Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Генетика


Россоха Зоя Іванівна. Роль генетичних та середовищних факторів у розвитку патологічних станів на ранніх етапах онтогенезу : дис... канд. мед. наук: 03.00.15 / Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2007. — 149арк. — Бібліогр.: арк. 132-149.



Анотація до роботи:

Россоха З.І. Роль генетичних та середовищних факторів у розвитку патологічних станів на ранніх етапах онтогенезу.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 03.00.15 – генетика (медичні науки). Науковий центр радіаційної медицини АМН України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена актуальній проблемі генетики та клінічної медицини – визначенню ролі спадкових та медико-біологічних факторів у розвитку антенатальної патології плодів та перинатальної патології новонароджених для прогнозування ризику розвитку перинатальної патології у неонатальному періоді. Доведено, що виникнення затримки розвитку в антенатальному періоді асоційовано з наявністю у плодів GSTМ1"-" генотипу. Розвиток важкої перинатальної патології з неонатальними синдромами гіпоксично-ішемічного ураження ЦНС, респіраторного дистрес-синдрому, некротичного ентероколіту, неонатальної жовтяниці, а також інтранатальної асфіксії асоційований з наявністю у новонароджених GSTT1 делеційного поліморфізму та поєднання нефункціональних алелів генів GSTT1, GSTM1. Встановлено, що наявність певних поєднань поліморфних варіантів досліджуваних генів змінює ризик розвитку патологічних станів. Показано провідні медико-біологічні фактори ризику у розвитку перинатальної патології новонароджених (внутрішньоутробне інфікування, хронічна внутрішньоутробна гіпоксія, прееклампсія вагітних та ускладнений акушерсько-гінекологічний анамнез у матерів). Визначено спадкові фактори у розвитку внутрішньоутробного інфікування. На основі отриманих результатів запропоновано спосіб прогнозування ризику розвитку перинатальної патології у новонароджених.

У роботі здійснено теоретичне узагальнення та наведене нове вирішення наукового завдання щодо визначення ролі генетичних та середовищних факторів у розвитку патологічних станів на ранніх етапах онтогенезу, на підставі проведеного аналізу факторів ризику у виникненні антенатальної патології плодів і перинатальної патології новонароджених. Для прогнозування ризику розвитку перинатальної патології у новонароджених запропоновано проводити у них при наявності факторів перинатального ризику визначення алельного поліморфізму генів GSTT1, GSTM1.

  1. Визначено частоти генотипів GSTT1"-" та GSTМ1"-" у медичних абортусів (6-12 тижнів гестації), які становлять 16,82% і 49,53% відповідно. У клінічно здорових новонароджених частоти нефункціональних варіантів генів GSTT1, GSTM1 складають 12,85% і 45,53% відповідно. Отримані у ембріонів і плодів (6-12 тижнів гестації) та новонароджених частоти суттєво не відрізняються між собою та від частот, описаних для популяції України і у різних популяціях білої раси.

  2. Доведено, що у мертвонароджених розвиток антенатальної патології (2=8.69,р<0.01) та виникнення затримки внутрішньоутробного розвитку (р<0.05) асоційовані з наявністю у них GSTМ1 делеційного поліморфізму. Антенатальний розвиток затримки у хворих з важкою перинатальною патологією (2=3.77,р<0.05) асоційований із зростанням частоти GSTМ1"-" генотипу. У новонароджених із сприятливим перебігом раннього неонатального періоду затримка розвитку (р<0.05) асоційована із наявністю GSTМ1"-" генотипу. Ризик виникнення антенатальної патології (р<0.01) та затримки розвитку знижується при наявності у плодів поєднання алелів GSTT1"+"/ GSTМ1"+" (р<0.01).

  3. Розвиток важкої перинатальної патології (2=6.17,р<0.05), гіпоксично-ішемічного ураження ЦНС (2=7.33,р<0.01), респіраторного дистрес-синдрому (2=8.16,р<0.01), некротичного ентероколіту (2=7.66,р<0.01), неонатальної жовтяниці (2=7.72,р<0.05), а також інтранатальної асфіксії (р<0.05) у новонароджених асоційований з наявністю у них GSTT1 делеційного поліморфізму. Поєднання нефункціональних алелів генів GSTs у новонароджених підвищує ризик виникнення важкої перинатальної патології (р<0.01), гіпоксично-ішемічного ураження ЦНС (р<0.05), респіраторного дистрес-синдрому (р<0.01), некротичного ентероколіту (р<0.01), неонатальної жовтяниці (р<0.01) та інтранатальної асфіксії. При поєднанні алелів GSTT1"+"/ GSTМ1"+" у новонароджених вірогідно знижується ризик розвитку респіраторного дистрес-синдрому (2=5.41,р<0.05). Ризик виникнення важкої перинатальної патології (2=4.62,р<0.05) вірогідно знижується у новонароджених з поєднанням алелів GSTT1"+"/ GSTМ1"-" .

  4. Визначено провідні медико-біологічні фактори ризику, які впливають на виникнення важкої перинатальної патології новонароджених - прееклампсія вагітних (р<0.01), внутрішньоутробна гіпоксія (р<0.01) та окремих неонатальних синдромів - респіраторного дистрес-синдрому (морфо-функціональна незрілість), неонатальної жовтяниці (морфо-функціональна незрілість, ускладнений акушерсько-гінекологічний анамнез у матерів), некротичного ентероколіту (внутрішньоутробна гіпоксія та затримка розвитку, асоційовані латентні форми внутрішньоутробного інфікування), внутрішньоутробного інфікування (ускладнений акушерсько-гінекологічний анамнез у матерів).

  5. Встановлено вірогідне підвищення частоти внутрішньоутробного інфікування, асоційованого інфікування у мертвонароджених (р<0.001) та латентних, асоційованих форм внутрішньоутробного інфікування у хворих з важкою перинатальною патологією (р<0.001) у порівнянні з клінічно здоровими новонародженими. Розвиток внутрішньоутробного інфікування у ембріонів (2=11.24,р<0.01) та у новонароджених (2=4.35,р<0.05) асоційований з GSTT1"-" генотипом. Поєднання алелів GSTT1"+"/ GSTМ1"+" знижує ризик розвитку пренатального інфікування (2=4.35,р<0.05). Частота поєднання алелів GSTT1"-"/GSTМ1"-" (р<0.01) асоційована із розвитком латентних форм внутрішньоутробних інфекцій у новонароджених.

  6. Запропоновано спосіб прогнозування ризику розвитку перинатальної патології у новонароджених, який полягає у визначенні у новонароджених з медико-біологічними факторами ризику алельного поліморфізму генів GSTT1, GSTM1.

Публікації автора:

  1. Россоха З.І., Подольська С.В., Горовенко Н.Г., Савчук Т.В., Чистякова М.Б., Жежера В.М., Савостікова Н.Л., Заяц О.Г. Метод полімеразної ланцюгової реакції в дослідженні інфікування плода при репродуктивних втратах //Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.П.Л.Шупика.-2001.-випуск 10.-книга 2.-С.101-106.

Особистий внесок здобувача - проведення молекулярно-генетичних досліджень, аналіз отриманих результатів, статистична обробка результатів, аналітична інтерпретація, написання і підготовка публікації до друку.

  1. Россоха З.І., Подольська С.В., Горовенко Н.Г., Савчук Т.В., Чистякова М.Б., Жежера В.М., Савостікова Н.Л., Заяц О.Г. Співставлення результатів молекулярно-генетичних та морфологічних досліджень при TORCH-інфікуванні у плодів та новонароджених //Вісник морфології.-2002.- №1.-С.110-112.

Особистий внесок здобувача - проведення молекулярно-генетичних досліджень, аналіз отриманих результатів, статистична обробка результатів, аналітична інтерпретація, написання і підготовка публікації до друку.

  1. Россоха З.І., Подольська С.В., Вотякова І.А., Горовенко Н.Г. Дослідження делеційного поліморфізму глутатіонтрансфераз у тканинах TORCH-інфікованих та неінфікованих ембріонів, плодів //Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.П.Л.Шупика.-2004.- випуск 13.- книга 5.-С.318-324.

Особистий внесок здобувача - проведення молекулярно-генетичних досліджень, аналіз отриманих результатів, статистична обробка результатів, аналітична інтерпретація, написання і підготовка публікації до друку.

  1. Россоха З.І., Подольська С.В., Горовенко Н.Г., Жежера В.М., Чистякова М.Б., Савостікова Н.Л., Савчук Т.В., Вотякова І.А. Генетичні маркери підвищеної схильності плодів до виникнення патології в антенатальному періоді //Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.П.Л.Шупика.-2005.- випуск 14.- книга 2.-С. 82-90.

Особистий внесок здобувача - проведення молекулярно-генетичних досліджень, аналіз отриманих результатів, статистична обробка результатів, аналітична інтерпретація, написання і підготовка публікації до друку.

  1. Горовенко Н.Г., Россоха З.І., Подольська С.В. Генетичні маркери підвищеної схильності новонароджених до виникнення ускладнень у ранньому неонатальному періоді //Сучасна педіатрія.-2006.-2(11).-С.172-176.

Особистий внесок здобувача – молекулярно-генетичне обстеження дітей основної і контрольної груп, аналіз отриманих результатів, статистична обробка результатів, аналітична інтерпретація, написання і підготовка публікації до друку.

  1. Горовенко Н.Г., Россоха З.І., Подольська С.В. Роль генетичних факторів у розвитку респіраторного дистрес-синдрому новонароджених //Медичні перспективи.-2006.- том XI.- № 3.-С.163-170.

Особистий внесок здобувача – молекулярно-генетичне обстеження дітей основних і контрольної груп, аналіз отриманих результатів, статистична обробка результатів, аналітична інтерпретація, написання і підготовка публікації до друку.

  1. Горовенко Н.Г., Россоха З.І., Подольська С.В. Генетичні маркери підвищеної схильності ембріонів до пренатального інфікування // Репродуктивне здоров’я жінки.-2006.-4(29).-С.90-94.

Особистий внесок здобувача - проведення молекулярно-генетичних досліджень, аналіз отриманих результатів, написання і підготовка публікації до друку.

  1. Горовенко Н.Г., Россоха З.І., Подольська С.В. Роль спадкових факторів у розвитку перинатальної патології новонароджених //Сучасна педіатрія.-2007.-1(14).-С.162-168.

Особистий внесок здобувача – молекулярно-генетичне обстеження дітей основних і контрольної груп, аналіз отриманих результатів, статистична обробка результатів, аналітична інтерпретація, написання і підготовка публікації до друку.

  1. Горовенко Н.Г., Россоха З.І., Подольська С.В. Алельний поліморфізм генів глутатіон-S-трансфераз у новонароджених із затримкою внутрішньоутробного розвитку //Збірник наукових праць «Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики» .-2007.- випуск 14.-С. 224-230.

Особистий внесок здобувача – молекулярно-генетичне обстеження дітей основних і контрольної груп, аналіз отриманих результатів, статистична обробка результатів, аналітична інтерпретація, написання і підготовка публікації до друку.

  1. Бужиевская Т.И., Россоха З.И, Подольская С.В., Ольхович Н.В., Трохименко Е.П., Дзюблик И.В., Лобынцева Г.С., Вотякова И.А. Инфицирование зародыша и плода в I триместре беременности //Збірник тез II конгресу Української асоціації фахівців ультразвукової діагностики в перинатології, генетиці та гінекології «Плід як частина родини».-Харків.-2000.-Т.1.-С.204-205.

Особистий внесок здобувача - проведення молекулярно-генетичних досліджень, аналіз отриманих результатів, написання публікації.

  1. Россоха З.І., Подольська С.В., Горовенко Н.Г., Шунько Є.Є., Сулима О.Г., Король О.Г., Старенька С.Я., Орлова Т.О. Рівень виявлення TORCH-інфікування методом ПЛР у хворих новонароджених раннього неонатального періоду //Матеріали науково-практичної конференції «Профілактика, діагностика і корекція вроджених вад розвитку у новонароджених».-Київ.-2001.-С.191.

Особистий внесок здобувача - проведення молекулярно-генетичних досліджень, аналіз отриманих результатів, написання публікації.

  1. Горовенко Н.Г., Подольська С.В., Россоха З.І., Вотякова І.А. Місце ДНК-діагностики у виявленні внутрішньоутробного інфікування плода // Иммунология и аллергология.-2002.-№3.-С.34.

Особистий внесок здобувача - проведення молекулярно-генетичних досліджень, аналіз отриманих результатів, написання публікації.

  1. Россоха З.І., Подольська С.В., Горовенко Н.Г. Генетичний поліморфізм глутатіон-S-трансферази у TORCH-інфікованих новонароджених //Проблеми клінічної генетики. Збірник тез.-Харків.-2003.-С.139.

Особистий внесок здобувача - проведення молекулярно-генетичних досліджень, аналіз отриманих результатів, написання публікації.

  1. Россоха З.І., Подольська С.В., Горовенко Н.Г. Генетичні фактори у розвитку гіпоксичної фетопатії в антенатальному періоді //Матеріали II Українського Конгресу з клінічної генетики з міжнародною участю «Метаболічні спадкові захворювання».-Харків.-2005.-С.131.

Особистий внесок здобувача - проведення молекулярно-генетичних досліджень, аналіз отриманих результатів, написання публікації.

  1. N.G. Gorovenko, Z.I. Rossokha, S.V.Podolskaya. Genetic polymorphism of glutathione-S-transferase T1 and M1 in the newborns with Infant Respiratory Distress Syndrome (IRDS) in Ukrainian population // Balkan Journal of Medical Genetics.-2006.-Volume 9.-Number 3&4.-P. 93.

Особистий внесок здобувача - проведення молекулярно-генетичних досліджень, аналіз отриманих результатів, написання і підготовка публікації до друку.

  1. Россоха З.І., Подольська С.В., Горовенко Н.Г. Визначення спадкової схильності до виникнення патологічних станів періоду новонародженості //Тези VIII Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні питання педіатрії».- Київ.-2006.-С.77.

Особистий внесок здобувача - проведення молекулярно-генетичних досліджень, аналіз отриманих результатів, написання і підготовка публікації до друку.

  1. Горовенко Н.Г., Россоха З.І., Подольська С.В. Генетичні маркери у прогнозуванні ризику розвитку перинатальної патології новонароджених //Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю «Фізіологія і патологія новонароджених».- Київ.-2007.-С.198-199.

Особистий внесок здобувача - проведення молекулярно-генетичних досліджень, аналіз отриманих результатів, написання публікації.

  1. N.G. Gorovenko, Z.I. Rossokha, S.V.Podolskaya. Risk factors in the development of latent forms of intrauterine infections in neonates with perinatal pathologies //International Journal of Antimicrobial Agents (IJAA). – Munich, Germany. - 2007.- Volume 29.

Особистий внесок здобувача - проведення молекулярно-генетичних досліджень, аналіз отриманих результатів, написання публікації.

  1. N.G. Gorovenko, Z.I. Rossokha, S.V.Podolskaya. Genetic factors in the development of unfavorable effect of intrauterine infections on the course of neonatal period in neonates //Clinical Microbiology and Infection. – Munich, Germany. - 2007.- Volume 13.- P.769.

Особистий внесок здобувача - проведення молекулярно-генетичних досліджень, аналіз отриманих результатів, написання і підготовка публікації до друку.

  1. Горовенко Н.Г., Россоха З.І., Подольська С.В. Аналіз генетичних та середовищних факторів ризику розвитку патологічних станів на ранніх етапах онтогенезу //Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю «Актуальні питання медичної генетики».- Київ.-2007.-С.31-32.

Особистий внесок здобувача - проведення молекулярно-генетичних досліджень, аналіз отриманих результатів, написання публікації.