано теоретико-методологічні засади використання територій зі спеціальним режимом господарювання для підтримки малих підприємств.

  5. Комарницький І.М. Малі підприємства: особливості розвитку та фактори сприяння // Економіка: проблеми теорії та практики: 36. наук. пр. Дніпропетровського національного університету. – Вип. 163. – Дніпропетровськ, 2002. – С 163-177.

  6. Комарницький І.М. Вплив системи факторів на формування та розвиток підприємництва // Регіональна економіка. – 2002. – № 3. – С. 97-106.

  7. Комарницький І.М. Управління підприємством в системі факторів економічного розвитку // Регіональна економіка. – 2002. – № 1. – С. 90-99.

  8. Комарницький І.М. Менеджмент як фактор розвитку підприємництва // Економічна кібернетика. – 2002. – № 5-6. – С. 4-6.

  9. Комарницький І.М. Напрямки розвитку мотивації в умовах трансформації системи господарювання // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва регіону: Щорічник наукових праць. – 2002. – Вип. 4. – С 278-281.

  10. Комарницький І.М. Програмно-цільові підходи до управління розвитку підприємництва в регіоні // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку (Збірн. наук.-прикл. праць): Вісн. НУ "Львівська політехніка". – 2002. – № 457. – С 278-281.

  11. Комарницький І.М., Кузьмін О.Є. Наукове обґрунтування системи заходів щодо підвищення інвестиційної привабливості регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Транскордонне співробітництво, ринкова інфраструктура та фінансово-інвестиційна діяльність: Щорічник наукових праць. – 2002. – Вип. 6. – С. 514-520. Особистий внесок здобувача: обґрунтовано теоретико-методологічні засади підвищення інвестиційної привабливості регіону.

  1. Комарницький І.М., Свірін В.В. Напрямки активізації підприємницької діяльності малого підприємництва в процесі становлення ринкової моделі господарювання // Регіональна економіка. – 2001. – № 2. – С 50-59. Особистий внесок здобувача: здійснено теоретичне обгрунтування системи заходів, спрямованих на активізацію діяльності малих підприємств.

  2. Комарницький І.М. Чинники розвитку підприємництва // Економіка промисловості. – 2001. – № 2. – С 118-123.

  3. Комарницький І.М., Гомольська Н.І. Вибір моделі стратегії підприємства в умовах нестабільного зовнішнього середовища // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Податкова та фінансово-кредитна політика держави і механізми її реалізації в регіонах України: Щорічник наукових праць. – 2001. – Вип. XXІV. — С. 438-444. Особистий внесок здобувача: розроблена модель стратегії підприємства в умовах нестабільного зовнішнього середовища.

  4. Комарницький І.М. Особливості розвитку ринку консалтингових послуг в Україні // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку (Збірн. наук.-прикл. праць): Вісн. НУ "Львівська політехніка". – 2001. – № 417. – С. 118-125.

  5. Комарницький І.М. Основні важелі регулювання підприємницької діяльності в регіоні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Перспектива розвитку аграрних реформ: Щорічник наукових праць. – 2001. – Вип. XXV. – С 249-255.

  6. Комарницький І.М., Комарницький ЯЛ. Вдосконалення системи праці як фактор економічного зростання // Проблеми економіки та управління (Збірник наукових праць): Вісн. НУ "Львівська політехніка". – 2001. – № 425. -С. 92-97. Особистий внесок здобувача: розроблена схему проектування середовища праці і модель управління організаційними змінами на підприємстві.

  7. Комарницький І.М. Концепція формування управління розвитком підприємництва в регіоні // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку (Збірн. наук.-прикл. праць): Вісн. НУ "Львівська політехніка". – 2001. – № 436. – С 205-209.

  8. Комарницький І.М., Баскін Г.Ю. Функціональна структура системи регіонального розвитку підприємницької діяльності // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва регіону: Щорічник наукових праць. – 2001. – Вип. XXXI. – С 37-44. Особистий внесок здобувача: обгрунтована функціональна структура системи регіонального розвитку підприємницької діяльності.

  9. Комарницький І.М. Класифікація і оцінка факторів сприяння розвитку підприємництва // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми оцінки соціально-економічних процесів: Щорічник наукових праць. -2001. – Вип. XXX. – С 123-129.

  10. Комарницький І.М. Проблеми фінансування малого і середнього бізнесу // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Податкова та фінансово-кредитна політика держави і механізми її реалізації в регіонах України: Щорічник наукових праць. – 2001. – Вип. XXIV. – С 370-376.

  11. Комарницький І.М. Концепція формування управління розвитком підприємництва та напрямки активізації підприємницької діяльності в регіоні // Регіональна економіка. – 2000. – № 4. – С 70-77.

  12. Комарницький І.М. Інвестиційне забезпечення розвитку малого та середнього бізнесу // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інвестиції і реструктуризація економіки: Щорічник наукових праць. – 2000. -Вип. XI.-С 156-166.

  13. Комарницький І.М. Модель управління підприємством в умовах нестабільності зовнішнього економіко-правового середовища // Проблеми економіки та управління (Збірник наукових праць): Вісн. НУ "Львівська політехніка". – 2000. – № 391. – С 201-205.

  14. Комарницький І.М. Оцінка ефективності реструктуризації підприємства // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва та інноваційної діяльності: Щорічник наукових праць. – 2000. – Вил. XIX. – С 334-344.

  15. Кузьмін О.Є., Комарницький І.М., Лазурак В.В. Оцінка рівня інфраструктурного обслуговування промислового підприємства // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку (Збірн. наук.-прикл. праць): Вісн. НУ "Львівська політехніка". – 1996. – № 274. – С 82-89. Особистий внесок здобувача: обґрунтована теоретична модель структури інфраструктурного обслуговування промислового підприємства.

Тези доповідей, матеріали наукових конференцій

  1. Комарницький І.М., Комарницький ЯЛ. Права власності і особливості формування корпоративного контролю в корпораціях // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції "Соціально-економічна ефективність державного управління: теорія, методологія та практика". – Львів, 2003. – С. 54-56. Особистий внесок здобувача: аналіз специфіки трудових стосунків у фірмах із різною чисельністю працівників.

  2. Комарницький І.М., Березій Н.М. Особливості формування і реалізації стратегії спільного підприємства в Україні (на прикладі СП "PYROCOOL-Україна") // Наукові доповіді IV симпозіуму Інституту економіки і менеджменту Свєнтокшиської політехніки (Польща) "Економіка, техніка, менеджмент". – Кельци, 2003. – С 238-243. Особистий внесок здобувача: обгрунтовано теоретичні засади формування і реалізації стратегії створення та функціонування малих підприємств з часткою іноземного капіталу.

  3. Комарницький І.М., Комарницький ЯЛ. Фактори сприяння розвитку малих підприємств // Тези доповідей IV міжнародної науково-практичної конференції "Маркетинг та логістика в системі менеджменту". – Львів: НУ "Львівська політехніка", 2002. – С 165-166. Особистий внесок здобувача: розроблена класифікація факторів протидії концентрації виробництва.

  4. Комарницький І.М., Березій Н. Методичні засади формування системи інформації підприємства // Наукові доповіді III симпозіуму Інституту економіки і менеджменту Свєнтокшиської політехніки (Польща) "Економіка, техніка, менеджмент". – Кельци, 2002. – С 366-371. Особистий внесок здобувача: обґрунтовано теоретичні засади формування системи інформації підприємства.

  5. Комарницький І.М., Комарницький ЯЛ. Фактори впливу на корпоративне управління // Матеріали XIII міжнародної науково-практичної конференції. -Вип. II. Економічні науки. У 2-х ч. – Чернівці: АНТ Лтд., 2002. – Ч. II. – С 397-400. Особистий внесок здобувача: обґрунтовано методологічні засади вибору факторів впливу на корпоративне управління.

  6. Комарницький І.М. Напрямки розвитку мотивації // Матеріали міжнародної науково-прикладної конференції "Менеджмент і міжнародне підприємництво". – Львів: НУ "Львівська політехніка", 2001. – С 48.

  7. Комарницький І.М. Принципи побудови системи розвитку і підтримки підприємництва в регіоні // Наукові доповіді II симпозіуму Інституту економіки і менеджменту Свєнтокшиської політехніки (Польща) "Економіка, техніка, менеджмент". – Кельци, 2001. – C. 151-156.

  8. Комарницький І.М. Проблеми фінансування малих і середніх підприємств в Україні // Наукові доповіді І симпозіуму Інституту економіки і менеджменту Свєнтокшиської політехніки (Польща) "Економіка, техніка, менеджмент". – Кельци, 1999. – С 126-130.

  9. Комарницький І.М. Важелі регулювання підприємницької діяльності в регіоні // Тези доповідей VI Всеукраїнської науково-практичної конференції "Теорія управління: стан та перспективи". – Київ-Трускавець, 1998. – С. 64-66.

  10. Комарницький І.М. Особливості розвитку ринку консалтингових послуг в Україні // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції "Підприємництво в Україні: проблеми і шляхи розвитку". – Львів, Дрогобич, Трускавець, 1997.-С 86-91.

  11. Кузьмін О.Є., Комарницький І.М., Польова О.Є. Особливості оплати праці в умовах вільного підприємництва // Тези доповідей науково-практичної конференції "Організаційно-економічне забезпечення функціонування локальних (точкових) вільних економічних зон в Україні". – Чернівці, 1995. – С. 16-17. Особистий внесок здобувача: проаналізовано системи оплати праці та обґрунтовано пропозиції щодо їх адаптації до умов вільних економічних зон.

  12. Комарницький І.М., Мілютіна Н.Б., Каліновська Н.Л. Матеріальне стимулювання – основний мотиваційний фактор // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції "Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу". – Луцьк, 1993. – С 16-17. Особистий внесок здобувача: розроблена концепція матеріального стимулювання персоналу малих та середніх підприємств.