Кургалюк Наталія Миколаївна. Роль інтермедіатів циклу трикарбонових кислот у процесах енергозабезпечення та антиоксидантного захисту клитин при дії на організм екстремальних факторів: дисертація д-ра біол. наук: 03.00.04 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2003. - 32 с.
Анотація до роботи:
Кургалюк Н.М. Роль інтермедіатів циклу трикарбонових кислот у процесах енергозабезпечення та антиоксидантного захисту клітин при дії на організм екстремальних факторів.– Рукопис
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук за спеціальністю 03.00.04–біохімія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Київ, 2003.
Дисертацію присвячено з’ясуванню механізмів протекторної дії інтермедіатів ЦТК сукцинату (СК) і -кетоглутарату (КГЛ) натрію на кисень-залежні процеси метаболізму клітини (АДФ-стимульоване дихання мітохондрій печінки і міокарда, мікросомне окиснення, стан ситеми антиоксидантного захисту і процесів ліпопероксидації) щурів і мурчаків залежно від функціонального стану NO-ергічної системи за умов гострої гіпоксії, стресу, динамічної витривалості до фізичного навантаження та фракційного рентгенівського опромінення у малих дозах, а також у вивченні впливу L-аргініну у тварин з різною вихідною резистентністю до гіпоксії. Це має фундаментальне і прикладне значення для з’ясування шляхів корекції процесів функціонування мітохондрій та продукції активних форм кисню при пошкодженнях серцево-судинної і травної систем при стресі, гіпоксії і іонізуючому опроміненнї. Поєднуючи сучасні електрофізіологічні і біохімічні методи дослідження отримано нові дані про дію основних інтермедіатів ЦТК СК і КГЛ на метаболізм оксиду азоту, оцінюваний за вмістом нітрит-і нітрат-аніонів, карбаміду і сумарних поліамінів у крові і тканинах щурів за умов гострої гіпоксії. Встановлений стимулюючий ефект дії екзогенного КГЛ на систему оксиду азоту за умов гострої гіпоксії з одночасним зниженням інтенсивності процесів ліпопероксидації виступає важливим чинником протекторного ефекту КГЛ порівняно з СК за умов гіпоксії. У результаті досліджень впливу L-аргініну за умов стресу вперше показано, що ефекти продукованого NO пов’язані із зростанням резервних можливостей симпато-адреналової системи, кальцієвого гомеостазу, що залежать від резистентності до гіпоксії, і нівелювалися при введенні інгібітора синтази оксиду азоту L-NNA. Досліджено, що фізіологічна активація NO-ергічної ланки регуляції при введенні L-аргініну забезпечувала ефективний захист мітохондріального енергозабезпечення та підвищувала адаптаційні можливості організмів з низькою резистентністю до гіпоксії. Для тварин з високою резистентністю до гіпоксії ефективнішим чинником корекції за умов дії стресу був вплив інгібітора синтази оксиду азоту, що дозволив посилити нітритредуктазні реакції організму. Експериментально підтверджена ефективність комплексного застосування методу адаптації до гіпоксії в інтервальному режимі та L-аргініну для профілактики станів гострої гіпоксії. Підвищення радіотерапевтичних ефектів екзогенного КГЛ та інгібітора синтази оксиду азоту L-NNA у ранні терміни після іонізуючого опромінення пов’язувалось з підвищенням ефективності окиснення КГЛ, зростанням ролі амінотрансфераз та СДГ, зниженням інтенсивності процесів ПОЛ на фоні активації системи АОЗ.
Здійснено системне дослідження дії основних інтермедіатів ЦТК сукцинату і -кетоглутарату натрію за участю оксиду азоту у регуляції кисень-залежних процесів у клітині у щурів і мурчаків за умов гострої гіпоксії, стресу, іонізуючого опромінення. Показано наявність зв’язку між процесами енергозабезпечення (дихання і окиснювального фосфорилювання у мітохондріях), інтенсивністю процесів ліпопероксидації та активністю ферментів системи антиоксидантного захисту залежно від функціональних змін продукції оксиду азоту.
Встановлено, що екзогенний -кетоглутарат натрію призводить до зростання вмісту нітрит-аніона як стабільного метаболіта оксиду азоту у печінці порівняно з сукцинатом за умов гострої гіпоксії на фоні зниження інтенсивності процесів ліпопероксидації.
Регуляція кисень-залежних процесів організму (мітохондріальне окиснювальне фосфорилювання, мікросомне окиснення, інтенсивність процесів ліпопероксидації і стан системи антиоксидантного захисту) залежить від рівня оксиду азоту, продукованого під впливом L-аргініну. Показана важлива роль холінорецепторів у реалізації ефектів екзогенного L-аргініну.
Активація вільнорадикального окиснення та зростання вмісту катехоламінів при гострій гіпоксії пов’язані із підвищенням ролі сукцинату та зниженням -кетоглутарату як субстратів окиснення у мітохондріях. Введення L-аргініну посилює ефективність окиснення -кетоглутарату шляхом активації холінергічних регуляторних впливів і знижує інтенсивність процесів ліпопероксидації. Ці зміни усуваються під впливом блокаторів холінорецепторів та інгібітора синтази оксиду азоту L-NNA.
Екзогенний L-аргінін підвищує ефективність функціонування окисних процесів та функції мітохондрій щодо акумуляції кальцію за участю сукцинату і -кетоглутарату у тварин з низькою резистентністю до гіпоксії до вихідної у тварин високою резистентністю. Зниження NO-синтазної активності супроводжується активацією процесів дихання у мітохондріях з одночасною інтенсифікацією процесів перекисного окиснення ліпідів.
Вплив екзогенного L-аргініну in vitro та in vivo засвідчує антиоксидантні властивості, пов’язані із вірогідним зниженням інтенсивності процесів ліпопероксидації, та активності основних ферментів системи антиоксидантного захисту (супероксиддисмутази і каталази) за дозо-залежним характером. Показано, що сукцинат і -кетоглутарат модифікують вплив екзогенного L-аргініну. Зростання інтенсивності процесів ліпопероксидації при окисненні сукцинату активує систему антиоксидантного захисту, що може використовуватися як ефективний механізм запобігання негативних наслідків окиснювального стресу.
Тканинна гіпоксія і викликані нею метаболічні порушення, що обумовлені зростанням вмісту катехоламінів, виступають основними патогенними чинниками при стресі. Ефекти L-аргініну за умов дії стресу супроводжуються зростанням резервних можливостей симпато-адреналової системи, опосередковуються катіонами кальцію, визначені вихідною резистентністю до гіпоксії і усуваються під впливом інгібітора синтази оксиду азоту L-NNA.
Активація NO-ергічної ланки регуляції при введенні L-аргініну підвищує адаптаційні можливості організмів з низькою резистентністю до гіпоксії за рахунок зростання ефективності мітохондріального енергозабезпечення у амінотрансферазних реакціях та обмеження ефектів оксалоацетатного інгібування сукцинатдегідрогенази за умов стресу.
Зниження ролі NO-синтазних реакцій за умов стресу у тварин з високою резистентністю до гіпоксії запобігає інтенсифікації процесів ліпопероксидації та активує окиснення -кетоглутарату, що виявляється при використанні ротенону і малонату.
Посилення метаболізму оксиду азоту в NO-синтазних і L-аргіназних реакціях може бути засобом профілактики гіпоксичних станів залежно від індивідуального стану фізіологічної реактивності. Для низькорезистентиних до гіпоксії тварин показано зростання ефективністі функціонування NO-синтазного механізму. Для особин з переважанням холінергічних регуляторних впливів, які вже володіють потенціалом адаптаційних можливостей – щурі з високою резистентністю до гіпоксії та мурчаки – корекція процесів енергозабезпечення і продукції активних форм кисню може здійснюватися під впливом інгібітора синтази оксиду азоту L-NNA.
Вплив -кетоглутарату і L-аргініну викликає підвищення динамічної витривалості до фізичного навантаження у тварин з високою і низькою резистентністю до гіпоксії та знижується під впливом блокаторів холінорецепторів та інгібітора синтази оксиду азоту L-NNA. Посилення холінергічної ланки регуляції при введенні -кетоглутарату натрію обмежує негативні ефекти стресу та зростання концентрації катехоламінів. Останні інтенсифікують процеси ПОЛ при виснажливому м’язовому навантаженні, що краще виражене у групі тварин з низькою резистентністю до гіпоксії.
Активація сукцинатзалежних процесів мітохондріального окиснення, викликаних гострою гіпоксією, знижується у тварин після проведення курсу адаптації. Інтервальна гіпоксія з введенням L-аргініну, попереджуючи активацію ПОЛ у тканинах та крові під дією гострої гіпоксії, підвищує ефективність і спряженість енергетичних реакцій у функціонуванні мітохондрій печінки і міокарда, посилюючи окиснення -кетоглутарату. Зміни показників функціонування мітохондрій зберігаються до 180-ої доби після припинення курсу адаптації.
Досліджені ефекти адаптації опосередковані зростанням ролі NO-залежних механізмів, оцінюваних за змінами фонду нітратів, нітритів, карбаміду і сумарних поліамінів, знижуються під впливом L-NNA та холіноблокаторів. Інтервальна гіпоксія на фоні блокади адренорецепторів може бути ефективним засобом корекції інтенсивності процесів ліпопероксидації, мікросомного окиснення і супроводжується посиленням ролі антиоксидантної системи за умов гострої гіпоксії.
Радіомодифікаційні ефекти L-аргініну супроводжуються активацією окиснення сукцинату. Екзогенний -кетоглутарат за участю інгібітора синтази оксиду азоту L-NNA за умов іонізуючого опромінення підвищує ефективність окиснення -кетоглутарату в мітохондріях, посилює роль амінотрансферазних реакцій та сукцинатдегідрогенази, знижує інтенсивність процесів ліпопероксидації, підвищує активність системи антиоксидантного захисту у тканинах та крові.
Публікації автора:
Кургалюк Н.М. Вплив альфа-кетоглутарату натрію на витривалість до фізичного навантаження у щурів з різною резистентністю до гіпоксії // Фізіол. журн. – 2000. – Т.46, №4. – С.88-95.
Кургалюк Н. Вплив L-аргініну на показники АДФ-стимульованого дихання мітоxондрій міокарда в процесі адаптації тварин до періодичної нормобаричної гіпоксії // Вісник Львівського університету. Сер. біол. – 2001. – Вип. 27. – С.225-235.
Кургалюк Н.М. Стан мітохондріального дихання і кальцієвої ємності печінки щурів з різною резистентністю до гіпоксії за умов введення L–аргініну // Фізіол. журн. – 2001. – Т.47, №3. – С.64-72.
Кургалюк Н.М. Мітохондріальне дихання, окисне фосфорилювання, стан системи антиоксидантного захисту та ПОЛ при іонізуючому опроміненні тварин і введенні альфа-кетоглутарату натрію // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Проблеми регуляції фізіологічних функцій. – 2001. – Вип.7. – С.44-49.
Кургалюк Н.М. Вплив модифікації продукції оксиду азоту L-NNA на стан системи антиоксидантного захисту і перекисного окиснення ліпідів у крові та тканинах щурів з різною резистентністю до гіпоксії // Фізіол. журн. – 2001. – Т.47, №2. – С.52-59.
Кургалюк Н.М. Зміни функціонального стану мітохондрій печінки мурчаків при адаптації до гострої гіпоксії під впливом L-аргініну і блокатора синтази оксиду азоту L-NNA // Біологія тварин. – 2002. – Т.4, №1-2. – С.96-102.
Кургалюк Н.М. Вплив L-аргініну і блокатора синтази оксиду азоту L-NNA на показники енергозабезпечення мітохондрій міокарда мурчаків за умов гострої гіпоксії // Вісник Львівського університету. Серія біол. – 2002. – Вип.29. – С.177-186.
Кургалюк Н.М. Вплив попередника біосинтезу оксиду азоту L-аргініну на енергозабезпечення і антиоксидантний захист у печінці білих щурів за умов гострої гіпоксії // Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Проблеми регуляції фізіологічних функцій. – 2002. – Вип.8. – С.33-36.
Кургалюк Н.М. L-аргінін як засіб корекції процесів мітохондріального енергозабезпечення при радіаційних ураженнях у щурів // Мед. хімія. – 2002. – 4, №3. – С.38-41.
Кургалюк Н.М. Вплив інтермедіатів циклу трикарбонових кислот на систему оксиду азоту за гострої гіпоксії організму // Укр. біохім. журн. – 2002. – Т.74, №4. – С.85-90.
Кургалюк Н.Н. Оксид азота как фактор адаптационной защиты при гипоксии // Успехи физиол. наук. – 2002. – 33, №4. – С.65-79.
Кургалюк Н. Стан мітохондріального дихання та окиснювального фосфорилювання у печінці білих щурів за умов рентгенівського опромінення, введення L-аргініну та блокатора синтази оксиду азоту L-NNA // Вісник Львівського університету. Серія біол. – 2002. – 31. – С.233-240.
Кургалюк Н.М. Адаптаційні зміни катехоламінових фракцій крові щурів і мурчаків під впливом оксиду азоту, L-NNA і гострої гіпоксії // Наукові записки Тернопільського педуніверситету імені Володимира Гнатюка. Серія біол. – 2002.– 2. – С.110-114.
Кургалюк Н.М., Горинь О.В. Стан мітохондріального дихання та окислювального фосфорилювання у печінці білих щурів за умов рентгенівського опромінення та введення альфа-кетоглутарату натрію // Фізіол. журн. – 2000. – Т.46, №5. – С.63-70. (Дисертанту належить ідея, покладена в основу статті, опрацювання робочої схеми експерименту, отримання матеріалу, виконання експериментальних робіт, аналіз результатів та написання статті. Дисертант особисто виконала дослідження процесів окиснювального фосфорилювання у мітохондріях печінки щурів).
Горинь О.В., Кургалюк Н.М. Вплив альфа-кетоглутарату на показники периферичної крові, перекисного окиснення ліпідів і активність ферментів антиоксидантного захисту опромінених щурів // Фізіол. журн. – 2000. – Т.46, №3. – С.57-66. (Дисертанту належить ідея, покладена в основу статті, опрацювання робочої схеми експерименту, отримання матеріалу, виконання експериментальних робіт, аналіз результатів та написання статті. Дисертант особисто виконала дослідження вмісту ТБК-реактивних продуктів і ферментів антиоксидантного захисту у щурів).
Кургалюк Н.М., Вернюк О.М., Гальків М.О. Зміни процесів переамінування, окислення та медіаторного балансу у печінці тварин з різною резистентністю до гіпоксії при виконанні динамічної роботи за умов уведення альфа-кетоглутарату натрію // Вісник Львівського університету. Серія біол. – 2000. – Вип.25. – С.94-101. (Дисертанту належить ідея, покладена в основу статті, опрацювання робочої схеми експерименту, отримання матеріалу, виконання експериментальних робіт, аналізі результатів та написанні статті).
Кургалюк Н.М., Горинь О.В., Іккерт О., Гордій С.К. Вплив інтермедіатів циклу Кребса на пострадіаційні зміни процесів дихання і окисного фосфорилування у мітохондріях печінки щурів // Вісник Львівського університету. Серія біол. – 2000. – Вип.26. – С.103-110. (Дисертанту належить ідея, покладена в основу статті, опрацювання робочої схеми експерименту, отримання матеріалу, виконання експериментальних робіт, аналіз результатів та написання статті. Дисертант особисто виконала дослідження процесів окиснювального фосфорилювання у мітохондріях печінки щурів).
Кургалюк Н.М., Іккерт О.В., Гордій С.К., Гальків М.О., Ткаченко Г.М. Регуляція L–аргініном транспорту іонів кальцію і окиснювального фосфорилювання у мітохондріях печінки щурів з різною резистентністю до гіпоксії при дії стресорних навантажень // Біологія тварин. – 2000. – Т.2, №2. – С.143-151. (Дисертанту належить ідея, покладена в основу статті, розробка робочої схеми експерименту, отримання матеріалу, виконання експериментальних робіт, аналіз результатів та написання статті).
Кургалюк Н.М., Гальків М.О. Вплив альфа-кетоглутарату натрію на процеси переамінування, окислення та медіаторний баланс у печінці щурів з різною резистентністю до гіпоксії при виконанні динамічної роботи // Мед. хімія. – 2000. – Т.2, №1. – С.21-24. (Дисертанту належить ідея, покладена в основу статті, опрацювання робочої схеми експерименту, участь в отриманні матеріалу і виконанні експериментальних робіт, аналіз результатів та написання статті).
Кургалюк Н.М., Серебровська Т.В. Вплив інтервальних гіпоксичних тренувань на антиоксидну систему і перекисне окислення ліпідів при дії гострої гіпоксії і донора оксиду азоту // Мед. хімія. – 2001. – Т.3, №1. – С.69-71. (Дисертант є співавтором ідеї, покладеної в основу статті, їй належить опрацювання робочої схеми експерименту, участь в отриманні матеріалу і виконанні експериментальних робіт, аналіз результатів та написання статті).
Кургалюк Н.М., Іккерт О.В., Горинь О.В., Гордій С.К., Серебровська Т.В., Гальків М.О. Вплив оксиду азоту на механізми регуляції вмісту активних форм кисню в адаптивних відповідях організмів з різною резистентністю до дії гіпоксичного фактора // Мед. хімія. – 2001. – Т.3, №3. – С.14-18. (Дисертанту належить опрацювання робочої схеми експерименту, участь в отриманні матеріалу і виконанні експериментальних робіт, аналізі результатів, написанні статті).
Кургалюк Н.М., Іккерт О.В., Вовканич Л.С., Горинь О.В., Гальків М.О., Гордій С.К. Вплив L-аргініну і блокатора синтази оксиду азоту L-NNA на кальцієву ємність мітохондрій печінки щурів з різною резистентністю до гіпоксії // Укр. біохім. журн. – 2001. – Т.73, №5. – С.82-86. (Дисертанту належить опрацювання літературних даних і власних результатів, участь в аналізі і написанні статті).
Серебровська Т.В., Кургалюк Н.М., Носар В.І., Колеснікова Є.Е. Вплив інтервальних гіпоксичних тренувань та екзогенного оксиду азоту на процеси енергозабезпечення та ліпопероксидації у печінці щурів за умов гострої гіпоксії // Фізіол. журн. – 2001. – Т.47, №1. – С.85-92. (Дисертант є співавтором ідеї, покладеної в основу статті, їй належить опрацювання робочої схеми експерименту, аналіз результатів та написання статті. Дисертант особисто виконала дослідження показників окиснювального фосфорилювання у мітохондріях печінки та вмісту ТБК-реактивних продуктів у крові і тканинах щурів).
Іккерт О., Кургалюк Н., Гордій С. Вплив L-аргініну та N-нітро-L-аргініну на окисне фосфорилювання і процеси ліпопероксидації у щурів з різною резистентністю до гіпоксії за умов стресу // Укр. біохім. журн. – 2001. – Т.73, №6. – С.49-57. (Дисертанту належить опрацювання робочої схеми експерименту, участь в отриманні матеріалу і виконанні експериментальних робіт, аналізі результатів, написанні статті).
Кургалюк Н.М., Мишуніна Т.М., Серебровська Т.В., Колеснікова Е.Є. Вплив L-аргініну і блокатора синтази оксиду азоту N-нітро-L-аргініну на вміст катехоламінів у крові щyрів за умов стресу // Ендокринологія. – 2002. – Т.7, №1. – С.73-76. (Дисертанту належить ідея, покладена в основу статті, опрацювання робочої схеми експерименту, участь в отриманні матеріалу і виконанні експериментальних робіт, аналізі результатів, написанні статті).
Кургалюк Н.М., Серебровська Т.В., Носар В.І., Колеснікова Є.Е., Мойбенко О.О. Інтервальні гіпоксичні тренування і L-аргінін як засоби корекції енергозабезпечення міокарда за умов гострої гіпоксії // Укр. біохім. журн. – 2002. – Т.74, №1. – С.83-88. (Дисертанту належить ідея, покладена в основу статті, опрацювання робочої схеми експерименту, участь в отриманні матеріалу і виконанні експериментальних робіт, аналізі результатів та написанні статті. Дисертант особисто виконала дослідження показників окиснювального фосфорилювання у мітохондріях міокарда).
Кургалюк Н.М., Серебровська Т.В., Колєснікова Є.Е., Алексюк Л.І. Модуляція екзогенним L-аргініном мітохондріального та мікросомального окиснення при гострій та періодичній нормобаричній гіпоксії // Фізіол. журн. – 2002. – 48, № 5. – С.67-73. (Дисертант є співавторм ідеї, покладена в основу статті, їй належить опрацювання робочої схеми експерименту, отримання матеріалу і безпосереднє виконання експериментальних робіт при дослідженні впливу L-аргініну на мітохондріальне та мікросомальне окиснення при гострій та періодичній нормобаричній гіпоксії, аналіз результатів та написання статті).
Кургалюк Н.М., Серебровська Т.В., Колєснікова Є.Е. Рецепторна регуляція окислювального фосфорилування мітохондрій печінки за адаптації щурів до періодичної нормобаричної і гострої гіпоксії // Укр. біохім. журн. – 2002. – Т.74, №6. – С.114-119. (Дисертант є співавтором ідеї, покладеної в основу статті, їй належить участь в отриманні матеріалу і виконанні експериментальних робіт, аналізі результатів та написанні статті. Дисертант особисто виконала дослідження показників окиснювального фосфорилювання у мітохондріях печінки).
Кургалюк Н.М., Мишуніна Т.М. Вплив L-аргініну і блокатора синтази оксиду азоту азоту N-нітро-L-аргініну на рівень катехоламінів та продуктів пероксидного окислення ліпідів у крові щурів за умов адаптації до інтервальної гіпоксії // Доповіді Національної академії наук України. – 2003. – №2. – С.114-119. (Дисертанту належить ідея, покладена в основу статті, опрацювання робочої схеми експерименту, участь в отриманні матеріалу і виконанні експериментальних робіт, аналізі результатів та написанні статті).
Kurgaluyk N.M. Investigation of indices of energetical exchange in digestive glands and myocard of rats with different hypoxia resistance // 9th European Bioenergetics Conference. EBEC short reports/ August 17-22. – Louvain-La-Neuve, 1996. – V.9. – P.179.
Kurgaluyk N.M, Shostakovska I.V. Influence of sodium alpha-ketoglutarate injection on energy support of digestive glands by functional loading of the organism // Materials of 17th International Congress of Biochemistry and Molecular Biology, 1997, San Francisco, USA. – P.179.
Галькив М.А., Кургалюк Н.Н., Старостюк А.К. Радиобиологические особенности участия холинергических структур в реакциях организма на действие ионизирующей радиации // Третий съезд по радиационным исследованиям. Радиобиология, радиоэкология, радиационная безопасность. – Москва, 14-17 окт. 1997 г.: Тез. докл. – Т.1. – Пущино, 1997. – С.353-354.
Кургалюк Н.М. Вплив альфа-кетоглутарату натрію на енергозабезпечення діяльності травних залоз при функціональному перенапруженні організму // Матеріали VII Укр. біохім. з’їзду. – Київ, 1997. – С.101-102.
Кургалюк Н.М., Гальків М.О., Горинь О.В., Гордій С.К., Шостаковська І.В. Особливості адаптаційної перебудови організму у залежності від рівня гіпоксичної стійкості та введення альфа-кетоглутарату натрію при виконанні щурами динамічної роботи / Гіпоксія: деструктивна та конструктивна дія. Матеріали Міжнародної конференції. – Київ, 10-12 червня 1998 р. – С.109-110.
Kurgalyuk N., Goryn O., Ikkert O., Gordii S., Galkiv M. Intermediates of Krebs cycle as regulators organism’s resistance to extremal conditions // Sixth International Symposium on biological reactive intermediates “Chemical and biological mechanisms in susceptibility to and prevention of environmental diseases. – Paris, 2000, July 16-20. – P.27.
Kurhalyuk N., Horyn O., Ikkert O., Hordii S. Changes of energy metabolism indices and antioxidant enzymes activity under extremal influences and their regulation by means of exogenous intermediates of Krebs cycle // 3rd Parnas Conference, October 14-18, 2000. – P.121.
Кургалюк Н.М., Іккерт О., Горинь О.В., Гордій С.К., Гальків М.О. Мітохондріальне дихання, окисне фосфорилювання, стан системи антиоксидантного захисту та перекисного окиснення ліпідів при іонізуючому опроміненні тварин і введенні a-кетоглутарату натрію / Матер. III Національного Конгресу патофізіологів України з міжнародною участю. // Фізіол. журн. – 2000. – Т.46. – №2(а). – С.121-122.
Kurhalyuk N., Ikkert O., Halkiv M., Hordii S., Tkachenko G. L-arginine as a correction factor for the mitochondrial respiration, antioxidant system activity and lipid peroxidation processes in rats with different resistsnce to hypoxia under stress conditions // Aminoacіds and their derivatives in biology and medicine. – Grodno. – 2001. – P.65-66.
Кургалюк Н.М., Іккерт О.В., Гальків М.О., Гордій С.К., Ткаченко Г.М. Мітохондріальне дихання, стан системи антиоксидантного захисту і перекисного окиснення ліпідів у щурів з різною резистентністю до гіпоксії під впливом L-аргініну за умов стресу // Актуальні проблеми гастроентерології. Тези доп. Всеукраїнської наукової конференції. – Київ, 20-21 грудня 2001 р. – К., 2001. – С.25.
Кургалюк Н.М., Іккерт О.В., Гордій С.К., Гальків М.О., Ткаченко Г.М. Корекція процесів перекисного окиснення ліпідів і системи антиоксидантного захисту у щурів з різною резистентністю до гіпоксії залежно від функціонального стану NO-ергічної ланки регуляції. Збірник праць наукової конференції до 100-річчя з дня народження І.М.Буланкіна (16-17 січня 2001 р, Харків).– Харків, 2001. – С.53-54.
Serebrovskaya T.V., Kurgalyuk N.M., Nosar V.I., Afanasyeva V.P., Moibenko A.A. Combination of intermittent hypoxic traning (IHT) nitric oxide donors improves rat liver mitochondrial respiration and phosphorylation under acute hypoxia // Fourth International Conference “Hypoxia in Medicine”. – 26-28 September 2001, Geneva, Switzerland. / Hyрoxia Medical J. – 2001. – №3. – P.30.
Кургалюк Н.М., Іккерт О.В., Гальків М.О., Гордій С.К., Ткаченко Г.М. Транспорт кальцію у мітохондріях печінки щурів з різною резистентністю до гіпоксії під впливом L-аргініну та блокатора синатзи оксиду азоту L-NNA // Матеріали XVI з’їзду Українського фізіологічного товариства. Вінниця, 28-30 травня 2002 р. / Фізіол. журн. – 2002. – Т.48, №2. – С.88.
Kurhalyuk N. NO-dependent adaptation to hypoxia in intermittent hypoxia training // 4th Parnas Conference “Molecular mechanisms of cell activation. Biological signals and their target enzymes”. – Wroclaw, 2002, September 15-17. – P.104.
Kurhalyuk N., Serebrovskaya T. Role of Krebs Cycle intermediates in energy metabolism and antioxidant enzymes activity under acute hypoxia // Astroeco – 2002: Current status and prospects of international research in observation astronomy, ecology and extreme physiology in the Elbrus region. – Terskol, Russia – 2002, August 12-16. – P.57.
Іккерт О.В., Кургалюк Н.М., Ткаченко Г.М., Гальків М.О., Гордій С.К. Роль NO-залежних механізмів мітохондріального енергозабезпечення у формуванні гострого стресорного впливу // Матеріали VIII Українського біохімічного з’їзду 1-3 жовтня 2002 р., м.Чернівці: Укр. біохім. журн.– 2002.– Т.74, №4а (додаток 1). – С.41.
Кургалюк Н.М., Іккерт О.В., Ткаченко Г.М., Гальків М.О., Гордій С.К. Радіотерапевтичні та радіопротекторні ефекти впливу екзогенного L-аргініну на мітохондріальне енергозабезпечення та інтенсивність процесів ліпопероксидації у щурів // Тези доповідей ІІІ з’їзду Українського біофізичного товариства 8-11 жовтня 2002 р., м.Львів. – С.200.
Кургалюк Н.М. NO-залежні ефекти адаптації до гіпоксії в інтервальному режимі // Матеріали міжнародної конференції, присвяченої пам’яті професора Шостаковської І.В. 11-12 жовтня 2002 р., м.Львів. – С.26.
Кургалюк Н.Н., Серебровская Т.В. Интервальная гипоксия и L-аргинин как способы коррекции основных кислородзависимых процессов при острой гипоксии // Тезисы докладов ІІІ Всероссийской конференции “Гипоксия: механизмы, адаптация, коррекция” 7-9 октября 2002 г., Москва. – С.71.