Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Тютюннік Олексій Анатолійович. Реґіонарна гемодинаміка, мікроциркуляція при облітеруючому атеросклерозі судин нижніх кінцівок у хворих на хронічну критичну ішемію (особливості патогенезу та обґрунтування способу реваскулярізації) : Дис... канд. наук: 14.03.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Тютюннік О.А. Реґіонарна гемодинаміка, мікроциркуляція при облітеруючому атеросклерозі судин нижніх кінцівок у хворих на хронічну критичну ішемію (особливості патогенезу та обґрунтування способу реваскуляризації). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.04 - патологічна фізіологія. – Луганський державний медичний університет. - Луганськ, 2007.

Дисертація присвячена розробці оптимального способу хірургічної реваскуляризації у хворих на облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок з наявністю хронічної критичної ішемії на підставі вивчення особливостей патогенезу змін реґіонарної гемодинаміки, мікроциркуляції, активності процесів перекисного окиснення ліпідів та метаболізму простагландинів. В хворих до проведення операцій вивчений метаболічний статус. Вперше розроблені та ієрарховані критерії для вибору метода реваскуляризації. Вивчені безпосередні та віддалені результати різних видів оперативних втручань. Розроблені та впроваджені в практичну діяльність відновні операції, доповнені поперековою симпатектомією. Отримані дані використовуються в навчальному процесі кафедр патофізіології та анестезіології, реаніматології і хірургії факультету післядипломної освіти Луганського державного медичного університету та в практичній діяльності лікарів хірургічних відділень лікарень м. Луганська.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і вирішення наукового завдання щодо ролі змін реґіонарної гемодинаміки, мікроциркуляції, активності процесів ПОЛ та метаболізму простагландинів у хворих на ОА судин нижніх кінцівок з наявністю ХКІ, та запропонований оптимальний спосіб хірургічної реваскуляризації.

  1. В хворих на ОА судин нижніх кінцівок в стадії ХКІ реєструють значне зниження реґіонарної макрогемодинаміки (значення РСТ на тильній артерії стопи – менше або дорівнює 4,19±0,17 кПа; на задній великогомілковій артерії - менше або дорівнює 5,96±0,14 кПа; КПІ – менше або дорівнює 0,37±0,04 у.о.; ПІ – приблизно дорівнює 1,37±0,22 у.о.; ІР – приблизно дорівнює 0,61±0,05 у.о.).

  2. У хворих на ОА судин нижніх кінцівок в стадії ХКІ реєстрували значне зниження інтенсивності мікроциркуляції (мікрокровообіг в ділянці першого пальця – менший або дорівнює 0,73±0,07 мл за хвилину на 100 г тканини, в ділянці стопи – менший або дорівнює 0,89±0,09 мл за хвилину на 100 г тканини; ТНК на стопі – менша або дорівнює 3,47±0,10 кПа; на гомілці – менша або дорівнює 4,06±0,05 кПа).

  3. В хворих на ХКІ до проведення хірургічного лікування мала місце активація процесів ПОЛ та посилення метаболізму простагландинів. Інтенсифікація ПОЛ мала прояв у збільшенні в сироватці крові пацієнтів концентрації ДК та МДА, а також у збільшенні показника ПГЕр. Посилення метаболізму простагландинів супроводжувалось підвищенням рівнів ПГЕ2, ПГF2, простацикліну та ТхВ2 з переважанням в системі ПГЕ2/ПГF2 останнього, а в системі простациклін/ТхВ2 – ТхВ2. Безсумнівно, що посилення ПГЕр, а також домінування простагландинів з судинозвужувальною дією (ПГF2) та агрегаційними властивостями (ТхВ2) негативно впливає на стан ішемізованих тканин.

  4. Найважливішими критеріями для вибору метода реваскуляризації у хворих на ХКІ нижніх кінцівок є: рівень і характер оклюзії магістральних артерій, а також ступінь порушень реґіонарної макрогемодинаміки та мікроциркуляції. При локалізації оклюзії на будь-якому рівні та збереженні базального мікроциркуляції на стопі, та при його прирості не менше, ніж на 30 % при ПРГ, показано виконання відновної операції в ізольованому вигляді. При локалізації оклюзії на будь-якому рівні та порушенні базального мікрокровообігу на стопі, але при збереженні його приросту не менше, ніж на 15 % при ПРГ, показано виконання відновної операції, доповненої ПС. При неможливості виконання відновної операції та порушенні мікроциркуляції в дистальних відділах кінцівки, але при збереженому прирості мікроциркуляції при ПРГ не менше, ніж на 25 %, показано виконання ПС.

  5. При вивченні безпосередніх та віддалених результатів хірургічного лікування встановлено, що найсуттєвіше покращання мікро- та макрогемодинаміки відбувалось в хворих, яким були виконані відновні операції, доповнені ПС. Для вибору найбільш оптимальної тактики хірургічного лікування та метода реваскуляризації у хворих на ОА в стадії ХКІ нижніх кінцівок, окрім клінічної оцінки, необхідно оцінювати стан мікроциркуляції та реґіонарної гемодинаміки, причому провідне значення мають не стільки вихідні показники мікроциркуляції, скільки рівень її змін при проведенні ПРГ. Розроблені критерії вибору оптимальної тактики хірургічного лікування та методів реваскуляризації дозволили отримати безпосередній позитивний результат після виконання оперативних втручань в 91,3-97,9 % випадків.

  6. Проведення операцій з реваскуляризації сприяє суттєвому зниженню активності процесів ПОЛ та метаболізму простагландинів, які грають негативну роль в патогенезі ХКІ нижніх кінцівок. Позитивні зміни виявлялись у зниженні в крові пацієнтів рівнів ДК, МДА, ПГЕ2, ПГF2, простацикліну та ТхВ2, що призводило до зменшення показника ПГЕр, а також супроводжувалось покращанням балансу простагландинів в системах ПГЕ2/ПГF2 та простациклін/ТхВ2. Найбільший позитивний вплив на метаболічні показники був відзначений при використанні відновних операцій, доповнених ПС, найменший – при використанні тільки ПС.

Публікації автора:

  1. Тютюннік О.А. Безпосередні та віддалені результати лікування хворих після різних видів операцій з реваскуляризації // Загальна патологія та патологічна фізіологія. – 2007. - № 3. – С. 56-61.

  2. Тютюннік О.А. Стан реґіонарної гемодинаміки, мікроциркуляції, активності процесів перекисного окиснення ліпідів (ПОЛ) та метаболізму простагландинів у пацієнтів з облітеруючим атеросклерозом судин нижніх кінцівок та хронічною критичною ішемією та показання до вибору метода оперативного втручання // Загальна патологія та патологічна фізіологія. – 2007. - № 2. – С. 67-72.

  3. Шор Н.А., Тютюннік О.А. Динаміка змін мікроциркуляції після виконання відновлюючих операцій у хворих на облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок в стадії хронічної критичної ішемії // Український медичний альманах. – 2004. – № 4. – С. 190-192. Особистий внесок полягає в проведенні клініко-інструментальних досліджень реґіонарної гемодинаміки та мікроциркуляції після оперативного лікування хворих, та в статистичному аналізі отриманих результатів.

  4. Шор Н.А., Тютюнник А.А. Изменения регионарной гемодинамики и микроциркуляции у больных облитерирующим атеросклерозом в стадии хронической критической ишемии нижних конечностей до и после выполнения восстановительной операции // Клінічна хірургія. – 2004. – № 6. – С. 24-27. Особистий внесок полягає в проведенні клініко-інструментальних досліджень реґіонарної гемодинаміки та мікроциркуляції до та після оперативного лікування.

  5. Шор Н.А., Чумак Ю.Ф., Реука В.И., Пронин И.В., Добрянский В.И., Сагарадзе С.А., Тютюнник А.А. Миниинвазивные восстановительные операции у больных пожилого и старческого возраста с облитерирующим атеросклерозом сосудов нижних конечностей и хронической критической ишемией // Клінічна хірургія. – 2004. – № 4-5. – С. 118-119. Особистий внесок полягає в проведенні клініко-інструментальних досліджень реґіонарної гемодинаміки та мікроциркуляції до та після оперативного лікування, та в статистичному аналізі отриманих результатів.

  6. Тютюнник А.А. Значение лазерной доплеровской флоуметрии для прогнозирования и оценки результатов поясничной симпатэктомии у больных с облитерирующим атеросклерозом сосудов нижних конечностей // Клінічна хірургія. – 2003. – № 3. – С. 49-51.

  7. Шор Н.А., Тютюнник А.А. Состояние микроциркуляции в нижних конечностях при облитерирующем атеросклерозе в стадии критической ишемии до и после восстановительных операций // Методология флоуметрии. – 2001. – Выпуск 6. – С. 69-76. Особистий внесок полягає в проведенні клініко-інструментальних досліджень мікроциркуляції до та після оперативного лікування, та в статистичному аналізі отриманих результатів.

  8. Тютюннік О.А. Прогнозування результатів реваскуляризації нижніх кінцівок у хворих облітеруючим атеросклерозом при хронічній критичній ішемії за даними лазерної допплерівської флоуметрії // Матеріали наукової конференції “Актуальні питання клінічної та експериментальної хірургії”. – Львів. - 2004. – С. 23.