Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Юсупалiєва Муяссар Мансурiвна. Респiраторна допомога на етапi санаторно-курортного лiкування хронiчного обструктивного захворювання легенiв : Дис... д-ра наук: 14.01.27 - 2008.



Анотація до роботи:

Юсупалієва М.М. Респіраторна допомога на етапі санаторно-курортного лікування хронічного обструктивного захворювання легенів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.27 - пульмонологія. Кримський республіканський науково-дослідний інститут фізичних методів лікування і медичної кліматології імені І.М. Сєченова, Ялта, 2008 р.

В дисертації подано наукове рішення проблеми клінічної пульмонології, що виражається в обгрунтовуванні респіраторної допомоги у вигляді гіпоксично-гіперкапнічного стимулу (ГГС) в комплексному санаторно-курортному лікуванні (СКЛ) хронічного обструктивного захворювання легенів (ХОЗЛ). Виявлені особливості реагування ряду фізіологічних систем організму на дію ГГС у хворих на ХОЗЛ. Описані клінічні ефекти і показана можливість підвищення ефективності дії методів фізіотерапії при ХОЗЛ у разі їх комбінованого використання з ГГС. Розроблено новий алгоритм прийняття рішення про лікування ХОЗЛ на етапі СКЛ з використанням ГГС в комбінації з різними методами фізіотерапії.

В дисертації подано наукове рішення проблеми клінічної пульмонології, що виражається в обгрунтовуванні використання респіраторної допомоги у вигляді гіпоксично-гіперкапнічного стимулу в комплексному санаторно-курортному лікуванні ХОЗЛ.

1. Включення гіпоксично-гіперкапнічного стимулу (ГГС) у вигляді курсу тренувань додатково до базового медикаментозного і курортного лікування хворих на ХОЗЛ дозволяє добитися вираженого локального і незначного системного протизапальних ефектів, оптимізувати вентиляцію легенів, збільшити легеневі об'єми, поліпшити прохідність бронхів на всіх рівнях, поліпшити стан серцево-судинної системи, підвищити фізичні можливості хворих, поліпшити стан імунної системи за рахунок зменшення дефіциту Т-ланки імунітету і частково зменшити активність процесів вільно-радикального окислення. Разом це призводить до суттєвого покращення віддалених наслідків СКЛ.

2. Вплив ГГС в комплексі СКЛ хворих на ХОЗЛ залежить від стадії захворювання. Найбільш виражені клінічні ефекти використання ГГС з боку вентиляції легких, легеневих об'ємів, бронхіальної прохідності, насиченості артеріальної крові киснем і фізичних можливостей хворих на ХОЗЛ виявляються при 1-й стадії, менш виражені – при 2-й стадії і мінімальні – при 3-й стадії захворювання.

3. У хворих на ХОЗЛ вивчені методи фізіотерапії (електротерапія постійним струмом, ампліпульстерапія, дециметрохвильова електротерапія, електростимуляція дихання, внутрішньовенне лазерне опромінювання крові, неінвазивна магнітолазерна терапія, ароматерапія) здатні спричинити переважно локальні і, рідше, системні ефекти. Переважання локальних клінічних ефектів у вигляді місцевої протизапальної дії властиво електротерапії постійним струмом, дециметрохвильовій терапії, ампліпульстерапії і електростимуляції дихання; у вигляді дренажної дії – електростимуляції дихання і ампліпульстерапії. Системні клінічні ефекти у вигляді системної протизапальної реакції, зсувів з боку системного імунітету, перекислого окислення ліпідів, антиоксидантного захисту і фізичних можливостей хворих здатні здійснити внутрішньовенне лазерне опромінювання крові, неінвазивна магнітолазерна терапія і ароматерапія.

4. Курсова дія (10 процедур протягом 2 тижнів) вивчених фізіотерапевтичних чинників в комплексі СКЛ (термін 18-20 днів) хворих на ХОЗЛ визиває незначні за вираженістю локальні і системні клінічні ефекти. Вивчені фізичні лікувальні методи, що використовувалися на додаток до базового лікарського лікування, істотно не впливають на безпосередню ефективність СКЛ хворих на ХОЗЛ, але дозволяють досягти більш значущих благополучних віддалених результатів лікування (через 1 рік) у порівнянні з лікуванням без їх застосування.

5. Додавання ГГС до вивчених фізіотерапевтичних методів на етапі СКЛ хворих на ХОЗЛ призводить до більш виражених клінічних ефектів, властивих цім методам, як на локальному, так і на системному рівнях розвитку патологічного процесу.

6. В комплексі СКЛ хворих на ХОЗЛ із вивчених фізіотерапевтичних методів найбільш вираженим локальним протизапальним ефектом володіють, у міру убування, ГГС + електростимуляція дихання, ГГС + дециметрохвильова терапія, а системний – ГГС + дециметрохвильова терапія, ГГС + внутрішньовенне лазерне опромінювання крові (або ГГС + неінвазивна магнітолазерна терапія).

7. На етапі СКЛ із вивчених фізіотерапевтичних методів максимальний вплив на функцію зовнішнього дихання, насиченість артеріальної крові киснем і рухові можливості хворих надають, у міру убування, ГГС + електростимуляція дихання, ГГС + дециметрохвильова терапія і ГГС + ампліпульстерапія.

8. Імунномодулюючим ефектом у хворих на ХОЗЛ на етапі СКЛ володіють комплекси ГГС + ароматерапія, ГГС + внутрішньовенне лазерне опромінювання крові і ГГС + неінвазивна магнітолазерна терапія, які в рівній мірі впливають як на Т-ланку, так і на В-ланку імунітету.

9. Гіполіпідемічним і антиоксидантним ефектами у хворих на ХОЗЛ на етапі СКЛ володіють ГГС + ароматерапія, ГГС + неінвазивна магнітолазерна терапія і ГГС + внутрішньовенне лазерне опромінювання крові, які майже в рівній мірі впливають на ліпідний обмін, перекисле окислення ліпідів і антиоксидантний захист.

10. Фізіотерапевтичні впливи, засновані на використанні електричного струму і електромагнітних полів (електротерапія постійним струмом, дециметрохвильова терапія і ампліпульстерапія), здатні здійснювати деякий прооксидантний вплив і усугубляти дисбаланс системи «перекисле окислення ліпідів – антиоксидантний захист», спричиненого основним патологічним процесом. Додавання ГГС у вигляді курсу тренувань призводить до нівеляції прооксидантного ефекту у цих фізіотерапевтичних чинників.

11. Комбіноване застосування ГГС і фізіотерапевтичних методів призводить до істотного поліпшення як безпосередніх, так і віддалених (через 1 рік) результатів СКЛ хворих на ХОЗЛ, що виявляється в досягненні 50.0-70.5% випадків (без включення ГГС – в 20.5-28.6% випадків) благополучних безпосередніх і в 74.1-85.2% випадків (без включення ГГС – в 57.7-73.4% випадків) благополучних віддалених результатів курортного лікування.

12. Для вибору комбінованого фізіотерапевтичного комплексу хворим на ХОЗЛ на етапі СКЛ розроблено алгоритм, що включає клініко-логічну модель патологічного процесу (перелік узагальнюючих клінічних параметрів з зазначенням кількості, назв і методу формалізованого опису градацій кожного з параметрів), блок лікувальних чинників з описом їх клінічних ефектів і схему послідовних дій в залежності від стадії захворювання, фази запального процесу, станів системи перекислого окислення ліпідів, антиоксидантного захисту і імунітету. Застосування алгоритму вибору комбінованого лікувального комплексу хворим на ХОЗЛ дозволяє поліпшити організацію СКЛ, що виявляється в зростанні безпосередніх благополучних результатів лікування в цілому на 24.1% і віддалених благополучних результатів лікування на 16.0%.

Рекомендації по науково-теоретичному і практичному використанню одержаних результатів

ГГС у хворих на ХОЗЛ на етапі СКЛ слідує розглядати як тренуючий чинник, що володіє неспецифічною дією. Курсове використання ГГС призводить до істотного поліпшення віддалених результатів курортного лікування. Вплив ГГС залежить від стадії ХОЗЛ. Найбільш виражені сприятливі клінічні ефекти ГГС здатний надати при 1-й і 2-й стадії ХОЗЛ.

У хворих на ХОЗЛ на етапі СКЛ вивчені методи фізіотерапії (електротерапія постійним струмом, дециметрохвильова терапія, ампліпульстерапія, електростимуляція дихання, внутрішньовенне лазерне опромінювання крові, неінвазивна магнітолазерна терапія, ароматерапія) при курсовому впливу (10 процедур протягом 2 тижнів) спричиняють лише незначні за вираженістю локальні і системні клінічні ефекти. ГГС посилює клінічні ефекти фізіотерапевтичних чинників, які їм притаманні, у хворих на ХОЗЛ як на локальному, так і на системному рівнях розвитку патологічного процесу.

ГГС на курорті здійснюється у вигляді курсу тренувань. Показаннями до застосування у хворих на ХОЗЛ тільки гіпоксично-гіперкапнічних тренувань є 1-а і 2-а стадії ХОЗЛ, фаза ремісії і неповної ремісії. Методика проведення гіпоксично-гіперкапнічних тренувань представлена декількома варіантами. Базова методика проведення ГГС викладена в практичних рекомендаціях:

Нормобарические гипоксически-гиперкапнические тренировки в пульмонологической практике: Методические рекомендации / Составители: Е.С. Короленко, С.С. Солдатченко, С.И. Ковальчук, М.М. Юсупалиева, Г.Г. Масликова. – Ялта: КР НИИ им. И.М.Сеченова, 1996. – 11 с.

Показання до призначення хворим на ХОЗЛ комбінованих фізіотерапевтичних методів на основі гіпоксично-гіперкапнічних тренувань.

1. При значній активності запального процесу і наявності системних ознак запалення методом вибору є комбінація ГГС + дециметрохвильова терапія; при мінімальних або незначних проявах системного компоненту запалення і наявності виражених або помірних локальних ознак запалення доцільно використовувати ГГС + електростимуляція дихання; при незначних/помірних проявах системного і локального компонентів запалення показано застосування ГГС + внутрішньовенне лазерне опромінювання крові (або ГГС + неінвазивна магнітолазерна терапія).

2. При виражених функціональних порушеннях (2 стадія захворювання) методом вибору є ГГС + електростимуляція дихання або ГГС + дециметрохвильова терапія, при помірних функціональних порушеннях (1 стадія захворювання) можна використовувати ГГС + ампліпульстерапія.

3. При імунологічних порушеннях рекомендується на вибір використання ГГС + ароматерапія, ГГС + внутрішньовенне лазерне опромінювання крові або ГГС + неінвазивна магнітолазерна терапія, а за наявності змін тільки з боку В-ланки імунітету і вираженої активності запального процесу – ГГС + дециметрохвильова терапія.

4. При підвищених рівнях показників ліпідного обміну в крові, надмірної активації процесів вільно-радикального окислення, пониженій активності антиоксидантного захисту рекомендується на вибір використання ГГС + ароматерапія, ГГС + неінвазивна магнітолазерна терапія або ГГС + внутрішньовенне лазерне опромінювання крові.

Для попередження прооксидантного впливу фізіотерапевтичних чинників, заснованих на використанні електричного струму і електромагнітних полів (електротерапія постійним струмом, дециметрохвильова терапія і ампліпульстерапія), слід додати вплив ГГС у вигляді курсу тренувань.

Публікації автора:

1. Юсупалиева М.М. Гипоксически-гиперкапнические тренировки в лечении больных хроническим обструктивным бронхитом / М.М. Юсупалиева // Вестник физиотерапии и курортологии. – 1995. – №2. – С.10-11.

2. Юсупалиева М.М. Эффективность эндобронхиального лазерного облучения в лечении больных хроническим бронхитом / М.М. Юсупалиева, В.И. Яковлев // Вестник физиотерапии и курортологи. – 1997. – № 1. – С.22-23.

3. Юсупалиева М.М. Клинические эффекты гипоксически-гиперкапнической стимуляции при хроническом обструктивном заболевании легких / М.М. Юсупалиева // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крымского республиканского НИИ имени И.М.Сеченова. - Ялта, 2004. - Том XV, Часть 2. – С.80-99.

4. Юсупалиева М.М. Гипоксически-гиперкапническая стимуляция в комбинации с электротерапией постоянным током при хроническом обструктивном заболевании легких / М.М. Юсупалиева // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крымского республиканского НИИ имени И.М.Сеченова. - Ялта, 2004. - Том XV, Часть 2. – С.100-120.

5. Юсупалиева М.М. Немедикаментозные методы в комплексном лечении бронхолегочных заболеваний / М.М. Юсупалиева, А.А. Шатров, С.Р.Даниленко // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крым. респуб. НИИ им. И.М. Сеченова. – Ялта, 2005. – Том XVI. – С.139-149.

6. Юсупалиева М.М. Гипоксически-гиперкапническая стимуляция в комбинации с внутривенным лазерным облучением крови при хроническом обструктивном заболевании легких / М.М. Юсупалиева // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крымского республиканского НИИ имени И.М.Сеченова. - Ялта, 2005. - Том XVI, Часть 2. – С.72-92.

7. Юсупалиева М.М. Гипоксически-гиперкапническая стимуляция в комбинации с дециметроволновой терапией при хроническом обструктивном заболевании легких / М.М. Юсупалиева // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крымского республиканского НИИ имени И.М.Сеченова. - Ялта, 2005. - Том XVI, Часть 2. – С.93-113.

8. Юсупалиева М.М. Гипоксически-гиперкапническая стимуляция в комбинации с амплипульстерапией при хроническом обструктивном заболевании легких / М.М. Юсупалиева // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крымского республиканского НИИ имени И.М.Сеченова. - Ялта, 2006. - Том XVII, Часть 1. – С.92-114.

9. Юсупалиева М.М. Гипоксически-гиперкапническая стимуляция в комбинации с электростимуляцией дыхания при хроническом обструктивном заболевании легких / М.М. Юсупалиева // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крымского республиканского НИИ имени И.М.Сеченова. - Ялта, 2006. - Том XVII, Часть 1. – С.114-136.

10. Шатров А.А. Электростимуляция дыхания и дециметроволновая терапия на санаторно-курортном этапе реабилитации больных бронхиальной астмой / А.А. Шатров, М.М. Юсупалиева // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крымского республиканского НИИ имени И.М.Сеченова. - Ялта, 2006. - Том XVII, Часть 2. – С.109-118.

11. Юсупалиева М.М. Гипоксически-гиперкапническая стимуляция в комбинации с ароматерапией при хроническом обструктивном заболевании легких / М.М. Юсупалиева // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крымского республиканского НИИ имени И.М.Сеченова. - Ялта, 2006. - Том XVII, Часть 2. – С.127-149.

12. Юсупалиева М.М. Гипоксически-гиперкапническая стимуляция в комбинации с неинвазивной магнитно-лазерной терапией при хроническом обструктивном заболевании легких / М.М. Юсупалиева // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крымского республиканского НИИ имени И.М.Сеченова. - Ялта, 2007. - Том XVIII, Часть 1. – С.110-132.

13. Юсупалиева М.М. Клинические эффекты методов аппаратной физиотерапии при их отдельном и комбинированном с гипоксически-гиперкапнической стимуляцией использовании при хроническом обструктивном заболевании легких / М.М. Юсупалиева // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крымского республиканского НИИ имени И.М.Сеченова. - Ялта, 2007. - Том XVIII, Часть 1. – С.132-159.

14. Юсупалиева М.М. Результаты санаторно-курортного лечения больных хроническим обструктивным заболеванием легких при отдельном и комбинированном использовании методов аппаратной физиотерапии и гипоксически-гиперкапнической стимуляции / М.М. Юсупалиева, А.А.Шатров, Л.П. Шубина, С.Н. Беляева // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крымского республиканского НИИ имени И.М.Сеченова. - Ялта, 2007. - Том XVIII, Часть 2. – С.122-149.

15. Савченко В.М. Алгоритм выбора метода аппаратной физиотерапии в комбинации с гипоксически-гиперкапнической стимуляцией при хроническом обструктивном заболевании легких на этапе санаторно-курортного лечения / В.М.Савченко, М.М.Юсупалиева, А.А.Шатров, С.И.Ковальчук, А.Ф.Пьянков, Л.Ш.Дудченко // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крымского республиканского НИИ имени И.М.Сеченова. - Ялта, 2007. - Том XVIII, Часть 2. – С.51-85.

16. Юсупалиева М.М. Комбинированное применение гипоксически-гиперкапнического стимула и неинвазивной магнитолазерной терапии при хроническом обструктивном заболевании легких на этапе санаторно-курортного лечения / М.М. Юсупалиева // Одесский медицинский журнал. – 2007. – № 5 (103). – С.46-52.

17. Юсупалиева М.М. Комбинированное применение гипоксически-гиперкапнической стимуляции и дециметроволновой терапии при хроническом обструктивном заболевании легких на этапе восстановительного лечения / М.М. Юсупалиева // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2007. – Специальный выпуск. – С.23-27.

18. Юсупалиева М.М. Комбинированное применение гипоксически-гиперкапнического стимула и амплипульстерапии при хроническом обструктивном заболевании легких на этапе санаторно-курортного лечения / М.М. Юсупалиева // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2007. – № 3. – С.22-26.

19. Юсупалиева М.М. Влияние комбинированного применения гипоксически-гиперкапнического стимула и методов аппаратной физиотерапии на иммунную систему больных хроническим обструктивным заболеванием легких / М.М. Юсупалиева, В.М.Савченко // Международный медицинский журнал. – 2007. – Т.13, № 3. – С.98-104.

20. Юсупалиева М.М. Функция внешнего дыхания у больных хроническим обструктивным заболеванием легких при комбинированном применении гипоксически-гиперкапнического стимула и методов аппаратной физиотерапии на этапе медицинской реабилитации / М.М. Юсупалиева // Таврический медико-биологический вестник. – 2007. – Т.10, № 4. – С.120-126.

21. Юсупалиева М.М. Состояние воспалительного процесса у больных хроническим обструктивным заболеванием легких при комбинированном применении гипоксически-гиперкапнического стимула и методов аппаратной физиотерапии на этапе медицинской реабилитации / М.М. Юсупалиева // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крым. гос. мед. ун-та им. Георгиевского. – Симферополь, 2007. – Том 143, Часть VI. – С.162-168.

22. Юсупалиева М.М. Влияние комбинированного применения гипоксически-гиперкапнического стимула и лазеротерапии на клинико-функциональное состояние больных хроническим обструктивным заболеванием легких / М.М. Юсупалиева // Международный медицинский журнал. – 2007. – Т13, № 4. – С.114-118.

23. Юсупалиева М.М. Комбинированное применение гипоксически-гиперкапнического стимула и электротерапии постоянным током при хронической обструктивной болезни легких на этапе санаторно-курортного лечения / М.М. Юсупалиева // Мед. реабилит., куротол. и физиотерапия. – 2007. – № 4 (52). – С.3-8.

24. Юсупалиева М.М. Комбинированное применение гипоксически-гиперкапнического стимула и электростимуляции дыхания при хроническом обструктивном заболевании легких на этапе санаторно-курортного лечения / М.М. Юсупалиева // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2007. – № 4. – С.30-34.

25. Юсупалиева М.М. Влияние комбинированного применения гипоксически-гиперкапнического стимула и методов аппаратной физиотерапии на систему перекисного окисления липидов и антиоксидантной защиты у больных хроническим обструктивным заболеванием легких / М.М. Юсупалиева, В.М.Савченко // Укр. терапевтический журнал. – 2008. – Т.10, № 1. – С.45-51.

26. Юсупалиева М.М. Гипоксически-гиперкапническая стимуляция при хроническом обструктивном заболевании легких на этапе медицинской реабилитации / М.М. Юсупалиева, В.М.Савченко // Укр. пульмонологический журнал. – 2008. – № 1. – С.35-39.

27. Юсупалиева М.М. Комбинированное применение гипоксически-гиперкапнического стимула и ароматерапии при хроническом обструктивном заболевании легких на этапе санаторно-курортного лечения / М.М. Юсупалиева // Архив клинической и экспериментальной медицины. – 2008. – Т.17, № 1. – С.45-51.

28. Патент 17893 Україна, МПК A61M25/00, A61N5/067. Спосіб лікування неспецифічних захворювань органів дихання / Солдатченко С.С., Юсупалієва М.М., Яковлєв В.І.; заявник і патентовласник Крим. республ. НДІ ім. І.М.Сєченова. – №96072915; заявлено 19.07.1996; опубліковано 03.06.1997, Бюл. № 5.

29. Патент 17894 Україна, МПК A61M25/00, A61М31/00. Спосіб лікування неспецифічних запальних захворювань легенів / Солдатченко С.С., Яковлєв В.І., Юсупалієва М.М.; заявник і патентовласник Крим. республ. НДІ ім. І.М.Сєченова. – №96083129; заявлено 05.08.1996; опубліковано 03.06.1997, Бюл. № 5.

30. Патент 30116 Україна, МПК A61B5/00 A61B5/08. Спосіб вимірювання загальної ємкості легенів / Юсупалієва М.М., Мірзоян С.А., Ковальчук С.І.; заявник і патентовласник Крим. республ. НДІ ім. І.М.Сєченова. – №97126334; заявлено 26.12.1997; опубліковано 15.11.2000, Бюл. № 6.

31. Ковальчук С.И. Опыт использования нормобарического гипоксически-гиперкапнического стимула дыхания в реабилитации больных хроническим бронхитом и бронхиальной астмой / С.И. Ковальчук, Н.А. Нилова, М.М. Юсупалиева, Т.О. Приемко // Актуальные вопросы клинической и экспериментальной курортологии и физиотерапии: Труды Крым. респуб. НИИ им. И.М. Сеченова. – Симферополь: Таврида, 1994. – Том VII. Материалы международной научной конференции, посвященной 80-летию Крымского НИИ имени И.М. Сеченова. – С.67-68.

32. Масликова Г.Г. Использование гиперкапнически-гипоксических тренировок в лечении больных хроническим бронхитом и бронхиальной астмы / Г.Г. Масликова, С.И. Ковальчук, С.Р. Даниленко, М.М. Юсупалиева // Пульмонология: 5-й Национальный конгресс по болезням органов дыхания: сборник резюме. Москва, 14-17 марта 1995 г. – М., 1995. – № 583.

33. Юсупалиева М.М. Повышение эффективности лечения больных хроническим бронхитом при использовании ароматерапии в сочетании с вспомогательной искусственной вентиляцией легких / М.М. Юсупалиева, Н.В. Арванити, Е.Н. Байдак, В.И. Яковлев // Использование природных биорегуляторов в практической медицине: тезисы докладов научно-практической конференции. Ялта, 2-6 октября 1995 г. – Ялта, 1995. – С.22-23.

34. Юсупалиева М.М. Клинико-иммунологическая оценка эффективности композиции эфирных масел в лечении больных хроническим бронхитом / М.М. Юсупалиева, А.А. Грабильцева, Е.Н. Байдак // Использование природных биорегуляторов в практической медицине: тезисы докладов научно-практической конференции. Ялта, 2-6 октября 1995 г. – Ялта, 1995. – С.23-24.

35. Юсупалиева М.М. Клинико-иммунологическое обоснование применения композиционных смесей растительных эфирных масел в комплексе с гипоксически-гиперкапнической терапией при профилактике неспецифических заболеваний органов дыхания / М.М. Юсупалиева, У.К. Юсупалиев // Природные биорегуляторы: тезисы докладов научно-практической конференции. Ялта, 7-11 октября 1993 г.; 16-21 мая 1994 г. – Ялта, 1995. – С. 59-61.

36. Юсупалиева М.М. Влияние композиционных смесей растительных эфирных масел в комплексе с гипоксически-гиперкапнической терапией на показатели местного иммунитета у больных хроническим бронхитом / М.М. Юсупалиева, У.К. Юсупалиев // Природные биорегуляторы: тезисы докладов научно-практической конференции. Ялта, 7-11 октября 1993 г.; 16-21 мая 1994 г. – Ялта, 1995. – С.90-92.

37. Юсупалиева М.М. Внутривенная лазерная терапия в комплексном санаторно-курортном этапе лечении больных хроническими неспецифическими заболеваниями легких / М.М. Юсупалиева, Т.А. Грабильцева, Н.В. Арванити // Применение лазеров в биологии и медицине: сборник научных докладов, тезисов и методик по лазерной терапии. Киев, 11-14 октября 1995 г. – Киев, 1995. – Часть 1. – С.175-176.

38. Юсупалиева М.М. Новые лечебно-реабилитационные комплексы при бронхиальной астме и хронических бронхитах / М.М. Юсупалиева, А.А. Шатров, Т.А. Грабильцева, В.И. Яковлев, Е.Н. Байдак, А.В. Пидаев // Актуальные вопросы немедикаментозного лечения заболеваний органов дыхания и нервной системы: материалы Украинской научно-практической конференции. Ялта, 22-23 мая 1996 г. – Ялта, 1996. – Часть 1. – С.55.

39. Шатров А.А. Опыт использования электростимуляции дыхания в комплексном санаторно-курортном лечении больных хроническими неспецифическими заболеваниями легких / А.А. Шатров, М.М. Юсупалиева, С.Р. Даниленко, Т.А. Грабильцева // Актуальные вопросы немедикаментозного лечения заболеваний органов дыхания и нервной системы: материалы Украинской научно-практической конференции. Ялта, 22-23 мая 1996 г. – Ялта, 1996. – Часть 1. – С.53.

40. Юсупалиева М.М. Электростимуляция дыхания в комплексном санаторно-курортном лечении больных хроническим бронхитом / М.М. Юсупалиева, А.А. Шатров // Матерiали II з'їзду фтизiатрiв i пульмонологiв України. – Київ, 1998. – С.212.

41. Даниленко С.Р. Ароматерапия в санаторно-курортном лечении больных хроническим обструктивным бронхитом / С.Р. Даниленко, М.М. Юсупалиева, А.П. Яковлев, И.Я. Хорошило // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2004. – №2. Материалы IV Конгресса курортологов и физиотерапевтов АР Крым "Актуальные вопросы организации курортного дела, курортной политики и физиотерапии Автономной республики Крым". Евпатория, 28-29 апреля 2004 г. – С.92-93.

42. Шатров А.А. Физиотерапевтические технологии в курортном лечении больных бронхиальной астмой и хроническим бронхитом / А.А. Шатров, М.М. Юсупалиева, С.Р. Даниленко // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2004. – №2. Материалы IV Конгресса курортологов и физиотерапевтов АР Крым "Актуальные вопросы организации курортного дела, курортной политики и физиотерапии Автономной республики Крым". Евпатория, 28-29 апреля 2004 г. – С.125-126.

43. Юсупалиева М.М. Гипоксически-гиперкапническая стимуляция больных хроническим обструктивным заболеванием легких на этапе санаторно-курортного лечения / М.М. Юсупалиева, В.М. Савченко // Вестник физиотерапии и курортологии. - 2007. - № 2. Материалы VII Республиканского конгресса курортологов и физиотерапевтов АР Крым "Актуальные вопросы организации курортного дела, курортной политики и физиотерапии Автономной республики Крым". Евпатория, 12-14 апреля 2007 г. – С.134.

44. Юсупалиева М.М. Эффективность лечебно-реабилитационного комплекса с использованием электростимуляции дыхания и синусоидальных модулированных токов при хроническом обструктивном заболевании легких / М.М. Юсупалиева, А.А. Шатров // Вестник физиотерапии и курортологии. - 2007. - № 2. Материалы VII Республиканского конгресса курортологов и физиотерапевтов АР Крым "Актуальные вопросы организации курортного дела, курортной политики и физиотерапии Автономной республики Крым". Евпатория, 12-14 апреля 2007 г. – С.134.

45. Юсупалиева М.М. Гипоксически-гиперкапническая стимуляция больных хроническим обструктивным заболеванием легких на этапе санаторно-курортного лечения / М.М. Юсупалиева // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2007. – Специальный выпуск. Материалы научно-практической конференции "Актуальні питання діяльності санаторно-курортних закладів в сучасних умовах", присвяченій 100-річчю заснування санаторію "Примор'є". Евпатория, 24-25 сентября 2007 г. – С.123.

46. Шатров А.А. Физические факторы в реабилитации больных неспецифическими заболеваниями легких / А.А. Шатров, М.М. Юсупалиева, В.М. Савченко // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції "Сучасні проблеми курортно-рекреаційної діяльності та технологій відновлювального лікування в умовах глобалізації", присвяченої 200-річчю курортів Криму. Місхор, 26-28 вересня 2007 р. – Місхор, 2007. – С.255-256.

47. Юсупалиева М.М. Комбинированное применение гипоксически-гиперкапнической стимуляции и гальванизации грудной клетки при хроническом обструктивном заболевании легких на этапе санаторно-курортного лечения / М.М. Юсупалиева // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції "Сучасні проблеми курортно-рекреаційної діяльності та технологій відновлювального лікування в умовах глобалізації", присвяченої 200-річчю курортів Криму. Місхор, 26-28 вересня 2007 р. – Місхор, 2007. – С.258-259.

48. Юсупалиева М.М. Комбинированное применение гипоксически-гиперкапнической стимуляции и децимикроволновой терапии на область грудной клетки при хроническом обструктивном заболевании легких / М.М. Юсупалиева, А.А. Шатров, В.М. Савченко // Вестник морского врача. – 2007. – № 4 (4). Раздел 3. Тезисы V Международной научно-практической конференции "Актуальные проблемы госпитальной медицины". Севастополь, 2007 г. – С.300.

49. Юсупалиева М.М. Комбинированное применение гипоксически-гиперкапнической стимуляции и амплипульстерапии на область грудной клетки при хроническом обструктивном заболевании легких / М.М. Юсупалиева // Вестник морского врача. – 2007. – № 4 (4). Раздел 3. Тезисы V Международной научно-практической конференции "Актуальные проблемы госпитальной медицины". Севастополь, 2007 г. – С.300-301.

50. Юсупалиева М.М. Применение гипоксически-гиперкапнической стимуляции и амплипульстерапии при хроническом обструктивном заболевании легких на курорте / М.М. Юсупалиева // Актуальные проблемы курортологии и медицинской реабилитации: Материалы международной научно-практической конференции. Одесса, 23-24 октября 2007 г. – Одесса, 2007. – С.136.

51. Юсупалиева М.М. Применение гипоксически-гиперкапнической стимуляции и децимикроволновой терапии при хроническом обструктивном заболевании легких на курорте / М.М. Юсупалиева, А.А. Шатров, В.М. Савченко // Актуальные проблемы курортологии и медицинской реабилитации: Материалы международной научно-практической конференции. Одесса, 23-24 октября 2007 г. – Одесса, 2007. – С.137.

52. Савченко В.М. Отдаленные результаты санаторно-курортного лечения больных хроническим обструктивным заболеванием легких при использовании разных методов физиотерапии / В.М.Савченко, М.М.Юсупалиева, А.А.Шатров, Л.П.Шубина, С.Н.Беляева // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2008. – № 2. Материалы VIII Республиканского конгресса курортологов и физиотерапевтов АР Крым "Актуальные вопросы организации курортного дела, курортной политики и физиотерапии Автономной республики Крым". Евпатория, 8-10 апреля 2008 г. – С.136.

53. Юсупалиева М.М. Непосредственные результаты санаторно-курортного лечения больных хроническим обструктивным заболеванием легких при использовании разных методов физиотерапии / М.М.Юсупалиева, А.А.Шатров, Л.П.Шубина, С.Н.Беляева // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2008. – № 2. Материалы VIII Республиканского конгресса курортологов и физиотерапевтов АР Крым "Актуальные вопросы организации курортного дела, курортной политики и физиотерапии Автономной республики Крым". Евпатория, 8-10 апреля 2008 г. – С.135-136.

54. Шатров А.А. Применение методов физиотерапии при хронических бронхолегочных заболеваниях / А.А.Шатров, М.М.Юсупалиева, В.М.Савченко // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2008. – № 2. Материалы VIII Республиканского конгресса курортологов и физиотерапевтов АР Крым "Актуальные вопросы организации курортного дела, курортной политики и физиотерапии Автономной республики Крым". Евпатория, 8-10 апреля 2008 г. – С.134.

55. Короленко Е.С. Нормобарические гипоксически-гиперкапнические тренировки в пульмонологической практике: Методические рекомендации / Составители: Е.С. Короленко, С.С. Солдатченко, С.И. Ковальчук, М.М. Юсупалиева, Г.Г. Масликова. – Ялта: КР НИИ им. И.М.Сеченова, 1996. – 11 с.