Піняжко Олег Романович. Репаративні та нефропротекторні властивості тіотриазоліну та його нових лікарських форм: Дис... д-ра мед. наук: 14.03.05 / Львівський держ. медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2002. - 299арк. - Бібліогр.: арк. 265-296.
Анотація до роботи:
Піняжко О.Р. Репаративні та нефропротекторні властивості тіотриазоліну та його нових лікарських форм. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальнічтю 14.03.05 - фармакологія. - Інститут фармакології та токсикології АМН України, Київ, 2002.
Дисертація присвячена вивчнню, шляхом встановлення дії тіотриазоліну при різних формах експериментальної патології, застосуванню його як ліку із ранозагоювальними властивостями та нефропротектора, доведенню суттєвої ролі в цьому здатності препарату впливати на процеси ПОЛ та активність систем антирадикального захисту, створенню та вивченню нових лікарських форм тіотриазоліну (ректальних супозиторій та мазі).
Дослідження проведені на білих мишах, білих щурах, мурчаках та кролях.
На моделях асептичної та інфікованої рани шкіри, зламах кісток, виразково-ерозивних ушкодженнях слизової оболонки рота й приямої кишки, а також експериментальної патології нирок (сальмонельозний ендотоксикоз, гломерулонефрит Ліндемана, гостра та хронічна інтоксикація етиленгліколем) встановили, що тіотриазолін при внутрішньом'язовому введенні сприяє швидкому загоюванню ран, зламів кісток, відновленню функції нирок, що свідчить про наявність у нього репаративних та нефропротекторних властивостей.
2% мазь тіотриазоліну виявилась ефективною при лікуванні виразково-ерозивних ушкрджень слизової оболонки та ран шкіри.
Ректальні супозиторії тіотриазоліну сприяли загоюванню асептичних та запально-ерозивних ушкоджень слизової оболонки прямої кишки.
Механізм лікувальної дії тіотриазоліну обумовлений інгібуванням процесів ПОЛ та активацією антиоксидантної системи.
В роботі наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукової проблеми, яка визначається експериментальним обгрунтуванням доцільності застосування тіотриазоліну та його нових лікарських форм для активації репаративних процесів у організмі та нормалізації функціонального стану нирок.
Внутрішньом'язове введення тіотриазоліну (50,100,250 мг/кг протягом 7-45 діб) білим щурам вірогідно збільшує міцність поопераційного рубця на 120- 134%, прискорює загоювання ран шкіри, стимулює остеосинтез (збільшує вміст остеогенного компоненту на 90%), що свідчить про наявність у нього репаративних властивостей. У цьому відношенні тіотриазолін переважає метилурацил, калію оротат, дибунол.
Використання тіотриазоліну (внутрішньом'язово в дозі 250 мг/кг) при нефропатії сальмонельозної етіології, гломерулонефриті Ліндемана, гострій етиленгліколевій інтоксикації супроводжується вірогідним посиленням діурезу на 43,4-53,4%, зменшенням концентрації креатиніну в крові на 35-65%, білку в сечі на 26,6-68,3%, відновленням ниркового транспорту калію та натрію, що свідчить про його нефропротекторну дію, особливо, при гломерулонефриті.
Внутрішньом'язове введення тіотриазоліну (250 мг/кг маси тіла протягом 180-и діб) щурам попереджувало розвиток нефролітіазу – перешкоджало випаданню кристалів оксалату кальцію в просвіт канальців і запобігало порушенню функції нирок.
2% мазь тіотриазоліну на моделях катарального та виразково-некротичного гінгівіту, асептичної рани шкіри проявляє виразні репаративні властивості, що підтверджується вірогідним скороченням термінів загоювання виразок з 13 до 6 діб, збільшенням міцності поопераційного рубця на 212%.
Ректальне введення супозиторіїв із тіотриазоліном (0,2 г на тварину) щурам із різаною раною шкіри, запально-ерозивним ураженням слизової оболонки прямої кишки сприяє прискоренню проліферації клітинних елементів, зростанню міцності пооопераційного рубця на 119% (р<0,05) та скороченню строків загоювання повношарової рани шкіри.
В дослідах на білих щурах біодоступність тіотриазоліну в складі супозиторіїв ректальних становить 60%, тоді як при пероральному введенні таблетної маси – 16,9%.
Застосування супозиторіїв ректальних з тіотриазоліном за умов отруєння білих щурів тетрахлорметаном супроводжується нормалізацією основних показників функціонального стану печінки (трансаміназ, білірубіну та ін.) в такій же мірі, як і при використанні ін'єкційної форми тіотриазоліну.
Механізм дії тіотриазоліну при вивчених формах ранового процесу та патології нирок полягає в його здатності пригнічувати процеси ПОЛ (знижувати рівень малонового диальдегіду, дієнових кон'югатів), підвищувати активність ферментів антиоксидантного захисту (супероксид-дисмутази, каталази, глютатіонпероксидази), сприяти збереженню вмісту альфа-токоферолу в грануляційній тканині та в нирках.
Публікації автора:
Вплив тіотриазоліну на систему гемостазу в умовах етиленгліколевої інтоксикації / О.Р. Піняжко, І.П. Кайдашев, В.Р. Стець, Г.Ю. Бучковська // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. - 1997. - Т.2. - С. 231-235; (внесок здобувача – 50%).
Піняжко О.Р., Кайдашев І.П., Стець О.В. Вплив тіотриазоліну на показники перекисного окислення ліпідів та ферменти антиоксидантного захисту в крові і тканинах нирок в умовах гострої етиленгліколевої інтоксикації // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. - 1997. - Т.2. - С. 237-241; (внесок здобувача – 85%).
Піняжко О.Р., Пащенко С.Н., Стець О.В. Порівняльна оцінка ефективності дії синтетичних антиоксидантів на регенерацію кістки // Ліки. - 1997. - №2.- С. 95-97; (внесок здобувача – 85%).
Піняжко О.Р., Ковалів Ю.Б. Цитопротекторна та антиоксидантна дія фраксипарину та тіотриазоліну в корекції гіперкоагуляційного стану при нефропатіях // Ліки. - 1997. - №5. - С. 60-64; (внесок здобувача – 85%).
Піняжко О.Р., Кайдашев І.П., Стець О.В. Корекція тіотриазоліном функції нирок за умов гострої етиленгліколевої інтоксикації // Практична медицина. - 1997. - №5-6. - С. 119-121; (внесок здобувача – 90%).
Піняжко О.Р., Кухарчук О.Л., Стець О.В. Вплив тіотриазоліну на функцію нирок, стан перекисного окислення ліпідів і активність ферментів антиоксидантного захисту в щурів із сальмонельозним токсикозом // Актуальні питання нефрології. - Київ. - 1998. - Вип.2. - С. 51-59; (внесок здобувача – 85%).
Піняжко О.Р., Кухарчук О.Л., Стець О.В Вплив тіотриазоліну на функцію нирок, стан перекисного окислення ліпідів і активність ферментів антиоксидантного захисту в щурів із гломерулонефритом // Актуальні питання нефрології. - Київ. - 1998. - Вип.2. - С. 60-67; (внесок здобувача – 90%).
Піняжко О.Р. Дослідження нешкідливості ін'єкційної форми тіотриазоліну для внутрішньовенного введення // Вісник наукових досліджень. - 1997. - Вип. 2. - С. 46-51.
Піняжко О.Р Дослідження наявності у тіотриазоліну алергізуючих властивостей // Вісник наукових досліджень. - 1997. - Вип.3. - С. 26-30.
Піняжко О.Р Вплив тіотриазоліну на ізольоване за Лангендорфом серце щура // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. - 1998. - Т.2. - С. 15-19.
Піняжко О.Р., Стець О.В. Вплив тіотриазоліну на морфометричні показники тканини печінки за умов тетрахлорметанового гепатиту. - Актуальні питання морфології - Фахове видання наукових праць ІІ національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України - Луганськ, - 1998. - С. 200-202; (внесок здобувача – 80%).
Піняжко О.Р. Дослідження антиангінальної активності тіотриазоліну. Актуальні проблеми клінічної фармакології. - Вінниця, 1998. - С. 151.
Дослідження нешкідливості та специфічної активності супозиторій з тіотриазоліном / Піняжко О.Р., Стець О.В., Кучеренко Л.І. та ін. Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки і практики: Збірник наук. статей. - Запоріжжя, 1998. - Вип.2, Т.2. - С. 64-67; (внесок здобувача – 60%).
Дослідження нешкідливості і специфічної дії 2% мазі тіотриазоліну /Піняжко О.Р., Стець В.Р., Бучковська Г.Ю. та ін. Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки і практики: Збірник наук.статей. - Запоріжжя, 1998. - Вип.2, Т.2. - С. 90-91; (внесок здобувача – 70%).
Стець О.В., Піняжко О.Р. Вплив тіотриазоліну на функцію нирок і показники ПОЛ при експериментальному нефролітіазі // Фармакологічний вісник. - 1998. - №2. - С. 72-74; (внесок здобувача – 50%).
Піняжко О.Р., Кайдашев І.П., Стець О.В. Вплив тіотриазоліну на показники перекисного окислення ліпідів та ферменти антиоксидантного захисту в крові і тканинах нирок в умовах гострої етиленгліколевої інтоксикації // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. - 1997. - Т.2. - С. 237-241; (внесок здобувача – 80%).
Стець В.Р., Піняжко О.Р., Стець О.В. Вивчення впливу тіотриазоліну на органи дихання та серцево судинну систему // Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства. - Львів: Віче, 1996. - С. 76; (внесок здобувача – 85%).
Пиняжко О.Р. Влияние тиотриазолина на углеводно-энергетический обмен, состояние перекисного окисления липидов и кислотно-щелочного состояния крови при экспериментальной циркуляторной гипоксии // Revista Farmaceutica a Moldovei. - 1997. - N2. - P. 32-38.
Пиняжко О.Р. Изменения гемодинамических показателей в норме, при окклюзии коронарных сосудов и под влиянием тиотриазолина // Revista Farmaceutica a Moldovei. - 1997. - N3. - P. 19-25.
O.R. Pinyazhko, O.I. Kucharchuk, O.V. Stets. The study of thiotriazoline nephroprotective properties // Aktuality v nephrologii. - Sv. 4. - Cislo 1. - 1998. - P. 85; (внесок здобувача – 85%).