Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ревматологія


Урсол Наталія Борисівна. Ревматоїдна міопатія: методи оцінки, фармакологічна та функціональна корекція (клініко-експериментальне дослідження) : Дис... канд. мед. наук: 14.01.12 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2006. — 193арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 164-193.



Анотація до роботи:

Урсол Н.Б. Ревматоїдна міопатія: методи оцінки, фармакологічна та функціональна корекція (клініко-експериментальне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.12 – ревматологія. Національний науковий центр „Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска” АМН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена корекції патологічних змін в м’язах при ревматоїдному артриті (РА) за допомогою ізометричного навантаження та тіотриазоліну (ТТ).

На моделі ад’ювантного артриту щурів оцінено роль аутоімунного запалення в розвитку міопатії, вивчено вплив терапії метотрексатом (МТ) і можливість зменшення його негативних ефектів за допомогою ТТ.

Встановлено, що у хворих на РА відбувається втрата маси тіла переважно за рахунок м’язового компоненту з відносним накопиченням жиру. Виявлено тісний кореляційний зв’язок між часткою м’язів та рівнем в крові прозапальних цитокінів. Доведено, що маса м’язів та індекс м’язової сили впливають на функціональні можливості пацієнтів.

Для корекції ревматоїдної міопатії розроблено комплекс дозованого індивідуалізованого ізометричного навантаження, який виявився ефективним засобом нормалізації композиції тіла, покращення функціонального стану хворих.

Показано в експерименті і підтверджено в клініці, що ТТ володіє власною протизапальною активністю при РА, підсилює позитивний вплив ізометричного навантаження, зменшує гепатотоксичну дію МТ.

На підставі аналізу літературних джерел та власних досліджень у дисертації узагальнено теоретичні, практичні аспекти формування, розвитку і прогресування ревматоїдної міопатії та запропоновано використання з метою її корекції комплексу вправ, заснованих на дозованому ізометричному навантаженні в поєднанні з призначенням тіотриазоліну, який здатен зменшувати побічні дії метотрексату.

  1. У щурів з ад’ювантним артритом формується ураження м’язової системи, яке характеризується двофазністю з ознаками міозиту на початку захворювання та трансформацією в дистрофічно-склеротичні зміни на пізніх стадіях.

  2. Тіотриазолін в добовій дозі 25 мг/кг маси тіла інтрагастрально у щурів з ад’ювантним артритом виявляє помірну власну протизапальну активність, уповільнює прогресування ад’ювантної міопатії, запобігає гепатотоксичній дії метотрексату.

  3. У хворих на РА жіночої статі має місце перебудова композиції тіла зі зниженням загальної маси (на 10%) переважно за рахунок втрати м’язів (на 35%) і помірним (на 22%) збільшенням частки жиру в масі тіла. У частини хворих (42,5%) формується синдром „кахектичного ожиріння”, який характеризується збільшенням частки жиру в масі тіла більше 40% і зменшенням частки м’язів до 25% і нижче.

  4. Втрата м’язової маси у хворих на РА є чутливим маркером активності захворювання, оскільки асоціюється з високим вмістом в крові прозапальних цитокінів (ТНФ-, ІЛ-1 та ІЛ-6). Встановлено тісний зворотний кореляційний зв’язок між часткою м’язів в масі тіла та вмістом в крові ТНФ- (r = –0,68), ШОЕ (r = –0,47), СРБ (r = –0,32), кількістю болісних (r = –0,55) та набряклих суглобів (r = –0,54), індексом DAS (r = –0,63).

  5. Дефіцит м’язової маси у хворих на РА жіночої статі супроводжується значною втратою сили основних груп м’язів (до 35% від такої у здорових), що тісно асоціюється з втратою функціональної здатності хворих. ІМС є чутливим маркером втрати функціональної здатності хворих, оскільки тісно корелює з індексом НАQ (r = –0,76), групою інвалідності (r = 0,36) та функціональною недостатністю (r = –0,33).

  6. Розроблено вимірювач сили м’язів, який дозволяє визначати стан м’язової системи, виконувати комплекси ізометричних навантажень на основні групи м’язів, індивідуалізувати навантаження у відповідності зі станом кожного пацієнта, контролювати ефективність фізичної реабілітації та проводити корекцію величини фізичного навантаження в процесі лікування.

  7. Запропонований комплекс дозованого індивідуалізованого ізометричного навантаження може використовуватись в усіх хворих на РА незалежно від активності запального процесу, величини деструктивних змін в суглобах, наявних контрактур чи анкілозів. Включення його до комплексу лікування хворих на РА і застосування упродовж 24 тижнів істотно підвищує силу м’язових скорочень (понад 60%), змінює композицію тіла, збільшуючи частку м’язів і зменшуючи частку жиру в масі тіла, запобігаючи формуванню синдрому „кахектичного ожиріння”.

  8. Одним з можливих механізмів позитивного впливу ДІІМН у хворих на РА є його здатність істотно знижувати вміст в крові прозапальних цитокінів, причетних до формування ревматоїдної міопатії. Після виконання комплексу вправ вміст в крові ТНФ- знижується на 35,0±10,7%; ІЛ-6 – на 27,8±10,1% .

  9. Включення до комплексу лікування хворих на РА тіотриазоліну підвищує ефективність лікування, суттєво зменшує побічні дії метотрексату. Максимальний ефект досягається при поєднанні ДІІМН та тіотриазоліну.

Публікації автора:

  1. Урсол Н.Б., Станіславчук М.А. Вплив дозованого індивідуалізованого ізометричного навантаження на силу м’язів, функціональний стан хворих і показники активності ревматоїдного артриту // Український ревматологічний журнал. – 2006. – № 1 (23). – С.42–46 (здобувачем самостійно проведено підбір і обстеження хворих, аналіз та статистична обробка матеріалу, написання статті).

  2. Урсол Н.Б., Станіславчук М.А. Ревматоїдна міопатія: зв’язок з активністю захворювання та функціональною здатністю пацієнтів // Український ревматологічний журнал. – 2005. – №3(21). – С. 56–60 (здобувачем самостійно проведено клініко-інструментальне обстеження хворих, аналіз та статистична обробка отриманих даних, підготовка статті до друку).

  3. Урсол Н.Б., Станіславчук М.А., Король А.П. Ад’ювантна міопатія: вплив фармакотерапії метотрексатом та тіотриазоліном // Вісник морфології. – 2005. –Т. 11,№1. – С.76–81 (здобувачем самостійно проведено моделювання ад’ювантного артриту, статистичну обробку отриманих результатів, взято участь у аналізі морфологічних даних та написанні статті).

  4. Урсол Н.Б., Станіславчук М.А. Вплив тіотриазоліну на ефективність та побічні ефекти застосування метотрексату у щурів з ад’ювантним артритом // Вісник Вінницького національного університету. – 2005. – Т.9, №1. – С.159–163 (здобувачем самостійно проведено моделювання ад’ювантного артриту, моніторинг побічних дій МТ, статистичний аналіз отриманих даних, підготовка статті до друку).

  5. Деклараційний патент на винахід № 59256 А, Україна (51) 7 А61В5/22. „Вимірювач сили м’язів” / Урсол Н.Б. – № заявки 20021210344; Заявл. 20.12.2002; Опубл. 15.08.2003; Бюл. № 8.

  6. Деклараційний патент на винахід № 70892 А, Україна (51) 7 А61В5/00. „Спосіб вимірювання сили м’язів кінцівок” / Урсол Н.Б. – № заявки 20031213295; Заявл. 31.12.2003; Опубл. 15.10.2004; Бюл. № 10.

  7. Урсол Н.Б., Станіславчук М.А. Ефективність дозованого індивідуалізованого ізометричного навантаження у хворих на ревматоїдний артрит // Матеріали ІV Національного конгресу ревматологів України. – Полтава. – 2005. – С. 130–131 (здобувачем самостійно проведено клініко-інструментальне обстеження хворих, проаналізовано та статистично оброблено дані, підготовлено виступ і тези до друку).

  8. Урсол Н.Б., Станіславчук М.А. Сила ізометричного скорочення – об’єктивний показник функціональної здатності хворих на ревматоїдний артрит // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю „Сучасні аспекти діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів” м. Вінниця – 2003. Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2003. – №7(1). – С. 199 (здобувачем особисто проведено підбір та обстеження хворих, аналіз та статистична обробка даних, формулювання висновків, написання тез).

  9. Урсол Н.Б., Станіславчук М.А. Маса тіла у хворих на ревматоїдний артрит: зв’язок з активністю захворювання та функціональним станом // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю „Сучасні методи діагностики і лікування в клініці внутрішніх хвороб” 5-6 лютого 2004 року м. Вінниця. Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2004. – № 8 (1). – С. 40 (здобувачем особисто проведено клініко-інструментальне обстеження хворих, проаналізовано та статистично оброблено матеріали дослідження, взято участь у написанні тез).

  10. Станіславчук М.А., Урсол Н.Б. Оцінка функціональної здатності хворих на ревматоїдний артрит // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Актуальні питання медико-соціальної експертизи та реабілітації інвалідів.” – Вінниця. – 2004. – С. 111–117 (здобувачем особисто проведено підбір та обстеження хворих, взято участь у порівняльному аналізі опитувальників для оцінки функціонального стану хворих на РА, підготовлено статтю до друку).

  11. Урсол Н.Б., Станіславчук М.А. Вплив тіотриазоліну на побічні ефекти метотрексату у хворих на ревматоїдний артрит // Матеріали ІV Української науково-практичної конференції з міжнародною участю з клінічної фармакології „Актуальні питання фармакології”. – Вінниця. – 2004. – С. 148–149 (здобувачем особисто проведено підбір та обстеження хворих, моніторинг побічних дій МТ при монотерапії і в комбінації з ТТ, проведено статистичну обробку отриманих даних, підготовлено стендову доповідь і тези).

  1. Ursol N.B. Stаnislavchuk M.A. Muscle strength index is an objective indicator of the effectiveness of treatment of patients with rheumatoid arthritis // The British Society for Rheumatology Annual Meeting, 20-23 April 2004 & British Health Professionals in Rheumatology Spring Meeting, Edinburgh, 21-23 April 2004. – Rheumatol. –2004. – №43(2). – P. 139–140 (здобувачем особисто проведено збір та статистичний аналіз матеріалу, взято участь у написанні тез).

  2. Ursol N.B., Stanislavchuk M.A. Body composition and disease severity in patients with rheumatoid arthritis // The British Society for Rheumatology Annual Meeting, Birmingham, 19-22 April 2005 // Rheumatol. – 2005. – №44(1). – P. i105–106 (здобувачем особисто проведено підбір і обстеження хворих, аналіз і статистична обробка отриманих даних, взято участь у написанні тез).