Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Решотько Дмитро Олексійович. Ремоделювання і дисфункція шлуночків серця, функціональний стан серцево- судинної системи і клінічний перебіг серцевої недостатності при різних формах хронічного легеневого серця : Дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2006. — 147арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 118-147.



Анотація до роботи:

Решотько Д.О. Ремоделювання і дисфункція шлуночків серця, функціональний стан серцево-судинної системи і клінічний перебіг серцевої недостатності при різних формах хронічного легеневого серця.
– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена проблемі клініко-гемодинамічних особливостей різних форм хронічного легеневого серця. За результатами обстеження 110 хворих на ХЛС встановлено провідні відмінності судинних і бронхо-легеневих форм ХЛС з урахуванням вираженості клінічних проявів ХЛС, функціонального стану хворих, параметрів центральної гемодинаміки, систолічної і діастолічної функцій шлуночків серця та його ремоделювання, функції зовнішнього дихання. Застосування доплер-Ехо-КГ, проби з 6-хвилинною ходьбою, сатурації О2, вивчення варіабельності ритму серця дозволило з’ясувати значення легеневої гіпертензії, позакардіальних факторів, гіпоксичних та інфекційно-токсичних впливів, міокардіальної дисфункції в розвитку двох зазначених форм ХЛС.

У роботі представлено нове рішення актуальної задачі кардіології – оптимізація діагностики серцевої недостатності та оцінки її тяжкості у хворих з різними формами хронічного легеневого серця на підставі визначення і зіставлення механізмів ремоделювання й дисфункції шлуночків серця, а також функціонального стану серцево-судинної системи.

    1. Для хворих з ХЛС судинного генезу, незалежно від вираженості ЛГ, характерна дилатація ПШ, яка переважає над гіпертрофією. У хворих з помірною ЛГ (І–ІІ ступеня) це забезпечує збереження систолічної функції ПШ і серцевого викиду в спокої, а у хворих з вираженою ЛГ (ІІІ–IV ступеня) відзначається зниження систолічної функції ПШ за даними ФУ ПШ і ударного викиду ЛШ внаслідок зменшення його діастолічного наповнення та, меншою мірою, погіршення скоротливої здатності міокарда.

    2. Наявність початкових проявів дилатації ПШ, систолічної і діастолічної дисфункції обох шлуночків у хворих на ХОЗЛ при мінімальному підвищенні тиску в легеневій артерії і помірній вираженості легеневої недостатності (ОФВ1>50%) за відсутності розширення нижньої порожнистої вени свідчить про ранній розвиток первинного ураження міокарда і його важливу патогенетичну роль у формуванні ХЛС бронхо-легеневого генезу.

    3. Збільшення діаметра нижньої порожнистої вени і зменшення її спадання на вдосі за даними УЗД дозволяють об’єктивізувати декомпенсацію ХЛС бронхо-легеневого генезу.

    4. У хворих на ХЛС бронхо-легеневого генезу відзначається підвищення активності симпатичної нервової системи за даними часових характеристик варіабельності ритму серця. Вираженість його корелює з вираженістю систолічної і діастолічної дисфункції ПШ і його гіпертрофії, клінічними ознаками ХЛС і толерантністю до фізичного навантаження, незалежно від тяжкості ХОЗЛ.

    5. Дані тесту з 6-хвилинною ходьбою у хворих ХЛС бронхо-легеневого генезу не корелюють з вираженістю легеневої недостатності.

    6. У хворих із судинними формами ХЛС клінічна оцінка СН за класифікацією NYHA адекватно корелює з результатами тесту з
      6-хвилинною ходьбою. При цьому порушення функціонального стану залежать від вираженості ЛГ.

    7. Незважаючи на більш виражені клінічні ознаки системного венозного застою та наявність легеневої недостатності, для хворих на ХЛС внаслідок ХОЗЛ, на відміну від хворих із судинним генезом ХЛС, характерна менша вираженість ЛГ і систолічної дисфункції ПШ та більша величина дистанції 6-хвилинної ходьби. Це супроводжується початковим зниженням скоротливості ЛШ та більш значним порушенням його релаксації.

Публікації автора:

  1. Амосова К.М., Конопльова Л.Ф., Казаков В.Є., Ташова С.П., Решотько Д.О., Чепурний С.В. Морфо-функціональний стан правих відділів серця у хворих з різними формами судинної легеневої гіпертензії // Серцево-судинна хірургія. Щорічник наукових праць асоціації серцево-судинних хірургів України. – 2002. – №10.– С. 6–10. (Автором проведено клінічне обстеження хворих, аналіз і обробка отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка матеріалу до друку).

  2. Амосова К.М., Конопльова Л.Ф., Осадчий О.І., Чепурний С.В., Решотько Д.О. Клінічні прояви та особливості кардіогемодинаміки у хворих на хронічну посттромбоемболічну легеневу гіпертензію // Серцево-судинна хірургія. Щорічник наукових праць асоціації серцево-судинних хірургів України. – 2002.– №10.– С. 10–13. (Автором проведено клінічне обстеження хворих, аналіз і обробка отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка матеріалу до друку).

  3. Решотько Д.О., Бондар В.Б., Ковязіна Т.А., Коваленко Т.Б. Особливості кардіогемодинаміки правих відділів серця у хворих на хронічне легеневе серце бронхо-пульмонального генезу // Матеріали науково-практичної конференції «Актуальні питання кардіології і ревматології». – Київ, 2003. – С. 76. (Дисертант самостійно провів відбір пацієнтів, їхнє комплексне обстеження, аналіз отриманих результатів та формулювання висновків).

  4. Амосова К.М., Конопльова Л.Ф., Решотько Д.О., Казаков В.Є. Особливості функціонального стану серцево-судинної системи і ремоделювання шлуночків серця у хворих з хронічним легеневим серцем внаслідок первинної і постемболічної легеневої гіпертензії // Серце і судини. – 2004. – №1. – С. 57–63. (Автором проведено клінічне обстеження хворих, аналіз і обробка отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка матеріалу до друку).

  5. Амосова К.М., Конопльова Л.Ф., Решотько Д.О., Андрєєв Є.В., Руденко Ю.В. Варіабельність серцевого ритму і її зв’язок з морфо-функціональним станом правого шлуночка у хворих на хронічне легеневе серце внаслідок хронічного обструктивного захворювання легень // Український пульмонологічний журнал. – 2004. – №3. – С. 33–36. (Автором проведено підбір тематичних хворих, оцінка результатів ВРС, участь у формулюванні висновків).

  6. Амосова К.М., Конопльова Л.Ф., Решотько Д.О., Ткаченко Л.О., Нагорнова Л.Ф. Особливості серцевої недостатності у хворих хронічним легеневим серцем при хронічних обструктивних захворюваннях легень // Український терапевтичний журнал. – 2004. – №4. – С. 18–23. (Автором проведено підбір, клінічне та ультразвукове обстеження серця частини хворих на ХОЗЛ, аналіз та статистична обробка отриманих результатів, підготовка матеріалу до друку).

  7. Решотько Д.О. Порівняльний аналіз клінічних виявів серцевої недостатності і морфо-функціонального стану серця при хронічному легеневому серці васкулярного і бронхо-легеневого генезу // Серце і судини. – 2005. – №1. – С. 80–87.

  8. Патент №4662, UA, МПК 7 А61В5/02. Спосіб діагностики хронічного легеневого серця у хворих з хронічним обструктивним захворюванням легень. Решотько Дмитро Олексійович. Національний медичний Університет. – №20040705708; заявл. 13.07.2004; опубл. 17.01.2005, бюл. №1. – С. 1. (Дисертант був автором запропонованого способу діагностики ХЛС, самостійно обстежив хворих та оформив патент).