Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


153. Гаврись Ядвіга. Регіональна політика ринку праці в умовах трансформаційних змін (на прикладі Польщі та України): дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Гаврись Ядвіга. Регіональна політика ринку праці в умовах трансформаційних змін (на прикладі Польщі та України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2003.

Дисертацію присвячено питанням підвищення ефективності функціонування регіональних ринків праці як складової розвитку регіональної економіки. Для досягнення поставленої мети в роботі уточнено термінологічний апарат, а саме: вдосконалено соціально-економічну сутність категорії політика РРП як політики протидії безробіттю, сформульовано поняття аналізу політики РРП, запропоновано логіко-структурну схему його класифікаційних ознак. Розкрито роль та місце РРП в функціонуванні національної економіки, вказано на зовнішні та внутрішні фактори ефективності політики РРП. Поглиблено методику оцінки середовища розвитку політики РРП, та запропоновано власний підхід до типології (з допомогою методів кластерного аналізу) воєводств та гмін Польщі. Розкрито специфіку умов формування політики розвитку РРП в умовах великого міста з депресивними ознаками розвитку. Визначено відмінності в мотивації зайнятості польської та української студентської молоді. Вказано на специфіку економічного та культурно-освітнього середовища формування ювенальних проблем в сфері праці та зайнятості й відповідну політику РРП в умовах деформацій розвитку великого міста на прикладі двох сусідніх країн. Розроблено рекомендації щодо розвитку політики РРП Польщі, детерміновані новим адміністративним поділом країни і сформульовано застереження щодо застосування зарубіжного досвіду в Україні.

  1. Сучасна модель політики РРП формується в умовах симбіозу положень різних економічних теорій (зокрема некласичної та сегментації), які й визначають весь ланцюг тактичних кроків в напрямку досягнення стратегічної цілі. Стратегічною метою політики РРП є протидія безробіттю, забезпечення належного рівня доходів населення, здійснення соціальної допомоги (пом’якшення матеріальної скрути) нужденним.

  2. Аналіз політики РРП – це діяльність, пов’язана з оцінкою соціально-економічної коректності порад та рішень (та їх варіантів), які приймаються чи можуть прийматися в практиці як загальнодержавного, так і територіального управління й місцевого самоврядування з метою підтримки чи зміни кон’юнктури регіонального ринку праці.

  1. До класифікаційних ознак видів аналізу політики РРП належать: аналіз змісту (намірів, цілей) політики РРП, аналіз процесів політики РРП, аналіз результатів політики РРП, аналіз альтернатив-стратегій політики РРП, аналіз інформаційного забезпечення політики РРП, аналіз аргументів політики РРП, аналіз інструментів політики РРП. За способом реалізації політика РРП (як і ринку праці загалом) є двох видів – активна та пасивна. Кожна з них виконує свої функції.

  2. Аналіз показав, що сучасні умови формування й реалізації політики РРП Польщі є надзвичайно складними, конфліктогенними і суперечливими. З одного боку, жорсткий тиск здійснюють внутрішні фактори системної трансформації польського суспільства, з іншого – зовнішні геополітичні, глобалізаційні фактори. Щодо вступу Польщі до ЄС, то євроінтеграція її економіки несе як позитиви, так і загрози, що дає підстави вказати на небезпеки в цьому плані й для інших країн, які планують вступати в ЄС, зокрема, України.

  3. В роботі з допомогою методів кластерного аналізу визначено територіальні особливості розвитку РРП, виділено окремі типи (вогнищевий, розсіяний агломераційно-вузловий) територіальної організації середовища формування РРП, вказано на відмінності політики щодо розвитку кожного з них.

  4. Враховуючи, що ріст молодіжного безробіття в даний час є спільною проблемою як Польщі, так і України, в роботі визначено специфіку розвитку молодіжних РРП, зокрема у підходах до вирішення фінансових проблем, пов’язаних із здобуттям освіти, мотиваційної поведінки у виборі праці та досягненні високого статусу в суспільстві; здатності до самостійного вирішення проблеми безробіття. Загалом політику РРП стосовно молоді в обох країнах можна оцінити як нестабільну, пасивну, слабо превенційну.

  5. Оцінка ефективності активних та пасивних програм захисту від безробіття на РРП Польщі вказує, що для суспільства більш економічно вигідні є активні форми впливу. При цьому, такі види активної політики ринку праці як інтервенційні та підготовка безробітних характеризуються значно вищим рівнем економічної ефективності в порівнянні з громадськими роботами. Ключем до розвитку політики РРП є покращення конкуренції на суміжних ринках, що діють в межах території та пересування людей від соціальної допомоги до праці.

  6. Розвиток політики РРП Польщі в значній мірі визначається новим розподілом функціональних обов’язків в розрізі усієї вертикалі державного управління. В роботі зроблена спроба визначити стратегічні орієнтири майбутньої спеціалізації РРП в розрізі окремих гмін. Вказано на негативні фактори, що позначаються на тактиці в забезпеченні стабілізації розвитку РРП.

  7. Проведений аналіз засвідчив диспропорції в розвитку інфраструктури РРП, показав обернено пропорційну залежність між кількістю приватних агенцій і величиною безробіття в територіальному аспекті. Це дало змогу прийти до висновку про потребу враховувати обсяги позаурядового посередництва в прогнозуванні розвитку РРП, конкретизувати перелік завдань, які стоять перед державними національними та регіональними службами праці.

10. Проведений аналіз дав змогу сформулювати застереження іншим країнам, які планують вступати в ЄС, зокрема Україні, щодо перспектив розвитку їх РРП певного профілю спеціалізації, а саме: стан насичення європейського ринку харчових продуктів блокує можливості розвитку спеціалізованих РРП сільськогосподарського профілю національних економік; в умовах відмінностей в кон’юнктурі, економічних та соціальних цілях РРП ЄС та РРП Польщі, РРП держав Східної Європи не можуть користуватись однаковими схемами політики інтервенційної допомоги ЄС; аграрний сектор економіки країн Східної Європи з причини відсутності маркетингового забезпечення ланцюга поставок є недостатньо конкурентоспроможним, що водночас ідентифікує значний резерв можливостей нарощування нових робочих місць.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Гаврись Я. Інфраструктура ринку праці в контексті особливостей економічного розвитку Польщі //Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Логістика. №472. – Львів: Націон. ун-т “Львівська політехніка”, 2003. – С. 438 – 443.

  2. Гаврись Я. Ринок праці й проблеми зайнятості польського та українського студентства // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика: досвід Європейського союзу та його адаптація до умов України (Збірник наукових праць). Вип.5 (XLIII). В 3-х частинах. / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. академік НАН України М.І.Долішній. – Ч ІІІ. – Львів, 2003. – C. 308 - 319.

  3. Гаврись Я. Інтеграція рішень у сфері товарної та дистрибуційної політики // Вісник Національного університету „Львівська політехніка”. Логістика. № 469. – Львів: Націон. ун-т “Львівська політехніка”, 2003. – С. 344 – 349.

  4. Гаврись Я., Сулковскі Л. Концепції маркетингу в політичній діяльності // Вісник НУ „Львівська політехніка”. Логістика. №446. – Львів: Націон. ун-т “Львівська політехніка”, 2002. – С. 3 – 8. [Особистий внесок: обгрунтовано особливості формування політичного комплексу маркетингу].

  5. Гаврись Я., Сулковскі Л. Стратегії розвитку підприємств стосовно викликів глобалізації // Вісник НУ „Львівська політехніка”. Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. №457. – Львів: Націон. ун-т “Львівська політехніка”, 2002. - С. 138 – 146. [Особистий внесок: класифіковано чинники глобалізації та їх вплив на стратегічний розвиток підприємств].

Публікації, що додатково відображають наукові результати дисертації

  1. Suіkowski L., Gawry J. Modele strategii biznesu w sektorze usіug medycznych // Seria SWSPiZ w odzi: Przedsiкbiorczoж і zarz№dzanie, tom III, zeszyt 5. – уd: Kolegium Wydawnicze Spoіecznej Wyїszej Szkoіy Przedsiкbiorczoci i Zarz№dzania, 2001. – s. 65-71.

Сулковський Л., Гаврись Я. Моделі стратегій бізнесу в секторі медичних послуг // Серія СВШПіУ в м. Лодзі: Підприємництво і управління, Т. ІІІ, Зошит 5. – Лодзь: Видавничий Колегіум СВШПіУ, 2001. – С. 65 – 71. [Особистий внесок: проведена структуризація моделей стратегій бізнесу]

  1. Gawry J. Проблеми безробіття серед молоді // Seria SWSPiZ w odzi: Przedsiкbiorczoж і zarz№dzanie, tom IV, zeszyt 3. – уd: Kolegium Wydawnicze Spoіecznej Wyїszej Szkoіy Przedsiкbiorczoci і Zarz№dzania, 2003. – s. 147 – 151.

Гаврись Я. Проблеми безробіття серед молоді // Серія СВШПіУ в м. Лодзі: Підприємництво і управління, Т. ІУ, Зошит 5. – Лодзь: Видавничий Колегіум СВШПіУ, 2003. – С. 147-151.

  1. Gawry J. Proectowanie structur organizacyjnyсh prsedsiкbiorstw //Seria SWSPiZ: Przedsiкbiorczoж і zarz№dzanie, tom IV, zeszyt 2. – уd: Kolegium Wydawnicze Spoіecznej Wyїszej Szkoіy Przedsiкbiorczoci i Zarz№dzania, 2003. – s. 77 – 86.

Гаврись Я. Проектування організаційних структур підприємств // Серія СВШПіУ в м. Лодзі: Підприємництво і управління, Т. ІУ, Зошит 2. – Лодзь: Видавничий Колегіум СВШПіУ, 2003. – С. 77-86.

  1. Gawry J. Koncepcja dziaіalnosci rynkowej podmiotow prawnyh non-profit // Seria SWSPiZ: Przedsiкbiorczoж і zarz№dzanie, tom IV, zeszyt 1. – уd: Kolegium Wydawnicze Spoіecznej Wyїszej Szkoіy Przedsiкbiorczoci i Zarz№dzania, 2002. – s. 249 – 252.

Гаврись Я. Концепція ринкової діяльності правних суб’єктів неприбуткового сектору // Серія СВШПіУ в м. Лодзі: Підприємництво і управління, Т. ІУ, Зошит 1. – Лодзь: Видавничий Колегіум СВШПіУ, 2002. – С. 249-252.

  1. Gawry J., Suіkowski L. Wіadza organizacyjna і autorutet – przeckіad teorii // Seria SWSPiZ w odzi: Przedsiкbiorczoж і zarz№dzanie, tom IV, zeszyt 2. – уd: Kolegium Wydawnicze Spoіecznej Wyїszej Szkoіy Przedsiкbiorczoci i Zarz№dzania, 2003. – s. 9 – 19.

Гаврись Я., Сулковський Л. Організаційна влада і авторитет - теоретичні засади // Серія СВШПіУ в м. Лодзі: Підприємництво і управління, Т. ІУ, Зошит 2. – Лодзь: Видавничий Колегіум СВШПіУ, 2002. – С. 9-19. [Особистий внесок: проведена класифікація видів організаційної влади ]

  1. Гаврись Я. Значення ринку праці в вільноринковому господарстві // Тези доповідей IV міжнародної науково-практичної конференції “Маркетинг та логістика в системі менеджменту” – Львів: Вид-во НУ “Львівська політехніка”. - 2002. – С. 57 – 58.