Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Авдосьєв Юрий Володимирович. Рентгенендоваскулярна хірургія портальної гіпертензії при цирозі печінки. : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2003.



Анотація до роботи:

Авдосьєв Ю.В. Рентгенендоваскулярна хірургія портальної гіпертензії при цирозі печінки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. Харківський державний медичний університет, Харків, 2003.

Дисертація присвячена проблемі хірургічного лікування хворих з ускладненнями портальної гіпертензії (ПГ) при цирозі печінки (ЦП). У дисертації розроблена рентгенендоваскулярна хірургічна тактика лікування цих ускладнень на основі результатів дослідження порушень регіонарного спланхнічного кровообігу. Отримані результати дослідження порушень регіонарної гемодинаміки, спричинених ПГ при ЦП, стали основою для визначення показань до різних методів рентгенендоваскулярних хірургічних втручань (РХВ) та розробки індивідуалізованої хірургічної тактики. З метою покращення результатів хірургічної корекції ускладнень ПГ у хворих на ЦП у стадії суб- і декомпенсації розроблено новий спосіб РХВ, а саме, трансумбілікальна катетеризація ворітної вени (ТУКВВ) з проведенням внутрішньопортальної інфузійної терапії в поєднанні з емболізацією селезінкової артерії (ЕСА). В експерименті на тваринах розроблено два нових способи рентген-хірургічного лікування ускладнень ПГ: трансюгулярне внутрішньопечінкове портокавальне шунтування, яке виконують за допомогою лазерного випромінювання та емболізація лівої шлункової вени через штучно сформований лазерний внутрішньопечінковий портокавальний шунт.

РХВ в поєднанні з ТУКВВ сприяють зниженню вираженості проявів ПГ, поліпшенню основних функціональних проб печінки, показників портальної гемодинаміки, сприяють високому рівню (87,8%) виживання хворих протягом 1,5 і більше років і поліпшенню якості їх життя. Застосування комплексного підходу до оцінки порушень регіонарної спланхнічної гемодинаміки, вибору показань і тактики хірургічного лікування, методик РХВ з використанням розробленого методу ТУКВВ в поєднанні з ЕСА дозволили досягти позитивних результатів у 75,6% хворих.

1. Виконання традиційних хірургічних втручань у хворих з поєднаними ускладненнями ПГ в стадії суб- і, особливо, декомпенсації печінкової функції (клас В і С за Child-Pugh) супроводжується високою післяопераційною летальністю (19,4% та 80,0%) внаслідок тяжкого загального стану хворих, наявності супутніх захворювань та прогресування печінкової недостатності.

2. Розроблені способи рентгенхірургічного лікування ПГ – трансюгулярна внутрішньопечінкова катетеризація ВВ з метою проведення ВПІТ і ЕЛШВ доступом через внутрішньопечінкове портокавальне сполучення або умбілікальну вену – спрямовані на лікування хворих з ускладненнями ПГ при ЦП.

3. Виконання РХВ в поєднанні з ТУКВВ і проведенням ВПІТ призводить до вираженої перебудови артеріального кровообігу в судинах ГЛБ, а також до покращення ворітнопечінкового кровотоку за рахунок адекватного зниження портального тиску та зменшення внутрішньопечінкового портального блоку.

4. Декомпресія селезінки після виконання ЕСА у ранньому післяопераційному періоді призвела до утворення у 74,1% хворих зон інфарктів селезінки від 1 до 5 см, зменшенню у 83,8% хворих розмірів селезінки на 2-5 см і, як наслідок, пригніченню її патологічної функції, що проявилося покращенням у 63,5% хворих картини периферійної крові та купіруванням проявів ВГ.

5. Упровадження в клініку комбінованої методики ТУКВВ в поєднанні з виконанням РХВ призвело до зниження післяопераційних ускладнень з 22,6% до 12,2%; зниження летальності на "висоті кровотечі" з 29,7% до 22,7%; після виконання оперативних втручань у плановому порядку – з 18,2% до 12,1%. Загальна летальність знизилася більш, ніж у 2 рази: з 24,0% до 11,2%. Послідовне (етапне) застосування РХВ, особливо в поєднанні з ТУКВВ та проведенням ВПІТ, призводить до купірування ускладнень ПГ при збереженні функціонального резерву печінки, що сприяє високому рівню (87,8%) виживання хворих протягом 1,5 і більше років та покращенню якості життя хворих з ПГ при ЦП.

Публікації автора:

1. В.Т.Зайцев, В.В.Бойко, Ю.В.Авдосьев, Ю.Б.Григоров, А.Я.Кононов, В.А.Прасол. Рентгенохирургические методы лечения осложнений внутрипеченочной портальной гипертензии //Врачебная практика. – 1999. – №3. – С.52-56.

2. Зайцев В.Т., Бойко В.В., Григоров Ю.Б., Авдосьєв Ю.В., Кононов А.Я., Прасол В.А. Експериментальне обгрунтування лазерного кавапортального шунтування в хірургії портальної гіпертензії та її ускладнень //Пленум Ради Асоціації "Нові технології ендоваскулярної хірургії. Інтервенційна радіологія в онкології, гепатології та гематології". – Зб. наук. праць. – Київ, 1999. – С.71-74.

3. Бойко В.В., Авдосьев Ю.В. Возможности рентгенхирургических вмешательств в комплексе гемостатических мероприятий при кровотечениях из верхних отделов желудочно-кишечного тракта //Шпитальна хірургія. – 2000. – №1. – С.15-17.

4. Бойко В.В., Криворучко И.А., Авдосьев Ю.В. Эндоваскулярные методы при лечении портальной гипертензии, осложненной кровотечением //Врачебная практика.–2001.–№6.–С.19-21.

5. Бойко В.В., Авдосьєв Ю.В., Криворучко І.А., Донець М.П., Крахмалова О.О. Рентгенендоваскулярні методи лікування хворих з портальною гіпертензією, ускладненою кровотечею з варикозно розширених вен стравоходу і кардії //Практична медицина. – 2002. – №2. – С.14-16.

6. Патент України № 42125А, А61В17/00: "Спосіб портокавального шунтування" /Зайцев В.Т., Бойко В.В., Кононов А.Я., Коробов А.М., Григоров Ю.Б., Прасол В.О., Авдосьєв Ю.В. Заявник – Харківський державний медичний університет. Заява від 22.01.1999. Опубл. 15.10.2001. Бюл. №9.

7. Патент України № 33664А, А61В17/00: "Спосіб лікування хворих з портальною гіпертензією, ускладненою кровотечею" /Зайцев В.Т., Бойко В.В., Григоров Ю.Б., Авдосьєв Ю.В. Заявник – Харківський державний медичний університет. Заява від 23.03.1999. Опубл. 15.02.2001. Бюл.№1.

8. Зайцев В.Т., Бойко В.В., Кононов А.Я., Коробов А.М., Григоров Ю.Б., Авдосьев Ю.В. Экспериментальное обоснование лазерного внутрипеченочного портокавального шунтирования. – Материалы ХІІ Международной научно-практической конференции: "Применение лазеров в медицине и биологии". –Харьков. – 1999. – С.23.

9. Зайцев В.Т., Бойко В.В., Григоров Ю.Б., Авдосьев Ю.В., Матвеев Е.В. Новая технология хирургического лечения больных с портальной гипертензией и ее осложнениями //Вісник морської медицини. – 1999. – № 2(6). – С.167-168.

10. Бойко В.В., Воробйов Ф.П., Григоров Ю.Б., Авдосьєв Ю.В. Хірургічна тактика та лікування хворих з кровоточущими варикозно-розширеними венами стравоходу при поліорганній недостатності. – Матеріали ХІХ з'їзду України. – Харків. – 2000. – С.22-23.

11. Бойко В.В., Криворучко И.А., Авдосьев Ю.В., Тищенко А.М., Григоров Ю.Б. К вопросу о тактике лечения пищеводно-желудочных кровотечений у больных с синдромом портальной гипертензии //Анналы хирургической гепатологии. – 2000. – Т.5, №2. – С.212.

12. Бойко В.В., Авдосьев Ю.В., Криворучко И.А. Ангиографические технологии в лечении острых кровотечений неязвенного генеза из верхних отделов желудочно-кишечного тракта //Харківська хірургічна школа. – 2002. – №2(3). – С.51.