Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Штанова Лідія Яківна. Роль дванадцятипалої кишки в регуляції функцій шлунково-кишкового тракту: Дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2002. - 154арк. - Бібліогр.: арк. 118-148.



Анотація до роботи:

Штанова Л.Я. Роль дванадцятипалої кишки в регуляції функцій шлунково-кишкового тракту.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин.- Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2002.

Дисертація присвячена вивченню ролі дванадцятипалої кишки (ДПК) в регуляції секреторної і моторно-евакуаторної функцій шлунка і порожньої кишки. У собак з видаленою ДПК пентагастринова та гістамінова шлункова секреція зменшується, карбахолінова секреція зростає більше, ніж у двічі, а інсулінова - не змінюється.У собак з дуоденектомією (ДЕ) базальний рівень гастрину в крові зростає в два рази. У голодних собак, що перенесли ДЕ, в шлунку та в порожній кишці через 1,5-3 місяці з”являється моторна активність , подібна до періодичної, яка зберігає свою циклічність, амплітуду, але має вкорочені періоди спокою та зменшену порівняно з контрольними тваринами частоту скорочень в порожній кишці.На харчову моторику шлунка та порожньої кишки ДЕ не впливала.Холецистокінін (ХЦК) та карбахолін, введені собакам з ДЕ викликали, відповідно, послаблену та посилену удвічі моторні реакції в порожній кишці.У собак з ДЕ уповільнювалась евакуація. рН хімусу, що надходив в порожню кишку, збільшувався.

Ключові слова:дванадцятипала кишка, шлунок, порожня кишка, секреція, моторика, евакуація, дуоденектомія.

  1. В умовах відсутності гормонів, що продукуються слизовою оболонкою дванадцятипалої кишки, компенсаторні можливості шлунково-кишкового тракту забезпечують нормальне протікання в ньому травного процесу.

  2. Дуоденектомія не впливає на шлункову секрецію, стимульовану інсуліном, та збільшує рівень гастрину в сироватці крові, що є свідченням того, що кишечний гастрин не бере участі в секреторній відповіді шлунка, викликаній збудженням блукаючих нервів.

  3. Видалення дванадцятипалої кишки пригнічує гістамінову і, особливо, пентагастринову секрецію шлунка, та посилює секрецію шлункових залоз, стимульовану карбахоліном.

  4. Ексцизія дванадцятипалої кишки усуває в ранньому післяопераційному періоді періодичний характер моторної активності шлунково-кишкового тракту, який через 1,5-3 місяці відновлюється. У інтактних собак частоту періодів роботи задає водій ритму, локалізований в ділянці впадіння протоки підшлункової залози в дванадцятипалу кишку. Після дуоденектомії частота періодів роботи задається водієм ритму, локалізованим в порожній кишці, що проявляється в зменшенні тривалості періодів спокою.

  5. Дуоденектомія знижує частоту скорочень в порожній кишці та не впливає на тривалість періодів роботи шлунково-кишкового тракту, характер і амплітуду скорочень в шлунку.

  6. Відсутність ДПК не впливає на амплітуду скорочень шлунка та порожньої кишки при харчовій моториці та зменшує їх частоту в порожній кишці на 25%, тобто харчова моторика шлунка не залежить від гормонів, що виділяються в слизовій оболонці дванадцятипалої кишки.

  7. Дуоденектомія посилює моторну активність шлунка та порожньої кишки на карбахолін та послаблює її у відповідь на введення холецистокініну.

  8. Після дуоденектомії уповільнюється евакуація зі шлунка їжі вуглеводного складу на 30,7% та усувається експоненційний характер евакуаторного процесу. Евакуація набуває періодичного характеру.

  9. Внаслідок дуоденектомії збільшується рН хімусу в порожній кишці.

Публікації автора:

1. Суходоля А.І., Саєнко В.Ф., Полінкевич Б.С., Харченко М.М., Штанова Л.Я., Берегова Т.В., Гройсман С.Д. Експериментальне обґрунтування застосування екстрагастральної ваготомії в хірургічному лікуванні виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки // Клінічна хірургія.-1998.-№2.-С.32-34.

2. Штанова Л.Я., Харченко М.М., Берегова Т.В., Полінкевич Б.С. Особливості шлункової секреції та евакуаторної функції шлунка в дуоденектомованих собак // Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Проблеми регуляції фізіологічних функцій. – 1999.- Вип.5.-С.48-51.

3. Штанова Л.Я., Харченко М.М., Полінкевич Б.С. Вплив дуоденектомії на моторно-евакуаторну функцію шлунково-кишкового тракту у собак // Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Проблеми регуляції фізіологічних функцій.- 2000.- Вип.6.- С.23-28

4. Штанова Л.Я., Полінкевич Б.С., Суходоля А.І., Козак І.О., Берегова Т.В. Дослідження ролі кишечного гастрину в реалізації секреторної відповіді шлунка, викликаної інсуліном // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И.Георгиевского.-2001.-С.184-187.

5. Штанова Л.Я. Вплив дуоденектомії на рівень гастрину в крові // Матеріали всеукраїнської наукової конференції “Проблеми вікової фізіології“.- Луцьк.-1998.-С.55.

6. Штанова Л.Я., Харченко М.М.,Полінкевич Б.С. Особливості моторно-евакуаторної функції шлунково-кишкового тракту дуоденектомованих собак // Матеріали V Міжнародної конференції з інформотерапії :теоретичні аспекти та практичне застосування.- Київ.-1999.- С.100.

7. Штанова Л.Я., Полінкевич Б.С. Стан секреторної функції шлунка у дуоденектомованих собак // Матеріали VI Міжнародної конференції з інформотерапії.- Київ.-2000.- С.99-100.

8. Штанова Л.Я., Харченко Н.М., Полинкевич Б.С. Особенности эвакуаторной функции желудка у дуоденэктомированных собак // Материлы Международной конференции, посвященной 75-летию со дня рождения .М.Уголева “Механизмы функционирования висцеральных систем.”Санкт-Петербург-2001.- С.416.

9. Штанова Л.Я., Харченко М.М., Берегова Т.В., Полінкевич Б.С. Роль дванадцятипалої кишки у відправленні функцій проксимального відділу шлунково-кишкового тракту // Тези доповідей конференції “Механізми фізіологічних функцій в експерименті та клініці.-Львів.-2001.- С.49.

10. Штанова Л.Я., Харченко М.М., Суходоля А.І., Полінкевич Б.С. Особливості моторних реакцій шлунка і порожньої кишки на холецистокінін у собак після дуоденектомії // “Актуальні проблеми гастроентерології“.Тези доповідей. Київ.- 2001.- С.59.