Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


70. Гавриленко Валентина Олександрівна. Реструктуризація підприємств житлово-комунального господарства: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Європейський ун-т. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Гавриленко В. О. Реструктуризація підприємств житлово-комунального господарства – рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01- "Економіка, організація і управління підприємствами". – Європейський університет. – Київ, 2005.

Дисертація присвячена теоретико-методичним та практичним рекомендаціям реформування підприємств житлово-комунального господарства на засадах інноваційних технологій та інструментів реструктуризації. В дисертаційній роботі розглянуто науково-теоретичні аспекти розвитку і сутності реструктуризації, як засобу вирішення великого кола проблем, що стоять перед підприємствами ЖКГ, і якісного оновлення їхньої діяльності .

Проаналізовано сучасні підходи до практичної реалізації реструктуризації, визначені технологія її здійснення, особливості та специфіка у порівнянні з іншими методами.

Визначені сучасні особливості, стан та перспективи розвитку підприємств житлово-комунального господарства; розглянуто і доповнено теоретичні аспекти визначення понять "житлово-комунальне господарство" та “економіка житлово-комунального господарства"; обґрунтовано методичні підходи до ресурсозбереження та розроблено організаційно-структурну модель управління споживанням основних видів ресурсів; удосконалені методичні рекомендації щодо формування тарифів. Запропонована методика аналізу фінансово-господарської діяльності підприємств ЖКГ, що комплексно охоплює усі напрями господарської діяльності, та розроблена концепція інноваційно-технологічної трансформації і розвитку житлово-комунального господарства. Обґрунтовано теоретичні положення, методичні підходи і прикладні рекомендації до визначення ролі і місця ЖКГ у системі національної економіки, до оцінки розвитку інфраструктури, трансформації управління і кінцевих результатів діяльності підприємств ЖКГ, а також принципи реформування підприємств житлово-комунального господарства на засадах інноваційних технологій та інструментів реструктуризації.

Виконане дисертаційне дослідження присвячене вирішенню актуальної проблеми - розробці принципово нової науково обґрунтованої інноваційної концепції розвитку житлово-комунального господарства на засадах інноваційних технологій та інструментів реструктуризації. Проведені дослідження і розроблені пропозиції дають підставу для висновків, які мають значення для подальшого розвитку житлово-комунального господарства.

  1. Сьогодні ЖКГ є невід'ємною складовою економіки України. Стан галузі впливає на соціальну політику й захищеність населення, відіграє значну роль у формуванні умов подальшого сталого розвитку національної економіки в цілому. Незважаючи на досягнуту відносну економічну стабільність національної економічної системи, спостерігається структурна нерівномірність щодо ефективності реформ. Однієї із найпроблемніших залишається сфера ЖКГ

  1. Вивчення наукової, спеціальної та суспільно-економічної літератури з питань визначення ролі, місця і значення ЖКГ у національній економіці дали підставу стверджувати, що на сьогодні відсутнє чітке наукове визначення понять “житлово-комунальне господарство” та “економіка житлово-комунального господарства”. Підкреслимо, що ця обставина формує відповідне ставлення до ЖКГ як до другорядної сфери, що має розвиватися як “річ у собі”. Для подолання всього комплексу накопичених проблем, на нашу думку, визначальним повинно стати переосмислення сутності і значущості ЖКГ та формування підходу до неї як до системотворного елемента національної економіки, що забезпечує формування міцного базису економічного та соціального розвитку держави.

3. Визначено необхідність реструктуризації підприємств ЖКГ для здійснення різного роду заходів, спрямованих на реорганізацію підприємств з метою підвищення ефективності їхньої діяльності.

4. Доведено, що ЖКГ не використовувалось як інструмент інфраструктури розвитку суспільства, йому традиційно відводилась вторинна роль і розвиток його був досить непослідовним. Становлення ЖКГ суттєво відставало від будівництва промислових підприємств і об’єднань, що спричиняло певну напругу у вирішенні соціально-економічних завдань. Виразником цієї політики є і залишається тривала черга на житло, яка не тільки не скорочується, а навпаки, зростає внаслідок зубожіння значної кількості населення. Традиційне ставлення до потреб ЖКГ як до другорядної галузі породило безліч диспропорцій між зростаючими завданнями галузі і техніко-економічними та фінансовими можливостями їхнього вирішення. Усе це сьогодні не сприяє реалізації накреслених планів і завдань.

  1. Аналіз діяльності підприємств галузі підтвердив невідкладну необхідність подальшого удосконалення основних форм і методів господарювання у нових економічних умовах, розробку нових засобів надання житлово-комунальних послуг на усіх рівнях обслуговування. У цьому неабияка роль належить договірній системі як інституційній формі сучасної побудови ринкових відносин. Запровадження останніх суттєво гальмується застарілою системою взаємовідносин ЖКГ з бюджетами усіх рівнів, внаслідок чого держава фактично наклала мораторій на самовідновлюючі функції цієї сфери, загнала її у “глухий кут” діючих пільг та привілеїв.

6. Розкрито зміст і завдання ресурсозбереження у галузях ЖКГ, особливості його організації та напрями реалізації. Акцентується увага на важливості енергозберігаючої політики як форми регулювання адміністративно-правової і фінансово-економічної діяльності щодо видобутку і виробництва, переробки, транспортування, збереження, розподілу й економічного використання паливно-енергетичних ресурсів. Розглянута структура споживання електроенергії, місце житлово-комунального господарства у цьому процесі, виявлені значні резерви енергозбереження і накреслено шляхи запровадження цих резервів у господарську діяльність підприємств галузі.

7. Розроблено рекомендації стосовно зниження собівартості послуг (робіт) і тарифів на житлово-комунальні послуги. Стверджується, що час штучного завищення тарифів і перекладання їх на населення минає, безальтернативним напрямом має стати зниження собівартості послуг, що має на меті зростання прибутку підприємств задля вирішення першочергових виробничих і соціальних завдань, а також запровадження інноваційної стратегії розвитку ЖКГ.

8. Сформульовано концептуальні засади інноваційно-технологічної трансформації галузі і підприємств. Показано, що підвищення якості науково-технічного потенціалу у житлово-комунальній системі належить до основних пріоритетів національної безпеки України у сфері економіки й екології. Визначено головні цілі і завдання інноваційно-технологічної трансформації і сталого розвитку ЖКГ, пріоритетні напрями розвитку, у тому числі у сфері наукового та виробничо-технологічного розвитку. Розкрито зміст і важелі механізму інноваційного розвитку, стимулювання інноваційного процесу, передусім у сфері господарської і фінансово-банківської діяльності, організаційно-функціональної трансформації та науково-технічного потенціалу житлово-комунальної інфраструктури тощо. З огляду на принципово нову роль ЖКГ в економіці країни, обґрунтовується доцільність використання комплексних заходів щодо реструктуризації підприємств ЖКГ.

9. Практична цінність результатів дослідження та розроблених автором підходів, пропозицій та рекомендацій, полягає в тому, що вони можуть бути використані при розробці пропозицій на рівні Верховної Ради України й Держжитлокомунгоспу України з таких питань, як, прийняття Житлового кодексу України; звільнення підприємств житлово-комунального господарства від оплати податку на додану вартість; упорядкуванні системи пільг, запровадження адресних субсидій.

Публікації автора:

  1. Гавриленко В. О. Особливості реформування житлово-комунального господарства на сучасному етапі // Зб. наук. праць. – Вип. 9. – Черкаси: ЧДТУ, 2003. – С. 209-214. (0,4 д.а.)

  2. Гавриленко В. О. Формування ринку екологічних послуг у сфері господарської діяльності //Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. Вип. 2(21). – К.: Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, 2003. – С. 95-99. (0,4 д.а.)

  3. Гавриленко В. О. Проблеми утворення об'єднань співвласників багатоквартирних житлових будинків //Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. Вип. 4 (23). – К.: Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, 2003. – С. 61-64. (0,2 д.а.)

  4. Гавриленко В. О. Ресурсозбереження як індикатор сталого розвитку житлово-комунального господарства //Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. Вип. 7 – Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. – С. 40-44. (0,3 д.а.)

  5. Інноваційне реформування житлово-комунальної сфери //Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. Вип. 7-8 (26-27). – К.: Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, 2003. – С. 58-61. (0,3 д.а.)

  6. Ареф'єв О.В., Гавриленко В. О. Реструктуризація підприємств житлово-комунального господарства: фактори та складові розвитку //Націоналізація і приватизація: минуле, теперішнє, майбутнє //Вісник Харківського національного університету ім. В.Н Каразіна. Серія економічна. – Вип. № 613.- Харків: ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2003. – С. 75-81. (0,4 д.а.). Особистий внесок автора (0,3 д. а.): визначено основні напрями та переважаючі види реструктуризації підприємств ЖКГ

  7. Яценко В. М., Гавриленко В. О. Інтеграція як форма реалізації ринкових виробничих відносин //Зб. наук. праць Черкаського інженерно-технологічного інституту. Серія: Економічні науки – Черкаси: ЧІТІ. – 2000. – С. 69-74. (0,5 д.а). Особистий внесок автора (0,4 д. а.): визначено резерви і надані конкретні пропозиції по виведенню підприємств з кризового становища шляхом проведення реструктуризації боргів

  8. Гавриленко В. О. Вдосконалення системи управління в житлово-комунальному господарстві //Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю. - Зб. матеріалів Всеукр. наук.- практ. конф. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – С – 135-137. (0,1 д.а.)

  9. Гавриленко В. О. Особливості зниження собівартості послуг на підприємствах житлово-комунального господарства //Молодь, освіта, наука, культура і національна свідомість: Зб. матеріалів Всеукр. наук.- практ. конф. – К: Європ. ун-т, 2003. Т. 1. – С. 70-71. (0,1 д.а.).

  10. Гавриленко В. О. Особливості пільгової оплати житла і комунальних послуг // Розвиток підприємницької діяльності на Україні: історія та сьогодення: Зб. матеріалів міжнародної. наук. конф. – Тернопіль, 2003. – С- 27. (0,1 д.. а.).

  11. Гавриленко В. О Стан та перспективи реструктуризації в житлово-комунальному господарстві //Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю Матеріали ІІ-ої Міжнародної науково-практичної конференції: – Черкаси: ЧДТУ, 2004. - С-143-145. (0,1 д. а.)