Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біофізика


Якименко Ігор Леонідович. Регуляторна дія монохроматичного видимого світла нетеплової інтенсивності на розвиток птиці (за функціонуванням енергетичної, гідроксилюючої та антиоксидантної систем): дисертація д-ра біол. наук: 03.00.02 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Якименко І.Л. Регуляторна дія монохроматичного видимого світла нетеплової інтенсивності на розвиток птиці (за функціонуванням енергетичної, гідроксилюючої та антиоксидантної систем). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук за спеціальністю 03.00.02 – біофізика. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2002.

Проведено комплексне дослідження впливу монохроматичного видимого світла (l=633 нм, l=442 нм) на ембріональний та постнатальний розвиток птиці, показники її енергетичної, гідроксилюючої та антиоксидантної систем. Опромінення ембріонів птиці на стадії ранньої гаструли червоним світлом (l=633 нм, густина енергії 2,5–5,5 мДж/см2) приводить до вірогідного прискорення темпів росту ембріонів, зменшення ембріональної смертності та збільшення виведення молодняку. Використання синього світла (l=442 нм) в аналогічних режимах викликає менш виражені ефекти. Опромінення ембріонів птиці червоним світлом активує функціонування енергетичної та гідроксилюючої систем печінки та приводить до вірогідних змін у стані антиоксидантної системи (від прооксидантного впливу наприкінці ембріогенезу до вираженого антиоксидантного – в постембріональний період). Опромінення перепелиних ембріонів червоним світлом (9,5–13,5 мДж/см2) після дії на них рентгенівського випромінювання (8,0–8,55 Гр) зменшує ембріональну смертність у 1,7–1,9 рази. Використання широкосмугового червоного світла (l=600–770 нм) при вирощуванні перепелів приводить до незначної активації гідроксилюючої та антиоксидантної систем печінки і спричиняє більш раннє статеве дозрівання птиці.

1. Проведено комплексне дослідження впливу монохроматичного видимого світла нетеплових інтенсивностей на ембріональний та постнатальний розвиток птиці, стан її енергетичної, гідроксилюючої та антиоксидантної систем, кінцеві показники еритропоезу та рівень комплексів Mn2+ у тканинах птиці за різних умов проведення експерименту. Виявлено вірогідний вплив певних режимів використання монохроматичного червоного світла (l=633 нм) та менш виражений вплив монохроматичного синього світла (l=442 нм) на ембріональний та постембріональний розвиток птиці, захисну дію монохроматичного червоного світла при рентгенівському опроміненні ембріонів і нормалізуючу дію при інтоксикації птиці чотирихлористим вуглецем. Показано м’яку стимулюючу дію широкосмугового червоного світла (=600–770 нм) на розвиток птиці при хронічному освітленні молодняку. Встановлено важливу роль у механізмі біологічної дії монохроматичного червоного світла енергетичної, гідроксилюючої та антиоксидантної систем печінки птиці.

2. Показано, що дія монохроматичного червоного світла (l=633 нм) на інкубаційне яйце птиці перед закладкою на інкубацію при густині потужності випромінювання 0,01–0,5 мВт/см2 та часі опромінення 60–180 с сприяє вірогідному прискоренню темпів розвитку ембріонів птиці на ранніх стадіях ембріогенезу, зменшує ембріональну смертність, збільшує виведення та виживання молодняку і практично не впливає на віддалений постнатальний розвиток птиці.

3. Встановлено, що ефект збільшення виведення молодняку птиці після опромінення інкубаційних яєць монохроматичним червоним світлом (l=633 нм) має сильну обернену кореляційну залежність від якості інкубаційного матеріалу (r= –0,90; –0,94; p<0,05–0,001).

4. Виявлено, що монохроматичне червоне світло (l=633 нм) при густині енергії 9,5–13,5 мДж/см2 чинить вірогідний (р<0,01) захисний вплив на розвиток уражених рентгенівським випромінюванням (у дозах 8,0–8,55 Гр) ембріонів перепелів, що виражається у зменшенні кількості загиблих ембріонів протягом перших діб інкубації у 1,7–1,9 раза та збільшенні у 1,6 раза кількості виведеного молодняку у групах інкубаційних яєць, що були опромінені червоним світлом після рентгенівського опромінення, порівняно із групами яєць, оброблених лише рентгенівським випромінюванням.

5. Показано, що дія монохроматичного червоного світла (l=633 нм) при густині енергії 3 мДж/см2 на інкубаційне яйце птиці активує функціонування енергетичної системи ембріонів та молодняку, що виявляється при оцінці кількісних та якісних показників молекулярних переносників електронів у мітохондріях тканин печінки ембріонів і молодняку дослідної групи методом ЕПР в умовах низькотемпературної стабілізації зразків (Т=77 К). Зокрема, встановлено збільшення рівня вільних радикалів семіхінонного типу у тканинах ембріонів та печінці молодняку перепелів, отриманих з опромінених червоним світлом (l=633 нм) інкубаційних яєць та нормалізуючий вплив опромінення на рівень нітрозильних комплексів негемового заліза у печінці молодняку.

6. Встановлено, що дія монохроматичного червоного світла (l=633 нм) при густині енергії 3 мДж/см2 на інкубаційне яйце спричиняє активацію гідроксилюючої системи, що виражається у збільшенні рівня окисленої форми цитохрому Р-450 у печінці ембріонів та молодняку птиці. Вірогідне підвищення рівня окисленої форми ферменту виявляється також у дорослої птиці, отриманої з ембріонів, опромінених монохроматичним червоним світлом на тлі ураження їх рентгенівським випромінюванням.

7. Доведено, що до регуляторних ефектів монохроматичного червоного світла (l=633 нм) в організмі птиці причетні процеси пероксидного окислення ліпідів та ферментна ланка системи антиоксидантного захисту. Виявлені зміни рівня пероксидів ліпідів та активності ферментів–антиоксидантів у тканинах птиці засвідчують прооксидантний вплив монохроматичного червоного світла на організм птиці на етапах ембріонального розвитку і виведення молодняку та виражений антиоксидантний ефект у постембріональний період розвитку птиці.

8. Встановлено, що опромінення перепелиних яєць перед інкубацією монохроматичним червоним світлом (l=633 нм, густина енергії 3 мДж/см2) викликає підвищення рівня комплексів Mn2+ у тканинах 10-добових ембріонів та печінці добового молодняку. Парамагнітний сигнал комплексів Mn2+ зареєстровано у жовтку 15-добових ембріонів дослідної групи за його відсутності у жовтку контрольних ембріонів. Виявлені зміни свідчать про залучення комплексів Mn2+ до регуляторних ефектів монохроматичного червоного світла.

9. Опромінення ембріонів птиці перед інкубацією монохроматичним червоним світлом (l=633 нм, густина енергії 3 мДж/см2) позитивно впливає на еритропоез, що виражається у збільшенні рівня гемоглобіну та кількості еритроцитів крові у ембріонів перед виведенням та у виведеного молодняку. Виявлено збільшення вмісту гемоглобіну в одному еритроциті у ембріонів та молодняку перепелів дослідної групи порівняно з контролем.

10. Курсове опромінення статевозрілої птиці червоним лазерним світлом (=633 нм, W=21 Дж) на фоні інтоксикації ССl4 проявило нормалізуючу дію на стан гідроксилюючої та антиоксидантної систем, привівши до вірогідного зниження рівня окисленої форми цитохрому Р-450 у печінці та концентрації пероксидів ліпідів у плазмі крові, що були підвищені внаслідок інтоксикації.

11. Показано, що вирощування перепелів до статевозрілого віку при хронічній дії широкосмугового червоного світла (l=600–770 нм) приводить до незначного збільшення рівня окисленої форми цитохрому Р-450, пероксидів ліпідів та активності каталази у печінці птиці. При цьому відмічається більш раннє статеве дозрівання птиці, що виражається у вищому рівні яйцекладки птиці дослідної групи порівняно з контрольною за перший місяць яйцекладки.

12. Встановлено комплексний регуляторний вплив опрацьованих режимів використання монохроматичного червоного світла (l=633 нм) нетеплових інтенсивностей на функціонування енергетичної, гідроксилюючої та антиоксидантної систем в організмі птиці, що супроводжується зміною вираженості кореляційних зв’язків між показниками функціонального стану цих систем.

Публікації автора:

  1. Якименко І. Л. Вплив червоного лазерного світла на ембріональний розвиток та стан молодняку перепела японського // Доповіді HAH України. – № 5. – 2001. – С. 168-172.

  2. Якименко І.Л., Сидорик Є.П. Дія низькоінтенсивного лазерного випромінювання на перекисне окиснення ліпідів та активність антиоксидантних ферментних систем в організмі птиці // Доповіді НАН України. – 2000. – № 8. – С. 175–179.

  3. Якименко И.Л., Сидорик Е.П. Чувствительность системы цитохрома Р-450 печени птицы к действию красного лазерного света // Доповіді НАН України. – 2000. – № 7. – С. 188–191.

  4. Якименко І.Л. Інтенсивність пероксидного окислення ліпідів та концентрація вільних радикалів у печінці перепелів за дії низькоінтенсивного лазерного випромінювання на їхні ембріони // Український біохімічний журнал. – 2001. – № 2. – С. 20–23.

  5. Якименко І.Л., Сидорик Є.П. Регуляторна дія низькоінтенсивного лазерного випромінювання на стан антиоксидантної системи організму // Український біохімічний журнал. – 2001. – № 1. – С. 16–23.

  6. Якименко І. Л., Cидорик Є.П. Захисна дія лазерного світла на радіаційно уражені ембріони птиці // Український радіологічний журнал. – № 1. – 2001. – C.59-63.

  7. Якименко И.Л. Биологические эффекты низкоинтенсивного лазерного облучения инкубационных яиц сельскохозяйственной птицы // Фотобиология и фотомедицина. – 2000. – № 1, 2. – С. 102–106.

  8. Якименко И.Л. Роль системы антиоксидантной защиты в реализации биологических эффектов низкоинтенсивного лазерного излучения красного диапазона // Фотобиология и фотомедицина. – 2000. – № 3, 4. – С. 65–70.

  9. Якименко І.Л. Фотокорекція фізіологічного стану птиці з хімічною інтоксикацією // Фотобиология и фотомедицина. – 2001. – № 1,2. – С. 121–122.

  10. Yakimenko I., Besulin V., Testik A. The effects of low intensity red laser irradiation on hatching eggs in chicken and quail // International Journal of Poultry Science.– 2002. – № 1-3. – P. 6–8.

  11. Yakimenko I., Testik A., Melnik M., Tsarenko T. Influence of low level laser radiation on embryo and early postembryo development of Japanese Quail // Ciftlik. – November, 2001. – № 213. – Р. 43–45.

  12. Якименко І.Л. Фізіологічний стан молодняка японської перепілки після низькоінтенсивного лазерного опромінення ембріонів // Біологія тварин. – 2001. – т. 3, № 1. – С. 126–132.

  13. Якименко І.Л. Вплив червоного лазерного світла на ембріональний розвиток птиці // Вісник аграрної науки. – 2000. – № 6. – С. 39–41.

  14. Якименко І. Л., Cидорик Є.П. Eлектронний парамагнітний резонанс в оцінці фізіологічного стану птиці // Bісник аграрної науки. – 2001. – № 5. – C. 43–45.

  15. Якименко І.Л. Парамагнітний сигнал залізонітрозильних комплексів у печінці молодняку перепела японського // Науковий вісник Нац. аграр. ун-ту. – К., 1999. – Вип. 19. – С. 28–31.

  16. Якименко І.Л. Реакція антиоксидантної системи печінки перепела японського на дію низькоінтенсивного лазерного світла // Науковий вісник Нац. аграр. ун-ту. – К., 2000. – Вип. 24. – С. 29–32.

  17. Якименко І.Л. Оцінка віддалених наслідків дії іонізуючого випромінювання на ембріони птиці // Науковий вісник Нац. аграр. ун-ту. – К., 2000. – Вип. 29. – С. 168–171.

  18. Якименко І.Л. Збільшення виведення курчат-бройлерів за допомогою низькоінтенсивного лазерного світла // Аграрний вісник Причорномор’я. – 2001. – № 4. – С. 142–145.

  19. Якименко І.Л. Дія низькоінтенсивного лазерного випромінювання на виведення та фізіологічний стан молодняку перепела японського // Збірник наукових праць Луганського держ. аграр. ун-ту. – Луганськ, 2000. – № 6. – 111–114.

  20. Якименко І.Л. Антиоксидантна та бактерицидна активність білкової оболонки інкубаційних яєць птиці ряду курячих // Вісн. Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 2000. – Вип. 14. – С. 145–149.

  21. Якименко І.Л. Виявлення парамагнітних комплексів Мn2+ у структурах перепелиного ембріона // Вісн. Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 2000. – Вип. 12. – С. 185–189.

  22. Якименко І.Л. Оцінка ефективності лазерного опромінення інкубаційних яєць птиці за станом антиоксидантної системи печінки молодняку // Вісн. Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 1999. – Вип. 9. – С. 288–292.

  23. Якименко І.Л. Дія низькоінтенсивного лазерного світла на стан антиоксидантних систем перепела японського на фоні значної дози іонізуючого опромінення // Вісн. Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 1999. – Вип.8. – Ч. 2. – С. 201–204.

  24. Якименко І.Л. Вплив значної дози рентгенівського опромінення інкубаційних перепелиних яєць на показники метаболізму виведеної птиці // Вісн. Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 1998. – Вип.7. – Ч. 2. – С. 111–115.

  25. Якименко І.Л. Використання перепела японського у наукових дослідженнях та господарських цілях // Вісн. Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 1998. – Вип.2. – Ч. 1 – С. 243–246.

  26. Якименко І.Л., Шевченко Р.Л. Вплив низькоінтенсивного лазерного випромінювання на фізіологічний стан птиці за хімічної інтоксикації // Вісн. Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 2001. Вип. 17. – C.191-195.

  27. Якименко І.Л., Шевченко Р.Л., Розумнюк В.Т. Вплив хронічної дії червоного світла нелазерних джерел на фізіологічний стан та продуктивні показники перепела японського // Вісн. Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 2001. – Вип. 19. – C.191-195.

  28. Якименко І.Л., Рубан А.В., Розумнюк В.Т., Шевченко Р.Л., Бесулін В.І. Вплив значних доз оптичного, ультрафіолетового та рентгенівського випромінювання на ембріональний та ранній постембріональний розвиток перепела японського // Вісн. Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 1998. – Вип.4. – Ч. 1 – С. 134–138.

  29. Якименко І.Л., Рубан А.В., Розумнюк В.Т., Бесулін В.І. До питання про ефективність низькоінтенсивного лазерного опромінення яєць сільсько-господарської птиці // Вісн. Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 1997. – Вип.3. – Ч. 1 – С. 184–187.

  30. Якименко І.Л., Рубан А.В. Передінкубаційне лазерне опромінення яєць сільськогосподарської птиці // Вісн. Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 1996. – Вип.1. – С. 85–87.

  31. Якименко І.Л., Царенко Т.М., Мельник М.А., Бесулін В.І. Низькоінтенсивне лазерне опромінення інкубаційних яєць сільськогосподарської птиці / Методичні рекомендації щодо технології використання лазерного випромінювання в інкубаційних цехах промислових птахопідприємств. – Біла Церква, 2001. – 16 с.

  32. Патент 25688А України, 6 А01К 45/00. Спосіб зберігання інкубаторних яєць сільськогосподарської птиці / І.Л. Якименко (UA). – № 97126221; Заявлено 24.12.97. Опубл. 30.10.1998.

  33. Патент 34045А України, 6 А01К 45/00 Спосіб захисту ембріонів від променевого ураження / І.Л. Якименко, Т.М. Царенко (UA). – № 99052763; Заяв. 18.05.1999. Опубл. 15.02.2001. – Бюл. № 1. – 3 с.

  34. Патент 39619А України 7 А01К 45/00 Cпосіб оцінки ефективності низькоінтенсивного лазерного випромінювання / М.А. Мельник, І.Л. Якименко (UA). – № 2000116330; Заяв. 9.11.2000. Опубл. 15.06.2001. – Бюл. № 5. – 3 с.

  35. Якименко І.Л. Низькоінтенсивне лазерне опромінення інкубаційних яєць сільськогосподарської птиці // Мат. наук.-виробн. конфер. "Електромагнітні випромінювання в біології та практичне використання їх позитивних ефектів". – Біла Церква, 1996. – С. 56–57.

  36. Якименко І.Л. Оцінка стану енергетичної та детоксикуючої систем печінки курячих ембріонів методом електронного парамагнітного резонансу // Мат. наук.-метод. семінару "Лабораторна ветеринарна медицина: фізико-хімічні методи досліджень". – Рівне, 1998. – С. 252–254.

  37. Якименко И.Л. Регуляция эмбрионального развития птицы низко-интенсивным лазерным излучением // Мат. ХIІ Междунар. науч.-практ. конфер. "Применение лазеров в медицине и биологии". – Харьков, 1999. – С. 155.

  38. Якименко И.Л. Антиоксидантные механизмы действия красного лазерного света // Мат. ХIІІ Междунар. науч.-практ. конфер. "Применение лазеров в медицине и биологии". – Алупка, 1999. – С. 118.

  39. Якименко И.Л., Царенко Т.М. Увеличение вывода цыплят-бройлеров под воздействием низкоинтенсивного лазерного света // Мат. ХIІІ Междунар. науч.-практ. конфер. "Применение лазеров в медицине и биологии". – Алупка, 1999. – С. 117– 118.

  40. Якименко И.Л., Сидорик Е.П. Причастность системы цитохрома Р-450 к биологическим эффектам низкоинтенсивного красного лазерного излучения // Мат. ХIV Междунар. науч.-практ. конфер. "Применение лазеров в медицине и биологии". – Харьков, 2000. – С. 156–157.

  41. Якименко И.Л., Мельник М.А. Динамика показателей системы антиоксидантной защиты организмы птицы при действии красного лазерного излучения // Мат. ХIV Междунар. науч.-практ. конфер. "Применение лазеров в медицине и биологии". – Харьков, 2000. – С. 157–158.

  42. Якименко І.Л., Царенко Т.М., Розумнюк В.Т., Бесулін В.І., Бородай В.П. Ефективність низькоінтенсивного лазерного опромінення інкубаційних яєць курей м’ясних кросів // Мат. Міжнар. наук.-практ. конфер. "Прогресивні технології ветеринарної медицини у промисловому птахівництві ХХІ сторіччя". – Київ, 2000. – С. 125– 126.