Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Янченко Зінаїда Борисівна. Регіональні аспекти реформування сільського господарства (на матеріалах Житомирської області): Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Державний агроекологічний ун-т. - Житомир, 2002. - 225арк. - Бібліогр.: арк. 181-189.



Анотація до роботи:

Янченко З.Б. Регіональні аспекти реформування сільського господарства

(на матеріалах Житомирської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. Миколаївська державна аграрна академія, м. Миколаїв, 2003 р.

В роботі розглянуто теоретико-методологічну сутність основних складових реформування сільськогосподарських підприємств. Досліджено роль відносин власності як ключової проблеми аграрних перетворень, в т. ч. і в історичному аспекті, проаналізовано законодавче та організаційне забезпечення аграрної реформи. Вивчено регіональні особливості процесів паювання землі та майна реформованих сільськогосподарських підприємств та їх мотиваційний механізм до праці.

В дисертаційній роботі викладено особливості реформування аграрного сектора економіки, зумовлені істотними відмінностями в регіональному розрізі, поглибленими наслідками аварії на Чорнобильській АЕС. Розроблено, запропоновано і запроваджено модель ринкової трансформації сільськогосподарських підприємств, яка включає 1) вибір найбільш ефективних форм господарської діяльності для конкретного регіону, 2) вдосконалення внутрішніх аспектів організаційно - правових форм господарювання, 3) встановлення шляхів реорганізації соціальної сфери та соціальної інфраструктури села. Опробована в процесі експерименту модель зарекомендувала себе позитивно, і була рекомендована для запровадження по області в цілому.

В дисертації досліджені проблеми регіональних аспектів реформування та запропоновано модель ринкової трансформації сільськогосподарських підприємств, яка включає 1) вибір найбільш ефективних форм господарської діяльності для конкретного регіону, 2) вдосконалення внутрішніх аспектів організаційно-правових форм господарювання, 3) встановлення шляхів реорганізації соціальної сфери та соціальної інфраструктури села, що доз-волить підвищити ефективність виробництва сільськогосподарської про-дукції в процесі ринкових перетворень. Головними результатами роботи є:

1.Не вирішеною проблемою для регіону є забезпечення земельними паями переселенців із зони аварії на ЧАЕС в екологічно чисті райони. Реальне її вирішення ми пропонуємо здійснювати виходячи з конкретних умов. При наявності земель запасу в сільгосппідприємстві, де мають проживати постраждалі, передбачити в діючому законодавстві обов’язкове забезпечення переселенців земельною часткою в розмірі середнього паю члена сільськогосподарського підприємства, а у разі, коли землі запасу використані, передбачити матеріальне відшкодування за землю.

2.Результати проведенного нами експерименту показали, що серед всіх організаційних форм господарювання найбільш ефективними на території Радомишльського району виявились товариства з обмеженою відповідальністю, тому вони і знайшли найбільш широке застосування в сільському господарстві області. Поряд з цим, на території області позитивно зарекомендували себе приватно-орендні підприємства.

3.Важливим фактором в організації земельних відносин є забезпечення контролю за використанням переданого в оренду майна та землі. Контрольним органом, який би міг виконувати такі функції, може бути спостережна рада, яка має право в будь-який час вимагати у виконавчого органу товариства звіт про порядок використання переданих майнових та земельних паїв.

4.Посилаючись на практику створення підприємств в Радомишльському районі, нами обгрунтована доцільність створення підприємств з невеликою кількістю засновників (5-10 чоловік). Стягнення орендної плати за передані паї в передбачених законодавством розмірах в умовах фінансової нестабільності веде до ще більшого погіршення економічної ситуації в господарстві. Тому застосування рентних взаємовідносин в реформованих структурах є актуальним і дозволяє вирішити ряд питань, які не вирішуються у відповідності до існуючої законодавчої бази. При цьому, термін дії договору оренди земельного та майнового паїв потрібно обмежити 3-5 роками, з можливістю продовження цього терміну за обопільною згодою сторін.

5.Раціональне використання переданих у комунальну власність об’єктів соцкультпобуту можливе, про що свідчить запропоноване і створене в процесі експерименту в Радомишльському районі сільське комунальне підприємство при Пилиповицький сільській раді. Значної ваги набуває приватизація закладів соціально-побутового обслуговування. Акцент необхідно зробити на продажу установ за некомерційним конкурсом. Обов’язковими при цьому повинні бути збереження профілю приватизованого об'єкта протягом певного часу, створення нових робочих місць, забезпечення і розширення послуг тощо.

6.Важливим фактором підвищення ефективності виробництва сільгосппродукції можуть бути агроторгові доми, які запропоновані та запроваджені нами в процесі експерименту в Радомишльському районі.

7.Значним резервом для ефективного функціонування сільськогосподарських підприємств є використання одного з елементів інфраструктури ринку – тендерних торгів. Дана форма є одним із надійних і стабільних каналів реалізації сільськогосподарської продукції.

8.Практичний досвід господарювання показав, що паювання майна і землі поки що не принесло очікуваного посилення мотивації до праці. Селянин, здобувши право власника, не відчув його істотних переваг порівняно з системою господарювання у радгоспах і КСП. Приватизація сільськогосподарських підприємств фактично завершилася, але в їх структурі майже нічого не змінилося, що, поряд з постійним пошуком більш ефективних форм господарювання, робить подальший розвиток процесів реформування об’єктивною необхідністю.

Публікації автора:

1.Поліщук М.П., Янченко З.Б. Особливості формування витратно-цінового механізму виробництва сільськогосподарської продукції в умовах реструктиризаціїї аграрних підприємств. // Проблеми формування ринкової економіки. Спеціальний випуск „Реструктуризація аграрних підприємств і земельна реформа: стан, проблеми перспективи”, К., КНЕУ, 2000, с. 197-199. (Автором зібрано матеріал та досліджено питання кредитування і ціноутворення).

2.Янченко З.Б. Про основні аспекти паювання землі в сільськогосподарських підприємствах. // Аграрна освіта і наука на початку третього тисячоліття. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, Львів, 2001р., с. 105-111.

3.Янченко З.Б. Механізм організації та проведення тендерів, як інструмент державного регулювання економіки. // Вісник Харківського державного політехнічного університету. Збірник наукових праць, Харків, 2000, с. 130- 132.

4.Янченко З.Б. Стан реформування аграрного сектора економіки Житомирської області. // Вісник Державної Агроекологічної Академії України. Науково-теоретичний збірник. Спеціальний випуск, Житомир, 2000, с.298-300.

5.Зиновчук В.В., Зинчук Т.А., Левковская Л.Н., Малиновский А.С., Мартинов С.В., Сайкевич А.Д., Симоненко Л.И, Ткачук В.И., Якобчук В.П., Янченко З.Б. Рыночная трансформация аграрного сектора региона. Под научной редакцией доктора экономических наук В.В.Зиновчука, Житомир 2002. с.27-44. (Автору належить матеріал з 27 по 41 с.).

Анотації