Мандрик Юрій Васильович. Роль М1-холіно-, D2-дофамінових рецепторів і L-CA2+ каналів у регуляції секреції, кровоплину та захисту слизової оболонки шлунка : дис... канд. мед. наук: 14.03.03 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2005.
Анотація до роботи:
Мандрик Ю.В. Роль М1-холіно-, D2-дофамінових рецепторів і L-Са2+ каналів у регуляції секреції, кровоплину та захисту слизової оболонки шлунка. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.03 – нормальна фізіологія. – Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького. Львів, 2005.
Дисертація присвячена визначенню особливостей секреторної функції шлункових залоз, кровоплину, процесів ліпопероксидації, активності ензимів антиоксидантного захисту та вмісту NO у СОШ за умов самостійного та поєднаного блокування М1-холіно-, D2-дофамінових рецепторів та L-Са2+ каналів у інтактних тварин та на тлі дії етанолу. У гострих дослідах на щурах встановлено різке зменшення кислотопродукції та тенденцію до зростання процесів цитопротекції в СОШ і зниження концентрації NO у досліджуваних органах травної системи при блокуванні М1-ХР на тлі дії алкоголю. Виявлено суттєве гальмування кислотовиділення при блокуванні L-Са2+ каналів за умов ураження СОШ етанолом. Доведено участь периферійних D2-ДР у регуляції базальної шлункової секреції у щурів. Показано, що при спільному блокуванні М1-ХР та L-Са2+ каналів у інтактних тварин відбувається посилення рівня кровоплину в СОШ та гальмування шлункової секреції, а на тлі дії алкоголю – зниження процесів ліпопероксидації та вмісту NO порівняно з самостійною дією блокаторів. Виявлено різке зменшення дебіту кислоти, посилення гальмування пепсиновиділення та зміну напряму судинної відповіді (вазоконстрикцію) при поєднаному блокуванні М1-ХР та D2-ДР порівняно з самостійною дією гастроцепіну. Розкритий різносторонній регуляторний вплив одночасного блокування D2-ДР і L-Са2+ каналів на парієтальні і головні клітини та рівень кровоплину. Особливості комбінованого застосування блокаторів слід враховувати при лікуванні хворих на виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки.
На підставі проведених досліджень вирішене наукове завдання, що полягало у розкритті особливостей механізму секреторної функції шлункових залоз, кровоплину, процесів ліпопероксидації, активності ензимів антиоксидантного захисту та вмісту NO в слизовій оболонці шлунка за умов блокування М1-холіно-, D2-дофамінових рецепторів і L-Са2+ каналів у інтактних тварин, а також на тлі дії етанолу. Це дозволило сформулювати наступні висновки:
При блокуванні М1-холінорецепторів гастроцепіном (у дозі 3 та 6 мг/кг) відзначається тенденція до зниження кислотовиділення та гальмування базальної секреції пепсину, що супроводжується зниженням швидкості кровоплину в слизовій оболонці шлунка: при цьому, спершу проявляється виражена швидка судинна реакція, тоді як зміни секреції розвиваються повільно. Блокування М1-холінорецепторів на тлі дії етанолу різко зменшує кислотовиділення шлунковими залозами.
Блокування L-кальцієвих каналів верапамілом (у дозі 1,25 мг/кг) призводить до незначного гальмування базального кислото- та пепсиновиділення в щурів і швидкого зниження швидкості кровоплину у слизовій оболонці шлунка, а на тлі дії етанолу зумовлює значне пригнічення секреції хлоридної кислоти.
Блокування D2-дофамінових рецепторів метоклопрамідом (у дозі 2 мг/кг) у щурів з інтактною нервовою системою незначно впливає на рівень базальної секреції хлоридної кислоти та призводить до короткотривалого зростання пепсиновиділення, а за відсутності центрального вагального впливу зумовлює гальмування кислотовиділення, що доводить участь периферійних D2-дофамінових рецепторів у регуляції секреції парієтальних клітин.
Спільне блокування М1-холінорецепторів та L-кальцієвих каналів призводить до посилення гальмування кислото- та пепсиновиділення, тоді як при дії етанолу пригнічення секреції хлоридної кислоти практично не відрізнялося від самостійної дії верапамілу та було суттєво меншим від інгібуючого впливу гастроцепіну за цих умов. Зміни показників швидкості кровоплину у слизовій оболонці шлунка свідчать про тенденцію до підсумування ефектів гастроцепіну та верапамілу.
При спільному блокуванні М1-холіно- та D2-дофамінових рецепторів кислото- та пепсиновиділення гальмуються значно більшою мірою, ніж при самостійній дії блокаторів; швидкість кровоплину в слизовій оболонці шлунка різко зростала, що вказує на домінуючий ефект метоклопраміду при спільній дії з гастроцепіном.
Спільне блокування D2-дофамінових рецепторів і L-Ca2+ каналів проявляє різноспрямовану дію на парієтальні та головні клітини: гальмування виділення кислоти супроводжується зростанням секреції пепсину, що свідчить про домінуючу роль D2-дофамінових рецепторів у регуляції пепсиновиділення. Провідна роль у регуляції кровоплину в слизовій оболонці шлунка належить верапамілу, проте його вазодилятуючий ефект зменшується за умов дії метоклопраміду.
Дія гастроцепіну (у дозі 6 мг/кг) проявляє тенденцію до зростання процесів цитопротекції в слизовій оболонці шлунка, що пов’язано зі зменшенням процесів ліпопероксидації та підвищенням активності супероксиддисмутази, однак характер структурно-геморагічних змін слизової оболонки шлунка суттєво не змінювався, при цьому виявлені відмінності в перебігу процесів ліпопероксидації та активності ензимів антиоксидантного захисту в тканинах печінки та підшлункової залози. Вміст NO, що зростав при дії етанолу, за умов блокування М1-холінорецепторів зменшувався як у слизовій оболонці шлунка, так і в тканинах печінки та підшлункової залози.
Блокування L-Ca2+ каналів верапамілом (у дозі 1,25 мг/кг) на тлі дії етанолу призводить до зростання площі структурно-геморагічних змін у слизовій оболонці шлунка, при цьому зменшується рівень малонового диальдегіду і активність супероксиддисмутази та різко зростає активність каталази. Відзначені органоспецифічні зміни активності ензимів антиоксидантного захисту в органах травної системи та зменшення вмісту NO в слизовій оболонці шлунка, печінці та підшлунковій залозі.
Спільне блокування М1-холінорецепторів і L-Ca2+ каналів призводило до зменшення процесів ліпопероксидації більшою мірою, ніж при роздільному введенні гастроцепіну та верапамілу. Зростання активності супероксиддисмутази та незначне підвищення активності каталази, зниження вмісту NO мали потенціюючий характер.
Публікації автора:
Sklyarov A., Mandryk Yu., Zimenkovski A., Komar A., Alekseyev B., Chervinska M., Kosyj Ye., Sklyarov P. The role of H2 – histamine receptors and Ca2+ – channels in the regulation of gastric secretion // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. - 2001. - № 1. - С. 33 – 35. (Здобувач особисто провів експериментальну роботу, статистично опрацював результати, підготував публікацію до друку).
Sklyarov A., Mandryk Yu., Alekseev B., Chervinska M., Kimakovich V. Role of Ca2+ channels in regulation of gastric secretion in case of inhibition M1 – cholinergic receptors // Annales Universitatis Marie Curie-Sklodowska. - 2002. - Vol. XV, Sectio DDD. - P. 331 – 333. (Здобувач особисто виконав експериментальні дослідження, брав участь в аналізі та обговоренні одержаних даних).
Sklyarov A., Mandryk Yu., Yemelyanenko V. The effect of alcohol on stomach secretion and mucosal defence // Medycyna Ogolna. - 2004. - Vol. 10 (XXXIX), № 1 - 2. - P. 87 - 94. (Здобувач особисто провів експериментальну роботу, статистично опрацював дані, брав участь в узагальненні результатів та підготував статтю до друку).
Мандрик Ю.В. Особливості кровотоку у слизовій оболонці шлунка при поєднаному застосуванні блокаторів М1-холіно-, D2-дофамінових рецепторів та L-Ca2+ каналів // Практична медицина. - 2004. - Т. 10, № 3. - С. 98 - 102.
Скляров О.Я., Мандрик Ю.В. Кровотік слизової оболонки шлунка та секреторна функція при блокуванні М1-холінорецепторів та L-кальцієвих каналів // Фізіологічний журнал. - 2005. - Т. 51, № 1. - С. 88 - 94. (Здобувачем самостійно проведено експериментальні дослідження, опрацювання отриманих результатів та оформлення роботи).
Мандрык Ю.В., Скляров П.А. Кровоток в слизистой оболочке желудка в условиях блокирования Са2+ каналов и М1–холинорецепторов // Вестник Российского Государственного Медицинского Университета. - 2002. - № 1. - С. 139. (Здобувач провів експериментальну роботу, узагальнив результати та підготував тези до друку).
Скляров А.Я., Мандрик Ю.В., Червінська М.Є. Шлункова секреція та кровотік у слизовій оболонці шлунка за умов блокування М-холінорецепторів, L-кальцієвих каналів та D2-дофамінових рецепторів // Фізіологічний журнал. – 2002. - Т. 48, № 2. – С. 142. (Здобувач провів дослідження, брав участь в обговоренні та оформленні тез).
Скляров О.Я., Мандрик Ю.В., Бондарчук Т.І., Чемерис О.М. Зміна кровоплину у слизовій оболонці шлунка при застосуванні блокаторів L-Са2+ каналів та М1-холінорецепторів // Матеріали II міжнародної наукової конференції “Мікроциркуляція та її вікові зміни”. - Київ, 2002 . – С. 282 - 283. (Здобувач провів експериментальну роботу, узагальнив результати та підготував тези до друку).
Мандрик Ю.В., Чемерис О.М. Секреція та кровоплин у слизовій оболонці шлунка в умовах блокування М1-холінорецепторів та L-Са2+ каналів // Тези доповідей ІІІ міжнародної медичної конференції студентів та молодих учених “Медицина – Здоров’я – XXI сторіччя”. - Дніпропетровськ, 2002. - С. 27. (Здобувачем самостійно проведено експериментальні дослідження, узагальнення та обговорення отриманих результатів).
Sklyarov A., Mandryk Yu., Alekseev B., Chervinska M. Role of Ca2+ channels in regulation of gastric secretion // Тези доповідей ІІІ з’їзду Українського біофізичного товариства. - Львів, 2002. - С. 213. (Здобувач провів дослідження, брав участь в обговоренні та оформленні тез).
Скляров О.Я., Мандрик Ю.В., Чемерис О.М. Зміна кровоплину у слизовій оболонці шлунка при застосуванні блокаторів L-Са2+ каналів та М1-холінорецепторів // Українські медичні вісті. - 2003. - Т. 5, № 1 (63). - С. 98. (Здобувач провів експериментальну роботу, проаналізував одержані дані, брав участь в обговоренні).
Скляров А.Я., Мандрык Ю.В., Бондарчук Т.И., Червинська М.Е. Желудочная секреция при одновременной активации опиоидных рецепторов и блокировании М1-холино- и дофаминовых рецепторов // Архив клинической и экспериментальной медицины. - 2003. - Т. 12, № 1. - С. 48 - 49. (Здобувач провів дослідження, брав участь в обговоренні та оформленні тез).
Sklyarov A., Mandryk Yu. The effect of alcohol on stomach secretion and mucosal defence // Materials of Scientific Conference “Alkohol a zdrowie”. - Kazimierz Dolny, 2003. – P. 17 - 18. (Здобувачем особисто виконано експериментальні дослідження, зроблено статистичний аналіз результатів, підготовлено тези до друку).
Скляров А.Я., Мандрык Ю.В. Роль дофаминовых рецепторов в регуляции желудочной секреции в условиях ваготомии и блокирования М1-холинорецепторов // Тезисы докладов III Всеросийской конференции с международным участием, посвященной 175-летию со дня рождения Ф.В. Овсянникова “Механизмы функционирования висцеральных систем”. - Санкт-Петербург, 2003. - С. 194 - 195. (Здобувач особисто провів експериментальну роботу, статистично опрацював результати, оформив публікацію).
Мандрик Ю.В., Скляров О.Я. Участь периферійних D2-дофамінових рецепторів у регуляції базальної шлункової секреції в щурів // Матеріали міжнародної конференції „Клітинні і субклітинні механізми функціонування травної системи”, приуроченої до 80-ліття з дня народження проф. І.В. Шостаковської. - Львів, 2004. - С. 45. (Здобувачем самостійно проведено експериментальні дослідження, статистичне опрацювання отриманих результатів та оформлення роботи).
Скляров О.Я, Мандрик Ю.В., Бондарчук Т.І. Роль компонентів блукаючого нерва в регуляції секреторної функції шлункових залоз // Матеріали міжнародної конференції „Клітинні і субклітинні механізми функціонування травної системи”, приуроченої до 80-ліття з дня народження проф. І.В. Шостаковської. - Львів, 2004. - С. 67. (Здобувач провів літературний пошук, та підготував тези до друку).