Орел Юрій Леонідович. Регуляторний вплив територіальних органів влади на розвиток підприємницької діяльності : Дис... канд. наук: 25.00.01 - 2009.
Анотація до роботи:
Орел Ю.Л. Регуляторний вплив територіальних органів влади на розвиток підприємницької діяльності. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.01 – теорія та історія державного управління. – Харківський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Харків, 2009.
У дисертаційному дослідженні розглядаються актуальні питання теоретичного обґрунтування особливостей формування підприємницького середовища, форм і методів регуляторного впливу органів державної влади та органів місцевого самоврядування на розвиток цього сектора економіки.
Запропоновано підхід до визначення сутності та змісту поняття “підприємницька діяльність”, який ґрунтується на теоретичному осмисленні еволюційного процесу формування її рольових та функціональних характеристик.
Визначено змістовні характеристики малого, середнього і великого підприємництва, які безпосередньо впливають на формування комплексу заходів регуляторного впливу щодо них.
Обґрунтовано концептуальні засади розподілу повноважень регуляторного впливу на розвиток підприємництва між центральними та територіальними органами влади, що дозволить не лише уникнути їх дублювання, а й повніше враховувати регіональні особливості, ресурсний та кадровий потенціал окремих територій.
Доведено, що державна регуляторна політика має враховувати диференціацію територій за рівнями їх економічного розвитку, ресурсного забезпечення виробництва, інвестиційної та інноваційної активності, зайнятості населення, соціального забезпечення та ін.
У сукупності одержані результати дослідження дозволили запропонувати низку теоретичних узагальнень і практичних рекомендацій щодо удосконалення форм і методів регуляторного впливу територіальних органів влади на розвиток підприємницької діяльності, на підставі чого можна сформулювати такі висновки:
Запропоновано підхід до визначення сутності та змісту поняття “підприємницька діяльність”, який ґрунтується на теоретичному осмисленні еволюційного процесу формування її рольових та функціональних характеристик. Згідно з ним сутність цього терміну розкривається як необхідна складова динамічного процесу ринкових перетворень, один з важливих елементів економічних відносин, реальний чинник активізації запровадження інноваційно-інвестиційних проектів на територіальному рівні.
Визначено, що державне регулювання розвитку підприємництва є складним та багатоаспектним поняттям, зміст якого має віддзеркалювати цілеспрямовану, комплексну та взаємоузгоджену діяльність органів влади, які відповідно до покладених на них функцій і повноважень, шляхом поєднання, узгодження та комбінування різних форм і методів підтримки суб’єктів господарювання, формують середовище їх існування, здійснюють регуляторний вплив на підприємництво з метою підвищення результативності його діяльності.
Регуляторний вплив органів влади на розвиток підприємницької діяльності полягає у визначенні нормативно-правових вимог, здійсненні контрольних функцій і застосуванні відповідних санкцій. У свою чергу, підприємництво, як об’єкт державного регулювання, можна вважати суттєвим соціально-економічним явищем, що здатне, по-перше, впливати на стабілізацію будь-якої економічної системи; по-друге, є сприятливим до використання новітніх технологічних ідей, ефективних засобів задля досягнення бажаної комерційної мети; по-третє, являє собою один із різновидів господарювання, спрямованого на виробництво та реалізацію продукції, надання послуг вартісного характеру тощо.
Закони та підзаконні акти, які встановлюють відповідні норми щодо здійснення державної політики розвитку підприємницької діяльності, не враховують у повній мірі специфічні риси підприємництва як унікального сектора економіки, а визначають лише окремі питання щодо реєстрації, оподаткування, отримання ліцензій, дозволів тощо. Вдосконалення нормативно-правової бази з цих питань має відбуватись у напрямку максимального спрощення юридичних процедур у правовідносинах “органи державної влади – підприємець”, оскільки нагромадження нормативних актів значно ускладнює започаткування, здійснення та умови припинення підприємницької діяльності.
В Україні помітними є відстороненість влади від бізнесу, недостатній рівень реального партнерства, відсутність націленості на створення сприятливого бізнес-середовища. Більшої уваги з боку держави потребують питання ресурсного та правового забезпечення діяльності підприємницьких структур, підготовки для них професійних кадрів, диверсифікації програм підтримки і розвитку підприємництва, розмежування функцій у здійсненні регуляторної політики між центральними і територіальними органами влади.
Доведено, що пряме копіювання в Україні методик впровадження регуляторної політики, які мають місце у провідних країнах світу, є недоречним. Проте, в сучасних умовах євроінтеграції корисним буде запровадження системи персональної відповідальності за результати регуляторної політики, викорінення корупції та хабарництва, підвищення наукової обґрунтованості діяльності владних установ щодо запровадження світових стандартів у прийнятті та реалізації регіональних програм розвитку підприємницької діяльності.
Соціальне партнерство між органами влади і підприємницькими структурами повинно стати базою для безконфліктного розв’язання багатьох гострих соціально-економічних проблем, сприяти професійному виявленню й усуненню існуючого в суспільстві дисбалансу інтересів, якісно впливати на всі сфери суспільного життя. Основними принципами соціального партнерства необхідно визначити такі: взаємна повага і довіра сторін, пріоритетність примирних процедур при вирішенні спірних питань, обов’язковість і відповідальність за виконання досягнутих домовленостей, договорів та угод.
Обґрунтовано, що обов’язковою умовою ефективної взаємодії органів влади і підприємницьких структур є поетапне реформування механізму державно-управлінських відносин, яке має ґрунтуватися на ринкових засадах та обмежувати адміністративний тиск на підприємницьку діяльність. Регуляторний вплив територіальних органів влади має бути спрямований на досягнення позитивних результатів соціально-економічного розвитку, забезпечення професійної відповідальності посадових осіб, орієнтацію на задоволення запитів і потреб суб’єктів господарювання, впровадження ефективної фіскальної та інвестиційної політики, захист і служіння суспільним інтересам.
Визначені пріоритетні напрями підвищення результативності регуляторного впливу органів влади на розвиток підприємницької діяльності. Обґрунтовано, що принципово важливим при формуванні комплексу заходів регуляторного впливу є не тільки розмежування повноважень між суб’єктами впливу (центральні органи влади, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування), але й впровадження різних форм і методів підтримки в залежності від об’єктів такого впливу (мале, середнє, велике підприємництво).
При формуванні регуляторної політики необхідно диференційовано підходити до кожного окремого регіону як до унікальної території зі специфічними рисами та притаманними тільки їй характеристиками. Доведено, що при розробці заходів регуляторного впливу важливим є врахування природнокліматичних умов, господарської інфраструктури, виробничого потенціалу, рівнів економічного розвитку, ресурсного забезпечення, інвестиційної та інноваційної активності, зайнятості населення та соціального забезпечення окремих регіонів, що дозволить у кожному з них виокремити пріоритетні напрями розвитку підприємницької діяльності. Реалізація сформованої у такий спосіб політики територіального розвитку, яка має здійснюватися на засадах пріоритету загальнонаціональних інтересів, зміцнення держави, збереження її територіальної цілісності, взаємоузгодження загальнодержавних та регіональних інтересів, дотримання принципів соціальної справедливості та партнерства, оптимального використання наявного ресурсного та кадрового потенціалу регіонів, безумовно стане надійним підґрунтям для істотного підвищення добробуту населення та отримання значущого соціального ефекту від діяльності владних установ.
Публікації автора:
Орел Ю. Л. Загальна характеристика розвитку співробітництва між Європейським Союзом та Україною / Ю. Л. Орел // Тенденції та перспективи європейської інтеграції України: державно-управлінські виміри: монографія / В. В. Корженко, Н. М.Мельтюхова, Г. С. Одінцова та ін. ; за заг. ред. В. В. Корженка, Н. М. Мельтюхової. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2007. – С. 6–22.
Орел Ю. Л. Державна підтримка малого та середнього підприємництва / Ю.Л. Орел // Структурно-функціональне забезпечення діяльності територіальних органів влади / Н. М. Мельтюхова, В. В. Корженко, Г. С. Одінцова та ін. ; за заг. ред. Н. М. Мельтюхової. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2007. – С. 187–198.
Орел Ю. Л. Удосконалення структурно-функціонального забезпечення діяльності органів влади щодо розвитку підприємництва / Ю. Л. Орел // Теорія та практика державного управління: зб. наук. праць. – Вип.1 (16). – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2007. – С. 113–119.
Орел Ю. Л. Розвиток малого підприємництва в Україні: адаптація світового досвіду / Ю.Л. Орел // Ефективність державного управління: зб.наук.праць. – Вип.12. – Львів : ЛРІДУ НАДУ, 2007. – С. 359–366.
Орел Ю. Л. Сутність підприємництва як об’єкт державного регулювання / Ю. Л. Орел // Теорія та практика державного управління: зб. наук. праць. – Вип. 3 (18). – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2007. – С. 357–363.
Орел Ю. Л. Взаємодія територіальних органів влади та суб’єктів підприємницької діяльності: сучасний стан / Ю. Л. Орел // Теорія та практика державного управління: зб. наук. праць. – Вип. 2 (21). – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2008. – С. 347–354.
Орел Ю. Л. Удосконалення взаємодії суб’єктів малого підприємництва та органів місцевої влади / Ю. Л. Орел // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні”: зб. матер. конфер. – Том 2. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2005. – С. 79–82.
Орел Ю. Л. Регіональна політика України в умовах євроінтеграції / Ю. Л. Орел // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Регіональна політика на сучасному етапі державотворення: проблеми децентралізації, ризики та перспективи впровадження”: зб. матер. конфер. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2007. – С. 212–214.
Орел Ю. Л. Особливості державного регулювання підприємницької діяльності на регіональному рівні / Ю. Л. Орел // Демократичні стандарти професійного навчання та діяльності публічних службовців: теорія, практика: матер. міжнар. наук-практ. конф. (22 березня 2007р.): у 2 ч. – Львів : ЛРІДУ НАДУ, 2007. – Ч. 2. – С. 350–356.
Орел Ю. Л. Удосконалення державної політики щодо підвищення конкурентоспроможності малих підприємств / Ю. Л. Орел // Матеріали Всеукраїнської міжвузівської наукової конференції “Проблеми економіки, управління та розвитку підприємств в сучасних умовах”: тези доповідей. – Х. : ХДТУБА, 2007. – Ч. 2. – С. 25–27.
Орел Ю. Л. Формування ефективної регіональної політики підтримки малого підприємництва: проблеми сьогодення та перспективи розвитку / Ю. Л. Орел // Державне та муніципальне управління в умовах політико-адміністративної реформи: матер. наук.-практ. конф. – Луцьк : Волинська обласна друкарня, 2007. – С. 78–81.
Орел Ю. Л. Регуляторний вплив органів влади на розвиток підприємництва: межі втручання в дію ринкових механізмів / Ю. Л. Орел // Державне управління та місцеве самоврядування : тези VIII міжнар. наук. конгресу, 27-28 березня 2008р. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2008. – С. 225–227.
Орел Ю. Л. Економічна політика територіальних органів влади: проблеми сьогодення та перспективи / Ю. Л. Орел // Демократичні стандарти врядування й публічного адміністрування: матер. наук.-практ. конф. (4 квітня 2008р., м. Львів) : у 2 ч. / за наук. ред. проф. В. С. Загорського, доц. А. В. Ліпенцева. – Львів : ЛРІДУ НАДУ, 2008. – Ч. 1. – С. 121–125.
Орел Ю. Л. Актуальні проблеми збереження інвестиційної привабливості в сучасних умовах / Ю. Л. Орел // Інвестиційна складова сталого розвитку регіону: матер. наук.-практ. конф., 10 грудня 2008р. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2009. – С. 138–142.
Орел Ю. Л. Соціальне підприємництво: сучасний стан та перспективи розвитку / Ю. Л. Орел // Державне регулювання соціального підприємництва та соціально відповідального бізнесу: матер. першої міжнар. наук.-практ. конф. 11 грудня 2008 р. / за заг. ред. О. Ю. Амосова. – Х. : ХОМО “Союз молодих підприємців”, 2008. – С. 87–93.