Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Михайлина Діана Георгіївна. Регулювання міжнародних товарних потоків в умовах транснаціоналізації : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Михайлина Д.Г. Регулювання міжнародних товарних потоків в умовах транснаціоналізації. – Рукопис.

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.02 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – ДВНЗ “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”, Київ, 2009.

Дисертаційна робота присвячена аналізу теоретико-прикладних підходів до регулювання товарних потоків в умовах транснаціоналізації. Проаналізовано фактори і суперечливі прояви процесів транснаціоналізації, тенденції та особливості сучасного етапу розвитку товарних ринків.

Досліджено систему регулювання міжнародних товарних ринків з виділенням наднаціонального, національного і корпоративного рівнів. Визначено статус і функціональну специфіку держав, транснаціональних корпорацій, міжнародних організацій в умовах глобальної реінституціоналізації регулювання світових товарних потоків.

Проаналізовано рівень, характер і глибину транснаціоналізації економіки України та її товарного ринку, зокрема. Діагностовано ефективність використання наявних інструментів регулювання торговельної діяльності на національному рівні. На основі аналізу стану і перспектив розвитку зовнішньоторговельного сектора вітчизняної економіки визначено основні пріоритети національної торговельної політики і запропоновано комплекс заходів щодо активізації та підвищення ефективності регуляторної політики України, що формується і реалізується в межах розробленої стратегії взаємодії з ТНК і фінансово-промисловими групами.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано розв’язання наукового завдання щодо визначення оптимальних пропорцій регулювання світових товарних ринків в умовах транснаціоналізації.

Проведене дисертаційне дослідження підтвердило зумовленість національної конкурентоспроможності глибиною і параметрами участі в процесах транснаціоналізації та дозволяє зробити такі висновки:

1. На сьогодні формуються ТНК п’ятого покоління, що зорієнтовані на створення адаптивних внутрішньофірмових мереж, які забезпечують інтеграцію НДДКР, матеріально-ресурсної бази, виробництва, розподілу і збуту не лише на регіональному, а й на глобальному рівні. Поряд із цим інтенсифікуються процеси корпоративних консолідацій і утворення холдингів. Це дозволяє корпораціям отримувати стратегічні активи інших фірм, монополізувати ринки, досягати ефекту синергізму, збільшувати розміри і диверсифікувати ризики, розширювати фінансові можливості реалізації особистих інтересів вищого менеджменту тощо.

2. ТНК контролюють більшість світових товарних ринків, зберігаючи майже монопольні позиції на ринках сировини та високотехнологічних послуг. На їхню частку припадає 60% зовнішньої торгівлі (в тому числі третина світового експорту), 4/5 ринку патентів і ліцензій, загальний обсяг їхніх продажів складає майже 6 трлн. дол. При цьому характерними рисами діяльності ТНК на глобальних товарних ринках є: переважно експортна діяльність, міжгалузевий характер діяльності, складні альянсні форми і складність організаційної структури, внутрішня закритість, ефективна збутова політика.

3. Сучасний етап розвитку міжнародної торгівлі характеризується як глобальний, що з одного боку зберігає якісно-кількісну динаміку попереднього, а саме: підвищення ролі торгівлі в економічному розвитку країн, значні коливання світових цін, зрушення в товарній структурі експорту, підвищення ролі країн, що розвиваються, а з іншого, набуває нових ключових ознак. Такими ознаками виступають: системний характер регулювання під егідою СОТ; висока технологічність експортно-імпортних операцій; стандартизація й уніфікація торговельних режимів; потенціал міждержавних протиріч, що часто реалізується шляхом торговельних війн; цінова залежність від фінансово-економічної стабільності США.

4. На національному рівні реалізується увесь широкий спектр форм і методів регулювання міжнародної торгівлі, наповнення і цільове спрямування яких залежать від політико-економічного устрою держави, рівня соціально-економічного розвитку та можливостей ринкової самостабілізації, адміністративної практики, орієнтації стратегій розвитку. В глобальних умовах майже всі країни знаходяться у пошуку збалансованих і максимально адаптованих до регламенту СОТ макроекономічних заходів прямого чи опосередкованого регуляторно-стимулюючого впливу на позитивну динаміку зовнішньої торгівлі.

5. В умовах глобалізації перерозподіляються ролі та функції суб’єктів бізнесу і регулятивних інститутів. Відбувається трансформація функціональної специфіки держави, яка все більше втрачає можливість ефективно використовувати традиційні інструменти макроекономічного регулювання. Поряд із цим, національні кордони перестають бути критерієм сегментації ринків, а транснаціоналізовані виробничо-технологічні мережі перетворюються у мета корпоратизації.

6. Конкуренція країн-систем, ТНК, державно-корпоративних альянсів на глобальних товарних ринках характеризується надзвичайною гостротою, іноді переростаючи у збройні конфлікти й одночасно генеруючи масштабні системні кризи. Взаємовиключаюче Економічна безвідповідальність основних суб’єктів бізнесу, дисфункціональність традиційних інструментів регулювання актуалізує кардинальний перегляд сучасної інституційної структури міжнародної торгівлі, де на лідерські позиції будуть претендувати системоутворюючі одиниці глобального бізнесу, принципами дії яких є автономність, гнучкість, варіативність форм утворення, здатність до саморозвитку.

7. Механізм забезпечення ефективного експортоорієнтованого розвитку України повинен формуватися з урахуванням потенційних можливостей економічного зростання. Він має включати підвищення інноваційності і технологічного рівня виробництва, раціоналізацію галузевої структури економіки, комплексну реструктуризацію системи сприяння розвитку товарного експорту. Необхідним є також розширення діапазону та вдосконалення інструментарію фінансового забезпечення розвитку національного товарного експорту. При цьому актуалізується проблема міжвідомчої координації та дієвого контролю за інтересами окремих бізнес-груп.

8. В умовах міжнародної відкритості масштаби і динаміка українського експорту та імпорту суттєво впливають на національний економічний розвиток. Надмірно лібералізоване державне регулювання зовнішньої торгівлі має спиратися на адаптовані до уніфікованих СОТ правил поведінки на світовому ринку із застосуванням тих інструментів регулювання, що найбільш ефективно використовуються у світогосподарській практиці для стимулювання як несировинного, так і високотехнологічного експорту.

9. У сучасних геоекономічних умовах розвитку Україна повинна сформувати пріоритети транснаціоналізації національного бізнесу; чітко визначати основні напрями взаємодії з іноземними корпораціями; забезпечити правову, інформаційну, фінансову підтримку експансії ТНК з переважно національним капіталом на зарубіжні товарні ринки. При цьому, з одного боку, уможливлюється ефективне співробітництво у визначеному колі обопільних інтересів, а з іншого – чітко фіксуються стратегічні зони пріоритетних інтересів України на глобальних ринках. Оптимальна система державного регулювання процесів транснаціоналізації на мікро- та макрорівні повинна спиратись на ефективний механізм запобігання негативному впливу іноземних компаній на національне економічне зростання, охоплюючи створення дієвого моніторингу функціонування корпорацій в Україні.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Михайлина Д.Г. Суперечлива роль ТНК як суб’єкта світового господарства / Д.Г. Михайлина, А.В. Фокшук // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Вип. ІІІ. Економічні науки – Чернівці, 2003. – С. 92 - 101. (0,36 д.а., з них особисто автору належить 0,24 д.а. - дослідження значення транснаціональних корпорацій у сучасному світовому господарстві).

2. Михайлина Д.Г. Стратегія інноваційної взаємодії регіону та ТНК / Д.Г.Михайлина, А.В.Фокшук // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд, 2004. – Вип.. ІІ. – 497 С. 316 – 328. (0,53 д.а., з низ особисто автору належить 0,38 - аналіз особливостей взаємодії ТНК і регіону у сфері інноваційного розвитку).

3. Михайлина Д.Г. ТНК та людський фактор: глобальний аспект / Д.Г.Михайлина, В.Г.Гуляк // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 191: В 4. Том ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 452 - 460. (0,43 д.а., з них особисто автору належить 0,31 - дослідження ролі людського фактору в транснаціональних господарських структурах у глобальному масштабі).

4. Михайлина Д.Г. Трансформація управлінських моделей в умовах глобалізації і транснаціоналізації / Д.Г.Михайлина, Н.А.Чемісова // Галицький економічний вісник. -2004. -№ 4 - С. 3 – 9. (0,42 д.а., з них особисто автору належить 0,27 д.а. - аналіз трансформації моделей управління транснаціональних господарських структур в глобалізаційних умовах).

5. Михайлина Д.Г. Глобальні вимоги транснаціоналізації людського фактора / Д.Г.Михайлина // Україна: аспекти праці. – 2004. - № 7. – С. 46 – 48. (0,29 д.а.).

6. Михайлина Д.Г. Інноваційний розвиток як основа конкурентних переваг ТНК / Д.Г.Михайлина // Україна: аспекти праці. – 2006. № 2. – С.48-51. (0,44 д.а.).

7. Михайлина Д.Г. Інтернаціоналізація як імперативна складова розвитку сучасного підприємства / Д.Г.Михайлина // Науковий вісник Чернівецького національного університету: Збірник наук. праць. Вип.. 281. Економіка. – Чернівці: Рута, 2006. – С.39 – 42. (0,38 д.а.).

8. Михайлина Д.Г. Держава і транснаціональні корпорації в умовах корпоративного глобалізму / Д.Г.Михайлина // Україна: аспекти праці. – 2006. № 7. – С.46 – 50. (0,53 д.а.).

9. Михайлина Д.Г. Транснаціоналізація і ТНК: взаємозв’язок та значення / Д.Г.Михайлина // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: Книги – ХХІ, 2007. – Вип. І Економічні науки. – С. 183 – 190. (0,43 д.а.).

10. Михайлина Д.Г. Генезис транснаціоналізації як ключової детермінанти світового господарства / Д.Г.Михайлина // Науковий вісник Чернівецького національного університету: Збірник наук. праць. Вип.. 328-329. Економіка. – Чернівці: Рута, 2007. – С. 49 – 54. (0,39 д.а.).

За матеріалами конференцій:

11. Михайлина Д.Г. Самоврядування в Україні у контексті європейської інтеграції / Д.Г.Михайлина // Муніципальне управління: досвід, проблеми та перспективи: Матеріали Першої міжвузівської науково-практичної конференції студентів та молодих науковців. - Чернівці, 2003. – С. 67 - 71. (0,39 д.а.).

12. Михайлина Д.Г. Операції з давальницькою сировиною як альтернативна форма розвитку зовнішньоекономічної діяльності крізь призму проблем промислового розвитку України / Д.Г.Михайлина // Творча спадщина Йозефа А. Шумпетера та трансформація сучасної економіки України: Матеріали XIV міжнародної науково-практичної конференції. Чернівці, 23 квітня 2003 року. – Чернівці: Рута, 2003. – С. 348 - 351. (0,17 д.а.).

13. Михайлина Д.Г. Глобалізація і транснаціоналізація: взаємозв’язок та особливості розвитку / Д.Г.Михайлина // Генезис інституційної системи сучасної економіки України. Матеріали ХVІІ міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці: Рута, 2007. – С. 224 – 225. (0,12 д.а.).

14. Михайлина Д.Г. Ключові напрямки глобальних трансформацій міжнародних торговельних потоків / Д.Г.Михайлина // Генезис інституційної системи транзитивних економік: Матеріали ХХVІІІ міжнародної науково-практичної конференції (7-8 травня 2008 р.). – Чернівці: Рута, 2008. – С. 26-27. (0,12 д.а.).