Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Данчук Олексій Володимирович. Резистентність та її корекція у новонароджених поросят : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2008.



Анотація до роботи:

Данчук О.В. Резистентність та її корекція у новонароджених поросят. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Національний аграрний університет, Київ, 2008.

У дисертації експериментально і теоретично обґрунтовані нові наукові дані про інтенсивність росту й розвитку новонароджених поросят залежно від маси тіла, вплив імуноглобулінів на фізіологічну активність, життєздатність, оксигено-транспортну функцію крові, співвідношення популяцій еритроцитів, пероксидне окиснення ліпідів та антиоксидантний захист у новонароджених поросят з масою тіла 800–900 г. Дослідженнями встановлено взаємозв'язок між масою тіла новонароджених поросят, співвідношенням популяцій еритроцитів у кров'яному руслі, активністю в їх гемолізатах антиоксидантних ферментів та показниками обміну ліпідів і білка. Встановлено, що введення імуноглобулінів позитивно впливає на клінічний стан поросят з масою тіла при народженні 800-900 г, нормалізує гематологічні показники, сприяє зростанню активності ферментативної та неферментативної системи антиоксидантного захисту, підвищує вміст структурних ліпідів у крові. Введення імуноглобулінів у дозі 100 мг/кг 2-добовим поросятам з масою тіла при народженні 800–900 г та 1200–1250 г становить економічний ефект 2,8 грн. та 1,3 грн. відповідно на 1 грн затрат. Рекомендовано визначення співвідношення популяцій еритроцитів у градієнті густини сахарози як тест ранньої діагностики при постановці діагнозу анемії або оксидаційного стресу.

У дисертації, наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у встановлені активності ферментативної та неферментативної системи антиоксидантного захисту, особливості оксигено-транспортної функції крові, показників загальної резистентності та обміну речовин залежно від маси тіла поросят при народженні, періоду онтогенезу та внутрішньом’язового введення їм імуноглобулінів. Науково обґрунтовано застосування імуноглобулінів для корекції співвідношення популяцій еритроцитів, показників обміну білка і ліпідів у поросят з низькою масою тіла при народженні. На основі одержаних результатів, розроблено спосіб підвищення резистентності та збереження поросят з низькою масою тіла при народженні.

  1. У поросят з масою тіла при народженні 800–900 г виявлено меншу активність каталази, глутатіонпероксидази та супероксиддисмутази в гемолізатах еритроцитів та низький рівнь вітамінів А і Е у крові. Введення їм імуноглобулінів сприяє збільшенню активності антиоксидантних ферментів та вмісту вітаміну Е до рівня тварин контрольної групи.

  2. У крові поросят з низькою масою тіла встановлено збільшення кількості «молодих» еритроцитів, рівня гематокриту та вмісту загального білірубіну. Введення імуноглобулінів сприяло зростанню в їх крові кількості «зрілих» еритроцитів (до 5-добового віку на 28 %), зниженню концентрації загального білірубіну, підвищенню вмісту гемоглобіну.

  3. У плазмі крові поросят з масою тіла при народженні 800–900 г встановлено підвищення концентрації малонового діальдегіду та зниження рівня загальних ліпідів. Введення тваринам імуноглобулінів сприяє збільшенню вмісту в їх плазмі крові загальних ліпідів, фосфоліпідів, ацилгліцеролів, вільного холестеролу, вільних жирних кислот та глюкози на тлі зниження вмісту малонового діальдегіду порівнянно до поросят з низькою масою тіла при народженні, яким імуноглобуліни не вводили.

  4. У сироватці крові новонароджених поросят з масою тіла 800–900 г відмічено низький рівень загального білка, загальних імуноглобулінів, підвищену активність АсАт і АлАТ та концентрацію сечовини.

  5. Введення імуноглобулінів сприяло вірогідному зростанню рівня загального білка на 10,7 % (p<0,05), загальних імуноглобулінів на 39,9 % (p<0,001) та зниженню концентрації сечовини на 14 % (p<0,05) у сироватці крові 7-добових поросят з масою тіла при народженні 800–900 г порівняно з аналогами, яким імуноглобулін не вводили.

  6. Введення імуноглобулінів 2-добовим поросятам з масою тіла при народженні 1200–1250 г сприяє збільшенню у 5-добовому віці кількості «зрілих» еритроцитів у їх крові на 14,1 % (p<0,01) та підвищенню в їх гемолізатах активності глутатіонпероксидази на 27,2 % (p<0,01) і супероксиддисмутази на 49,6 % (p<0,01) в порівнянні до поросят контрольної групи.

  7. Ведення 2-добовим поросятам з масою тіла 1200–1250 г імуноглобулінів у дозі 100 мг/кг стимулювало їх ріст та розвиток, встановлене вірогідне підвищення маси тіла на 9,9 % (p<0,001) та збільшення збереженості порівняно з показниками контрольної групи на 5,9 % (p<0,001).

  8. Введення імуноглобулінів поросятам з масою тіла 800-900 г сприяло поліпшенню фізіологічного стану, посиленню їх рухової активності та забезпечило вірогідне збільшення маси тіла на 14 % (p<0,001) та збереженості поросят на 24 % (p<0,001) порівняно з показниками новонароджених поросят з масою тіла 800–900 г, яким імуноглобулін не вводили.

  9. Економічний ефект від застосування імуноглобулінів поросятам з низькою масою тіла при народженні та новонародженим із масою тіла 1200–1250 г становить відповідно 2,8 грн. та 1,3 грн. на кожну затрачену гривню.

Публікації автора:

  1. Данчук О.В. Вплив екзогенних імуноглобулінів на обмін ліпідів у поросят з різною масою тіла при народженні / О.В. Данчук // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Вип. 39. – 2006. – С.163–167.

  2. Данчук О.В. Вплив екзогенних імуноглобулінів на обмін білка, продуктивність та фізіологічний стан поросят-гіпотрофіків / О.В. Данчук, І.В. Кичун, М.М. Тихонов, Н.Л. Цепко, І.В. Шемчук // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин. – Львів, 2007.– Вип. 8, № 1, 2.– С. 229–231. (Здобувач провів аналіз літератури, дослідження тварин, узагальнив результати і зробив висновки, написав статтю).

  3. Данчук О.В. Інтенсивність перекисного окиснення ліпідів та популяційний склад еритроїдних клітин крові поросят з різною живою масою при народженні / Р.Я. Іскра, О.В. Данчук, Н.Л. Цепко // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин. – Львів, 2004. – Вип. 5, № 3. – С. 27–31. (Здобувач провів аналіз літератури, дослідження тварин, узагальнив результати і зробив висновки, написав статтю).

  4. Данчук О.В. Показники крові поросят-сисунів за умов інтенсифікації вільнорадикального окиснення / М.М. Тихонов, В.В. Данчук, Н.Л. Цепко, О.В. Данчук, В.А. Добровольський // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету – №2. – 2005. – С. 86–89. (Здобувач провів аналіз літератури, дослідження тварин, узагальнив результати і зробив висновки, написав статтю).

  5. Данчук О.В. Вплив екзогенних імуноглобулінів на перебіг оксидаційного стресу у поросят / В.В. Данчук, В.А. Добровольский, О.В. Данчук // Збірник наукових праць факультету ветеринарної медицини Подільського державного аграрно-технічного університету. – №1. – 2005. – С. 5–11. (Здобувач провів аналіз літератури, організував дослід, узагальнив результати і зробив висновки, написав статтю).

  6. Данчук О.В. Оксидаційний стрес – патологія чи адаптація? / В.В. Данчук, Ю.В. Микитин, О.В. Данчук // Тваринництво України. – №4. – 2004. – С. 21–23. (Здобувач провів аналіз літератури, брав участь у написанні статті).

  7. Данчук О.В. Вплив екзогенних імуноглобулінів на продуктивність у поросят з різною живою масою при народженні / В.В. Данчук, М.М. Тихонов, О.В. Данчук: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції [«Проблеми та перспективи ведення тваринництва з використанням генофонду високопродуктивних порід та типів тварин»], (м. Кам’янець-Подільський, 17.05-19.05.2007), – м. Камянець-Подільський. – 2007. – С. 19–20. (Здобувач провів аналіз літератури, організував дослід, узагальнив результати і зробив висновки, написав тези).

  8. Данчук О.В. Інтенсивність ліпідного обміну у поросят з різною живою масою при народженні / В.В. Данчук, О.В. Данчук, Н.Л. Цепко, Т.М. Ківіцька // Збірник наукових праць факультету ветеринарної медицини Подільського державного аграрно-технічного університету. – № 2. – 2006. – С.16–19. (Здобувач провів аналіз літератури, заклав дослід, узагальнив результати і зробив висновки, написав статтю).

  9. Данчук А.В. Профилактика анемии у поросят с низкой живой массой при рождении / А.В. Данчук, Н.М. Тихонов, А.М. Бучко, В.В. Данчук: материалы 10-й Международной конференции [«Перспективы развития свиноводства»], (місто Гродно, 8.07.-9.07.2003) / Институт животноводства НАУ Беларуси. – Гродно. – 2003. – С. 164–165. (Здобувач провів аналіз літератури, написав статтю).

  10. Данчук О.В. Характеристика тканин печінки поросят залежно від періоду онтогенезу та їхньої живої маси при народженні /М.М. Тихонов, Г.М. Кузняк, В.А. Добровольський, О.В. Данчук, І.В. Шемчук // Збірник наукових праць Подільського державного аграрно-технічного університету. – № 13. – 2005. – С. 175-179. (Здобувач брав участь у дослідженні тварин, написав статтю).

  11. Данчук О.В. Методичні рекомендації. Ветеринарно-санітарні заходи при промисловій технології вирощування поросят / В.В. Данчук, М.М. Тихонов, О.В. Данчук. – Камянець-Подільський, 2007. – 16 с. (Здобувач брав участь у формуванні проекту методичних рекомендацій).