Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Андрущак Євгенія Михайлівна. Регулювання процесів банкрутства підприємств у перехідній економіці України: дисертація канд. екон. наук: 08.02.03 / Львівський національний ун- т ім. Івана Франка. - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Андрущак Євгенія Михайлівна. “Регулювання процесів банкрутства у перехідній економіці України”. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 - організація управління, планування і регулювання економікою. Львівський національний університет імені Івана Франка. - Львів, 2003.

У дисертаційній роботі проведено пошук шляхів удосконалення регулювання банкрутства підприємств в умовах перехідної економіки України на державному рівні та на рівні підприємства. Уточнено понятійний апарат, класифіковано та систематизовано причини банкрутства українських підприємств. Проаналізовано динаміку показників банкрутства в Україні, визначено основні тенденції їх змін. Удосконалено моделі антикризового управління та санації підприємств. Розроблено модель для визначення рівня загрози банкрутства українських підприємств, а також методики визначення доцільності реалізації окремих фінансових рішень. Запропоновано організаційно-економічні підходи до регулювання банкрутства на державному рівні.

У дисертації розроблено теоретичні положення та практичні рекомендації, спрямовані на удосконалення регулювання банкрутства на рівні конкретного суб’єкта господарювання і держави в цілому.

До основних наукових і практичних результатів, які одержані в дисертації та містять формулювання розв’язаної наукової проблеми, належать:

  1. У період трансформації економічної системи України до ринкових умов господарювання особливого значення набуває регулювання проблеми банкрутства підприємств, оскільки механізм банкрутства повинен діяти в напрямі перерозподілу обмежених ресурсів в економіці на користь ефективніших власників, підвищуючи результативність національної економіки шляхом її структурної перебудови. Система банкрутства та підтримки підприємств перебуває в Україні на стадії становлення, тому часто порушуються основні принципи її функціонування, низка питань у цій сфері ще остаточно не врегульована.

  2. На основі огляду наукових праць та аналізу практики з питань неплатоспроможності і банкрутства підприємств уточнено терміни “банкрутство”, “санація”, “реорганізація”, удосконалено моделі антикризового управління та санації підприємств, які діють в умовах перехідної економіки.

  3. Аналіз економічної ситуації, що склалась навколо банкрутства українських підприємств, дав змогу визначити і систематизувати основні причини виникнення кризи на підприємствах, дослідити взаємозв’язки між ними, запропонувати деякі шляхи їх подолання.

  4. Негативні макроекономічні зрушення початкового етапу переходу України до ринку зумовили виникнення великої кількості збиткових підприємств, у зв’язку з цим зростала дебіторська і кредиторська заборгованість у галузях економіки. В результаті кількість порушених справ про банкрутство мала стійку тенденцію до збільшення. Зворотний процес розпочався у 2001 р. Це свідчить про те, що у зв’язку з стабілізацією економічної ситуації Україна виходить на певний оптимальний щорічний рівень банкрутств. Зростання питомої ваги кредиторів - суб’єктів господарювання у структурі ініціаторів порушення справ про банкрутство, в якій до останнього часу переважали податкові органи, означає, що у світлі нового законодавства про банкрутство кредитори змінили своє ставлення до можливостей врегулювання взаємовідносин з боржниками із застосуванням судових процедур. Зусилля державних органів влади на цьому етапі повинні бути спрямовані на створення сприятливих умов для санації неплатоспроможних підприємств і підвищення рівня задоволення вимог кредиторів.

  1. Потрібною є діагностика кризових явищ на підприємствах. Аналіз системи показників, які для цього використовують, а також методик передбачення банкрутства, розроблених зарубіжними та вітчизняними дослідниками, дав змогу запропонувати модель для визначення рівня загрози банкрутства українських підприємств, засновану на порівнянні фактичних значень фінансових показників підприємства з їх нормативними значеннями.

  2. Санація підприємств є важливою ланкою економічної політики держави. Оздоровлення підприємства і відновлення його платоспроможності часто є кращим шляхом розв’язання проблеми неплатежів, як з макроекономічного погляду - в цілому для держави, так і з мікроекономічного - для боржників і кредиторів. Запропоновані методики визначення своєчасності та виваженості прийняття фінансових рішень стосовно збільшення статутного фонду акціонерного товариства шляхом збільшення номінальної вартості акцій, а також використання фінансового ліверіджу порівняно з додатковою емісією акцій дозволять підвищити ефективність санаційного менеджменту на підприємстві. Особливої уваги заслуговує такий організаційно-економічних захід у рамках санації підприємства, як реорганізація. Проведене дослідження дозволило виділити позитивні та негативні аспекти її реалізації.

  3. Прийнятий у червні 1999 р. Закон України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” суттєво удосконалив процедуру банкрутства в Україні, однак він не позбавлений недоліків, шляхи усунення яких запропоновано в роботі. До них можна віднести: концентрацію повноважень санатора і ліквідатора в однієї особи; встановлення значної порогової величини вимог до боржника, необхідної для порушення справи про банкрутство; визначення окремих категорій юридичних осіб, до яких неможливо застосувати процедуру банкрутства та ін. Крім того, в роботі запропоновано схему розподілу функцій між Управлінням з питань власності та банкрутства Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та державною госпрозрахунковою установою “Агентство з питань банкрутства”, яка дозволяє уникнути дублювання їх повноважень і підвищити ефективність державного регулювання банкрутства підприємств.

  4. На етапі ліквідації банкрута важливим є питання формування ліквідаційної маси. В роботі удосконалено графічний інструментарій для визначення доцільності реалізації майна банкрута у короткий термін за низькою ціною і розміщення доходів від реалізації залежно від рівня процентних ставок, а також доцільності здачі майна в оренду залежно від розміру орендних платежів та амортизаційних відрахувань.

  5. Зарубіжний досвід регулювання проблеми неспроможності, що вивчається у роботі, можна частково застосувати в умовах України для вдосконалення функціонування національної системи банкрутства і кращого виконання відведеної для неї ролі в економіці.

Публікації автора:

  1. Андрущак Є.М. Банкрутство українських підприємств: причини виникнення та правове регулювання // Вісник Львівського університету. Серія економічна. Випуск 30. - Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2001. - С.365-373.

  2. Андрущак Є.М. Досвід пострадянських країн у державному регулюванні проблеми банкрутства підприємств // Актуальні проблеми економічної теорії. Науковий збірник / За ред. проф. З.Г. Ватаманюка. - Львів: Інтереко, 2002. - 402 с. - (Формування ринкової економіки в Україні. - Спецвип. 9.). - С.307-313.

  3. Андрущак Є.М. Зарубіжний досвід розв’язання проблеми неплатоспроможності підприємств // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. Економічні науки, №2, 2002, Луцьк. - С.358-362.

  4. Андрущак Є.М. Зовнішні причини банкрутства підприємств та проблеми їх подолання в Україні // Трансформація економічної системи в Україні. Науковий збірник / За ред.
    З.Г. Ватаманюка. - Львів: Інтереко, 2000. - 516 с. - (Формування ринкової економіки в Україні. - Вип.6.). - С.172-179.

  5. Андрущак Є.М. Макроекономічні передумови збитковості підприємств та аналіз динаміки показників банкрутства в Україні // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. Щорічник. - Тернопіль: Збруч, 2002. - 427 с. - С.302-310.

  6. Андрущак Є.М. Особливості функціонування механізму банкрутства в Україні
    // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва регіону (Щорічник наукових праць). Випуск ХХХІ / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Ред.кол.: відповідальний редактор академік НАН України М.І. Долішній. - Львів, 2001. - 637 c. - С.377-388.

  7. Андрущак Є.М. Прогнозування ознак банкрутства на основі оперативного аналізу показників фінансового стану фірми // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. Економічні науки. №3, 2001, Луцьк. - С.264-271.

  8. Андрущак Є.М. Реорганізація як альтернатива ліквідації для неспроможних підприємств // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансові механізми активізації підприємництва в Україні (Збірник наукових праць). Випуск 2 (ХХХІІІ) / НАН України, Інститут регіональних досліджень. Ред.кол.: відповідальний редактор М.І. Долішній. Частина 2. - Львів, 2002. - 368 с. - С.149-156.

  9. Андрущак Є.М. Реорганізація як ефективний засіб вирішення проблеми банкрутства підприємств // Регіональна економіка. - 2002. - №1. - С.83-89.

  10. Андрущак Є.М. Санація підприємств як засіб запобігання банкрутству // Торгівля, комерція, підприємництво: Збірник наукових праць Львівської комерційної академії. - Львів: вид-во Львівської комерційної академії, 2002. - 248 с. - С.94-101.

  11. Андрущак Є.М. Удосконалення інституту банкрутства // Фінанси України. - 2001. - №9. - С.29-36.

  12. Андрущак Є.М. Економічні та правові важелі регулювання проблеми банкрутства підприємств // Українське державотворення: уроки, проблеми, перспективи: Матеріали науково-практичної конференції. - Львів: ЛФ УАДУ, 2001. - Ч.2. - 268 с. - С.105-107.

  13. Андрущак Є.М. Елементи національної системи банкрутства в Україні // Матеріали міжнародної студентсько-аспірантської наукової конференції “Актуальні проблеми формуванні економічної системи України”. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2002. - С.4-5.

  14. Андрущак Є.М. Напрямки удосконалення механізму державного регулювання процедур банкрутства в Україні // Тези міжнародної науково-практичної конференції “Фінансово-кредитне регулювання ділової активності господарюючих суб’єктів”. - Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2002. - С.3-4.

  15. Андрущак Є.М. Прогнозування імовірності банкрутства на основі інтегральної оцінки фінансового стану підприємств // Тези міжнародної науково-практичної конференції “Бухгалтерський облік в Україні на початку ХХІ ст.”. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2001. - С.355-357.

  16. Андрущак Є.М. Становлення інституту банкрутства в Україні. // Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції “Україна в ХХІ столітті: формування економічної системи”. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2001. - С.16-17.

  17. Андрущак Є.М. Структура та динаміка показників банкрутства підприємств у Львівській області // Праці Другої міжнародної третьої всеукраїнської наукової конференції студентів та молодих учених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. Частина 1. / Ред. кол. Ступін О.Б. (голова), Александров І.О. (заступник голови) та ін. - Донецьк: ДонНУ, 2002. - 371 с. - С.5-6.

  18. Андрущак Є.М. Шляхи усунення кризових явищ на підприємствах // Вісник “Економіка”. Випуски 60-61. - Київ: ВПЦ “Київський університет”, 2002. - С.111-112.