Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Балаж Надія Йосипівна. Регіональні особливості проблем екологізації сільськогосподарського землекористування (на прикладі Закарпатської області) : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Балаж Н.Й. Регіональні особливості проблем екологізації сільськогосподарського землекористування на прикладі Закарпатської області. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил та регіональна економіка. – Державний вищий навчальний заклад «Ужгородський Національний Університет». - Ужгород, 2009.

Дисертаційне дослідження присвячено аналізу теоретичних засад та розробці методологічних підходів стосовно формування засад політики екологізації землекористування на державному і на регіональному рівнях. У дисертації здійснено комплексне дослідження сутності регіональних особливостей використання земельних ресурсів в Закарпатській області. Обґрунтовано методологічні особливості альтернативних систем землеробства. Розроблені пропозиції щодо вдосконалення механізму економічного стимулювання охорони земель на регіональному рівні. Доведено, що основними пріоритетними напрямами екологізації сільськогосподарського землекористування в Закарпатській області є: збалансоване використання земельних та інших природних ресурсів, запровадження екологічно безпечної практики та методів ощадливого господарювання, сталий розвиток сільського господарства, резервування земель для природоохоронних та рекреаційних цілей.

Проведений SWOT-аналіз землекористування Закарпаття засвідчив наявність економічних, екологічних проблем, основними з яких є деградація земель, незавершеність процесів приватизації землі, відсутність практики і методів еколого-безпечного землекористування, недостатній рівень фінансового забезпечення охорони земель.

У дисертаційній роботі здійснено вирішення важливої наукової задачі удосконалення теоретико-методологічних підходів і розробки науково-практичних рекомендацій щодо розробки системи заходів з еколого-орієнтовного використання та охорони сільськогосподарських земель на прикладі Закарпатської області.

За результатами дослідження зроблено наступні висновки.

1. В сучасних умовах розвитку сільськогосподарського виробництва, коли використання традиційних підходів і технологій вирощування сільськогосподарських культур призвело до деградації ґрунтів та погіршення навколишнього середовища єдино можливим чинником розвитку сільськогосподарського землекористування є його поступова екологізація шляхом застосування екологічно чистих, ресурсо- та енергозберігаючих технологій вирощування сільськогосподарських культур спрямованих на забезпечення економічно ефективного і еколого-орієнтованого використання сільськогосподарських земель, збереження, відтворення і поліпшення їх екологічного стану на державному, регіональному і господарському рівнях.

2. Концептуальною основою екологізації землекористування є загальноприйнята концепція сталого розвитку, яка передбачає необхідність здійснення комплексного підходу до планування і раціонального використання земельних ресурсів, сталого ведення сільського господарства та розвитку сільських районів, запобігання деградації земель у вразливих екосистемах. Комплексний підхід до екологізацїі землекористування полягає в систематичному врахуванні природних властивостей та соціально-економічних особливостей використання земель, оптимізації різних видів землекористування з одночасним збереженням і оздоровленням навколишнього середовища на основі використання екосистемного, ландшафтного, басейнового і агроохоронного підходів. Серед засобів екологізації сільськогосподарського землекористування важливими є альтернативні системи землеробства, пріоритетне місце серед яких посідають ґрунтозахисні, біологічні, органічні та інші різновиди господарювання, що спрямовані на виробництво екологічно чистої продукції, збереження енергії, використання внутрішніх ресурсів для обробітку грунтів, в тому числі здійснення безплужного обробітку грунтів.

3. Доведено, що найбільш вагомими підходами до екологізації сільськогосподарського землекористування є екосистемний, ландшафтний, басейновий і агроохоронний підходи. Аналіз якісного стану сільськогосподарських угідь Закарпаття свідчить, що в регіоні посилюються процеси деградації грунтів внаслідок ерозії, закислення, збіднення грунтів, хімічного забруднення тощо. Деградація грунтів супроводжується складними природними, в тому числі геоморфологічними явищами, як паводки, селеві потоки, зсуви.

4. З’ясовано, що за останні роки в Закарпатській області, як і в цілому по країні в сільськогосподарському землекористуванні відбулися різкі зміни на користь приватного сектора господарювання, зростає кількість землевласників і землекористувачів, відбувається подрібнення земельних масивів: площі сільгоспугідь передано у приватну власність; сектор особистих підсобних господарства виробляє понад 94% загальної сільськогосподарської продукції, з яких 45% - рослинницької продукції і 49% - продукції тваринництва. Разом з тим, рівень сільськогосподарського землекористування в господарствах населення не кореспондує із збільшенням в них площі сільгоспугідь.

5. Проведений SWOT аналіз землекористування Закарпаття засвідчив наявність економічних, екологічних проблем, основними з яких є деградація земель, незавершеність процесів приватизації землі, відсутність практики і методів еколого-безпечного землекористування, недостаній рівень фінансового забезпечення охорони земель. Основна причина деградації сільськогосподарських земель полягає у відсутності дієвих економіко-правових механізмів, інструментів та технологій забезпечення охорони земель, здійснення противопаводкового захисту сільськогосподарських угідь, екологізації землеробства тощо.

6. Запропоновано механізм економічного стимулювання охорони земель на регіональному рівні. Основними пріоритетними напрямами екологізації сільськогосподарського землекористування в Закарпатській області є: збалансоване використання земельних та інших природних ресурсів, запровадження екологічно-безпечної практики та методів ощадливого господарювання, сталий розвиток сільського господарства, резервування земель для природоохоронних та рекреаційних цілей.

7. Основними завданнями екологізації сільськогосподарського землекористування Закарпаття є відтворення родючості ґрунтів і досягнення їх бездефіцитного балансу, удосконалення структури сільгоспугідь та оптимізація структури посівних площ, здійснення консервації деградованих та техногенно забруднених земель, впровадження екологічно-орієнтованих методів сільського господарства, забезпечення противопаводкового захисту сільськогосподарських угідь. Умовою реалізації розробленої системи є удосконалення економіко-правового механізму стимулювання раціонального використання і охорони земель на основі запровадження партнерських механізмів між державними і регіональними органами влади, власниками землі, та землекористувачами щодо стимулювання заходів з екологізації сільськогосподарського землекористування. Формою практичної реалізації заходів з екологізації сільськогосподарського землекористування мають стати загальнодержавні програми в сфері охорони навколишнього середовища та регіональні програми використання і охорони земель.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Балаж Н. Й. Регіональні особливості використання земельних ресурсів у Закарпатській області / Н. Й. Балаж // Землеустрій і кадастр. – 2005. - № 1. – С. 96-101.

  2. Балаж Н. Й. Теоретико-методологічні підходи до екологізації землекористування / Н. Й. Балаж // Вісник ЛДАУ. Землевпорядкування і земельний кадастр. – Львів, 2005. – № 8. – С. 47-54.

  3. Балаж Н. Й. Розвиток альтернативних систем землеробства як складова екологізації с/г землекористування / Н. Й. Балаж // Проблеми АПК Карпат. – Київ, 2008. - № 15-16.

  4. Балаж Н.Й. Регіональний вимір європейської інтеграції / Кіш Є.Б., Балаж Н.Й. // Вісник Закарпатського державного університету. Випуск 8. – Ужгород, 2008. – С.51-56. Особистий внесок автора дисертації: проаналізовано політику ЄС щодо САП.

  5. Балаж Н. Й. Економічне стимулювання охорони земель Закарпаття / Н. Й. Балаж / Проблеми АПК Карпат. – Київ, 2009. - № 17.

Публікації в інших виданнях:

  1. Балаж Н. Й. Природні умови і ландшафтні особливості Закарпаття / Н. Й. Балаж // Екологічні та соціально-економічні аспекти збереження етнокультурної та історичної спадщини Карпат: міжнар. наук.-практ. конф., 1-5 вересня 2005 р. – Рахів, 2005. – С. 86-90.

  2. Балаж Н. Й. Проблеми деградації сільськогосподарських земель і їх вирішення в Україні / Н. Й. Балаж // Сільське господарство: наука і практика: матеріали У-го симпозіуму Україна-Австрія. – Київ, 9-11 вересня 2004. – С. 192.

  3. Балаж Н. Й. Аспекти екологізації сільськогосподарського землекористування в Україні //Управління земельними ресурсами в умовах ринкової економіки: матеріали круглого столу / Н. Й. Балаж // ЛДАУ: Зб. наук. пр. – Львів: НВФ «Українські технології», 2004. – С. 160-162.

  4. Балаж Н.Й. Мікроекономіка: практикум-тренінг для студентів економічних спеціальностей: Навч. посіб. / М.П.Талавиря, Н.В.Кнап, Н.Й.Балаж// – Ніжин: ПП Лисенко М.М., 2009. – 168с. Особистий внесок: розроблено практичні ситуаційні завдання з пропонування і рівноваги на ринку капіталу і землі.