Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Боймиструк Ігор Іванович. Ріст та формоутворення кісток скелету при фізичних навантаженнях залежно від вихідного стану вегетативної нервової системи : Дис... канд. наук: 14.03.01 - 2005.



Анотація до роботи:

Боймиструк І.І. Ріст та формоутворення кісток скелету при фізичних навантаженнях залежно від вихідного стану вегетативної нервової системи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. Тернопільська державна медична академія імені І.Я.Горбачевського МОЗ України. – Тернопіль, 2004.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі, що полягає в встановленні нових даних про морфогенез кісток щурів залежно від функціонального стану вегетативного гомеостазу та за дії динамічних та статичних навантажень на організм експериментальних тварин.

Встановлено, що при помірних динамічних навантаженнях (в меншій мірі статичних) у тварин з переваженням симпатичного або при врівноваженому впливах обох відділів вегетативної нервової системи на організм значно стимулюється проліферативна активність клітинних елементів епіфізарних хрящів, збільшується площа поперечного перетину компактного шару діафізу, підвищується рівень мінералізації. Інтенсивні динамічні навантаження пригнічують ріст довгих кісток та обумовлюють деструктивні зміни кісткової тканини. Дані процеси різко виражені у тварин з переважанням симпатичної нервової системи або при врівноважених впливах обох її відділів і в значно меншій мірі – у тварин з переважанням парасимпатичного відділу вегетативної нервової системи. Зміни вологості та співвідношення органічної та неорганічної складових довгих кісток, розвиток остеопеній різного ступеня та остеопорозу є більш характерним для тварин з вираженою симпатикотонією до початку експерименту. Тварини з вираженою симпатикотонією та з врівноваженим впливом відділів вегетативної нервової системи у вихідному стані краще переносять помірні динамічні фізичні навантаження, а з вираженою парасимпатикотонією – інтенсивні статичні.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі, що полягає в встановленні закономірностей та нових даних про морфогенез довгих кісток щурів при фізичних навантаженнях залежно від функціонального стану вегетативної нервової системи. Дослідження структури та росту кісток за дії динамічних та статичних навантажень на організм експериментальних тварин дало можливість висловити ймовірність розвитку остеопорозу, згідно якої визначна роль належить стану вегетативної нервової системи, яка безпосередньо впливає на обмін мінералів в кістці. Отриманні результати можуть слугувати основою для розробки нових методів профілактики і корекції порушень в кістковій тканині у спортсменів та осіб з подібними типами навантажень, а також зроблено наступні висновки:

1. Дослідження морфометричних показників довгих кісток тварин інтактної групи показали, що у щурів з вираженою симпатикотонією більшість даних показників достовірно (р<0,05) перевищували аналогічні дані у тварин з вираженою парасимпатикотонією.

2. Помірні динамічні навантаження викликають адаптаційні зміни в кістковій тканині у всіх підгрупах тварин, проте у щурів з переваженням симпатичного та при врівноваженому впливах вегетативної нервової системи ці прояви більш виражені (р<0,05) у великогомілкових кістках і характеризуються підвищенням проліферативної зони активності клітинних елементів проксимальних епіфізарних хрящів на 20,98 і 11,91 %, збільшенням площі поперечного перетину компактного шару діафізу на 6,97 і 6,21 %, зростанням рівня мінералізації кісток макроелементами на 24,4 і 13,31 % кальцію та 35,92 і 23,28 % фосфору відповідно

3. При помірних статичних навантаженнях також спостерігаються ростові процеси в довгих кістках скелету, проте вони більш значніші (р<0,05) у тварин з вираженою парасимпатикотонією. При цьому відмічається підвищення проліферативної активності клітинних елементів проксимальних епіфізарних хрящів на 3,61 у плечовій кістці та 9,05 % – у великогомілковій. Збільшується площа поперечного перетину компактного шару діафізу на 3,46 -4,89%, зростає рівень мінералізації кісток макроелементами на 10,12-16,12 кальцію та 10,06-25,38% фосфору відповідно.

4. Інтенсивні динамічні навантаження пригнічують ріст довгих кісток та обумовлюють деструктивні зміни кісткової тканини. Дані процеси різко виражені у тварин з переважанням симпатичної нервової системи або при врівноважених впливах обох її відділів і в значно меншій мірі – у тварин з переважанням парасимпатичного відділу вегетативної нервової системи. Так, повздовжній та поперечний ріст довгих кісток у тварин з вираженою симпатикотонією знижується на 4,12-12,50 %, у щурів з вираженою парасимпатикотонією – на 2,00-8,84 % відповідно. В компактній речовині звужується остеонний шар на 7,21 % у тварин з переважанням симпатичної нервової системи і на 0,49 % - у тварин з переважання парасимпатичної нервової системи, сповільнюється утворення пластинчастої кісткової тканини, збільшується діаметр остеонного каналу (на 6,24 і 1,04 % відповідно).

5. Інтенсивні статичні навантаження в тварин з вираженою симпатикотонією супроводжується менш вираженими ростопригнічуючими та деструктивними змінами кісткової тканини, ніж при інтенсивних динамічних навантаженнях. А щурі з вираженою парасимпатикотонією при даному виді фізичного навантаження мають мінімальні деструктивні зміни на ультрамікроскопічному рівні.

6. Встановлено залежність змін хімічного складу довгих кісток у тварин з різним вихідним вегетативним статусом. Так, при інтенсивних динамічних навантаженнях у тварин з вираженою пара- та симпатикотонією загальний вміст мінеральних речовин в довгих кістках в середньому знижується на 3,96 і 5,20 % відповідно, а органічних збільшується на 7,86 і 10,88 % відповідно, значно підвищується вологість кісток (на 17,20 і 23,22 % відповідно). Втрата кальцію становить 14,07 і 20,48 %, кількість фосфору зменшена на 14,16 і 29,54 % відповідно. Підвищується вміст гідрофільних елементів довгих кісток: калію – на 12,61 і 13,11 %, натрію – на 8,46 і 12,05 %, магнію – на 13,01 і 17,13 % відповідно.

7. Тварини з вираженою симпатикотонією краще переносять помірні динамічні фізичні навантаження, а з вираженою парасимпатикотонією - інтенсивні статичні. Щурі з врівноваженим впливом відділів вегетативної нервової системи займають проміжне місце, але інтенсивні навантаження переносять з максимальним напруженням адаптаційних можливостей і при тривалих навантаженнях швидше проявляють ознаки деструкції та зриву адаптаційних можливостей.

8. Встановлено, що одним із провідних факторів розвитку остеопеній та остеопорозу в експериментальних тварин при дії інтенсивних навантажень як динамічного, так і статичного характеру є вплив вихідного вегетативного гомеостазу, а саме виражена симпатикотонія.

Публікації автора:

1. Боймиструк І.І., Федонюк Я.І. Вплив помірних динамічних фізичних навантажень на ріст та формоутворення довгих кісток в залежності від вихідного вегетативного гомеостазу // Український медичний альманах. – 2002. - № 2. – С.146-148. (Здобувач особисто брав участь в постановці експерименту, заборі матеріалу, проведенні узагальнення та формулюванні висновків).

2. Боймиструк І.І., Федонюк Я.І. Вплив помірних статичних фізичних навантажень на хімічний склад довгих кісток пацюків-мезотоніків // Вісник морфології. – 2003. - № 2. – С. 307-308. (Здобувач особисто виконував постановку експерименту, забирав матеріал, описував спостереження, їх аналізував).

3. Боймиструк І.І., Федонюк Я.І. Морфофункціональні зміни в довгих кістках скелета щурів-симпатотоніків при дії фізичних навантажень динамічного характеру // Ортопедия, травматология и протезирование. – 2003. - № 1. – С. 116-119. (Здобувач особисто виконував постановку експерименту, забирав матеріал, описував спостереження, їх аналізував).

4. Боймиструк І., Боймиструк Т., Павлов В. Вплив фізичних навантажень на динаміку показників серцевого ритму // Тези доповідей 1-го міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль, 1997. - С. 111-112. (Здобувач особисто брав участь в постановці експерименту, заборі матеріалу, провів узагальнення та сформулював висновки).

5. Ультраструктурная организация хондроцитов эпифизарного хряща при различных режимах двигательной активности и в условиях дегидратации организма / Борковский В.В., Довгань Е.М., Федонюк Я.И., Флекей П.П., Шовдра Н.В., Захарчук И.В., Тымкив-Бензар И.М., Боймиструк И.И., Мельничук В.В., Барвинская Т.М. // Вестник проблем биологии и медицины. - 1997. - № 9. - С. 140-142. (Здобувач особисто брав участь в постановці експерименту, заборі матеріалу, проведенні узагальнення та формулюванні висновків).

6. Effect of Hypokinesia and Physical Load on the Growth and Formation of Bones of Animals With the Normotonic Tipe of Vegetative Nervous System / Dovgan O., Boymistruk I., Fedonyuk Y., Barabash K., Pidgayniy I. // The Eleventh European Anatomicae Congress / Abstracts Book. - Romania, Timisoara, 1998. - P. 80-81. (Здобувач особисто брав участь в постановці експерименту, заборі матеріалу, провів узагальнення).

7. Характеристика метода определения типа вегетативной нервной системы организма по P.M. Баевскому / Федонюк Я.И., Боймиструк И.И., Довгань Е.М., Волошин В.Д. // Сборник материалов конференции„Биомедицинские и биосоциальные проблемы интегративной антропологи”. - С.-Петербург, 1999. - С. 349-351. (Здобувач здійснив літературний огляд, провів узагальнення).

8. Readaptation Changes of Skeleton Bones in Physical load in Animal with Normotonic Type of Vegetative Nervous System / Dovgan O.M., Fedonyuk Y.I., Barabash K.M., Boymistruk I.I., Fedonyuk L.Y. // The 2th Asian Pacific International Congress of Anatomists / Abstracts. - Beijing, China, 1999. - P. 28. (Здобувач особисто брав участь в постановці експерименту, заборі матеріалу, проведенні узагальнення та формулюванні висновків).

9. Morphofunctional regularities of structure of the vertebrae and tubular bones during static physical load of the animals with normothonic type of vegetative nervous system / K. Barabash, O. Dovgan, I. Boymistruk, Y. Fedonyuk // Folia mophologica. - Poland, 1999. - Vol. 58, N 1. - P. 13. (Здобувач особисто брав участь в постановці експерименту, заборі матеріалу, провів узагальнення).

10. Морфологические закономерности роста и формообразования костей скелета при физических нагрузках, иммобилизационном стрессе (гипокинезии) и в период реадаптации при нормотоническом типе вегета-тивной нервной системы /Довгань Е.М., Боймиструк И.И., Федонюк Я.И., Крицкий И.О., Барабаш К.М., Давыбида Н.О., Пидгайный И.В. // Сб. статей. Всероссийской научно-практической конференции хирургов. – Пятигорск, 1999. – С. 231-232. (Здобувач особисто провів частину експерименту, приймав участь в заборі матеріалу, проведенні досліджень довгих кіток та висловленні узагальнень).

11. Боймиструк І., Романець Т., Куруц М. Вивчення впливу динамічних фізичних навантажень на будову довгих трубчастих кісток залежно від типу вегетативної нервової системи // Матеріали V Міжнародного медичного конгресу студентів та молодих учених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. – С. 190. (Здобувач особисто брав участь в постановці експерименту, заборі матеріалу, провів узагальнення).

12. Боймиструк І.І., Федонюк Я.І. Морфометричні зміни епіфізарних хрящів довгих кісток під впливом статичних навантажень залежно від вихідного вегетативного гомеостазу // Наукові праці ІІІ національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України „Актуальні питання морфології” / Під ред. проф. Ю.Б.Чайківського. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 31-32. (Здобувач особисто брав участь в постановці експерименту, заборі матеріалу, проведенні узагальнення та формулюванні висновків).

13. Зміни епіфізів та діафізів довгих трубчастих кісток під впливом динамічних навантажень залежно від вихідного стану вегетативної нервової системи / Боймиструк І., Куруц М., Потіха Т., Романець Т., Довбуш М. // Матеріали VІ Міжнародного медичного конгресу студентів та молодих учених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 261. (Здобувач особисто виконував постановку експерименту, забирав матеріал, описував спостереження, їх аналізував).

14. Боймиструк І. Ультрамікроскопічні зміни епіфізарного хряща тварин з різним вихідним вегетативним статусом при статичних навантаженнях // Матеріали науково-практичної конференції „Гістологія на сучасному етапі розвитку науки”. – Тернопіль, 2004. - С. 9-10.