Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка праці


Філатова Тетяна Валентинівна. "Регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів для промислового регіону" : Дис... канд. наук: 08.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Філатова Т.В. Регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів для промислового регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.07. – демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Донецький національний університет, Донецьк, 2007.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних і практичних аспектів регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів.

В роботі узагальнено теоретичні підходи до регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів. Визначено особливості підготовки кадрів у промисловому регіоні, роль вищих навчальних закладів у їх підготовці.

В дисертації проведено дослідження кадрової структури промислового регіону. Визначено особливості функціонування ринку праці Донецького регіону, що виражаються в диспропорціях попиту і пропозиції кваліфікованих кадрів, відсутності системи регулювання якості їх підготовки.

Розроблено рекомендації щодо удосконалення регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів. Запропоновано створення системи регулювання підготовки кваліфікованих кадрів із виділенням замовників і виконавців, формування координаційного центру для забезпечення взаємодії вищих навчальних закладів з підприємствами і організаціями. Сформульовано концептуальний підхід до регулювання підготовки кваліфікованих кадрів, функції і задачі координаційного центру. Запропоновано показники ефективності роботи ВНЗ, які можна застосовувати для аналізу їхньої конкурентоспроможності.

Досліджено методи регулювання підготовки кваліфікованих кадрів. Відповідно до цього автором розроблено напрями регулювання їх підготовки. Обгрунтовано, що розроблена модель інформаційного забезпечення дозволить своєчасно збирати і систематизувати інформацію, необхідну для здійснення регулюючих дій.

У дисертаційній роботі здійснено вирішення важливої наукової задачі теоретичного обгрунтування і розробки науково-практичних рекомендацій щодо регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів з метою забезпечення збалансованого розвитку регіонального ринку праці.

У результаті проведено дослідження зроблено такі висновки.

1. Дослідження теоретичних та організаційних основ функціонування регіонального ринку праці дозволило встановити наявність наступної диспропорції: надлишок підготовлених фахівців з одних напрямів підготовки та їх нестача з інших. Автором здійснено теоретичне обґрунтування необхідності формування системи регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів для підприємств та організацій промислового регіону. Удосконалено поняття „відтворення кваліфікованих кадрів”, „підготовка кваліфікованих кадрів”, „якість підготовки кваліфікованих кадрів”. Відтворення кваліфікованих кадрів розглядається як процес безперервної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців з урахуванням потреб регіональної економіки. Підготовка кваліфікованих кадрів трактується як процес викладання теоретичних основ з конкретної галузі та навчання певним умінням та навичкам, що необхідні у відповідній сфері діяльності. Під якістю підготовки кваліфікованих кадрів автор розуміє не тільки відповідність державним стандартам освіти, але й затребуваність фахівців на регіональному ринку праці

2. Регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів у сучасних умовах є незбалансованим через недостатність відповідного методологічного забезпечення. Запропоновано під час аналізу підготовки кваліфікованих кадрів використовувати просторово-часовій, генетичний, геосистемний, відтворювальний і проблемний підходи. Для удосконалення регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів у дослідженні рекомендовано використання таких методологічних підходів як діагностика економічного рівня розвитку вищої освіти в регіоні та діагностика динамічних якостей системи підготовки кваліфікованих кадрів в регіоні.

3. З метою регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів обгрунтовано необхідність використання методів оцінки якості підготовки кваліфікованих кадрів, зокрема статистичних, програмно-цільових методів і методів моделювання. За таких умов чинником підвищення конкурентоспроможності вищих навчальних закладів може стати точна орієнтація підготовки фахівців на динаміку попиту регіонального ринку праці.

4. З метою оцінки якості підготовки кваліфікованих кадрів у дослідженні проведено аналіз кадрової структури Донецького регіону та особливостей взаємодії попиту і пропозиції на регіональному ринку праці, виявлено диспропорції у попиті та пропозиції кваліфікованих кадрів. Створення системи регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів та виділення спеціалізованого координаційного центру сприятиме оперативному відстеженню динаміки попиту і пропозиції на ринку праці, виявленню потреб у фахівцях певної кваліфікації та рівня підготовки, регулюванню підготовки кваліфікованих кадрів.

5. Для забезпечення збалансованого розвитку регіонального ринку праці застосовано оцінку регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів у промисловому регіоні. Проаналізовано недоліки ринкового регулювання підготовки кваліфікованих кадрів, такі як незбалансованість, нестабільність, негнучкість пропозиції фахівців, відсутність методів оцінки якості підготовки кваліфікованих кадрів. У дослідженні запропоновано використання економіко-математичної моделі, яка дозволить прогнозувати потреби у кваліфікованих кадрах на регіональному ринку праці при змінах обсягів промислового виробництва, інвестицій та експорту.

6. Відсутність науково обґрунтованих прогнозів та довгострокових планів підготовки кваліфікованих кадрів не дозволяє оперативно реагувати на зміни у попиті та пропозиції фахівців та вчасно регулювати якість підготовки кваліфікованих кадрів. У дослідженні запропоновано удосконалення складових інформаційного забезпечення регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів за рахунок створення баз даних для підприємств, вищих навчальних закладів та абітурієнтів. Інформаційне забезпечення регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів розглядається як важливий чинник підвищення мобільності та оперативності вищих навчальних закладів у галузі виконання ними вимог, які висувають ринок праці та економічна ситуація до підготовки фахівців.

7. Для удосконалення регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів обгрунтовано необхідність розробки концептуального підходу до регулювання підготовки кваліфікованих кадрів у регіоні, який включає такі напрями, як виділення особливостей підготовки кваліфікованих кадрів у регіоні, обгрунтування необхідності регулювання ринкової ситуації з підготовки кваліфікованих кадрів, вирішення проблем регулювання підготовки кваліфікованих кадрів, опис методологічних підходів до регулювання, формування інформаційного забезпечення регулювання підготовки кваліфікованих кадрів.

8. З метою інформаційного забезпечення регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів у дослідженні удосконалено науково-методичні підходи до оцінки якості їх підготовки у вищих навчальних закладах, запропоновано використання показників витрат на підготовку одного студента, показників інформатизації, показників еластичності пропозиції кваліфікованих кадрів. Використання такої системи показників дозволить оцінювати конкурентоспроможність вищих навчальних закладів та їх частку на ринку освітніх послуг.

9. З метою формування системи регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів пропонується створення координаційного центру для усунення диспропорцій у підготовці кваліфікованих кадрів, стимулювання підвищення конкурентоспроможності ВНЗ та удосконалення якості освітніх послуг. Функціями координаційного центру є збалансування попиту та пропозиції на регіональному ринку праці, стимулювання вищих навчальних закладів до підготовки фахівців за дефіцитними спеціальностями, зменшення безробіття серед випускників вищих навчальних закладів.

Для координації зусиль вищих навчальних закладів, центрів зайнятості та координаційного центру розроблено алгоритм збалансування підготовки кваліфікованих кадрів для підприємств промислового регіону. Для удосконалення регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів запропоновано використання економічних, організаційних, фінансових та соціальних методів, що дозволить впливати на пропозицію кваліфікованих кадрів на регіональному ринку праці.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

1. Жорняк Т.С., Філатова Т.В. Регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів для підприємств промислового регіону // Економіка промисловості: науково-практичний журнал / Інститут економіки промисловості НАН України. – Донецьк: ІЕП НАН України, 2007. – Вип. 1(36). – С. 50-54 (0,5 д.а./0,3 д.а.).

Особистий внесок здобувача: досліджено методи оцінки якості підготовки кваліфікованих кадрів.

2. Жорняк Т.С., Філатова Т.В. Регулювання якості освітніх послуг у системі підготовки кваліфікованих кадрів для промислового регіону // Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки / Донецький економіко-гуманітарний інститут МОН України; Інститут економіко-правових досліджень НАН України. – Донецьк: ТОВ „Юго-Восток, Лтд”, 2007. – Вип. 1(22). – С. 45-49 (0,5 д.а./0,3 д.а.).

Особистий внесок здобувача: запропоновано створення як зовнішньої, так і внутрішньої системи регулювання якості освітніх послуг.

3. Філатова Т.В. Проблеми управління підготовкою кваліфікованих кадрів для підприємств промислового регіону // Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки / Донецький економіко-гуманітарний інститут МОН України; Інститут економіко-правових досліджень НАН України. – Донецьк: ТОВ „Юго-Восток, Лтд”, 2005. – Вип. 3(18). – С. 219-222 (0,5 д.а.).

4. Філатова Т.В. Методичні підходи до аналізу підготовки кваліфікованих кадрів промислового регіону // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Випуск 207: В 5 т. Том IV. – С. 1121-1131 (0,5 д.а.).

5. Филатова Т.В. Региональные особенности использования мирового опыта подготовки экономистов // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Випуск 206: В 4 т. Том IV. – С. 986-996 (0,5 д.а.).

6. Филатова Т.В. Финансовые проблемы привлечения инвестиций в человеческий капитал: региональный аспект // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Випуск 193. – С. 41- 47 (0,5 д.а.).

7. Филатова Т.В. Региональные аспекты привлечения инвестиций в человеческий капитал // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – Випуск 170. – С. 23-31 (0,5 д.а.).

8. Филатова Т.В. Роль информации в развитии социальной сферы // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – Випуск 143. – С. 128-138 (0,5 д.а.).

9. Филатова Т.В. Проблемы использования информационных технологий в образовательных процессах // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – Випуск 140. – С. 72-79 (0,5 д.а.).

10. Філатова Т.В. Аналіз світового досвіду управління знаннями // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. Зб. наук. пр.– Харків: НТУ “ХПІ”, 2001. – Випуск 24. – С. 83-86 (0,5 д.а.).

Публікації в інших виданнях:

1. Філатова Т.В. Проблеми регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів у промисловому регіоні // Збірник доповідей регіональної науково-практичної конференції „Сучасні проблеми якості освіти”. – Донецьк: ДонНУ, 2007. – С. 124-127 (0,3 д.а.).

2. Філатова Т.В. Проблеми підготовки та працевлаштування кваліфікованих кадрів у промисловому регіоні // Матеріали першої Всеукраїнської науково-практичної конференції „Проблеми і перспективи працевлаштування випускників вищих навчальних закладів”. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. – С. 256-259 (0,3 д.а.).

3. Жорняк Т.С., Філатова Т.В. Розвиток досвіду підготовки економістів для підприємств промислового регіону // Наукові праці ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період”. – Чернівці: Букрек, 2005. – Ч.2. – С. 554-557 (0,3 д.а./0,1 д.а.).

Особистий внесок здобувача: розроблено напрями підвищення ефективності підготовки спеціалістів з економіки.

4. Филатова Т.В. Использование новых технологий в условиях интеграции в Европейское образовательное пространство // Тезисы докладов международной научно-методической конференции „Эвристическое обучение математике”. – Донецк: ДонНУ, 2005. – С. 280-282 (0,2 д.а.).

5. Жорняк Т.С., Філатова Т.В. Управління системою освіти як чинник економічної стабільності регіону: Вісник Донецького університету економіки та права. Зб. наук. пр. – Донецьк: ДонУЕП, 2004. – №2. – С. 14-21 (0,5 д.а./0,3 д.а.).

Особистий внесок здобувача: розробка напрямів підвищення конкурентоспроможності українських вищих навчальних закладів в умовах Болонського процесу.

6. Филатова Т.В. Проблемы подготовки студентов экономических специальностей // Теорія та методика навчання фундаментальних дисциплін у вищій школі. Зб. наук. пр. – Кривий Ріг: Видав. відділ НМетАУ, 2004. – С. 206– 211 (0,4 д.а.).

7. Филатова Т.В. Проблемы подготовки специалистов-экономистов вузами Донецкого региона // Збірник доповідей регіонального науково-практичного семінару „Технології особистісно орієнтованого навчання”. – Донецьк: ДонНУ, 2004. – С. 217-225 (0,5 д.а.).

8. Филатова Т.В. Проблемы подготовки кадров и повышения квалификации работников Донецкой области // Материалы областной научно-практической конференции „Актуальные проблемы экономики, финансов, управления и права периода трансформации”. – Донецк: ДИЭХП, 2002. – С. 295-297 (0,2 д.а.).

9. Филатова Т.В. Проблемы привлечения инвестиций в человеческий капитал // Матеріали Всеукраїнської науково-практич. конференції „Проблеми формування та реалізації інвестиційної стратегії господарюючого суб’єкта”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 113-115 (0,2 д.а.).

10. Филатова Т.В. Роль и значение образовательных программ в управлении моноотраслевым городом // Материалы региональной научно-практич. конференции „Город и предприятие: опыт и перспективы развития” – Донецк, 2001. – С. 112-114 (0,2 д.а.).