Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


Призимирська Тамара Володимирівна. Роль гіпергомоцистеїнемії у динаміці росту злоякісних пухлин (експериментальне дослідження). : Дис... канд. наук: 14.01.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Призимирська Т.В. Роль гіпергомоцистеїнемії у динаміці росту злоякісних пухлин (експериментальне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.07 – онкологія. – Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України, Київ – 2008.

Дисертацію присвячено дослідженню ролі гіпергомоцистеїнемії (ГГЦ) у динаміці росту злоякісних пухлин та експериментальному обгрунтуванню доцільності її корекції за допомогою комплексу вітамінів В6, В9 та В12 при злоякісних новоутвореннях.

Створена нова метіонінова вітамін-дефіцитна модель ГГЦ, яка дозволяє за короткий термін досягти значного підвищення рівня гомоцистеїну (ГЦ) у плазмі крові лабораторних тварин. Показано, що за умов метіонінової ГГЦ зростання концентрації ГЦ у плазмі крові залежить від віку тварин.

На різних моделях пухлинного росту показано, що на стадії експоненційного росту пухлин концентрація ГЦ у плазмі крові зростає та прямо корелює з масою пухлин. При зменшенні швидкості росту пухлин (на термінальній стадії) концентрація ГЦ знижується та зворотно корелює із масою пухлин. Встановлено, що зростання концентрації ГЦ у плазмі крові піддослідних тварин (при експериментальній ГГЦ чи за умов пухлинного росту) прямо корелює із зниженням рівня загального тканиноспецифічного метилювання ДНК.

Показано, що при перебуванні тварин з нітрозометилсечовино (NMU)-індукованим канцерогенезом у молочній залозі (МЗ) протягом латентного періоду в умовах хронічної ГГЦ, з одного боку, знижується частота виникнення пухлин МЗ та коефіцієнт множинності, а з іншого –скорочується латентний період, збільшується відносна кількість, маса та об’єм злоякісних пухлин МЗ у порівнянні з аналогічними показниками у тварин групи контролю. Встановлено, що при експериментальній ГГЦ гальмується ріст та метастазування перещеплюванних пухлин, знижується рівень загального метилювання ДНК у тканинах пухлини та печінки, посилюються процеси тромбоутворення в судинах пухлин та суттєво знижується протипухлинний ефект доксорубіцину у щурів із карциносаркомою Уокер 256.

Встановлено, що за умов експериментальної ГГЦ комплекс вітамінів В6, В9 та В12 у кількостях, які в 5 разів перевищують їх вміст у контролі, нормалізує вміст ГЦ у плазмі крові, володіє протекторними властивостями відносно загального гіпометилювання ДНК в печінці та пухлині, нівелює ефекти ГГЦ щодо NMU-індукованого канцерогенезу у МЗ щурів, протидіє зниженню протипухлинного ефекту доксорубіцину та не стимулює ріст пухлин.

За результатами проведених комплексних експериментальних досліджень встановлено, що ГГЦ відіграє суттєву роль у розвитку та прогресуванні злоякісних пухлин за рахунок взаємозв’язку обміну ГЦ з процесами метилювання ДНК та обґрунтовано доцільність корекції ГГЦ при терапії злоякісних новоутворень доксорубіцином.

  1. Створена нова експериментальна модель ГГЦ у системі in vivo, заснована на застосуванні метіонінового навантаження на фоні виключення вітамінів В6, В9 та В12 із раціону тварин, яка дозволяє за 14 днів отримати більше ніж 10-разове зростання концентрації ГЦ у плазмі крові. Показано, що за умов метіонін-індукованої ГГЦ зростання концентрації ГЦ у плазмі крові залежить від віку тварин.

  2. На різних моделях пухлинного росту показано, що на стадії експоненційного росту пухлин концентрація ГЦ у плазмі крові зростає та прямо корелює з масою пухлин. При зменшенні швидкості росту пухлин (на термінальній стадії) концентрація ГЦ знижується та зворотно корелює із масою пухлин.

  3. Показано, що при метіонін-індукованій ГГЦ, або за умов пухлинного росту, зростання концентрації ГЦ у плазмі крові тварин прямо корелює із зниженям рівня загального тканиноспецифічного метилювання ДНК. Доведено, що серед речовин, які нормалізують концентрацію ГЦ у плазмі крові при експериментальній ГГЦ (вітаміни В6, В9 та В12, бетаїн та креатин), протекторною дією щодо загального гіпометилювання ДНК в печінці володіє лише комплекс вітамінів групи В.

  4. Встановлено, що при експериментальній ГГЦ гальмується ріст та метастазування перещеплюванних пухлин та знижується рівень загального метилювання ДНК у тканинах пухлини та печінки, посилюються процеси тромбоутворення в судинах пухлин. Корекція ГГЦ комплексом вітамінів В6, В9 та В12 повністю нівелює ефекти ГГЦ щодо зниження рівня загального метилювання ДНК та не стимулює ріст пухлин.

  5. Виявлено, що при перебуванні тварин з NMU-індукованим канцерогенезом у МЗ протягом латентного періоду в умовах хронічної ГГЦ, з одного боку, знижується частота виникнення пухлин МЗ та коефіцієнт множинності, а з іншого –скорочується латентний період, збільшується відносна кількість, маса та об’єм злоякісних пухлин МЗ у порівнянні з аналогічними показниками у тварин групи контролю. Корекція ГГЦ комплексом вітамінів В6, В9 та В12 повністю нівелює ефекти ГГЦ щодо NMU-індукованого канцерогенезу у МЗ щурів.

  6. Встановлено, що метіонін-індукована ГГЦ призводить до суттєвого зниження протипухлинного ефекту ДОКС у щурів із карциносаркомою Уокер-256 (коефіцієнти гальмування росту пухлин та збільшення тривалості життя зменшувалися в 2, 0 та 1,4 рази відповідно в порівнянні з контролем). Корекція ГГЦ комплексом вітамінів В6, В9 та В12 повністю протидіє зниженню протипухлинного ефекту ДОКС та не стимулює ріст пухлин.

Публікації автора:

  1. Пентюк О.О., Луцюк М.Б, Постовітенко К.П., Артемчук М.А., Асачова О.С., Призимирська Т.В. Гіпергомоцистеїнемія: моделювання та вплив на стан судинної системи в експерименті // Досягнення біології та медицини. - 2004. - Т. 3, №1. - С. 35-38. (Здобувач брала участь у виконанні експериментальних досліджень, визначенні концентрації ГЦ у плазмі крові, обговоренні результатів та написанні статті).

  2. Pogribny I.P., Prizimirska T.V., Kulik G.I., Lutsiuk M.B., Pentuk O.O., Postovitenko K.P., Artemchuk M.A., Poirier L.A., Chekchun V.F. Age-related effects of methionine-enriched diet on plasma homocysteine concentration and methylation of hepatic DNA in rats // Укр. біохім. журнал. - 2005. - Т. 77, №4. - С. 114-119. (Здобувач брала участь у виконанні частини експериментальних досліджень, визначенні концентрації ГЦ у плазмі крові, виділенні ДНК із тканини печінки, написанні та оформленні статті).

  3. Постовітенко К.П., Пентюк О.О., Луцюк М.Б., Призимирська Т.В., Артемчук М.А., Андрушко І.І., Чехун В.Ф., Чорнопищук О.Л. Біохімічні зміни в крові, печінці та нирках при експериментальній гіпергомоцистеїнемії за її лікування вітамінами та вітамінно-мінеральним комплексом // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2005. - T. 2, №9. - C. 222-227. (Здобувач виконувала частину експериментальних досліджень, визначала концентрацію ГЦ у плазмі крові, брала участь у написанні та оформленні статті).

  4. Постовітенко К.П., Пентюк О.О., Луцюк М.Б., Cергієнко О.В., Артемчук М.А., Андрушко І.І., Харковенко Р.В., Чехун В.Ф., Призимирська Т.В. Морфологічні зміни в органах тварин із експериментальною гіпергомоцистеїнемією та можливість їх корекції дієтами, збагаченими вітамінами // Вісник морфології. – 2005. – Т. 2, №11. – С. 287 -291. (Здобувач визначала концентрацію ГЦ у плазмі крові та приймала участь у написанні та оформленні статті).

  5. Постовітенко К.П., Пентюк О.О., Луцюк М.Б., Чехун В.Ф., Призимирська Т.В., Артемчук М.А., Йолтуховський М.М. Вплив вітамінів В6, В9, В12 на рівень гомоцистеїну в плазмі крові щурів за метіонінової гіпергомоцистеїнемії // Буковинський медичний вісник. - 2005. - Т. 9, №2. - С. 208-210. (Здобувач брала участь у виконанні частини експериментальних досліджень, визначала концентрацію ГЦ у плазмі крові, приймала участь у написанні та оформленні статті).

  6. Pryzimirska T.V., Pogribny I.P., Chekhun V.F. The impact of tumor growth on plasma homocysteine levels and tissue-specific DNA methylation in Walker-256 tumor-bearing rats // Exp. Oncol. – 2007. - Vol. 29, № 4. - Р. 262-266. (Здобувач виконувала всі експериментальні дослідження, визначала концентрацію ГЦ у плазмі крові, виділяла ДНК із тканин пухлини та печінки, проводила статистичний аналіз наукових результатів, приймала участь у написанні та оформленні статті).

  7. Деклараційний патент на винахід № 66134A, Україна, А23L1/29, A23L1/302. Експериментальна модель гіпергомоцистеїнемії // Чехун В.Ф., Луцюк М.Б., Пентюк О.О., Призимирська Т.В., Постовітенко К.П., Артемчук М.А., Салдан Й.Р., Асачова О.С. Заявл. 04.08.2003; Опубл. 15.04.2004. - Бюл. №4.- 3с. (Здобувач приймала участь у виконанні експериментальних досліджень та визначенні концентрації ГЦ у плазмі крові, підготувала рукопис заявки на патент).

  1. Чехун В.Ф., Призимирская Т.В., Кулик Г.И., Тодор И.Н., Трындяк В.П., Шпилевая С.И., Пентюк А.А. Влияние опухолевого роста на содержание гомоцистеина в плазме крови и интенсивность процессов метилирования у крыс с карциномой Герена // Материалы ІІІ съезда онкологов и радиологов СНГ. – Минск, Беларусь. - 2004. - Часть І. – С. 353.

  2. Призимирська Т.В., Кулик Г. І., Пентюк О. О., Тодор І. М., Шпильова С.І., Чехун В.Ф. Взаємозв’язок між метаболізмом гомоцистеїну та процесами метилування у клітинах злоякісної пухлини // Тези доповідей Установчого зїзду Українського товариства клітинної біології. – Львів. – 2004. – С. 126.

  3. Призимирська Т.В., Тодор І. М., Кулик Г. І., Чехун В.Ф. Вплив фолієвої кислоти та вітамінів В6 та В12 на розвиток та метастазування карциноми легень Л’юїс // Материалы научно-практической международной конференции «Фортификация пищевых продуктов витамином В9 с целью предупреждения врожденных дефектов невральной трубки». – Киев. - 2006. – С. 25-26.

  4. Чехун В.Ф., Призимирская Т.В., Постовитенко К.П., Пентюк А.А, Луцюк Н.Б., Артемчук М.А. Сравнительное исследование действия фолиевой кислоты и витаминов В6 и В12, бетаина, креатина, а также холина при хронической метиониновой гипергомоцистеинемии // Материалы научно-практической международной конференции «Фортификация пищевых продуктов витамином В9 с целью предупреждения врожденных дефектов невральной трубки». – Киев.- 2006. – С.18.

  5. Призимирська Т.В., Постовітенко К.П., Пентюк О.О, Луцюк М.Б., Йолтуховський Н.М., В.Ф.Чехун В.Ф. Дослідження гіпогомоцистеїнемічної ефективності вітамінів В6, В9, В12, бетаїну, креатину та холіну при гострій гіпергомоцистеїнемії // Матеріали XII університетської науково-практичної конференції молодих вчених та фахівців. – Вінниця. - 2006.- С. 39.

  6. Призимирська Т.В., Кулик Г.І., Гулай Т.О., Чехун В.Ф. Гіпергомоцистеїнемія як метаболічний чинник епігенетичних порушень при злоякісних процесах // Тези VIII конференції молодих онкологів з міжнародною участю «Сучасні проблеми експериментальної і клінічної онкології». – Київ. – 2007. – С. 63.

  7. Чехун В.Ф., Призимирська Т.В., Тодор І. М., Ковтонюк О.В., Кулик Г.І., Вплив гіпергомоцистеїнемії на розвиток та метастазування карциноми легень Л’юїс // Тези VIII конференції молодих онкологів з міжнародною участю «Сучасні проблеми експериментальної і клінічної онкології». – Київ. – 2007. – С. 8.

  8. Чехун В.Ф., Призимирська Т.В., Кулик Г.І., Гулай Т.О. Роль гіпергомоцистеїнемії в зміні чутливості клітин карциносаркоми Уокера до дії доксорубіцину // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції із міжнародною участю «Молекулярні основи і клінічні проблеми резистентності до лікарських засобів». – Київ. -2006. – С.65.

  9. Призимирська Т.В., Погрібний І.П., Чехун В.Ф. Епігенетичні аспекти модуляції гомоцистеїном чутливості злоякісних клітин до доксорубіцину в системі in vivo // Тези доповідей 2-го зїзду Українського товариства клітинної біології. – Київ. – 2007. – С. 106.