Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Яремко Юрій Іванович. Регулювання земельних відносин при становленні ринку земель аграрних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Яремко Ю.І. Регулювання земельних відносин при становленні ринку земель аграрних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами. – Європейський університет, Київ. 2007.

У роботі визначено сутність земельних відносин та економічного механізму ринку землі, проаналізовано методичні підходи до еколого-економічної оцінки земель та інституційний механізм управління земельними ресурсами в зарубіжних країнах і на Україні. Подано концептуальні основи формування ринку земель сільськогосподарського призначення, зроблено аналіз та уточнення методичних аспектів здійснення грошової оцінки землі та її оренди, визначено стан приватизації і оренди земель сільськогосподарського призначення.

За результатами дослідження наведена стратегія державної підтримки формування ринку землі, удосконалено іпотечне кредитування земельних ділянок через економічний механізм застави права оренди землі, запропонована програма врегулювання земельних відносин на зрошуваних землях, удосконалено механізм управління інформаційним забезпеченням процесу розвитку земельного ринку, рекомендовано модель екологічного менеджменту підприємства на зрошуваних землях, що значно прискорить становлення ринку землі.

Узагальнюючи результати дисертаційного дослідження з теоретичних, методичних та практичних питань щодо регулювання земельних відносин при становленні ринку земель аграрних підприємств, зроблені наступні висновки:

  1. Земельні відносини – це суспільні відносини щодо володіння, користування, розпорядження та управління землею на державному, господарському і внутрішньогосподарському рівнях як об'єктом господарювання, так і засобом виробництва у сільському господарстві. Таке визначення розкриває основний зміст земельних відносин суб'єктів господарювання на землі і орієнтує на вибір напрямів реформування та регулювання земельних відносин в аграрній сфері як шляхом удосконалення земельного законодавства, так і економічними методами.

  2. Вивчено досвід регулювання земельних відносин та основи функціонування ринку сільськогосподарських земель у зарубіжних країнах. Проаналізовано вітчизняне визначення сутності «ринку землі» та його функцій: ціноутворюючої, регулюючої, інформаційної, посередницької, контролюючої та санаційної.

  1. Встановлено, що на території Херсонської області набули право на земельну частку (пай) 208,95 тисяч селян, їм передано для паювання 1,43 млн.га сільськогосподарських угідь, або 72,4% від загальної кількості цих угідь в області. На початок 2007 року – 182,44 тисяч, або 87,3% від загальної кількості громадян, що отримали сертифікати та право на приватизацію земельних паїв, вже посвідчили своє право власності державними актами. Таким чином, землевласники юридично готові до становлення земельного ринку.

  2. Удосконалено модель стратегії державної підтримки формування ринку земель сільськогосподарського призначення, де основними напрямами, крім законодавчо-правових засад, визначено організацію дворівневого ринку управління суб'єктами його інфраструктури та пропонується система державних заходів щодо економічних важелів підвищення ефективності аграрних підприємств.

  3. Запропоновано використовувати для проведення грошової експертної оцінки земельних ділянок методичний підхід, що ґрунтується на капіталізації чистого рентного доходу, з урахуванням того, що для зрошуваних земель важливого значення набуває величина вартості земельних поліпшень в період їх експлуатації (капітальне планування земель, гіпсування, вапнування та ін.)

  4. На основі статистичних даних і проведених нами анкетних опитувань визначено, що активізація продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення аграрних підприємств дозволила за останній час не тільки значно поповнити місцеві бюджети усіх рівнів, а й спрямувати отримані кошти на вирішення економічних, екологічних проблем, розвиток інфраструктури населених пунктів та підвищення рівнів їх благоустрою, на задоволення соціально-побутових потреб і підвищення рівня життя населення.

  5. Знайшов подальший розвиток механізм іпотечного кредитування як основної складової стійкого функціонування земельного ринку, а при його становленні нами удосконалено механізм застави права оренди землі. Застава права оренди має стати ключовою ланкою у тріаді «власник-орендатор-банк», яка буде гарантом повернення кредиту і забезпечить збільшення прибутків суб'єктам цієї угоди, а також дозволить орендарям одержати середньо- та довгострокові кредити, а власникам землі – навіть у випадку неповернення кредиту – зберегти об'єкт власності.

  6. Розроблена система заходів щодо врегулювання земельних відносин на зрошуваних землях і землях під багаторічними насадженнями, які передбачають збереження технологічної цілісності таких капіталоємних об'єктів через спільну сумісну власність, сприяють ефективному використанню майнових ресурсів, екологобезпечній діяльності агроформувань при використанні природних ресурсів.

  7. Розроблено бізнес-план інформаційного забезпечення ринку сільськогосподарських земель на прикладі адміністративного району, області, де цей інформаційно-дорадчий центр, поряд з іншими послугами для аграрних товаровиробників, надає прозору інформацію щодо попиту і пропозицій на земельні ділянки.

  8. Рекомендована модель екологічного менеджменту підприємства на зрошуваних землях, що значно прискорить становлення земельного ринку за рахунок:

реалізації системи екологічного моніторингу, зменшення ймовірності виникнення екологічних ризиків;

забезпечення належного стану території аграрних підприємств і особливо в рекреаційних зонах Чорного й Азовського морів;

екологізації інженерних рішень на зрошувальних комплексах.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Яремко Ю.І. Стан та проблеми земельної реформи в Херсонській області/ Науковий вісник національного аграрного університету. – К.НАУ, 2002.-№51.- с.188-192.

  2. Яремко Ю.І. Реалізація енергозберігаючих проектів в сільському господарстві/ Науково-виробничий фаховий журнал «Бізнес-навігатор» Міжнародного університету бізнесу і права. –Херсон.: МУБІП, 2003. – №4. – с.57-63.

  3. Яремко Ю.І. Розвиток ринку несільськогосподарських земель на Херсонщині, його аналіз та проблеми/ Таврійський науковий вісник Херсонського державного аграрного університету. –Херсон: Айлант, 2004. – Випуск 31. – с.43-52.

  4. Яремко Ю.І., Благодатний В.І. Оцінка і аналіз земельних відносин на Херсонщині/ Збірник наукових праць Європейського університету. –К.: вид. ЄУ, 2005. – Том1. – с.38-42.

  5. Яремко Ю.І., Макуха В.В. Експертна грошова оцінка земельних ділянок// Землевпорядний вісник, – К., 2004. – №3. – с.80-83.

  6. Яремко Ю.І. Іпотечне кредитування як передумова розвитку земельних відносин./ Науково-виробничий фаховий журнал «Бізнес-навігатор» Міжнародний університет бізнесу і права. –Херсон: МУБІП, 2006. – №10. – с.91-100.

  7. Яремко Ю.І., Скопич О.М. Продаж чи оренда: що вигідніше для територіальних громад, органів виконавчої влади, суб’єктів підприємства?// Землевпорядний вісник, – К., 2007. – №2. – с.23-25.

В інших виданнях:

  1. Яремко Ю.І. Херсонщина: реальні плоди співробітництва/ Приватизація землі: закон, практика, проблеми. – К.: Проект підтримки приватизації землі в Україні, 2003. – випуск №1. – с.27-29.

  2. Яремко Ю.І. Земельна реформа в Херсонській області: стан і перспективи / Збірник наукових праць Херсонського державного університету. – Херсон, 2003. – с.80-83.